[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbare mediu de filtrare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu o intrebare: la ce interval trebuie schimbat mediul de filtrare dintr-un filtru extern (daca se schimba) si cum se procedeaza fara a decicla acvariul?
Filtrul extern este un Eheim 2032 Ecco Pro 130, cu un singur sertar, in care am pus Eheim Substrat Pro si deasupra folia aia de pasla alba.
Filtrul este in functiune de vreo 4 ani si-l curat o data pe luna (in apa scoasa din acvariu, bineinteles). Apa este clara, dar cand curat filtrul, miroase groaznic a namol statut si are o culoare caramiziu inchis.

Si inca o intrebare: cum D-zeu curat substratul ca daca bag aspiratorul scot 3/4 din plante?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2017 15:11:09

[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

In general mediile filtrante de tip "burete" se schimba o data pe an. Niciodata nu se schimba mai mult de un sertar si in nici un caz nu se curata si furtunele in acelasi timp si nici cu un schimba masiv de apa sau cu reavasirea substratului. Avind un singur sertar, situatia este simpla : in el trebuie sa ai mediu pentru filtrare biologica.

In legatura cu mirosul, este clar ca iti trebuie un prefiltru si inlocuirea mediilor filtrante din canistra cu medii pentru filtrare bilogica, cum spuneam (da o cautare pe forum, sunt citeva topic-uri recente cu discutii pe aceasta tema). Culoarea caramizie poate fi de la mincarea pentru pesti, neconsumata si care ajunge in filtru. Asadar, grija mare la cantitatea de hrana administrata. Nu cumva si de pe furtune, cind le cureti, apare aceeasi mizga caramizie? Daca da, tot de acolo provine.

Nu te lasa inselat de claritatea apei; cele mai multe substante nocive din apa nu au nici culoare nici miros.

In legatura cu substratul ... aici ar fi de ajutor o poza si detalii legate de plante.

Sper ca te-am ajutat putin.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eheim substrat pro este foarte bun . Nu are sens sa-l schimbi .
Probabil perlonul se colmateaza foarte repede . Ce volum are bazinul tau, citi pesti ai ?
Eu nu curat niciodata substratul. Fac doar schimburi partiale de apa .
O poza chiar ar fi de folos.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Perlonul se schimba la fiecare cateva saptamani (2-3-4), cand incepe sa scada debitul filtrului.
Merge si spalat, dar e recomandat sa-l schimbi.
Nici nu e scump.

[Nano cu albinute] [Old tree]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi. O sa ma duc azi sa-mi iau perlon de rezerva sa am.
Bazinul e de 60l, plantat moderat (nu ma intrebati cu ce ca nu le stiu in afara de anubias), ca si substrat am un strat fertil si deasupra 4-5cm de Manado.
Pestii sunt 8 Tetra, 2 SAE si 4 sanitari. Erau si 2 melci asasini dar nu-i mai vad.
Fac saptamanal schimburi de apa 30-40% totodata cu curatarea la suprafata a substratului (daca bag aspiratorul si agit substratul zboara plantele si se murdareste rau si apa din cauza substratului fertil care e foarte fin).
Ca nutrienti folosesc Gama Masterline I, II si CO2, cate 2ml din fiecare pe zi iar lumina e asigurata de doua neoane de 24W (un Daylight si un Plantgrow sau asa ceva), aprinse controlat (de la 11 la 14 si apoi de la 16 la 21, intai cel roz apoi la jumatate de ora si daylight-ul si stingerea e invers).
De mancare le dau doar dimineata foarte putin, adica doar cat iau cu varful degetelor.

Nu am pretentii de acvarist pentru ca din pacate nu am timp suficient sa-i dedic, astfel incat incerc pe cat pot sa-l tin pe linia de plutire. Am avut pana saptamana trecuta si ceva alge BBA. Le-am eradicat prin metoda cu spirt si vad ca n-au mai reaparut. A mai ramas ceva GSA de care sper sa se ocupe SAE. Daca nu, o sa mai iau si-un ottocinclus.
O sa incerc sa pun si ceva poze.
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Perlonul de la Eheim e mai scumpisor. Eu cit timp am avut canistra eccopro am luat perlon de la juwel ( undeva la 2 euro cutia ) si l am taiat circular , dupa forma canistrei .
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ce perlon face Eheim?? Sau te referi la polypad-uri?

edit: gata, am gasit

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2017 08:17:24


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

DE astea vorbesc maestro .

http://www.petmountain.com/photos/product/giant/114420S616923/-/5-pack-4-fine-1-coarse-.jpg
Astea sint 10 euro cutia .

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2017 08:31:45

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca doresti varianta "varsata": http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-EHFISYNTH/250405/

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu mi-am luat la varsat din asta: https://www.nevertebrate.ro/Vata-perlon-Hobby-Aqualon-250g

[Nano cu albinute] [Old tree]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am incercat si eu mai multe tipuri si intr-un final m-am stabilit la jbl symec. Are o constructie mai altfel, nu stiu cum sa ma exprim, se colmateaza mai greu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pentru un cichlidar treaba cu perlonul e o chestie total in plus : un adaus ce se imbacseste si trebuie schimbat periodic, fara el nu trebuie sa umbli la filtru luni sau ani(asta depinde de cum iti functioneaza tot sistemul), in extern sau sump trebuie sa fie o zona pentru decantare grosiera, in rest e treaba bacteriilor carora trebuie sa le asiguri spatiu de "cazare" suficient si de calitate- la marin se poate apa limpede si fara bureti si perlon, da curentul e mai puternic antreneaza mult mai multe impuritati ce se "aseaza" si sunt prelucrate in sump. Nu neg utilitatea perlonului in plantate intens, performante in care pestii "plutesc in aer", dar la un bazin normal asa de toata ziua cu pesti si plante "ghiveci" fara pretentii de expozitie, e un fel de a te lega la cap cand nu te doare, parerea mea.
P.S. De ce sa schimbi buretii anual ?! Atata timp ca sunt intregi ii clatesti si gata, si cu astia mai putini, unul(sau/si unul pe sorb la extern), spatiul obtinut folosit pentru filtrare bio

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2017 13:28:29

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+1 pentru parerea de mai sus!

- filtrare biologica de calitate si schimburi de apa, asta e reteta succesului la cichlidae.
- niciodata nu vei avea o apa "cristal", dar nici nu trebuie sa te supere acest lucru.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com