[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vreau, dar sunt praf  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dap, placa este compatibila cu unele shielduri arduino, si se programeaza online de la mbed.org.
Este un procesor ARM pe 32bit la 86MHz si are 512K - deci un arduino pe steroizi. Se aseamana cu Teensy 3.1 sau MatchboxARM insa cele din urma sunt de doua ori mai scumpe si nu au nici un header pe ele, practic accepta orice shield insa trebuie sa faci tu legaturile. RPi este un single board computer, e alta mancare - chiar daca are pini de IO acestia nu suporta de exemplu pwm. O varianta mai scumpa dar mai completa este Arduino Yun - o combinatie intre RPi si arduino uno

Eu pe asta am luat-o din urmatoarele considerente:
1. pretul
2. procesor puternic
3. mult IO
4. compatibilitate shielduri arduino

Pana una alta vad ca are si un RTC incorporat insa se pare ca trebuie sa-i lipesc un crystal de 32 Khz pentru a functiona cum trebuie. (la fel ca la Teensy 3.1) (atasat o poza cu Teensy 3.1 care e cel putin la fel de destept ca placa asta si il programezi din arduino)
[Thumb - aaa.jpg]


Multe Urari si Incantatii
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc pentru detalii sunt multe placi aparute in ultima vreme, si deja devine obositor sa tii pasul cu ce face fiecare ... chiar apreciez sinteza si se cred ca ai ales foarte bine pentru ceea ce e de facut. Un single board computer n-ar fi fost nici el rau - dar cand intra scheduler-ul de kernel si se duce naiba orice wait precis pe care l-ai dori, parca nu-ti mai arde sa-ti bati capul.

Bafta, cred ca ar trebui un topic separat cand il termini, cu video in rubrica de hardware.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Ma intereseaza si pe mine schema cu aranjarea echipamentelor din sump.
Am si eu un acvariu cu un sump asemanator si nu prea stiu cum si unde sa montez toate echipamentele si siporaxul.
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sin ce stiu eu ordinea ar trebui sa fie:
Filtru mecanic,skimmer,filtru biologic,incalzitor.
In cazul meu asta este traseul apei, iar pe post de filtru bio voi folosi matrix de la seachem(piatra ponce tratata/neutra)

Multe Urari si Incantatii
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca va intrebati ce-am mai facut la acvariu ... n-am mai facut nimic )

In schimb sunt bucuros ca de 2 zile ma chinuiam la o functie de RampDimming pentru controller si se pare ca functioneaza. Si mai sunt bucuros ca mi-au venit modulele de RTC cu 32k integrat, astfel am rezolvat cele 2 mari probleme ale platformei, ceasul si o memorie nonvolatila, 11lei well spent

Si mai sunt bucuros ca m-a sunat Danut de la Pepika sa-mi spuna sa stau linistit ca acvariul e pe maini bune
[Thumb - 11.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2014 03:53:45


Multe Urari si Incantatii
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

image

Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Incerci sa comunici ceva ciochistule?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca-s frustrat la maxim si mi-a crescut barba de asteptare

This message was edited 1 time. Last update was at 01/01/2015 20:59:51


Multe Urari si Incantatii
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am prins un moment de slabiciune la nevasta-mea, i-am zis ca la anu' il aduc pe Nemo si pe tata-sau si n-a zis nimic, va dati seama, nimic!
Acum eu stiu ca acest nimic poate insemna multe, insa cred ca pot pierde prin sufragerie un acvariu care sa aibe un "factor de acceptanta al nevestei" ridicat si restul e can-can.
Bineinteles ca trec printr-o pasa d-aia de tremura carnea pe mine ca pavelescu e la al 2-lea mini recif, copii de 14 ani isi fac acvarii de capul lor si eu sug ciorbe de leduri si biti, insa am asa un impuls "acu ori niciodata"!
M-as arunca fara sa clipesc peste bazinul lui reefer cu tot cu stand si ce draci mai are acolo insa oricum o dau e dublu fata de cat as putea sa storc ca si spatiu disponibil/resurse/timp, asadar stay tuned for disasters !

Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

N-ai invatat nimic de la mine... Nu trebuie s-o intrebi! Pune-o in fata faptului implinit si gata. 3 zile nu pupi nici mancare calda si nici pasarica, apoi ii trece.

