[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal Acvariu Hailea 30L  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc pentru ca mi-ai zis cum se numesc bilele.

O mut, nu-i problema. Chiar azi am dat-o mai in fata ca sa incapa viitoarea radacina de Mopani si am cam tulburat apa (sper sa nu afecteze ciclarea).

De unde am luat-o (planta Microsorum pteropus var. Windelov) scria ca-i "planta de mijloc", de aici si inspiratia de a o pune in acel loc.

Vineri o mut iar cand o sa schimb 10% din apa acvariului
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Revin si eu cu un update.

Fauna (start 9 Octombrie):
- 5 Neoni
- 5 Guppy masculi + 1 pui primit "bonus"
- 2 Corydoras paleatus (cred ca-s paleatus, desi ambii aveau aceeasi culoare la inceput, unul a ramas mai mic si cu pete negre, iar celalalt s-a dezvoltat mai repede si are pete mai deschise la culoare)
- 1 Ancistrus
Unii pesti sunt juvenili, deci nu va ganditi ca am cory de 7 cm sau anci in 15 in acest acvariu mic. Atunci cand o sa devina prea mari o sa-i donez cu cel mai mare drag!

Temperatura ramane la undeva de 24-25°C (masurata cu o chinezarie din aia care se lipeste pe geam, deci nu-i 100% precisa) iar schimbul de apa-l fac odata la 4 zile (ca sa mai scap de tainul din apa pe care-l mai lasa inca radacina de Mopani).

Astazi, 17 Noiembrie, natalitate 0 si mortalitate 1. Un guppy statea de vreo 3 zile doar pe pietris si sa scarpina (m-am uitat destul de atent si nu avea gris). In a treia zi s-a facut din ce in ce mai deschis la culoare, nu manca si era si deprimat (nu se misca aproape deloc) asa ca l-am sacrificat (i-am curmat suferinta intr-un capac de spirt cu durere de inima )

Am nevoie de un sfat. Am urmatorii fertilizanti:
- Ferropol 24
- Ferropol
- Profito
- EasyCarbo
- Kalium-Potassium
Stiu ca Ferropol, Profito si Potassium se dozeaza o data pe saptamana. Pot doza Profito cu Ferropol-ul impreuna, sau trebuie sa aleg doar una dintre ele?
De doua saptamani am oprit aditia de CO2, dar saptamana asta ii dau drumul iar caci in sfarsit soseste echipamentul pentru bomba .

image

This message was edited 1 time. Last update was at 17/11/2014 01:54:31

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu iti recomand sa alegi intre Ferropol si Profiti...ambele sunt fertilizare micro. Personala as alege Profito.
Nu am inteles de ce ai oprit aditia de CO2?! , poti sa o lasi pana iti ajunge ajunge echipamentul de bomba.
Spor!

Utopia Reef 400
My Aquariums
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Am oprit-o ca nu era bun echipamentu pe care-l aveam (robinetele de plastic de la perfuzor tot timpul se stricau si astfel am pierdut vreo 3 bombe) si ma asteptam sa ajunga mai repede kit-ul asta din China pentru bomba cu sare de lamaie .

Daca folosesc profito saptamanal, mai adaug Ferropol 24 zilnic sau renunt si la el?

This message was edited 2 times. Last update was at 17/11/2014 13:15:58

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ferropol24 poti sa-l adaugi
Adauga si Easy Carbo.

Cred ca si un pic de Easy Life Kalium ai putea adauga, sub doza recomandata.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc baieti pentru sfaturi! Ma chinuie faptul ca-i spatiul mic in acvariu (30 cm) si nu am loc pentru mai multe plante .
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Baieti, va cer un alt sfat.

Am un filtru cascada (Hang On Aquael FZN 1 http://www.biconeo-aquascaping.de/aquascaping/shop/images/aquael-aussenfilter-versamax.jpg ) dar fara capacele alea de deasupra compartimentelor.

Cele doua compartimente le-am umplut cu Siporax Mini si deasupra am pus un burete in fiecare, gros de un deget. Problema-i ca dintr-o data filtrul parca "scuipa" mizerie. Scoate un sunet ca si cum ai incerca sa scuipi printre dinti si nu stiu ce sa-i fac ca dintr-o data imi murdareste apa din acvariu . Sa incerc sa pun intre Siporax si burete un strat de perlon, sau ce sa-i fac?

Astazi am dat drumu si la bomba de CO2 caci in sfarsit a sosit echipamentul mult asteptat .
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut!

Sa le luam pe rand... lumina aia e ok insa un pic prea rece, ti-as recomanda un led rosu in locul unuia albastru, alta varianta nu vad.

Ca si material filtrant, umple ambele cosuri 3 sferuri cu ceramica si restul burete grosier sau perlon.

Fertilizant mergi doar pe ProFito si EasyCarbo, nu te complica cu altceva pentru ca la ce plante ai tu acolo este suficient.

Vezi si nano acvariile colegilor, ai de unde sa te inspiri.

