[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme, probleme, probleme  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai din cate stiu eu bacteriile nitrificatoare lucreaza la ph intre 6 si 9 si chiar le place un pic mai alcalin.
Cel putin asa zice maestrul kirucd aici
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

Cred ca mai degraba nu au oxigen suficient



adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multtumesc mult de sfaturi.

Am pus acum 10ml de Easystart. Oxigenarea eu cred ca e suficienta, spaybar-ul de la filtrul extern sta numai la suprafata apei si valureste cum trebuie.
Dar o sa bag azi si o pompa de oxigen. Macar pentru o perioada.
Apa e curata, nu miroase in niciunfel. Chiar m-a surprins ce s-a intamplat pentru ca totul s-a intamplat asa, peste noapte, fara a interveni cu ceva nou (pesti, plante sau substante noi).
Cum va spuneam in topicul dedicat acvariului, apa e din putz, nu de la distributia orasului, de aceea e asa dura.
Mi-e sa nu aiba niscaiva metale grele prin ea.

O s-o tin asa, sub urmarire, vreo luna de zile sa vad ce se mai intampla, cu verificarea NH4 din 2 in 2 zile.

Cu asa ceva ma poate ajuta cineva? http://www.ebay.com/itm/281744360101

Mi s-a rupt unul din ele si mi-e destul de dificil sa scot si sa spal filtrul. Posibil si de aici sa fie problema, pentru ca la un moment dat, era atat de imbacsit (nu-l spalasem vreo 2-3 luni) incat aveam mal pe tot buretele de filtrare (n-am stiut ca trebuie curatat mai des - acum am aflat ).
[Yahoo!]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In apararea mea, pu si un filmulet scurt din dimineata asta. E nevoie de si mai multa oxigenare?


This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2016 09:43:33

[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

e ok oxigenarea, nu e nevoie de mai mult.

eu totusi nu inteleg de ce ai amoniac in apa.

apa asa cum vine ea din put ai testat-o? vezi sa nu aiba ea amoniac direct din put.



adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:e ok oxigenarea, nu e nevoie de mai mult.

eu totusi nu inteleg de ce ai amoniac in apa.

apa asa cum vine ea din put ai testat-o? vezi sa nu aiba ea amoniac direct din put.


Good point! O sa verific deseara. Apa din putz n-am testat-o decat pt duritate si pH.
Nu beau din ea, dar ar fi naspa oricum sa aiba amoniac. Dar...nimic nu e imposibil....
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

de fapt aproape sigur apa are amoniu, problema este cat are

limita de potabilitate pentru amoniu in apa este 0.5 mg/l, deci foarte mult fata de ce ne dorim noi pt pesti
in bucuresti in zona mea de exemplu este sub 0,008 mg/litru

http://www.apanovabucuresti.ro/!res/fls/9(10).pdf

This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2016 13:43:48




adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna din nou. Am refacut aseara testele de NH4 si din pacate, sunt la fel. Dar cred ca e ceva cu testerul pentru ca, am facut teste atat cu apa curenta cat si cu apa plata, luata atunci proaspat din magazin si culoarea e la fel.
Prima e apa plata, a doua, apa de la robinet.

[Thumb - resized.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2016 15:30:34

[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pai mai omule, eu nu inteleg unde e problema! Culoarea galbena a testerului indica faptul ca ai amoniac in concentratie de mai putin de 0,05 mg/l. Adica nu e.
Imi scapa mie ceva?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da! Predecesorii tai au spus ca testerul trebuia sa fie incolor...adica nu galben. Daca e galben cica am amoniac.
De atunci, stau in fiecare dimineata si miros apa sa vad daca are cel mai mic iz de amoniac (nu e greu de recunoscut).

Deci...problema mea e: am sau nu amoniac conform testerului care indica sub 0.05?

Daca nu am amoniac...de ce totusi imi mor pestii in condittiile in care totul pare sa fie ok? Am pus si o portie de easystart duminica, sa mai ajut bacteriile alea.
Sincer, habar nu am cum sta treaba si daca pot risca sa mai iau pesti.

Asta e dilema mea.
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai, eu stiu ca amoniacul intr-un acvariu trebuie sa fie zero.
e tentant sa spui "ce mare branza daca este zero virgula zero cinci", dar nu sunt convins ca e abordarea cea buna din cel putin 3 motive

1. in primul rand, ce il impiedica sa fie zero?
amoniacul este primul input in ciclul azotului (ma rog, ureea etc) si daca tu ai bacterii in filtru si spatiu in filtru suficient (adica material filtrant de buna calitate, poros), atunci nu pot exista decat spike-uri temporare de amoniac, pentru ca in max 48 de ore bacteriile se vor inmulti asa incat sa proceseze toata cantitatea de amoniac disponibila; ori aici se testeaza pe o perioada mai lunga de timp si amoniacul iese diferit de zero in mod consistent.

