[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
mascul guppy...  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
roby08
Junior member

Joined: 08/02/2015 16:53:06
Messages: 26
IP:
Offline

buna ziua!de 2 zile mi-am populat acvariul care l-am ciclat timp de 2 saptamani si ceva...este un acvariu mic de aproximativ 25 sau 30 de litri...am cumparat 1 mascul guppy si 3 femele...in prima zi toate bune,se jucau(toti) se bucurau de acvariul care era doar al lor...nu inghesuiti ca si in magazin.a doua zi am observat ca femelele il tot fugaresc.azi dimineata a venit,a mancat...dar tot sta pe fundul acvariului...daca vin femelele la el se fereste pana pleaca si se pune inapoi.se misca bine,nu da semne de moleseala...si inca ceva azi am vazut ca are si coada ciupita...sau e vreo boala?


cand deschid capacul acvariului...cred ca le dau de mancare...vine si el...

am fost azi la magazin sa mai cumpar un mascul...dar ciudatii astia nu au vrut sa-mi dea...cica trebuie sa stau 1 saptamana...bla bla bla.
am zis sa aibe companie...poate se simte singur ...

asa arata masculul meu
[Thumb - IMG_0553.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 08/02/2015 17:38:49

Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu se poate sti sigur ce are dar daca nu l-ai vazut ,, frecandu-se " de pietre sau plante nu are rost sa iti faci griji, daca are apetit la mancare este ok.

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
roby08
Junior member

Joined: 08/02/2015 16:53:06
Messages: 26
IP:
Offline

pana la urma a murit ...toata ziua se ascundea de femele...pe cand am crezut k sia revenit,era doar o alarma falsa...a inceput sa inoate haotic prin acvariu in sus si in jos....apoi a cazut

femelele sunt bine ...sper sa nu fie ceva boala...oricum astept pareri...
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pana nu faci teste de apa nu poti stii daca s-a ciclat cu adevarat, mai ales ca perioada de ciclare tine, de obicei, mai mult de 2 saptamani.
Eu zic sa mai astepti o perioada, sa urmaresti femelele si, daca nu mai crapa vreuna timp de 2 saptamani, poti sa mai ei mascul.

Cryptic Cherries - West-Africa river
roby08
Junior member

Joined: 08/02/2015 16:53:06
Messages: 26
IP:
Offline

am mai citit intre timp...si toate simptomele duc spre fin rot...oricum am sa le urmaresc ;)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2015 23:20:49

 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com