[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Killifish  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
angel123
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/07/2014 15:58:33
Messages: 38
Location: vaslui
IP:
Offline

Salut ! ieri am achizitionat 1 killifish (Fundulopanchax gardneri) mascul, era ultimul din stoc si saptamana viitoare ii mai aduc 2 femele, despre acesti pesti am auzit ca sunt timizi asa am crezut si eu ...insa dupa ce o terminat aclimatizarea pestisorul s-a dus direct spre un guppy tot mascul , din acvariu si a incercat sa il manance de viu (guppy-ul a scapat insa cu rani grave ,acum este in acvariul spital) ... killi-ul s-a dus intr-un colt ,sub filtru si a stat linistit pana azi dimineata cand a iesit de acolo si a inceput sa tremure si sa se frece de substat (problema asta cu substratul am mai avut-o dar am rezolvat-o cu temperatura la 29 si schimb de apa)
Acvariul are 60 l si in el mai sunt > 2 molly pui (masculi) si 2 guppy adulti (mascul+femela)
cum as putea sa il salvez?? si mai ales pe cei din jurul lui?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hmmmm cred ca agresivitatea killiului va fi dispersata odata cu aducerea femelelor,insa nu stiu ce e cu parametrii apei tale de se comporta asa,si cel mai sigur este de la apa.guppy sunt destul de rezistenti la ciupituri,acum conteaza cat de grav a fost afectat.sa speram ca membrii forumului vor vedea problema ta,din cate imi amintesc opincarul stia mai multe despre killi parca....oricum,fa un schimb mai masiv de apa lasata in sticle/galeti in jur de 20 de ore.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

agresivitatea nu are nici cea mai mica legatura cu parametrii apei. Gardneri sunt foarte agresivi si foarte lacomi (chestie pe care ti-am spus-o si tie in topicul tau).
daca vrei sa ai pesti frumosi si intregi din punct de vedere fizic, pune trio-ul de gardneri separat. poate fi si un acvariu de 30litri.

si inca un lucru: nu va mai cumparati killifish daca nu stiti nimic despre specia respectiva. ei sunt in general fripturisti (oportunisti) si mananca tot ce le incape in gura. pana si puii de gardneri sunt canibali si se vor infrupta din fratii lor de dimensiuni mai mici.

Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu m.am referit ca din cauza apei este agresivitatea,ci din cauza apei sunt tremuraturile si frecatul de substrat/decor.de agresivitate am spus ca se va dispersa odata cu aducerea femelelor

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

paradoxx wrote:nu m.am referit ca din cauza apei este agresivitatea,ci din cauza apei sunt tremuraturile si frecatul de substrat/decor.de agresivitate am spus ca se va dispersa odata cu aducerea femelelor


scuze, am citit eu prost. problema.la gardneri e ca nu dispare agresivitatea odata cu introducerea femelelor in bazin, aceasta se imparte intre femele.
veti vedea ca masculii sunt pusi pe inmultit tot timpul, de aceea e necesar sa faceti cateva ascunzatori pentru femele: palcuri dese de plante, o mana zdravana de moss intr-un colt, o jumatate de nuca de cocos sau chiar mai putin de atat, dar sa se poata ascunde in/sub ea.
pana am ascultat sfaturile pe care le-am scris (sfaturi date de un crescator mult mai experimentat ca mine) am pierdut un mascul superb si 2 femele. toti batuti de acelasi mascul dominant. iar eu tineam 2m+2f in 70litri plin de plante.

Mama prostilor e mereu gravida!
angel123
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/07/2014 15:58:33
Messages: 38
Location: vaslui
IP:
Offline

in legatura cu ascunzatorile ....am o nuca de cocos prin casa (am scos nuca din acuza aspectului) si moss trebuia oricum sa iau trebuie doar sa vad cum as putea sa fac cu plantele ,
acum pestisorul pare cam agitat strabate sticla acvariului de jos in sus si cei 2 guppy sunt jumuliti mai mult ca sigur el e de vina + ca nu pare atras deloc de fulgi , cand ceilalti mananca el pur si simplu se plimba ...am sa incerc cu artemia desii o pastrez pt situatii speciale
P.S.> am facut schimbul de apa si nu mai tremura si nici nu se mai scarpina
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

bravo,ma bucur ca ai facut schimbul,acum o sa fie bine.sa ne mai anunti pe parcurs ce se mai intampla cu ei

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

primii mei gardneri mancau fulgi, astia pe care ii am acum nici nu se ating de fulgi sau wafers. le dau larve congelate si din cand in cand o rama micuta lasata intr-un vas cu apa sa elimine cat mai mult pamant din ea. ramele le cresc in balcon ca am si un cherax quadricarinatus caruia ii place la nebunie hrana vie, iar mie imi place cum mananca... e ceva spectaculos.

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com