[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Novice  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Schimb apa o data la 3-4 zile in proportie de 20-30?. Ciudat este faptul ca dE la mijlocul lunii Decembrie de cand am acvariul nu a sarit nici un peste. Sambata am cumparat din Hornbach 3 xipho si doi dintre ei au sarit afara. Dubios este ca doar ei, pana acum nu a mai sarit nimic. Un alt factor poate fi si faptul ca am crescut nivelul apei (am lasat 5cm).
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum le-ai facut aclimatizarea?
aspiri substratul?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2017 20:35:48


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Am plante suficiente valisneria ..cabomba ..rotala..hydrophila ...
Aspir nisipul/pietrisul in momentul in care schimb apa iar incalzitorul il tin de ieri la 25° si termometrul indica in acest moment 30 spre 31°
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

putin cam calda apa... ai pompa de aer? trebuie oxigenata ... apa calda pierde mai repede oxigenul decit apa rece...
Ai terminat tratamentul? tot timpul tratamentului temperatura trebuie mentinuta 29-30 C

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Am si pompa si filtru cu burete. Merge puternic intrucat asa am inteles ca trebuie sa elimine oxigen suficient si sa creeze mici valuri apei. De cateva zile n am coborat temperatura apei sub 29°.
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Salutare. Din cate se pare cred ca am scapat de gris cu ajutorul baktopur direct (tratament 3 zile) cu schimbarea a 30% din apa zilnic si temperatura ridicata la 30°.

Acum curiozitatea mea este daca sunt recomandate acele tipuri de hrana pt 3-6 etc zile. Voi pleca o sapt si imi este teama sa nu ii pierd.
Vreun sfat din partea voastra ?
Multumesc.
[Email]
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Daca vrei neaparat, ia cea mai mica pastila pe care o gasesti la petshop! Eu am fost in vacanta 8 zile si nu au patit nimic! Pestii sunt mai rezistenti la lipsa hranei decat la prea multa! Eu nu as da banii pe asa ceva, parerea mea!
Si daca mai ai si pesti mofturosi, mai strici si apa cu mancarea ramasa in apa!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2017 19:47:40

Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Multumesc
Pt a nu risca voi lasa o hrana pt 3 zile.

Alte recomandari/sfaturi ?
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Un mic sfat sau ajutor va rog.
De doua zile apa este verde (cred ca din cauza plantelor). Aseara am schimbat o si tot asa este plus ca mai e si tulbure.
Precizez ca luni am terminat un tratament cu baktopur direct impotriva grisului. Ce as putea face sa scap de culoarea verde a apei si sa nu mai fie tulbure ?
Multumesc.
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca este ceea ce cred eu, nu este din cauza plantelor. Apa verde este o contaminare masiva, in masa apei, cu alge unicelulare (o poza ar fi necesara). Am avut si eu aceeasi problema atunci cind am introdus "echipa de curatenie" in acvariu. La sfatul unor colegi mai experimentati, am aplicat metoda "intunericului total" timp de 3 zile, apoi am schimbat 50% din apa in prima zi de dupa, apoi 40% in ziua 3 si am revenit, in cele din urma, la schimburile saptaminale de 25-30%. Apa s-a limpezit si de atunci nu am ami avut probleme. In acelasi timp cred ca trebuie re-evaluate parametrii de iluminare, aditie CO2, continut nitriti-nitrati, cantitate de hrana administrata, prezenta plantelor cu crestere rapida, ... adica toti factorii care favorizeaza, respectiv limiteaza dezvoltarea algelor. Daca gresesc, rog colegii sa ma corecteze.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Asa arata
[Thumb - IMG_20170125_192735.jpg]

[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Si asta am mai gasit o pe net
[Thumb - IMG-20170125-WA0000.jpg]

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am remarcat ca recent ai folosit ceva impotriva "grisului". Verifica prospectul produsului, vezi daca sunt mentionate acest gen de "reactii adverse". Iar daca nu este pct. 7, toate celelalte indica o invazie de alge in masa apei, favorizata fie de un program prea lung sau prea intens de lumina, fie de prea multe substante nutritive difuzate in apa, etc. In al doilea caz, nu iti ramine decit clasica metoda a "intunericului total" si a schimburilor masive de apa. Eu cred ca asta este rezolvarea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Multumesc pt raspunsuri.
Pt inceput o sa incerc varianta cu lumina neonului mai putin si sa mai schimb din apa maine/poimaine..
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Incearca sa nu exagerezi cu schimburile de apa, ca sa nu cazi in alte belea : deciclarea acvariului. Daca schimbi des si/sau masiv apa, poti sa sustii colonia de bacterii benefice cu un supliment de consortiu bacterian (eu am folosit ProBio Digest, o fiola la 100 litri). Oricum, daca apelezi la metoda "intunericului total", dupa schimbul de apa ar fi benefica oricum aditionarea de bacterii. Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Normal ,cind faci un tratament cu Bactopur , apa se coloreaza,dar parca aceea nu ar fi culoarea de la medicament..
Producatorul spune ca dupa terminarea tratamentului este indicat sa se faca schimb de apa ,doua zile la rind ,cite 50% , si sa se introduca carbon activ in filtru ,cel putin 24 de ore pentru a elimina din substantele toxice..
Totusi acea culoare nu pare sa fie de la tratament...Eu am folosit Baktopur Direct si apa se colora intr-un verde maroniu... aici nu imi pare asa...poate si din cauza fotografiei

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti incerca si Filter Medium in doza dubla, chiar tripla. Am inteles din alte articole si din prospect ca chiar este indicata pentru eliminarea rezidiilor de medicamente. Are si alte efecte benefice (citeste prospectul).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Mai mult decat atat apa a prins si un miros de balta. Pe net am citit ca acvariul si ar fi pierdut ciclarea si trebuie luat de la capat intreg procesul de ciclare. Credeti ca asta e singura solutie ? Totusi n as face asta din cauza pestilor (imi d frica sa nu moara)
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

tu ai filtrare insuficienta(de acolo probabil si mirosul). In mod normal de apa verde se scapa cu filtru UV care se monteaza la filtrul extern, sau trebuie sa faci legatura la o pompa de apa care sa bage apa prin UV si apoi in acvariu. In situatia ta nu vad decat acoperirea completa a bazinului, fara nici un fel de lumina pana se omoara alga. In orice caz trebuie sa rezolvi problema filtrarii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu mai stiu sigur dar cred ca Baktopur decicleaza bazinul...
citeste pe prospect

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2017 19:22:57


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com