[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dennerle Setup  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Dupa o pauza mare, un nou acvariu p rinde contur. Am zis ca de data asta sa incerc si eu Dennerle, pana acum folosisem doar ADA.
Acvariu Eheim mp 90, lumina 2 x 39 watii cu reflectoare JBL, lumina este sylvania un tub cu spectru movuliu si unu alb, probabil unul horticol si unu daylight, am sa le schimb probabil cu giesseman.
Filtru Eheim 2215 clasic, plin cu ADA Bio rio.
Co2 presurizat -2-3 bule pe secunda.
Substratul Dennerle Depointmix si Dennerle quartz Gravel.

O poza facuta pe fuga cu telefonul

image

Nu stiu cum va fi substratul, nu prea am plante multe care sa pape din substrat, cateva crypto valisneria nana, si ceva ludwigia repens rubin. Sper sa tina mult, nu am de gand sa dau restart curand la acvariu, vreau sa tina mult


fost cesrobis
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pare un bazin foarte foarte promitator.
Rogu-te, baga o poza calumea

Eu am folosit deponitmix cel mai mult aproape un an de zile (vreo 10 luni) si asta pentru ca trebuie sa desfiintez acvariul, nu pentru ca se epuizase.
Acvariul full de plante, fara o portiune libera neplantata , iar substratul nu dadea deloc semne ca ar fi obosit. De altfel, cred ca m-ar fi tinut inca pe atat, fara probleme.

Cum tu nu ai extrem de multe plante care sa traga din substrat, chiar nu cred ca vei avea probleme pe partea asta.


Pentru fertilizarea in apa cu ce mergi?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Momentan folosesc easy life profito, ferro cand va fi cazul, niste macro diy, easycarbo. As vrea sa incerc si dennerle dar sincer nu .stat sa vad care e treaba, mi se pare complicata rau schema))

fost cesrobis
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Rogu-te, baga o poza calumea

Nici nu-ti imaginezi citi ani m-am rugat de el sa vina cu poze ca lumea . Am trecut de la rugaminti la porunci trecind prin amenintari ....... da' degeaba ....... parca-i un blestem, pe cit de coolte acvarii face, pe atit de infioratoare-s pozele. Da' inca am sperante .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Oficial sunt cel mai praf fotograf de acvarii, am pierdut imens pe chestia asta Nu am nicio tamgenta cu fotografiile, recunosc. Trebuie sa gasesc pe cineva sa mi faca si mie niste poze, eu nu am nici aparat bun nici pricepere, adica la mine se strica orice poza

fost cesrobis
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Tocmai mi-ai ucis ultima speranta .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

pe viu arata mult mai bine, mi ar fi placut un altfel de nisip, quartz ul asta de la dennerle e cam alb, in punga arata mai natural, in fine pot sa il aspir si sa pun nisip decorativ bej in fata, iar ce aspir sa pun in spate iar cele 2 tipuri de nisip sa le despart cu pietre si bucati de lemn imbracate in muschi, dar mi e cam lene, plus ca e greu de intretinut nisipul ala fin fin decorativ. am inteles ca nisipul asta dennerle cristal quartz se poate spala si refolosi la nesfarsit.

As mai avea nevoie de niste plante cooolte ca sa ajunga in forma pe care mi o doresc, asa ca daca cineva din domniile voastra ma poate ajuta deschid aici lista cu plantele dorite: Riccardia chamedryfolia, crypto flamingo althernathera reinecki mini, astept oferte pe mp, bineinteles contra cost nu degeaba.

fost cesrobis
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Alex.B wrote:Momentan folosesc easy life profito, ferro cand va fi cazul, niste macro diy, easycarbo. As vrea sa incerc si dennerle dar sincer nu .stat sa vad care e treaba, mi se pare complicata rau schema))


Vezi ca este o schema noua, cu doar doua solutii: Scaper's Green (micro) si NPK Booster (maro). Poti sa adaugi plantagold la ele.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

image

Asa arata acvariul acum.

fost cesrobis
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Bazinul merita poze mai faine !! Cred ca arata super in realitate .
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

arata foarte bine in realitate, nu prea am cu ce sa fac poze, am un aparat mai vechi dar nu stiu sa fac poze

fost cesrobis
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

image

un scurt update.

fost cesrobis
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eh, o poza mai ok

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

am reusit am facut o poza

acvariul imi place, ma bucura forma lui, e un acvariu pentru sufletul meu am ceva alge insa trebuie sa le dau de cap

fost cesrobis
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Designul acvariului este excelent , foarte fain ai gindit si asezarea plantelor si a radacinilor .
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

multumesc, nu am gandit prea mult, pur si simplu am pus radacinile dupa cum au dat mai bine ochiului meu, dupa am pus plantele.

fost cesrobis
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com