[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

paradoxx wrote:Renunti la sarat Si nu trebuie neaparat oscari,poti sa pui si caimani sau anaconda acolo discusi,neoni,scalari,piranha ce vrei tu

Nu renunt!
Imi plac mai mult coralii......

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca tot ai povestit cum e cu acvariile tale o sa va povestesc si eu pe topicul meu de prezentare cum a inceput acvaristica la mine si cum a decurs pana sa trec la marin.......sa vedeti ca si eu luam chiestii ieftine si de cele mai multe ori imi reuseau (e drept, se ocupa si tata), ajunsesem intr-un timp sa am 12 acvarii din care 4 erau chiar stabile si fara probleme......am reprodus kribensis....macropode si multi guppy dar la inceput........la scalari m-am blocat deoarece nu gaseam hrana si puii mureau la scurt timp dupa eclozre......am avu cred toate speciile de pesti disponibili in pet shop.......nu am avut pierderi inafara de un scalar inainte cu cateva luni sa renunt la un dulce, l-a omorat un labeo pe care il aveam de mic si devenise porcoi.......am invins si boli, albastru de metil, sare grunjoasa, solutii jbl, tetra.......o sa povestesc totul de la inceput, incep maine sa scriu si o sa postez dupa ce termin, ca e foarte foarte mult de povestit, majoritatea chiestiilor la apa dulce mi le-a zis tata care pot sa zic ca se pricepe la acvaristica dar nu are chef momentan, el ar fi adeptul unui acvariu cu pesti si putine plante sau un marin cu pesti si foarte putini corali, cateva tufe, maxim 5 specii de corali sa fie cat mai simplu ca zice el ca e mai frumos asa.....
Iti zic doar ca de ziua mea sau pana de ziua mea ((in Noiembrie) o sa imi fac si un plantat mic!
Am scris prea multe acum si nu cred ca ma enumerat mai deloc "ideile principale ale acvaristicii de cand m-am apucat deci iti imaginezi ce va urma...sunt de povestit 5 ani in care zilnic faceam cate ceva la acvarii, intretineam, aduceam schimbari si citeam despre acvarii pe net si pe carti si revista Aquarium Terrarium!

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Si eu sunt adeptul pestilor,fara plante.Daca as avea vreodata marin,m-as axa IN SPECIAL pe pesti.La orice acvariu,consider ca fauna e ceea ce da viata,plantele nu imi plac,sunt doar ca un bonus.Au si ele rolul lor de barlog,loc de depunere a icrelor,etc.Dar cat timp vor exista pesti,nu ma vor interesa plantele

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

paradoxx wrote:Si eu sunt adeptul pestilor,fara plante.Daca as avea vreodata marin,m-as axa IN SPECIAL pe pesti.La orice acvariu,consider ca fauna e ceea ce da viata,plantele nu imi plac,sunt doar ca un bonus.Au si ele rolul lor de barlog,loc de depunere a icrelor,etc.Dar cat timp vor exista pesti,nu ma vor interesa plantele

Tata imi zice ca in natura nu exista pe o suprafata mica o mie de specii de plante, 2-3 specii si la corali tot cam asa.....pestii sunt diversi...
Cu acvariu plus filtru daca iti iei piatra de recif uscata ai putea face un fish only daca ai vrea......

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2015 22:35:58


My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu am bani de conditioneri de apa,si tot ce trebuie.Abia fac fata a ceea ce am si voi avea.Plus ca nu ma pasioneaza saratura De pesti poate fac rost si de pe la donatii daca e cazul,dar...pur si simplu nu imi permit sa mentin apa stabila

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca tot o dadurati in altele...intrebare ....A comandat cineva vreun acvariu de la Aquadec?
[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Claudiu1978 wrote:Daca tot o dadurati in altele...intrebare ....A comandat cineva vreun acvariu de la Aquadec?

Eu am comandat si acvariul a iesit foarte foarte bine, recomand macar fata acvariului din sticla ultraclara!, fac lipituri perfecte si sticla este cantuita!

