[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Comuna/Sat Marinus  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@dan_florin: te rog, ai putea sa mi dai un exemplu ce fel de vegetale sa i dau? am dat mancare pe baza de alge, tot nu se atinge, mananca ce e pe pietre/sticla/etc "alge", in afara de artemia


dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sunt algele Nori, de regula se folosesc la sushi si se gasesc la supermarket-uri. Ar mai fi alga Spirulina (asta e cea mai indicata), dar ea vine in combinatie cu alte produse (aici ma refer la cele dedicate pentru pesti). Alge filamentoase, dar in conditiile in care acvariul tau e stabil chimic, nu se mai dezvolta si mor, chestie de preferat. Daca ar fi sa aleg, alge Nori as alege, pe care le-as prinde de marginea acvariului cu un clips de plastic sau o agrafa. Incerca si varianta asta si ai sa vezi ca pestele tau o sa fie super incantat.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2017 10:34:54

[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan_florin wrote:Ecsenius, prefera vegetalele, atentie mare! Faptul ca e obisnuit cu un anumit tip de mancare, nu inseamna ca nu poate fi invatat cu un alt tip de hrana. Incerca niste vegetale pentru el si-ti garantez ca"se da pe brazda".


Ecsenius nu trebuie hranit separat, as fi surprins daca moare de foame si daca nu hranesti acvariul.

Cei doi Ecsenius ai mei (E. stigmatura si E. pictus) nu mananca mai niciodata mancarea direct, mai degraba algele produse de excesul de nutrienti in urma hranirii. Ai mei mananca GHA cu mult entuziasm. Sunt amandoi grasi si fericiti.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2017 14:30:40


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu cu asta suplimentez pentru ierbivori
Hikari Seaweed Extreme Floating Algae Pellets
http://www.hikari.uk.com/index.php/news/new-seaweed-extreme-diet-for-marine-herbivores-from-hikari/

Este ca nori, doar ca pelletizat.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2017 16:47:11


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com