[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
rog sfat / tratament betta velvet  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
minugolescu
Junior member

Joined: 18/07/2015 09:34:24
Messages: 5
IP:
Offline

salutare!

sunt la primul acvariu pe care l-am conceput in jurul unui betta bolnav de betta luat acasa de la birou pentru a-l salva.

am rugamintea la voi sa ma ajutati cu un sfat, am citit forumul dar n-am gasit raspunsul la o intrebare:

- pestele este intr-un vas de carantina in timp ce acvariul mare este aproape ciclat
- pestele a fost tinut in tratament inclusiv cu sare neiodata (a avut si fin rot) lucru care l-a pus "pe picioare" si in cazul velvetului, doar ca la o analiza cu lanterna de la telefon inca avea praful auriu intins pe mare parte din corp. am decis ca tre sa continui cu tratament medical
- in bolul de carantina il tin momentan cu oodinol de la jbl (este in a 8-a zi din cele 10 recomandate). i-am facut constant teste de cupru, rezultatul este in parametri. problema este ca praful se vede in continuare, ba chiar nu vad vreo diferenta fata de acum 8 zile. acum, la recomandarea producatorului, il tin in bezna ultimele 3-4 zile

intrebarea mea este: temin tratamentul cu oodinol, pestele se comporta super bine, mananca, e activ dar are inca praful auriu - il bag sau nu in acvariul mare?

tre sa mentionez ceva: in vasul de carantina a trebuit sa completez la un moment cu ceva apa curata care avea adaugat aquasafe (de la tetra) si care ma gandesc ca poate a avut vreun efect asupra cuprului din oodinol.

va multumesc anticipat pentru raspunsui
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Continua tratamentul conform prospectului. Nu muta in bazinul mare decat cand te asiguri ca e sanatos.
[ICQ]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma gandesc ca trebuia sa redozezi medicamentul in proportie cu cantitatea de apa adaugata...
Acum depinde ce ai facut....adica ai scos apa si apoi ai adaugat apa curata sau pur si simplu ai adaugat apa...
Oricum in ambele situatii ar fi trebuit sa redozezi...
Depinde si de cantitatea de apa inlocuita/ adaugata, pt ca daca cantitatea de apa este foarte mica ma gandesc ca nu ar fi influentat asa de tare proprietatile medicamentului..

Da mai multe detalii:

Cand ai adaugat apa, cata apa ai adaugat, ce volum are bazinul de carantina, aerezi cu pompa de apa ?

This message was edited 2 times. Last update was at 18/07/2015 10:19:09

[Email]
minugolescu
Junior member

Joined: 18/07/2015 09:34:24
Messages: 5
IP:
Offline

multumesc pentru raspunsuri:

- vasul de carantina e un bol de 4 litri; nu e aerat
- in a 2-a zi de tratament, dintr-o neatentie, am adaugat mult mai mult oodinol decat indicat - am bagat in 4 litri doza cat pentru 30 de litri, dupa 2 minute am realizat asta si am decis ca pastrez 10% din continut, restul aruncat si am completat cu apa care avea aquasafe..nu aveam apa statuta macar 48h si am zis ca mai bine pun asa ceva decat de la robinet
minugolescu
Junior member

Joined: 18/07/2015 09:34:24
Messages: 5
IP:
Offline

Salutare!

Revin cu o intrebare referitoare la comportamentul masculului de betta pe care-l am in grija. Dupa ce l-am tinut in tratament suficient am decis ca e cazul sa-l trec din amaratul se bol in care si-a trait viata pana acum in mediul pe care l-am creat special pentru el. Un nano cube complet de 30l, plante de 3 tipuri si cativa corydoras (e ciclat complet si in parametri).

Inainte de a-l baga in acvariu l-am hranit bine sa nu aiba comportament agresiv fata de cory (ii observa din bolul lui inainte si se mai "repezea"). Evident ca i-a alergat putin dar fiind foarte rapizi a cedat. Problema e ca de 2 zile de cand e in acvariu nu mai mananca nimic, vede mancarea si o ignora. E foarte concentrat sa se infoaie la reflexia lui oriunde o observa, mai alearga un cory, mai da cateva ture de acvariu si asta e tot. Este vicace, nu are semne de apatie..doar ca nu-i inteleg comportamentul visavis de mancare. Aveti vreun sfat sau explicatie? Multumesc anticipat

Mentionez ca in vechiul bol manca ca un spart, ma opream eu cu mult inainte sa nu mai poata el.
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Mai are semne de boala? pete aurii, rugini?
Daca da, inseamna ca pestele este inca bolnav si de aceia este apatic.
Se poate sa-i inbolnavesti si pe ceilanti.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com