Legat de zgomotul filtrului, fii atent sa ai fixat bine sorbul, este foarte filentioz.. eu am FZN 3 si nici nu se aude.

Succes !
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu cu zgomotul e problema, ci faptul ca dintr-o data tasneste mizerie din el. Probabil ca am un strat prea subtire de burete sus, asa ca o sa completez cu perlon.

Legat de CO2 (bomba cu sare de lamaie), au Guppy o problema cu ea? E reglata la o bula la doua secunde, dar ei stau pe sus (doar Guppy stau pe sus, Neonii si Cory se comporta normal).

Inca nu am un test permanent de CO2, dar e posibil sa fie o concentratie prea mare sau pur si simplu sunt "cersetori"? Ma gandesc ca o bula la doua secunde n-ar trebui sa afecteze atat de tare si seara opresc CO2-ul.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Cu cat acvariul este mai mic cu atat se poate destabiliza mai repede, un nano nu este usor sa-l tii sub control din aceasta cauza niste teste te ajuta mult la inceput pana iti dai mana si incepi sa-l cunosti.

Am vazut ce plante ai, nici nu este nevoie de CO2 din bomba, e suficient aditia de Easycarbo.

In primele posturi ai bagat o piatra cu aer, sper ca nu o mai ai altfel degeaba bagi co2.

Succes !
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Piatra am scos-o.

In viitor o sa fac un "upgrade" la plante, dar am zis ca pentru inceput is indicate niste plante cu o crestere mai rapida si mai ales am testat lumina sa vad cum se descurca .

Multumesc! ^_^
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Cred ca a venit timpul sa fac un "upgrade" in ceea ce priveste lumina.

Vreau sa pastrez ledurile actuale (15 leduri de 1W) si mai vreau sa adaug un bec economic tors in fata (o sa-mi incerc norocul cu un gazon de HC Cuba sperand ca o fertilizare cat de cat buna + CO2 o sa compenseze lumina mai slaba calitativ).

In ceea ce priveste montarea becului, m-am inspirat de la user-ul viulian (mai multe detalii in albumul acestuia http://hex.ro/photogallery/index.php?list=8 ).

Intrebari: bec de cati W sa iau pe langa ledurile de 15W care le am acum (acvariul are 30L brut)? Personal ma gandeam la unul de 20W.
Oare nu o sa am probleme cu condensul daca becul nu-i "protejat"?

Cam asa o sa arate "instalatia" :
image
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Sigur face condens. Trebuie sa ai grija.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Asta ma ingrijoreaza si pe mine (in principiu sa nu dau foc la casa sau sa prajesc pestii ).

Condens vad ca se face pe interiorul capacului atunci cand lumina-i stinsa. Dupa ce o aprind, dispare in cateva minute.
Daca as aprinde intai ledurile ca sa elimin condensul si pe urma sa aprind becul, ar fi in regula?
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Trebuie sa ai grija cu condensul in preajma curentului. Fa o fereastra in capac si pune un ventilator, sa scoata condensul afara. Vezi ce sfaturi mai primesti si abia atunci ia o decizie. Nu stiu daca ledurile emana destula caldura ca sa indeparteze condensul.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2014 00:53:14


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru sfaturi qwerty.

Capacul nu-i "dintr-o bucata", cum s-ar spune (adica sa fie etans ca alea home-made si sa nu aibe o gaura/taietura sa circule aerul). Deasupra are 8 taieturi in forma de semiluna si in spate o gaura destul de mare (ca sa incapa filtrul exterior tip cascada).

In legatura cu becul economic tors, de cati W imi recomandati sa cumpar pe langa led-urile de 15W pe care le am deja?
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dupa cum ai spus vrei sa folosesti un bec de 20 watt. Oricum faci instalaia, daca ai prea multa lumina, schimbi becul, nu costa o avere. Poti lua un bec cu temperatura mai calda, undeva la 3000K. Ce soclu de bec vei folosi?E14, E17 sau E27? Trebuie sa vezi cat spatiu ai in capac si in functie de aia alegi ce soclu vei folosi.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Gata instalatia .
Am avut noroc de tatal meu

Am masurat temeinic inainte sa merg la cumparaturi (spatiul e destul de ingust). Am luat un bec economic torsionat de 23W (varianta mini) cu lumina rece, soclu E27.
Becul l-am pus in fata pentru gazon. Nu "bate" pana-n spate si se observa diferenta de lumina. Se pare ca pestilor le place caci stau mai mult in fata acum

O sa revin cu poze maine sau poimaine .
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Cam asa arata improvizatia

image

Datorita becului, am obtinut in sfarsit PERLARE la plante . Doamne cat mi-am dorit sa vad bulele alea .

Astazi voi scoate ledurile si o sa pun un alt bec in locul lor (voi avea doua becuri economic, cel mare de 23 de W pe mijloc si unul de 11W in fata; sa vad cum le merg plantelor asa).

Acvariul acum:
image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu te arunca la prea multa lumina deodata, lasa acvariul sa se obisnuiasca cu schimbarile.
In rest, e simpatic bazinul, da-i inainte

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com