[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
design interior cu ajutorul acvariilor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
calin20_20
Unripe member

Joined: 10/06/2006 15:21:27
Messages: 4
IP:
Offline

[Email] [Yahoo!]
calin20_20
Unripe member

Joined: 10/06/2006 15:21:27
Messages: 4
IP:
Offline

sunt un tanar arhitect-designer si as avea si eu o intrebare care este foarte problematica in acest domeniu...cel putin pt mine.
Cum se realizeaza si care sunt problemele creerii unui acvariu intr-o pedea.... acvariu pe deasupra caruia sa se poata circula.
bun.... stie cineva ceva despre acest lucru? a vazut facut sau a facut asa ceva?
ma intereseaza costuri si probleme posibile in timp .....
[Email] [Yahoo!]
grig
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 15/02/2004 16:18:04
Messages: 307
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

cred ca principiul este acela al unei podele transparente (sticla) sub care este un acvariu ...apa in contact cu cu sticla (sa-i zicem capac) dar nu in totalitate...undeva ascuns de privirile vizitatorilor trebuie sa ai acces la acvariu pentru curatenie... schimb de apa....
cred ca se intelege ca sticla nu e sustinuta de apa din acvariu...nu va fi un sistem inchis perfect daca vrei sa ai in el pesti si plante naturale.

dar sa las pe altii care sunt de profesie... sa gandeasca problema care e inca nediscutata pe acest forum.
calin20_20
Unripe member

Joined: 10/06/2006 15:21:27
Messages: 4
IP:
Offline

merci de raspuns. Beneficiarul care mi-a cerut acest bazin a mentionat doar pestii ...nu a zis nimic de plante naturale.... in fine... bazinul ca adancime este gandit sa aiba cam 20-25 cm iar ca acces la schimbul de apa si curatarea periodica a bazinului m-am gandit sa las o margine pe care sa se gaseasca respectivele "usite". pe acolo sa se poata pune mancare in apa, sa se poata schimba device-ul care filtreaza apa, care da oxigen.... daca se strica....
peste acvariu o sa fie pusa o sticla securizata care se srpijina ori pe un cadru metalic prins in podea, ori se sprijuna pe buza gaurii. asta ramane de vazut.... oricum nu o sa atinga apa
[Email] [Yahoo!]
masterx
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2006 09:49:31
Messages: 46
Location: Bucuresti, berceni, piata progresu
IP:
Offline

well... sa vedem: eu unu nu as face asa ceva ca acvarist in devenire pt. ca un acvariu cu o adancime de 20-25 de cm e ENORM DE PUTIN. Nu poti creste pesti mari si frumosi in asa ceva, pur si simplu nu poti, iar de frumusetea acvariului mai ramane de vorbit pt. ca daca ai sa te duci sa te uiti la un acvariu de deasupra ai sa vezi ca nu poti vedea cine stie ce... si nu se vede frumos. Apa va fi agitata de la aerisirea acvariului, lucru ce va ingreuna si mai mult claritatea apei privita de sus.


EU ZIC SA RENUNTI LA PROIECT. E foarte probabil sa nu iasa bine si clientului sa nu-i placa. Ar mai fi ceva: Fi om bun si gandeste-te putin la niste pesti care nu au un substrat in acvariu... niste plante. E un proiect greu. Daca clientul tau vrea sa faca un restaurant eu zic sa il convingi si sa "bage in perete" vreo 4 acvarii aranjate estetic iar acolo va fi o placere sa te uiti. Ai grija ca trebuie conceput in asa fel incat sa aiba acces sa umble in acvariu cel ce se ocupoa de acvariu.

Acvarist in devenire
[Email] [WWW] [Yahoo!]
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

Eventual KOI dar daca vrei in podea trebuie sa iei in considerare marirea adancimii.
Cred ca o sa ai probleme si cu iluminatul.
Propune in perete.
Sau ia contact cu meseriashii http://aquadelights.acvariu.ro/, ei ofera si servicii de intretinere.