My nano reef



[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu scuzele de rigoare pentru paradoxx, sper sa ma ierte pentru intruziune, dar fiind vorba de acvariu de 81 de litri ( al lui ), nu al meu , mai fac o intrebare:

As vrea sa comand la aquadec - pe viitor - un acvariu cu urmatoarele dimensiuni:

60Lx35lx40H, grosime sticla 6mm

Acvariul la dimensiunile astea ar avea un volum brut de 84 l, volum net de 80.51 l si volum util 64.41 l.
Sticla fata, si cel doua laterale - ultra clear diamant, iar spatele si fundul - clear float.

Toata treaba m-ar costa 323 lei fara transport ( care este 50.2 lei ). Ma gandesc sa dau eu o fuga sa-l iau de la ei.

Intrebarea este: Sticla de 6 mm este oare suficienta pentru dimensiunile astea?

La 8 mm sticla, acvariul costa 409 lei fara transport ( cam multicel ).

Acvariul se apropie de ceea ce are paradoxx in momentul de fata, numai ca la el dimensiunile sunt 60x30x45, sticla 5mm, plus ca are intarituri pe laterale ( si eu nu vreau intarituri ). Cu toate astea cum a aratat si el in poze se produce o curbare a sticlei pe partea din fata si spate. Nu zic ca exista rsicul sa se sparga, dar prefer ceva mai sanatos ca sa zic asa.

Dimensiunile pe care le doresc eu sunt limitate de tehnica de care dispun in momentul de fata, iar alta suplimentara nu prea intrevad in viitorul apropiat.

Multumesc si sper sa nu fi deranjat!

This message was edited 4 times. Last update was at 10/07/2015 11:25:51

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Conform http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
cu sticla de 6, safety factor e 4 (very safe)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

E ok!, ar fi mai ok daca te-ai limita la 35cm h sau 37....

My nano reef



[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite am gasit un acvariu cu dimensiunile 60x40x40...un picut mai mare decat as vrea eu...
Acvariul arata bine la dimensiunile astea, ca nu mai zic de ceea ce se afla in el....
Apropo paradoxx...uite ce iti doresc eu tie...un aquascaping de genul celui din videoclip...


https://youtu.be/PgeaoTbHkV4


This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2015 19:19:16

[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu zic daca il faci din sticla de 6 sa te limitezi la maxim 36h (ca acvariile ada)...
Esti sigur ca o sa il privesti din laterale?, ca mie imi pare rau ca am facut acvariul full din ultraclara ca spatele nu conteaza si rar privesc din laterale.....

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2015 19:24:25


My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Frate. Te complici, crede.ma. e alegerea ta, si este f buna sa iei ceva mai sigur, dar.. .al meu ce are? Sunt de acord,se face curbura,dar este una normala, am vazut acvarii de zece ori mai mari care au aceeasi chestie. Plus ca asa zisele intarituri ale mele se pare ca sunt mai mult ca rol de suport pt capac, ori linie de nivel al apei sa nu il umpli pana se rupe lipitura siliconului sau se sparge sticla glumeam.uite, cu banii dublii ce ii dai la ala, plus transportul, de 3mil jumate iei si filtru si substrat si acvariu de pe aquariumprest. Plus ca,al meu se tine bine, si oricum, daca nu ti se sparge acvariul in casa, cum mai simti si tu ca traiesti,ce rol mai are viata???
Cat despre acvariile alea de pe youtube, am si eu o intrebare pt tine: De ce ma injuri frate de mama?? Ce ti.am facut? pai tu cu dusmanii de. Astea te dai la mine?
Ala ca ala, dar si ala cu bete de la recomandate e bestial. Sunt incredibile, poate o sa reusesc vreodata daca imi da buget bunica. Miu. Azi cand ii zisei de magnet,zise ca innebuneste cu mine si acvariu meu. Dar treptat treptat...cine stie?