subliniez "toata cantitatea de amoniac disponibila" pentru ca aici e cheia: daca nu exista nici un factor limitativ, bacteriile se vor inmulti pana proceseaza tot amoniacul disponibil, e o lege a naturii si nu au nici un motiv ca ele sa se opreasca din inmultit pana cand exact amoniacul devine factorul limitativ (aceasta este situatia pe care ne-o dorim in acvariu)
deci daca ai amoniac diferit de zero, inseamna ca undeva exista un (alt) factor limitativ, adica:
- fie nu ai o populatie stabilizata de bacterii (adica filtrul nu este ciclat, cum se zice),
- fie ele nu au loc sa creasca,
- fie ceva le omoara (de asta am zis mai sus de lipsa de oxigen)
- fie introduci chiar tu amoniac prin schimburile de apa si pur si simplu nu e timp sa fie procesat tot.

2. testele de acvaristica sunt o gluma in ceea ce priveste acuratetea
ele sunt cel mai sigure cand arata zero, pentru ca daca arata zero inseamna ca cantitatea de amoniac este neglijabila

dar daca incep sa arate ceva, acel ceva nu este de incredere, poate fi 0.05 sau poate fi 0.1, si desi nu pare mare chestie, totusi cantitatea e dubla

3. o problema speciala cu acvariul lui este ca are ph-ul foarte ridicat, iar amoniacul este foarte toxic la ph ridicat (la un ph de 8 amoniacul este cam de 10 ori mai toxic decat la un ph de 7)
ph-ul asta ridicat face ca amoniacul sa fie o posibila cauza pentru decese, chiar si daca testele sunt adevarate si e intr-adevar 0.05


sigur ca este greu de spus pe internet ce este in neregula cu acest acvariu, dar cred ca primul lucru care trebuie investigat este de ce exista acest amoniac diferit de zero.
bineinteles ca cauza adevarata poate fi o alta otrava care exista in apa din put, dar e aproape imposibil sa spui care fara niste teste de laborator care sa descrie tot ce e in apa aia, asa ca lucram cu datele pe care le avem.

pana la urma nu am inteles daca ai testat apa din put dpdv al amoniacului.

Faye, tu nu ai un test de amoniac la indemana sa vezi cat e amoniacul la tine in acvariu?
eu nu mai testez demult, dar am testat vreun an de zile si niciodata nu am avut altceva decat zero.

This message was edited 7 times. Last update was at 07/06/2016 09:31:17




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+1 pentru opinia exprimata de Humbert.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

@Humbert, am test NH3/NH4 de la Tetra. Testele de la Tetra au cea mai mica gradatie 0, iar culoarea este tot galben. Deci imi indica ca nu am deloc amoniac in apa.
Diferenta este ca testerul lui adytzu nu are 0 absolut pe grila. La el cea mai joasa gradatie este <0,05, care poate foarte bine sa insemne 0, dar nu poate sa insemne 0,1.

In ceea ce priveste PH-ul, am scris mai sus. Am acelasi Tetra test ca si al lui si intotdeauna indica cu 0,5 mai mult decat PH-ul real.

@Ady Culoarea testului nu are cum sa fie incolora. Este galben, pentru ca aia e culoarea reactivului la toate testele. Intrand in reactie cu amoniacul isi schimba nuanta spre verde cu cat concentratia de amoniac este mai mare.
Exemple de teste de la diverse firme, la care cea mai joasa gradatie e galben:
JBL
image
Tetra
image
Sera
image

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2016 12:08:25


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci mult domnilor pentru raspunsuri. E un pic mai clar acum situatia, chiar daca nu pot zice ca intrevad o solutie de rezolvare.
Anyway, astept pe 29 luna asta sa-mi aduca cineva din State acele clipsuri nenorocite de la filtrul EHEIM extern ca sa pot umbla mai usor in el.
Pana atunci, n-as prea vrea sa-l mai desfac pentru ca risc sa-l stic mai rau. Prin urmare, am setat filtrul intern in asa fel incat sa bage oxigen la greu.
Macar sa-l mentin asa pana atunci.
Cat despre cantitatea de material filtrant, nu e prea multa...cred... In sensul ca, atunci cand clatesc cutiuta in care e pus, zornaie cu usurinta...nu e blocat (sper ca nu m-am exprimat prea plastic).

Exista fenomenul de saturare la asa ceva? Adica...ar trebui scos o cantitate de material filtrant si inlocuit cu alta noua (ca la schimbul de apa)?
Eu il am de vreo 4 ani asta, deci nu se pune problema de ciclare.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2016 13:45:03

[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

deci am scris toata polologhia aia de mai sus degeaba? ))

am spus ca eu nu mai testez de ani buni si nu mai tin minte cum sunt testele astea, eu am crezut ca culoarea galbena inseamna amoniac diferit de zero.
sincer nu mai stiu cum era la testele mele de amoniac si nici nu stiu de la ce firma erau... in plus, JBL-ul parca a si schimbat testele acum cativa ani.

