[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Peste de apa dulce  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gelu_a
Junior member

Joined: 15/09/2014 12:42:01
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

Domnu' Ocean ...bingo

boistean e...iar "zvarluga" e exact cea din link-ul postat de tine
[Thumb - DSCF20071.jpg]

[Thumb - DSCF20061.jpg]

[Thumb - DSCF20081.jpg]

[Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

ocean wrote:Ultima poza aduce cu un boistean, dar nu sunt deloc sigur prindeam pe la munte (cu mana) cand eram mic ,inclin totusi spre boistean phoximus phoximus , iar cel din prima imagine , nu e zvarluga ci grindel tot din ape de munte : noemacheilus barbatulus . Masculul la boisten e foarte frumos cand e in perioada de reproducere



Exact la ce spuneam mai sus ca ma gandesc,dar nu vreau sa spun pana nu mai vine cineva cu o opinie!
Boistean cred si eu ca este.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Boiseanul vine din ape de munte,cum zicea ocean,deci la vara grija mare la temperatura.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

al doilea peste categoric e boistean si nu porcusor din profil in a doua poza se vede cel mai bine
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pt ca nu s.a mai postat demult si lumea tre sa recunoasca speciile,plus pt a nu mai face inca un nou post,o sa postez aici:
luai din raul de langa casa niste fase,grindel daca nu ma insel si nu recunosc a3a specie,sunt niste pestisori mici,cu dunga laterala fix ca neonii negri. temperatura se tine la 24 in acvariu,iar pt ca raul e foarte mic si soarele da in el dar totusi sute de pesti pui stau in bancuri prin ochiurile de apa,zisei sa fac o incercare . acum ma intreb daca toti vor manca pastile de pleco cu spirulina,si alte granule diferite pt pesti,am luat unele chiar si cu usturoi pt digestie si imunizare daca aveti sugestii sau ceva,postati-le...as vrea sa stiu daca care sunt riscurile la care ma expun si ce semne trebuie urmarite daca e ceva de rau sau bine

P.S.: nu am semnal bun pt a putea uploada poze,asa ca ramane pt o data ulterioara

This message was edited 2 times. Last update was at 02/08/2017 16:08:24


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca, fiind pestisori de apa curgatoare, cel mai important este sa le asiguri o foarte buna oxigenare.
Daca stau un mici bancuri, din cite imi amintesc eu de la piscicultura, inseamna ca sunt pesti care, cel
putin pina ajung la maturitate, consuma plancton (fito- sau zoo-). Foarte posibil ca in dieta lor sa intre
mai cu seama infuzorii. Dupa ce ajung adulti, probabil purecii de balta sunt preferatii lor.

PS : Legat de subiectul topic-ului, pe la noi prin Moldova, pestelui acela i se zice "sacagita". Ii prindeam
cu cosul de nuiele pe sub malurile erodata ale piraelor. Intr-adevar, daca il prinzi in mina, te cam urzica !
In locul in care te inteapa (de fapt te intepi singur) pielea se inroseste, apoi se albeste in mijloc. Remediul
pe care ni-l aplica matusa noastra : petale de crin macerate in alcool! Face minuni pentru tot felul de
piscaturi, de la albine la furnicile rosii.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu stiu ce pesti sunt in primele 2 poze...sunt micuti cu o dunga orizontala neagra cu margini verzi..

image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 02/08/2017 19:44:21


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Salut!
+1 la ce a identificat Gelu, @ocean.
In ultima poza e o mreana, in penultima zvarluga cea temuta, cei multi si verzi pot fi obleti...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

bun. se pare ca am in apa cativa obleti de la 1 la 3-4 cm,3 fase(nisiparnite,etc) si cateva mrene mici(vreo 3) si una mare de 8-10cm....Avand in vedere ca nu am vazut mreana sa manance nici granule nici tablete pt pleci,nici viermisori liofilizati sau inima de vita liofilizata, intrebarea mea este: este posibil ca mreana mea sa nu manance nimic din toate astea si sa moara de foame sau se va hrani pana la urma cu orice ? am citit si am vazut cum ca i.ar placea noaptea sa se hraneasca, dar diar cu insecte si larve,viermi vii etc....oare se va atinge de ce le dau eu ? eu las seara mereu cate o pastila de pleco dar...daca nu se atinge de nimic ? o am de 2 zile,peste cateva ore se vor face 3 zile de cand o am....e vioaie si tot,are si unde sa se ascunda,dar mi.e ca nu se va hranii...macar de s.ar infige in obleti )

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Daca vrei sa se hraneasca natural cauta printr-o balta gammarus (pulex ) vii, acestia te scapa de resturile de prin acvariu si mreana ii adora.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Salut, dupa parerea mea primul este Molan https://ro.wikipedia.org/wiki/Grindel , nu este zvarluga http://ghidpescuit.ro/specii-de-pesti/din-ape-colinare/zvarluga . Aceasta are alt colorit si tepi pe opercule(destul de clar vizibili), Grindelul/Boisteanul nu are acei tepi, prin acestia este cel mai usor de diferentiat

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

din pacate duminica-luni trebuie sa plec si trebuie sa vad ce fac cu mreana asta,ca nici acum de dimineata nu se hranii,nu baga in seama nimic ce trece pe lg ea...sa ii dau drumul? in acvariu va avea viata mai lunga ca pe rau,va asigur(asta daca se hraneste).

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Ar merge prajita . In acvariu nu cred ca va avea viata prea lunga mai ales ca poate ajunge la 10 kg si peste 1m. Deci cred ca ar fi mai bine sa o eliberezi. Boistenii si molanii nu cresc prea mari, insa au nevoie de apa foarte curata si puternic oxigenata.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com