[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Stiu ce zici,sunt foarte constient,insa ma gandeam doar pt un colt,asa numai de-al naibii.Si anubiasii sunt ok,dar vreau hardscape brut,doar ceva firicele pe radacina si atat.Nu ma incanta plantele,pur si simplu nu vreau Imi plac pestii,nu plantele,mai precis nu inteleg nici macar placerea fetelor de a creste flori,nu inteleg ! deci..gandeste-te tu la ceva ce ti s-ar parea inutil in acvariul tau,dar altora le-ar placea.Exact asa ma simt eu cand ma gandesc la plantate.Nu vreau sajignesc gradinarii,pur si simplu nu e stilul meu.Lampaeventual as tine-o mai mult sa imi vad "qiestii"
Later Edit: Suna incantator atatpreturile cat si imaginea ce o am in cap cu acele leduri,insa lenea m-ar face sa le tin undeva unde or sa adune praf.Daca bunica-miu sau nevasta nu le-ar monta pe un suport,eu nu le-as face.Totusi,cred ca daca e vba de acvaristica,de indata ce le-as avea in mana,m-as apuca imediat,doar e vba de pasiunea mea,dar pana sa le am in mana mi-e greu
P.S. : Va rog nu ma acuzati de puturosenia mea,pur si simplu NU MA consider mecanic,instalator si etc,nu imi place si consider ca nu e pt mine Am fost crescut de femei,deci stiu orice altceva in afara de a instala chestii.
P.S2(off): Am fost invatat cum sa vbesc cu o femeie,cum sa ma port cu o femeie,cum sa ating o femeie,NICIODATA cum sa ma feresc de o femeie !!!!!!! (D-le Pavelescu,stiti ce zic dom-le?)

This message was edited 2 times. Last update was at 09/07/2015 10:21:34


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Tre sa ies la padure, dar asa scurt: las-o usor cu ledurile, nu sunt deocamdata de plantate. Becurile alea pl nu fac mare branza la acvarii cu inaltimea de 45. Stai o zi, doua, te gandesti cam ce verdeata ai baga in bazin si atunci vedem cam ce necesar de lumina o sa ai. O zi buna, Narcis.
[ICQ]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

narcis wrote:Tre sa ies la padure, dar asa scurt: las-o usor cu ledurile, nu sunt deocamdata de plantate. Becurile alea pl nu fac mare branza la acvarii cu inaltimea de 45. Stai o zi, doua, te gandesti cam ce verdeata ai baga in bazin si atunci vedem cam ce necesar de lumina o sa ai. O zi buna, Narcis.

Stiu ca nu sunt de plantate dar pentru un baget mic merg, sunt oricum mai ok decat pl-urile de 11w!
Decat pl-ul ala mai bine un t5 osram de 24 cu un droser si un sistem de prindere......

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Multumesc mult,si da,chiar ma mai gandesc.Pana vine bugetul,vad io Multumesc de sfaturi si"intretinere" celor interesati de articolul meu.E inca in stadiul de...."nici nu am inceput" si arata destul de simplu acum

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu lua acele lampi, oricare din ele 9 w sau 11 w. Sunt chioare rau. Eu o am pe cea de 11 W. Am folosit-o initial pe acvariul de 45 l, acum sta pe acavariul puilor de guppy 40x25x25, care in niciun caz nu se compara cu al tau care are 45 H.

Pt acvariul de 25 l, unde am pus o cioata cu anubias nana petite este, sa zicem, ok. Vad ca anubiasului, de cand l-am mutat acolo, i-au dat frunze noi.

Pe acvariul de 45l, am lampa asta 2T5 X 24 W
http://www.aquariumprest.ro/products.php?460&cPath=53. O am cam de 1 an, cred ca in august face un an. Oricum, merg doar cu un neon la ce plante am acolo: anubias nana petite, java moss, microsorum pteropus si o bila de cladophora aegagrophila.

Concluzia, nu da banii pe lampile alea, o sa-ti para rau.