deci ok, pare ca nu e sigur nici ca amoniacul e diferit de zero, nici ca e zero, tot ce stim e ca e mai mic de 0.05...
dar asta nu ne ajuta cu nimic, pentru ca dupa cum va spuneam intre zero si diferit de zero e o diferenta majora, respectiv filtrare bio care functioneaza cum trebuie vs filtrare bio care nu functioneaza cum trebuie

asta e unul din motivele pentru care am ajuns sa consider testele de acvaristica aproape inutile.

imi amintesc de fapt ca despre testul de amoniac am mai scris ca mi se pare cel mai putin util dintre toate, pentru ca singurul lucru care ma intereseaza la amoniac este daca e zero sau nu e zero, si e suficient sa ai un filtru calumea ca sa fii sigur ca e zero

acum vad ca testul asta nici macar nu iti spune daca e sau nu zero.

nu stiu ce sa zic mai departe, nu mai am idei, ii mai las si pe altii.



Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

@Humbert N-ai scris nimic degeaba, tot ce ai zis acolo e corect si bine de bagat la cap. Singura confuzie aici a fost la interpretarea testului, pentru ca majoritatea producatorilor aleg sa treaca 0 pe grila, spre deosebire de JBL care a optat pentru <0.05. Ceea ce e logic, daca stai sa te gandesti. Pentru ca in apa va exista intotdeauna o cantitate infima de amoniac(un rest de mancare in descompunere, nr1 si 2 de la pesti, etc), altfel le-ar iesi bacteriilor coastele prin piele de foame.

@Ady Materialul filtrant se mai schimba atunci cand este foarte murdar/colmatat, in sensul ca nu mai circula apa prin canalele acelea microscopice. La tine nu cred ca filtrarea e problema, mai ales la cati pesti ai tu acolo, doar substratul singur ar asigura necesarul de nitrificare. Si nici oxigenarea nu pare sa fie insuficienta. O paranteza la oxigenare, cu cat o faci mai temeinic, cu atat iti creste PH-ul.
Altceva e buba la tine in acvariu. Poate ceva e in neregula cu apa de schimb? Folosesti conditioneri? Un filtru, ceva inainte de a ajunge apa in bazin?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2016 14:11:07


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-ar putea sa ne-agitam degeaba... marja aia de eroare "acopera" si apa plata si apa aia pe care o foloseste el pentru acvariu. Nu vad vreo diferenta de culoare intre cele 2 mostre.


Later edit: Vad ca si Faye s-a exprimat cam tot in aceeasi directie.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2016 14:12:22


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert, asa cum a spus si Faye, tot ce ai spus e de retinut si nimic nu e degeaba...promit sa va dau cate-o bere daca rezolv problema. )

Dar, asa cum ai incheiat si tu, daca nici voi, care aveti ceva experineta in ale acvaristicii nu deslusiti misterul...eu ce sa mai zic?
Basca faptul ca am fost bata la chimie de cand ma stiu.

Ce pot spune cu precizie e ca stiu cum miroase amoniacul ca aveam in armata o dintzara (nu-i pot spune medic stomatolog) care ne anestezia cu amoniac inaintea vreunei extractii.
Iti dadea pe la nas cu o sticluta si ziceai ca te-a lovit cu bata.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2016 14:12:41

[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ei, asta cu mirosul era asa, un test foarte grosier si genul de chestie care iti spune ceva relevant doar intr-o singura situatie.
adica, daca mirosea, sigur aveai amoniac si era problema mare + testul busit.
dar daca nu miroase nu putem trage nici o concluzie, ca e posibil sa ai mai putin decat e limita de detectie a nasului uman si totusi mai mult decat e limita de suportabilitate a pestilor.



adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revenind la subiect, ce-am invatat:
1. pH mare plus o farama de amoniac = buba
2. nu te poti baza pe testele de amoniac pentru ca nu stii cum au fost scalate. O sa incerc sa iau de la cineva si alt producator sa vad cum e
3. ca sa scot amoniacul tre sa oxigenez - asta fac acum (daca e vorba de amoniac)
4. cultura de microorganisme din filtru poate fi compromisa si nu mai face fata

Acum, ca si rezolvari:
1. Se recomanda schimbarea unei parti din materialul filtrant?
2. are sens sa pun siporax si-n filtrul intern sau sa-l las doar cu bureti de filttrare (e unul albastru mai mic si unul galben)
3. are sens sa fac permanent aditie de pH minus? Sincer, nu prea sunt de acord cu atatea chimicale in bazin
4. ce pesti care suporta apa dura recomandati pentru bazinul meu? 5-6 tetra sunt prea multi?
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu aproape as paria ca apa de schimb aduce ceva nedorit in acvariu. Ar fi fost bine sa o poti filtra inainte sa ajunga in bazin. Sunt filtrele acelea pentru consum casnic ceramica/carbune activ/sterasyl. In lipsa unuia, ai putea sa folosesti ceva gen Biotopol, care leaga metalele grele si protejeaza mucusul pestilor. E mai bine decat nimic.
Omnipurul ala e degeaba.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com