[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Novice  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Multumesc.
O sa vad ce varianta aleg, ori ciclarea rapida a acvariului sau acoperirea totala a acvariului pt ca sambata plec pt o saptamana si imi e teama sa nu i gasesc morti
[Email]
BOGDANV
Unripe member

Joined: 27/01/2017 16:19:29
Messages: 3
IP:
Offline

Salut,
Sunt cam nou in ale acvaristicii si din acest motiv am destule probleme. Descriu mediu ?i problemele:

Acvariul are 25 de l teoretici, filtru claro 300, termometru fixat pe 27 de grade, substrat un pietris marunt la 2-4 mm diametru. grosime substrat denivelat 1-2 degete, 2 plantute.
Pesti 2 sanitari fiecare a cate 3.5 maxim 4 cm, 3 neoni x 2 cm si inca 2 prieteni ai neonilor x 2.5 cm.
Probleme: Am incercat de mai multe ori sa maresc numarul de neoni cu 3-5 bucati mici sa ajung la 6-8 neoni pentru ca sunt pesti de banc.
Se intampla urmatorul lucru: primul neon mare maxim in 36 h al doilea neon moare in aprox 48 h al treilea neon moare in maxim 5 zile. Procesul de aducere al neonilor si decesul acestora s-a repetat de 2 ori. Am luat pesti la prima tura dintr-un loc iar la a doua din alt loc.
Mentionez ca pestii decedati in prima tura nu au avut gris sau alte prostii pe ei. In a doua tura primi 2 nu aveau niciun semn pe corp abia al treilea peste decedat avea pe inotatoarea dorsala punctulete mici si albe.
Schimb cate 4l de apa/saptamana, cand am timp schimb 2l la 3-4 zile. Pun de fiecare data Aqua safe cat trebuie si las apa in sticle pana sa o pun in acvariu cca 12-24h.
Am niste melcisori in acvariu, destul de multi (vreo 10-15) si mici si un strat fin de algute pe un perete.Cantitatea de nitrati este maricica(spre limita max) restul parametrilor sunt in zona verde pe teste.
Ce pot face? Merci mult
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Salut Bogdan.
Am intampinat si eu probleme cu grisul pt care a trebuit sa moara cativa pesti. Am urmat un tratament care l am aflat pe acest forum. Am cumparat de la Animax 8 pastile baktopur (cca 30 lei) si am tinut acest tratament timp de 3 zile. Zilnic Pastila pusa in acvariu temperatura apei consyant la 29-30° si schimbarea apei aprox 20? si in toata aceasta perioada neonul acvariului stins.
In momentul in care am inceput tratamentul aveam doi pesti (neon si guppy) ce aveau gris dar la sf. Tratamentului nu mai aveau nmk.
Tot aici am aflat ca aparitia grisului este un factor important daca bazinul este suprapopulat, pestii fiind stresati.
Detin acvariu 30l, neon 14w, substrat nisip/pietris, plante naturale cu 2 molly, 2 conconius, 3 neoni si 3 guppy.
Succes !
[Email]
BOGDANV
Unripe member

