[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Teste de apa ! pt prima data.ajutor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Stai sa ma vezi la pat, ce pasional sunt. Vrei?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

bai fratilor nu e vorba ca nu ascult si fac tot ce stiu eu intreb si bag la cap fiecare sfat. Dar narcis a spus ca otravesc tot ce e in bazin cum dreaqului sa fie otraviti cand ei traiesc acolo ???? PE BUNE ACUMA. am inteles tot ce ati zis voi fiecare. Si sShubi da acum invat sa tin testele in mana e prima data in viata cand fac asa ceva Am acvariu de aprox 4 luni. Dar asta nu inseamna ca nu ascult ce ziceti voi si nu bag la cap ce naiba

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

poate ca nu am o exprimare tocmai ok si poate se inteleg si alte lucruri afara de ce vreau eu sa spun.

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

nu bag mana in foc dar si voi la inceputuri cand aveati in spate doar 4 luni nu cred ca erati foarte departe de mine sincer

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

hauserBZ wrote:poate ca nu am o exprimare tocmai ok si poate se inteleg si alte lucruri afara de ce vreau eu sa spun.


Chiar incepusem sa scriu un mesaj in care incercam sa dreg busuiocul. Apoi ai venit cu asta:

hauserBZ wrote:nu bag mana in foc dar si voi la inceputuri cand aveati in spate doar 4 luni nu cred ca erati foarte departe de mine sincer


Atat!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

hauserBZ wrote:nu bag mana in foc dar si voi la inceputuri cand aveati in spate doar 4 luni nu cred ca erati foarte departe de mine sincer


Am sa caut o intrebare adresata de un coleg mie (pe un alt forum) si am sa ti-o arat. Suna cam asa: "Cum dracu poti sta cu acvariul gol 1 an de zile?"

Uite ca am stat. Am stat si am citit.... de mi-au sarit capacele.... nu am fugit la primul magazin si nici nu am rugat vre-un cunoscut sa imi dea ce ii prisoseste....
Plus: cand am intrebat din "nestiinta"... la raspunsurile primite, nu am venit cu "contra-argumente".... ci am continuat sa intreb si sa cer explicatii despre: "De ce tre sa fac asa.... si nu altfel?"....

Da, Narcis are dreptate: acvariu neciclat nu inseamna gazare instant.... ci ACUMULARE IN TIMP.... timp care poate fi 2-3-4-5-10 luni..... Tu ii prelungesti agonia prin schimburile de apa, de asta te simti motivat sa contraargumentezi.... dar nu e asa!

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

hauserBZ wrote:Si sShubi da acum invat sa tin testele in mana e prima data in viata cand fac asa ceva ...


Asa, acu` recunoaste ca tu ai dat banii aiurea pe produsele alea doar pentru ca erau sticlele misto/costau mult deci tre sa fie ceva de capul lor/ai vrut sa te dai bengos.
Dupa ce faci si treaba asta demonstrezi bunavointa si vei avea parte de sfaturi bune din partea colegilor.

Si nu mai folosi "naiba", "dracu", etc. Foloseste scurt "plm"
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nimeni wrote:

Am sa caut o intrebare adresata de un coleg mie (pe un alt forum) si am sa ti-o arat. Suna cam asa: "Cum dracu poti sta cu acvariul gol 1 an de zile?"


Pentru ca esti mai puturos ca mine si Pavelescu la un loc, doar Koala te mai intrece
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu n-am reusit asa record, am stat din ianuarie pana in aprilie, atat am rabdat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am unu' maricel de prin martie -aprilie...suntem in iulie... sa vedem

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

In mintea mea chiar nu am venit cu, contraargumente de asta am si zis poate am eu o exprimare gresita. Daca ati stat cu acvariile goale atat nu pot sa zic decat ca aveti o rabdare de fier eu unul nu am putut cu riscul de a ucide ceva vietati nu am putut sa stau atat. Acvariul are cam 35 de zile de cand e dat drumul si de ciclat eu cred ca este. Cred ca prostia mea care a produs reactia asta in acvariu de ies testele in halul asta e ca am pus 1milion de produse in apa din dorinta de a le oferii plantelor ce le trebuie si am format ditai reactia chimica(cred nu sunt sigur). Adica stiam ca perioada de ciclare e 2 saptamani hai 20 de zile.(si in perioada aia am facut tot ce scria la carte). E posibil sa nu fie ciclat acum dupa atat timp ?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Si in legatura cu testele nu le-am luat ca aratau "misto" ci pentru ca voiam sa vad care sunt parametrii din acvariul meu sa vad daca e gata pentru a lua crevetii pentru care l-am si facut. Se pare ca nu e poate cine stie intr`un an o rezlv eu )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Te contrazic putin Vezi ca or sa iti sara in cap colegii cu ciclarea CIclarea TOTALA a unui bazin,poate sa dureze si pana la 4-5 luni pana sa fie stabil,unii zic chiar 6
Deci ciclarea unui bazin in niciun caz mai putin de 3-4 saptamani (si asta cu bacteriile acele gen Easy Start).Ca la carte nu inseamna decat sa dai drumul la filtru cu apa in acvariu,si sa astepti
Ciclarea ta nu e terminata nu datorita chimiei de la solutii,ci pur si simplu de la faptul ca nu e inca terminata.
In cel de 80de l mai stau 2 saptamani cred fara sa pun pesti.Si Eu risc aici,dar cred ca o sa adaug ceva easy start Am o sticluta

This message was edited 2 times. Last update was at 03/07/2015 20:18:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Un acvariu se poate cicla inte trei saptamani si pana la doua luni chiar, in functie de mai multi factori. Pentru a vedea daca este ciclat trebuie facute teste de apa. Indicate ar fi cele la picatura. Ce ai tu acum, testele tip betisoare dau valori cu marja de eroare foarte mare.
Eu zic sa mai astepti vreo doua saptamani pana ce sa bagi creveti in el.
Spor.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

ma ia capu paradox )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Jur Tot ce stiu este de pe forumul acesta.Si bineinteles din ce am avut/obtinut personal

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

paradoxx wrote:Jur Tot ce stiu este de pe forumul acesta.Si bineinteles din ce am avut/obtinut personal


Probabil si din cauza ca ai citit (de la stanga la dreapta, nu in diagonala ca altii).

Hauser, la ce ciorba de solutii ai facut acolo in perioada asta.. sigur e ciclat, la fel ca in prima zi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

super ce pot sa mai zic ...

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rabdare Hauser... E normal sa ti-o iei. Nici nu trebuie sa te deranjeze, ci doar sa te ambitioneze. Din greseli se invata cel mai bine. Frustrarea colegilor...e absolut normala si de inteles. Ei au trecut prin ceea ce trec si eu si tu. Si sunt convins ca in anumite situatii au invatat tot din greseli. Cu siguranta inca mai invata...

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

frustrarea e mai mult a lui,decat a noastra Stiu cum e sa nu ai rabdare,dar una e cu apa,si alta cu pestii.Tin prea tare la pesti incat sa ii iau si sa ii instalez la risc.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com