Cel mai important lucru, toate sunt primite cadou, n-au costat nimic! Sau daca au costat, nu au costat mai mult de 50 lei.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa am facut eu cu mama, acvariul marin in total cu tot o sa coste maxim 400 lei si am ajuns cred ca de zece ori mai mult in momentul asta si nu ma opresc!
Tata stia da nu a vrut sa ii spuna sa iasa panarama, ala de la vara se cumpara subit cu plata dinainte si o factura falsa aratata mamei mele!
Dupa mine as baga si 10000 euro intr-un acvariu marin, tata si bunicii ar fi deacord, da ar iesi panarama mare cu mama, "trebuie sa invete, nu sa se ocupe de acvarii" .
Si intr-un final ar fi satisfacuta de rezultat si s-ar calma!
Daca as avea varsta voastra as face ceva de minim 2-3 metri cubi!!!

My nano reef



[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Fake Batman daca nevasta nu a zis nimic insemna ca e de acord dar nu vrea sa recunoasca. Eu zic ca e momentul sa actionezi pana nu se razgandeste. Iti spun din experienta taberei adverse.
Si ce zice Batman e adevarat, noua sotiilor ne trece repede dar avem motiv cu ce sa scoatem ochii pe termen lung.
Scuze off topicul.
La multi ani cu vise (acvarii) implinite.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

batman wrote:Am prins un moment de slabiciune la nevasta-mea, i-am zis ca la anu' il aduc pe Nemo si pe tata-sau si n-a zis nimic, va dati seama, nimic!
Acum eu stiu ca acest nimic poate insemna multe...

Bah, nevasta tre' sa priceapa faptul ca un acvariu in casa = barbatul acasa. Cuminte si preocupat de pestii sai.
Altfel, barbatul isi pierde timpul pe cine stie unde... si toaca banii cu cine stie ce coorvetoori scumpe.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-a prins acu' si am scuipat tot.
-Ce faci tu aici cu astea? (reflectoarele de leduri)
-O lampa.
-Pt. ce?
-Pt. acvariu.
-Ce acvariu?
-Acvariul lui Nemo si al lu tatane-sau.
-Si unde o sa-l pui?
-In sufragerie.
-Tu vrei sa ne certam?
-Nu.


Acu mai ramane sa-i arunc un d-asta in casa
http://www.blau-aquaristic.com/cabinets4545.html

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2015 21:56:42


Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Mai exista o metoda de convingere, se numeste Swarovski

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ii zici ca ii iei bijuteri cu pret de 2 ori mai mare decat al acvariului si se calmeaza!

My nano reef



[Email]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:N-ai invatat nimic de la mine... Nu trebuie s-o intrebi! Pune-o in fata faptului implinit si gata. 3 zile nu pupi nici mancare calda si nici pasarica, apoi ii trece.

Cel mai important lucru, toate sunt primite cadou, n-au costat nimic! Sau daca au costat, nu au costat mai mult de 50 lei.



+1 .. mare adevar graiesti, o spun din experienta

L.E. :vrei neaparat sa fie Blau? Nu stiu cat costa dar un sistem diy bine facut cred ca ar costa cam jumatate...

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2015 22:37:22

[Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

.....si de diferenta-ti monteaza Roni o masa de biliard
Sa ai o camera cu acvariu marin si masa de biliard......

LE. legat de femeie.....eu am avut acvariul spart in casa la 3 dimineata cu 400 litrii de apa in sufragerie, m-am jurat ca nu-mi mai trebuie.
Dupa cateva zile, cand vedea ca nu ies nicicum din starea aia naspa, a inceput sa ma certe de ce nu ma duc sa dau comanda de sticla, mi-e lene ?, arata camera urat cu spatiul gol

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2015 22:42:25

Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Da cum s-a spart acvariul?

My nano reef



[Email]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Te referi la sistemul 60x45x45 diy din sticla ultra clara cu fund dublu, bine planuit si platit de acu o luna dupa care tot astept si ma mananca palmele si transpir si etc? Sunt convins ca nici acu' nu e inspre fabricatie + ca n-aveam stand la el, acestea doua + "acu acu acu" au rezultat Blau ala ca nu ma dau banii afara din casa. Presupun ca o sa fie acceptat ca e rotunjit la colturi, ca e cabinetul ala vopsit frumos si plm. Si sper sa incapa un sump cat de cat in el astfel sa ma duc 150l+ cu tot cu sump.
Acu o sa ma cac pe mine de ras daca luni cand o sa vreau acvariu imi zice ca e gata cel diy.....

Multe Urari si Incantatii
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com