PS. Daca vrei sa vezi cum se vede, vezi ca este o poza in topicul cu cory, pagina 4 cred, unde este pozat acvariul cu puii de guppy. Asa ca sa-ti faci o idee de puterea lampii.
Daca nu e edificatoare, iti fac o poza azi si o urc sa vezi.
Eu cand ma uit la ambele acvarii, imi vine uneori sa ma strang de buzunar ca sa schimb lampa de 11 W, dar ma calmez imediat..... , pt ca realizez ca pt ce imi trebuie, este zuficient.

This message was edited 3 times. Last update was at 09/07/2015 11:28:56

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cascam ochii pe forum si intamplator am dat peste lampa ta si ....a mea, of course.

Ia uite.... chiar la noi pe forum http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/200/26524.page

Deruleaza pagina..si o sa le vezi in toata splendoarea lor.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2015 11:39:27

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe ma depaseste la buget ce mi-ai recomandat tu
Gasii ceva ok la pret,dar cu leduri,exact ce imi recomanda Blue,dar are si pt noapte deci e un plus
Asta mai mult asa,ca fashion
Am salariu de 1000ron cu copil si 3 acvarii plus chirie deci...
http://www.aquariumprest.ro/products.php?488&cPath=53
Asta am vrut sa o iau cu tot cu acvariu',dar cand i-am zis lu bunica-miu ca/costa un milion,i s-a parut prea mult pt o lampa(stiti cum e,tuturor li se pare EXORBITANT daca dai 5 milioane pe un acvariu,cum naibii mai dai 1 milion si pe lampa,asta ca exemplu)....

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2015 11:50:20


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa stii ca la asta ma uitasem si eu si vroiam sa iti zic de ea. Dar m-am gandit ca poate pe viitor te loveste plantatul si ce te faci.

Oricum initial cand eram si eu in cautare de lampa, am oscilat si eu intre ultima lampa pe care ai aratat-o si cea Cu PL de 11W.

Acum imi pare rau ca nu am ales-o pe cea cu leduri. dar atunci nu stiam ca o sa trec asa de repede la cea cu 2T5x24 W.

Dap, e frumusica si cred ca pentru ce vrei tu este tocmai buna.

Dupa ce o cumperi ....POZEEEEEE!!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2015 11:50:23

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu am avut 2 neoane osram t5 unu roz si unu alb cu tot cu instalatie,cumparate pe bucati,montate de un prieten cumparate de mine pe cand stateam in timisoara,dar le-am lasat acolo,renuntand initial la ce proiecte aveam,(multi stiu la ce ma refer cand zic instalatie de lumina) din cauza ca aveamn prea mult bagaj cand a fost sa ma intorc.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2015 11:53:44


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Claudiu1978 wrote:Cascam ochii pe forum si intamplator am dat peste lampa ta si ....a mea, of course.

Ia uite.... chiar la noi pe forum http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/200/26524.page

Deruleaza pagina..si o sa le vezi in toata splendoarea lor.

Astea sunt alea la 11 w,nu ?
Oricum,vazui un melc ce imi intra la suflet acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2015 11:55:34


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am avut la pa led aquazonic si de abea lumineaza, eu ma refeream la leduri de 3 w care sunt super luminoase!
Adevarul e ca la inceput oricarui acvarist i se par toate scumpe, dupa incep sa cumpere si doar sotiei, in cazul meu mamei i se par scumpe desi de cele mai multe ori nici macar nu afla pretul real......
Cu timpul fara sa vrem ne intindem sa luam una, alta si zicem ca ne oprim dar ne e imposibil sa ne oprim,.....

