[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare osmozor  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Doresc sa achizitionez un osmozor. Va fi folosit pentru 2 acvarii din care unul de apa sarata (30l). Ar fi ok asa ceva?

Aquili RO Classic FV Osmozor
Pret: 295 RON

Instalatie completa de osmoza inversa, 190 l/zi.
- valva pentru flux de apa
- filtru pentru sedimente de 5 microni
- filtru de carbune activ
- membrana de osmoza inversa 190 l/zi
- testata la 25 grade Celsius, 4.8 bari, 2000 ppm
- materialul membranei: poliamida si polisulfonat TFM
- rata de rejectie: 98 - 99 %
- conductivitatea apei de osmoza: 10 - 40 microsiemens
- presiunea de operare: 3 - 8 bari
- temperatura de operare: 1 - 30 grade celsius


image

image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti pot recomand Living Color, are in kit chiar si robinet de inox pt. a conecta osmoza la retea.
http://shop.acvariu.ro/instalatii-osmoza/86-living-color-sistem-osmoza-.html
In plus ai cartuse de rezerva la un pret ok
http://shop.acvariu.ro/29-instalatii-osmoza
Alegerea este a ta, nu te obilga nimeni sa iei dintr-un anumit magazin!
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E o varianta buna, intr-adevar. Parca nu vad membrana in stoc?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

catalin_ wrote: Parca nu vad membrana in stoc?

La ce te referi? Vorbim de membrana sau sistem?
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De membrana de schimb spuneam. Gasesc pe shop cand o fi sa fie nevoie?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, in 2-3 sapt. o sa intre in stoc.
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Membranele sunt la fel ca forma deci poti folosi orice membrana cu orice sistem ( nu depinde de producator) . Trebuie sa fii atent totusi la debitul membranei exprimat in GPD ( galoane pe zi) daca ai deja pe instalatia ta in restrictor de debit. Astfel trebuie sa inlocuiesti o membrana de 75 de GPD cu una tot de 75 GPD astfel incat sa-si faca treaba ok restrictorul de debit.

Pentru instalatiile fara restrictor de debit se poate schimba membrana si cu una de capacitate diferita daca reglezi pe urma din robinet raportul de permeat/concentrat ( in general 1:4 sau 20% - 80% ).

Deci acum poti cumpara instalatia care este disponibila fara grija membranei de rezerva.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2014 18:41:05


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Am primit un mail cu ceva oferte de la nevertebrate.ro si cica ar avea http://www.nevertebrate.ro/Instalatie-de-Osmoza-Inversa-Aquili pe 28.11.2014 la promotie cu 205 lei. Ramane de vazut, nu l-am gasit in pagina de promotii, dar cica doar atunci apare in pagina.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/11/2014 19:33:36

Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

La banii aia poti sa iti iei un Aquili NPS cu 4 cartuse de la Cluj (Nevertebrate) http://www.nevertebrate.ro/Instalatie-de-Osmoza-Inversa-Aquili

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nimeni wrote:La banii aia poti sa iti iei un Aquili NPS cu 4 cartuse de la Cluj (Nevertebrate) http://www.nevertebrate.ro/Instalatie-de-Osmoza-Inversa-Aquili


Eu mi-am luat acum o luna un Aquili cu NPS de la happypets. Am vrut de la Nevertebrate (sunt din Cluj si de obicei incerc sa ajut economia locala, ca sa spun asa ), insa nu erau in stare (si asta tot mai des se intampla la ei in ultima vreme din pacate) sa-mi dea un termen clar in care mi-o pot aduce. Asa ca, am comandat-o de la happypets, mi-a venit de pe o zi pe alta si am platit si mai putin, ca avea reducere (si acum are, din cate am vazut).

Am montat-o, i-am dat drumul, am lasat-o o noapte s amearga, a 2-a zi am testat apa cu TDS-ul ci era 0.
[Email] [Yahoo!]
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Cat e TDS-ul la apa de la robinet (in Cluj) ?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2014 14:05:52


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Dan wrote:Cat e TDS-ul la apa de la robinet (in Cluj) ?


De curiozitate l-am masurat chiar atunci atat la apa de osmoza, cat si la apa plata si apa de la robinet.

Rezultatele au fost asa:

- apa plata - 160
- apa de la robinet - 40
- apa de osmoza - 0

Locuiesc in Floresti, langa Cluj (5 km), dar sursa de apa e aceeasi ca si cea din Cluj.

Pot sa-ti spun ca pana acum cateva luni am avut discusi si faceam schimburile de apa direct de la robinet, fara nicio problema. Inclusiv cand am avut pereche reproducatoare si pui, schimburile de apa le faceam direct de la robinet (50% dintr-un acvariu de 40-50 litri de 2 ori pe zi, cand erau pui de discusi pe care-i hraneam de 5-6 ori pe zi) si n-am avut niciodata nicio problema.
[Email] [Yahoo!]
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Viata de viata sa fii osmoza in Cluj.

De exemplu in Bucuresti la apa de la robinet la mine TDS este ~170. Iar la niste masuratori in Ploiesti, tot la robinet, mi-a dat ~ 700

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iar in Constanta curge direct nisip la robinet
Ok, m-am lamurit in privinta osmozorului. TDS metru gasim pe acvariu shop? Sau alte recomandari?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am optat pentru osmozorul de pe acvariu shop. Iar tds metru unul generic de pe site-urile romanesti.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
jucatoru
Junior member

Joined: 03/04/2013 11:28:55
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe cel de la Aquilli cu 3 module, deci fara NPS, l-am comandat si eu tot de la Cluj, pentru ca asa cum spunea colegul, il aveau la 205 ron. In cazul meu au fosr prompti. Din pacate, debitul unde stau eu este scazut si in noaptea trecuta(timp de 8 ore), am obtinut cam 6L de apa RO. Sunt sanse sa se mareasca debitul cu timpul, dat fiind ca e prima sarja? Sau din contra, colmatandu-se, va fi si mai putin productiva? Deocamdata nu am masurat parametrii apei.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Debitul de pe coloana de apa rece este factorul care influenteaza (cel mai mult) "productia" de apa "de osmoza".
In cazul tau, aia e situatia... ai putea sa te gandesti la eventualitatea montarii unei pompe booster.
Sau, sa te multumesti cu cat produce instalatia.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jucatoru
Junior member

Joined: 03/04/2013 11:28:55
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Evident, aceasta este problema. O alta problema pe care înca nu am cercetat-o este legata de calitatea apei de osmoza data fiind presiunea scazut? la care lucreaza osmozorul. Pt asta imi trebuie TDS dar e deja prea mult pentru mine. Am facut un pas, mai urmeaza si altii. Oricum, m-ar bucura daca posesorii de TDS meter ar inchiria in comunitatea asta, a.i s-ar amortiza si investitia posesorului si ar usura presiunea financiara de pe alti doritori.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2014 15:47:17

catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat si tds metru, altfel nu stiu daca osmozorul isi face treaba sau daca membrana si-a trait viata. Cel putin asa cred.

Si apoi imi va folosi si la apa dulce (creveti si plante carnivore care vor apa fara saruri).

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La pretul Aquilli instalatia Living Colors are 75 Galoane.

Si nu stiu daca Luciano a pomenit, membrana este Filmtec (USA).

asa ca nu ai de ce sa eziti :

http://shop.acvariu.ro/instalatii-osmoza/86-living-color-sistem-osmoza-.html

-------
Huh s-a vorbit de osmoza si am ramas fara stoc dar vine repede ;)


in curand
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com