Joined: 27/01/2017 16:19:29
Messages: 3
IP:
Offline

Merci mult. Am facut si eu tratamente in trecut si am scapat de prostii. Pestii ramasi acum in acvariu (3 neoni +2 sanitari + inca 2 ) nu au semne de boala si astia ramasi au ceva vechime. De exemplu cei doi sanitari au >5 luni iar cei 3 neoni au peste 3 luni.Curat periodic substratul prin aspirare sau prin tulburare(rar) scot apa pentru decantare si o pun la loc. Poate e prea mult stress?! Dar chestiile astea apuca sa le vada doar trainicii mei pestistori care rezista de luni bune...Cei noi nu apuca nici macar o schimbare de apa
Eu cred ca am o problema de adaptabilitatea a celor noi. E adevarat ca pe ultimii i-am adus iarna i-am bagat in geaca, stau la 10 min de petsop?!
Atunci cand i-am introdus in acvariu i-am pus mai intai cu apa lor intr-un vas am amestecat apa cu portiuni de apa din acvariu.
Sunt nedumerit
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Mda. Eu nu stiu ce sa zic. Probabil cei mai experimentati de pe acest forum te pot ajuta cu alte sfaturi/recomandari.
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Spuneai ceava de nitriti, ca ai ai undeva la limita maxima.. ce test folosesti? daca e all in on... fi sigur ca nu e real...Ca sa ti sub control nitritii ttrebuie sa faci schimburi mai dese..de ex 30% la 3 zile cu apa statuta 24 de ore la declorinat intr-un vas cu gura larga si fara capac, iar la schimbul de apa sa fi atent la temperatura apei, sa nu fie mai rece pentru ca le provoci socuri termice
Daca ai nitriti inseamna ca bazinul nu e ciclat, vezi de unde a aparut aceasta deciclare.In cazul in care ai facut de curind tratament cu Baktopur sau ceva pentru gris, in general aceste tratament decicleaza bazinul.
Ca sa iti faci ciclarea cu pesti in bazin . te sfatuiesc sa faci schimburi de apa mai deses, asa cum am specificat mai sus si complecteaza cu aditie de bacterii

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
BOGDANV
Unripe member

Joined: 27/01/2017 16:19:29
Messages: 3
IP:
Offline

Multumesc Adrian. Da testul este 5 in 1 si mi s-a mai spus ca nu e prea ok. Nu am nitriti(No2) ci nitrati (NO3) care stiu ca sunt periculosi dar nu la fel ca si NO2.
E adevarat ca nu pun termometrul in apa pe care o schimb ci doar "ochiometric" dar ideea e ca pestii care mi-au murit nu au prins schimb de apa. Ei au murit in mai putin de 4-5 zile.
Daca ar fi problema de schimb de apa ar suferi si cei vechi.
Mai am o supozitie: Pesti achizitionati erau putin mai deschisi la culoare decat ai mei din acvariu...asta nu e semn bun. Dar nu toti care mi-au murit erau deschisi la culoare. Sigur dobitocii aia de la magazin mi-au vandut si pesti bolnavi dar aia au murit in 24h acum 5-6 luni.
E posibil sa am vreo "boala" inca in acvariu iar pestii existenti sa fi capatat rezistenta. Aveti o solutie de decontaminare? Baktopur again? Repet ce am acum in acvariu sunt pesti vechi (cateva luni bune) si fara semne de boala...merci
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Salutare,
Am revenit pe aici cu o noua intrebare. Pentru o buna oxigenare a apei credeti ca este suficienta aceasta valurire a apei ?
Am schimbat pozitia filtrului, pana acum aveam doar bule emise prinn furtun dar nu si "valurile" apei.
[Thumb - 1486665418364579562697.jpg]

[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Sper sa se vada cum trebuie
[Thumb - 14866654605931869667383.jpg]

[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Am urmarit in cand in cand pestii si molly, guppy mai stau pe la suprafata luand o gura de aer... Acest lucru m a determinat sa mut pozitia filtrului si sa renunt la bule in schimbul valuririi apei.
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

De sus
[Thumb - 1486666036679-1211656906.jpg]

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut! In general, prin valurirea apei ar trebui sa ai suficienta difuzie a aerului in apa (spun aer, nu oxigen, pentru ca aerul contine si alte gaze). In natura, valurile sunt singura sursa de aerare a apei. Daca ai in acvariu specii care au cerinte mai mari de oxigen, atunci se impune si o pompa de aer. De ex. diferenta conditiilor de crestere si reproducere intre crap si pastrav se refera, printre altele si la asta: crapul este peste de balta, in care nivelul de oxigen este redus, in timp ce pastravul traieste in ape reci, de munte, curgatoare, unde oxigenarea este mult mai puternica. Asadar, verifica cerintele pestilor pe care ii ai.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Multumesc pt. raspuns.
Voi verifica cees ce mi ai transmis. Ma ingrijoreaza cei doi molly pt care ii am si o femela guppy. Conconius nu, zebrele nu, neoni nu... Ciudat
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Citi pesti ai, in total, acum?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