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu nu sunt neaparat la inceput,dar din cauza bugetului am ramas mereu la nivel de incepator Am prins experienta doar asupra anumitor specii de pesti si multe informatii care deocamdata sunt aproape degeaba.Oricum,mie imi spui de intins ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Da' poze cu celelalte acvarii cand pui? Despre ele n-ai zis nimic... ce pesti ai, ce filtrare, cum le merge...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai poze nu am pus,dar am tot zis prin diferite posturi sau topicuri ale celorlalti:
Treaba sta asa:
Am 3 acvarii ale MELE(la tara,pt ca acolo apa e FOARTE BUNA,nu e dura si nici acida,acolo am stat un an intreg cand am venit din germania,pana sa ma angajez,si acolo am mutat totul).
1: Acvariu 120 litrii (bare bottom mai nou,am scos substratul,l-am fiert,curatat,etc dar nu l-am mai pus ca imi place cum arata)si o radacina red moore. in el am 2 bala shark,3 filigera maturi luati de pui,1 femela de 2 ani si ceva,si ceilalti 2 luati mai recent,acum cateva luni.2 zebre galbene,zebraroz voalata mi-a murit subit in cateva minute acum 2-3 saptamani,mi-a zis sotia ca a coborat afara in curte,si cand a urcat 10 minute mai tarziu,a gasit-o moarta,nimeni nu stie de ce. 2 ancistrusi pui,2 corydoras paleatus,unul mi-a murit in timp ce luasem nu stiu ce microb acum cateva luni in care mi-au murit si somnii de sticla,si cativa alti pestisori mici.Microbul mi-a aparut in urma unei achizitii a unei zebre roz.Asta e motivul si pt care am curatat substratul.Stiu ca nu ar fi fost o solutie TOTALA dar mi-a salvat restul de pesti ramasi.Mai sunt 2 ancistrusi in varsta de 2 ani jumate luati de pui,intamplarea fericita a facut ca ei sa fie mascul si femela,toti puii ce ii am ii am de la ei sunt,din 2generatii.Filtrare: Resun 2500 L plin cu ceramica invelit in burete din ala verde si Aquael Turbo 1000 plin cu ceramica plus buretele inclus.Mai am un filtru extern Eheim ecco pro 300,dar am canistra crapata.Canistra noua costa 250 ron.

2: Acvariu 25 de l diversa,cu puii de ancistrusi.Prima generatie i-am donat tipului de pe facebook cu nicknameul de "fertilizanti si plante ieftini".Mi-a zis ca ancistrusi mai bine formati si avand toti aceeasi marime,niciunul nefiind mai mare sau mai mic ca celalalt nu a mai vazut,laudandu-mi skillul de a creste puiutii Filtrare:Aquael fan micro plus.

3: Acvariu INCA neinstalat de 120/50/55 330l brut,cu intarituri longitudinale sticla de 10 cu substrat quartos negru,filtrul acela extern de care am tot vbit pe nume aqua pro 1200,si inca ceva dar am uitat ce am comandat atunci,totul nedespachetat.Inca nu m-am decis ce sa pun in el,saptamana asta daca lucrurile merg bine,sper sa il montez la noua casa.Trebuia sa o fac saptamana asta,dar copilul meu a pus mana pe o substanta super iritanta si si-a dat cu pulverizatorul in ochi,am fost cu el la urgente,au urmat tratamente(spalaturi) cu diferite solutii si pansamente oculare,cheltuiala,invarteala,dureri de cap,servici.Inca nu m-am decis cu ce sa il populez,initial voiam 5-6 piranha,insa datorita decorului 3d facut la comanda,mi-am dat seama ca ocupa spatiu prea mult,si nu le las mult de invartit,e prea putin si fara,intr-un acvariu de 330 as putea tine maxim 5 piranha,ar merge si 6 cu o filtrare eficace,insa nu vreau sa ii chinui,si ma gandesc la silver dollars,cu ancistrusi,multe multe crengi si alte tipuri de pesti dar inca nu stiu ce.Ori ceva green terror de care sunt indragostit,ori severumi caci atitudinea si caracterul plus eleganta lor i se potrivesc sotiei,m-am gandit initial si la Geophagus brasiliensis chiar si la ceva Jack Dempsey.Sunt atat de nehotarat,dar desi asteptarea ma omoara,nu vreau sa ma grabesc.Pe viitor,voi comasa toate acvariile intr-unul singur,daca imi vor permite speciile,astfel filtrele interne plus externe vor fi toate puse la un singur bazin.As astepta ceva sfaturi in legatura cu fauna,ce v-ar placea,avand in vedere ca vreau sa il fac ceva aproape de black water,cu tot cu frunze pe jos,crengi si tot alaiul.Lucrurile vor veni treptat,insa sper ca in 2-3 luni,setupul sa fie complet,MAI ALES ca am si solutii de startare a apei,ciclare mai rapida,etc.