O chestie faina de care am auzit in podea: stanci bine luminate si deasupra podea sticla securizata. Cine intra acolo se gandeste de doua ori si dupaia trece pe margine

PG -- Linkuri cu si despre acvaristica
Speak Professional
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca ai face asa ceva ar trebui sa ai acces nelimitat pe toata lungimea acvariului.Din cand in cand si fundul acvariului trebuie curatat de mizerie pentru ca altfel la un moment dat se va strange destula mizerie cat sa faca apa prea toxica pentru pesti.
Mai frumos ar fi sa nu aiba capac sa fie ca un rau cu pietre pe margine.Dar nu ne-ai spus unde se doreste acest acvariu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Idee traznita:
Fa si tu CAPACUL mobil. Adica acel capac transparent securizat sa poata fi ridicat la nevoie pentru intretinere. Eventual separat un colt mai mic al acestuia pentru hranirea pestilor (ca sa nu trebuiasca ridicat tot capacul).
Apoi da idei si tu beneficiarului: Daca vrea sa-l faca acasa, sa-l puna undeva in drumul soacrei si sa uite capacul deschis peste noapte... Aaa, si sa tina in el piranha.

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
masterx
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2006 09:49:31
Messages: 46
Location: Bucuresti, berceni, piata progresu
IP:
Offline

In liniste si fara urme

Acvarist in devenire
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La cat de greu va fi de intretinut, mai bine lamuresti proprietarul sa se razgandeasca. O simpla intrebare: Cum sifonezi substratul? Cu o pompa cu care scoti apa din fantana?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Buna intrebare , ar treb ca sub podea sa fie un subsol ceva.Dar mi se pare ca exista o pompa de la sera care aduna mizeria fara sa scoata apa din acvariu.Si nu are nevoie de forta gravitatiei dar nu sunt sigur daca de la sera sau tetra.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Dar mi se pare ca exista o pompa de la sera care aduna mizeria fara sa scoata apa din acvariu.Si nu are nevoie de forta gravitatiei dar nu sunt sigur daca de la sera sau tetra.

Apropo de sifonarea substratului fara scoaterea apei din acvariu, am si eu un dispozitiv de sifonare prevazut cu pompa cu motoras pe baterii (luat din petshop) si i se poate atasa un saculet astfel incat apa murdara sa poata cadea inapoi in bazin filtrata prin acel saculet. Dar dupa ce am constatat ca mizeria fina trece prin saculet si se fac norisori in acvariu am renuntat la idee si am atasat un furtun ca sa scot afara apa murdara.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
calin20_20
Unripe member

Joined: 10/06/2006 15:21:27
Messages: 4
IP:
Offline

merci mult de comenturi....pana la urma am facut beneficiarul sa se razgandeasca...i-am zis ca:
1. nu se vad pestii de deasupra....poate doar sa se vada in cant.... sau sa mai moara din ei si sa stea la suprafata pe o parte........
2. e prea mica adancimea.... si mai mare nu se putea datorita armaturii din placa.... nu e voie sa o spargi dupa ce faci casa....
3. inchipuiti-va si voi ca omul nu are prea multa minte si vroia jucaria in mijlocul livingului...... si vroia sa traga apa din fantana... si apoi sa o evacueze prin canalizare si cica sa-i gasesc eu o modalitate....
4. mai vrea si un perete de apa.... adica un perete de vreo 4 m lungime si vreo 3 inaltime pe care sa curga apa..... belea nu?

Oricum merci de comenturi....
[Email] [Yahoo!]
masterx
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2006 09:49:31
Messages: 46
Location: Bucuresti, berceni, piata progresu
IP:
Offline

pai chestia cu scosul apei din fantana si evacuarea ei si face cu o pompa de apa mai puternica dar spune-i ca nu e buna apa de fantana pt. asa ceva deoarece in 90% din cazuri contine prea mult calcar care se depune pe pietre si arata ca un .Plus ar avea stropi de apa in casa de la peretele ala pe care curge apa. E frumoasa imaginea de rau ude iar daca mai auzi si susurul apei poti zice ca esti langa un rau. Te las pe tine sa dezvolti ideea.

Acvarist in devenire
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Cain
Junior member

Joined: 21/06/2006 12:08:59
Messages: 27
Location: Bucuresti
IP:
Offline

calin20_20 wrote:
4. mai vrea si un perete de apa.... adica un perete de vreo 4 m lungime si vreo 3 inaltime pe care sa curga apa..... belea nu?


Relativ simplu: un acvariu cat un perete, spatiu intre fata si spate de 3 cm, geamul dispre camera sa fie incasabil; deasupra pui o teava cu gaurele mici, din 10 in 10 cm, mascata de o bucata de tavan fals, jos colectezi apa si o retrimiti in "tavan". Muncesti de te urci pe pereti, sapi dupa solutii cat mai ingenioase.. dar e o provocare
sasha
Junior member

Joined: 13/05/2006 17:53:09
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sau ii propui un terariu...o sa ii miste ceva sub podea si scapi de problema apei.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com