2 conconius, 3 zebre, 2 guppy (femela/mascul), 2 molly si 3 neoni intr un acvariu de 30L.
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cam amestecati! Verifica parametrii pentru fiecare in parte si vezi cine cu cine se suprapune. Eu as merge pe maximum doua specii de pesti, eventual niste sanitari mici (Oto) si citiva RCS in plus.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Salutare. Doresc sa achizitionez o pompa de aer pt acvariul meu (30L). Recomandari ?
Multumesc.
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu iti trebuie asa ceva.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
tedy
Junior member

Joined: 19/02/2017 23:26:55
Messages: 34
Location: Oltenita
IP:
Offline

Buna seara. Am luat si eu un acvariu de 126 litri, impreuna cu urmatoarele accesorii: filtru eheim intern tip 2402800, termometru, incalzitor de 100 wati, 2 neaoane sylvania de 18w model T8.
Este aceasta configuratie optima pentru volumul acvariului tinand cont ca vreau sa pun si plante in el, va trebui sa fac ceva modificari? Care ar fi acestea?
Am pus in el 12,5 kg pietris granulatie 2-3 si au mai intrat 90 litri apa. Am adaugat 45 ml solutie AquaSafe ?i am pus in functiune filtrul si incalzitorul.
Era necesar sa pun plante in el din prima zi sau pot planta dupa o anumita perioada? Mai este in set o solutie pentrru bacterii ce trebuie adaugata in ziua 1-7-14 . Despre solutia easy balance nu am inteles cand trebuie adaugata. Nu am luat testere pentru apa, vanzatorul nu mi-a spus iar eu am uitat. Ce testere sa iau si cand le folosesc?
Deasemeni am observat ca bulele de aer de la filtru cand ajung la suprafata uda cumva neonul de deasupra. Trebuie sa dau filtrul mai incet sau sa opresc formarea bulelelor. Pe timpul ciclarii tin lumina aprinsa 8 ore sau tot timpul? Am pus si o fotografie cu acvariul alaturat.
V? multumesc si sper sa nu sacai pe nimeni.

[Thumb - acvariu.19.febr.2017.jpg]

Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

tedy wrote:Buna seara. Am luat si eu un acvariu de 126 litri, impreuna cu urmatoarele accesorii: filtru eheim intern tip 2402800, termometru, incalzitor de 100 wati, 2 neaoane sylvania de 18w model T8.
Este aceasta configuratie optima pentru volumul acvariului tinand cont ca vreau sa pun si plante in el, va trebui sa fac ceva modificari? Care ar fi acestea?
Am pus in el 12,5 kg pietris granulatie 2-3 si au mai intrat 90 litri apa. Am adaugat 45 ml solutie AquaSafe ?i am pus in functiune filtrul si incalzitorul.
Era necesar sa pun plante in el din prima zi sau pot planta dupa o anumita perioada? Mai este in set o solutie pentrru bacterii ce trebuie adaugata in ziua 1-7-14 . Despre solutia easy balance nu am inteles cand trebuie adaugata. Nu am luat testere pentru apa, vanzatorul nu mi-a spus iar eu am uitat. Ce testere sa iau si cand le folosesc?
Deasemeni am observat ca bulele de aer de la filtru cand ajung la suprafata uda cumva neonul de deasupra. Trebuie sa dau filtrul mai incet sau sa opresc formarea bulelelor. Pe timpul ciclarii tin lumina aprinsa 8 ore sau tot timpul? Am pus si o fotografie cu acvariul alaturat.
V? multumesc si sper sa nu sacai pe nimeni.



Salut,
Acesta e un topic creat de colegul Razvan87.
Elegant si politicos e sa creezi un alt topic, care sa fie al tau, in care noi vom raspunde intrebarilor tale astfel incat sa nu il poluam pe acesta cu problemele tale.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com