This message was edited 2 times. Last update was at 10/07/2015 20:20:43


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

paradoxx wrote:Frate. Te complici, crede.ma. e alegerea ta, si este f buna sa iei ceva mai sigur, dar.. .al meu ce are? Sunt de acord,se face curbura,dar este una normala, am vazut acvarii de zece ori mai mari care au aceeasi chestie. Plus ca asa zisele intarituri ale mele se pare ca sunt mai mult ca rol de suport pt capac, ori linie de nivel al apei sa nu il umpli pana se rupe lipitura siliconului sau se sparge sticla glumeam.uite, cu banii dublii ce ii dai la ala, plus transportul, de 3mil jumate iei si filtru si substrat si acvariu de pe aquariumprest. Plus ca,al meu se tine bine, si oricum, daca nu ti se sparge acvariul in casa, cum mai simti si tu ca traiesti,ce rol mai are viata???

Pai vrea sticla ultraclara!, si tu daca ai incerca-o nu ai mai zice asa!

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

E buna si cristal la 150 ron

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

O sa iau 3l de material filtrant,pt filtrul extern,si nu stiu ce sa fie a3a varianta;primele2 variante sunt:
1- http://www.aquariumprest.ro/products.php?212

2- http://www.aquariumprest.ro/products.php?213

Acum nu stiu ce sa mai bag,avand in vedere ca mai am deja 1l de ceramica si 1 tavita pe jumatate cu carbon.

Sa bag oare:

1- lava vulcanica? http://www.aquariumprest.ro/products.php?1144

2- zeolit? http://www.aquariumprest.ro/products.php?218

3- carbune activ/carbon ? http://www.aquariumprest.ro/products.php?354

(Uitati-va si pe site,aveti poze cu fiecare cum se prezinta la achizitionare)

Dupa parerea mea,nemaitestand lava vulcanica pana acum si nici zeolitul,consider ca ordinea de importanta dintre astea 3,ar fi: carbon,zeolitul, ultima fiind lava vulcanica.Intrebarea mea deci,este: ce sa iau ca sa imi fie mai bine ?
-Toate 3(carbon,zeolit,lava vulcanica) cu aditionalul de 1,5l de inele ceramice ce mai am pe-acasa?(precizez ca aceste inele ceramice sunt exact la fel ca siporaxul,doar ca sunt hexagonale)

-Sau cei 2l de ceramica cu o varianta de mai sus ? Si aia care ar fi ?

This message was edited 4 times. Last update was at 12/07/2015 18:17:00


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Cred ca pana la urma ma bag pe nevertebrate,cu urmatoarele achizitii :

1- 1 cutie http://www.nevertebrate.ro/Dymax-Anti-Amonia-Rock-500-g

2- 2l zeolit http://www.nevertebrate.ro/Zeolit

3- 1l siporax http://www.nevertebrate.ro/Sera-Siporax
si mai raman bani si pt:

4- Curatatorul de pacate: http://www.nevertebrate.ro/Burete-de-curatat-JBL-Blanki

Dorinta mea e de a ma incadra intr-un milion,120-130 ron maxim,pt ca pe nevertebrate,transportul ma va costa 20 lei plus greutatea coletului Pe aquarium transportul e gratuit,dar nu au curatatoare de pacate,iar sa dau separat,ma depaseste 150.Atat e bugetul meu deocamdata,pt ca m-am mutat in casa "noua" si am multe drumuri de facut,chestii de curatat...stiti cum e
Ce nu imi place daca dau de pe nevertebrate,e ca nu imi satisface nevoia de material filtrant,plus ca zeolitul din cate intelesei,e foarte fin,dar mai ieftin,plus ca mi se pare mai calitativ cel de pe aquariumprest.Nici nu stiu ce sa fac.Blue,ajuta-ma tu

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2015 19:15:04


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pana la urma voi merge pe prima varianta,luand 2 saculeti de ceramica unul sub forma hexagonala,celalalt sub forma sferica PRO(asa zice,ca e pro ),zeolit,plus o meduza de plastic pentru decor

Glumeam.Am mai adaugat un saculet de turba neagra+alba.

http://www.aquariumprest.ro/products.php?220&cPath=33

This message was edited 2 times. Last update was at 12/07/2015 19:56:46


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Vrem poze

Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Poze cu produsele ce le-am dat comanda,sau poze cu ele atunci cand or sa vina ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com