Iar al4lea acvariu,este asta,la care lucram acum.
Tin sa precizez ca TOTI PESTII au fost luati si facuti uneori ca o mini ciorba,in speranta ca doar doar poate poate le mai lungesc viata.Unii nu veti intelege mai nimic din ce scrisei pe-aci,dar eu stiu ce am si nu sunt prea multumit,bugetul nu m-a ajutat dar sunt fericit ca pestii o duc bine,mai ales febletele de bala shark,care desi au un spatiu limitat de crestere,ii voi muta curand,vor fi fericiti si cred ca optiunea de bala shark cu silverdollars,ancistrusi si ceva micut invartindu-se pe-acolo ar fi ok pt bazinul cel mare.

L.E: Veti spune poate : BLACK water cu bala shark ??Poate, De ce nu ? Atata timp cat totul merge ok.Sper ca aciditatea sa o mentin in limite

This message was edited 5 times. Last update was at 09/07/2015 15:20:13


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata! L-ati enervat pe paradoxx si v-a trantit ditamai pomelnicul.....fara poze bineinteles ....
Dar lasa, ca si cand s-o pune pe pozat...nu stiu cum o sa-l mai opriti.....


,

This message was edited 2 times. Last update was at 09/07/2015 17:08:38

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Las ca apre Blue si il ia la rost cu acvariul de 330.
Da ce nu faci bre un marin

Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

aaa,pai m-am gandit ca o sa imi zica,dar m-am plans atat de bani,incat nu cred ca mai are tupeu Totusi initiativa lui de a forta lumea sa faca marine,imi place,pt ca de exemplu,si eu am cateodata tendinta de a pune lumea sa renunte la plantate pt black water sau ceva asemanator,deci toate actiunile lui fac parte din pasiunea pt saraturi.Oricum,blue este unul dintre userii mei preferati,a fost certat,alungat,asuprit,jignit,sfatuit,indreptat,si toate astea pt ca a acceptat.Nu doar sa fie sfatuit,ci toate cele.Pur si simplu le-a acceptat.Daca ar fi toti oamenii ca el,economia tarii nu ar mai avea vreodata de suferit,nu ar mai exista ilegalitati,pt ca toata lumea ar avea acvarii pe jumatate incepute.Toata lumea ar fi calma si supusa poate putin indiferenta.Prin modalitatea postului meu,tin sa felicit userul Blue14,fara pic de ironie sau sarcasm,spun asta pt ca tipu' a invatat multe.Sunt foarte invidios pe el ca are bani,si as vrea ca din banii aia sa faca si un black water cu ceva piranha sau silver dollars.
Blue,felicitari esti unul dintre rezistentii forumului,hausebz(hauserloverfish) nu a rezistat mult Asa ca iti pun o intrebare foarte serioasa,sper sa citesti: Ce-ar fi frate sa faci un BLACK WATER AQUARIUM?

This message was edited 2 times. Last update was at 09/07/2015 20:51:49


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Nici eu nu am bani!, e destul de costisitor un black water, imi plac foarte mult oscarii dar e greu.......acvariu mare......filtre......dupa nu mai am bani sa intretin marinul!

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Renunti la sarat Si nu trebuie neaparat oscari,poti sa pui si caimani sau anaconda acolo discusi,neoni,scalari,piranha ce vrei tu

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com