[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dragon stone hill  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Gabi C wrote:
Andrei Panainte wrote:Mai nene, eu am impresia ca acvariul asta l-am facut pentru mine si familia mea, nu pentru tine ca sa vii sa îti dai cu parerea pe aici, poate mie îmi place asa cum e, de ce sa tine cont de parerea ta daca nu am cerut-o ?i nu corespunde cu a mea.
Eu nu am postat pozele pentru tine, le-am postat pentru cine vrea sa le vada, nu te-ai gândit ca poate nu suntem pe aceeasi lungime de unda si avem idei diferite.
Vezi-ti de treaba ta si de acvariul tau si eu de acvariul meu, asa cum stiu eu, poate nu la fel de profesional ca si tine.
Spor la treaba.



Nu trebuie sa ti sara mustaru. Nici nu trebuie sa fii de acord cu ce scriu eu . Daca vrei tii cont de ce scriu altii daca nu, nu . E treaba ta . Dar e civilizat si elegant sa raspunzi oamenilor care ti scriu in topic. Asta era ideea . Spor !


Gabi, nu imi sare mu?tarul deloc doar c? toate modific?rile propuse de tine destabilizeaz? toat? structura ?i as strica totul. Ce am considera c? se potrive?te cu ideile mele am pus în aplicare ?i anume am scos piatra din dreapta sus.
O zi buna!

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline


[Nano cu albinute] [Old tree]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Frumusetea sta in ochii privitorului!", asa ca nu e cazul sa va necajiti din cauza unor bolovani.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Andrei ideea era alta. Nu ma refeream la faptul ca trebuie sa aranjezi sau nu cum zic eu. Nu e cazul sa faci cum zic eu.
Personal mi se parea de bun simt sa raspunzi celor care ti au scris in topic . Dar vorba ta l ai facut pentru " famelia " ta asa ca bafta cu el !
Pentru mine personal e un topic la care voi da skip de acum înainte.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2017 10:19:59

Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Gabi nu ?tiu care e ideea, o ?tii doar tu, nu este un topic prea stufos ?i r?spunsurile au fost de tipul unor fotografii, restul de r?spunsuri le g?se?ti pe pagina anterioar?. Doar modul în care te-ai exprimat a fost deranjant c? nu ne cunoa?tem sa ne tragem de ?ireturi. Eu consider c? în toat? activitatea pe acest site nu am deranjat pe nimeni ?i nici nu mi-am permis s? m? iau de altii.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:
Gabi C wrote:
Andrei Panainte wrote:Mai nene, eu am impresia ca acvariul asta l-am facut pentru mine si familia mea, nu pentru tine ca sa vii sa îti dai cu parerea pe aici, poate mie îmi place asa cum e, de ce sa tine cont de parerea ta daca nu am cerut-o ?i nu corespunde cu a mea.
Eu nu am postat pozele pentru tine, le-am postat pentru cine vrea sa le vada, nu te-ai gândit ca poate nu suntem pe aceeasi lungime de unda si avem idei diferite.
Vezi-ti de treaba ta si de acvariul tau si eu de acvariul meu, asa cum stiu eu, poate nu la fel de profesional ca si tine.
Spor la treaba.



Nu trebuie sa ti sara mustaru. Nici nu trebuie sa fii de acord cu ce scriu eu . Daca vrei tii cont de ce scriu altii daca nu, nu . E treaba ta . Dar e civilizat si elegant sa raspunzi oamenilor care ti scriu in topic. Asta era ideea . Spor !


Gabi, nu imi sare mu?tarul deloc doar c? toate modific?rile propuse de tine destabilizeaz? toat? structura ?i as strica totul. Ce am considera c? se potrive?te cu ideile mele am pus în aplicare ?i anume am scos piatra din dreapta sus.
O zi buna!


Daca l-ai facut numai "pentru tine si familia ta" de ce ai mai postat pozele! Acvariul arata foarte bine, toti colegii au fost politicosi si au incercat sa-ti dea citeva sugestii pentru ca, in general, de aia postam pe acest forum, sa primim sugestii sau, eventual, solutii cind avem vreo problema. Altfel ce urmareai sa obtii, laude si aplauze?! Da, repet, e frumos! Poate fi si mai frumos. Gabi este foarte dedicat acestui tip de aranjament (poate daca te uitai la citeva topic-uri create de el, intelegeai asta, fara sa te rastesti la el) si in general, colegii ii asculta sfatul ca de altfel si al altor colegi care au mult, mult mai multa experienta decit noi in diverse problematici. Asadar care este scopul postarii? Asta nu am inteles eu si, se pare, nici ceilalti colegi. Pentru mine, o experienta neplacuta! Succes!

This message was edited 2 times. Last update was at 29/05/2017 11:40:57


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Gabi C wrote:Mai nene eu nu-ti mai scriu in topic petru ca am senzatia ca dai ignore la toata lumea .


Mai cite?te inca o data te rog. Modul lui de expunere m-a deranjat.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:
Gabi C wrote:Mai nene eu nu-ti mai scriu in topic petru ca am senzatia ca dai ignore la toata lumea .


Mai cite?te inca o data te rog. Modul lui de expunere m-a deranjat.


Asta era problema ?!
"Mai nene" (ca sa citez din clasicii forumului, de), avea bunica mea o vorba pentru astfel de situatii. Zicea asa "si ce, ti-au cazut galoanele?"

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2017 12:17:30


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai ?i eu am r?spuns cum am crezut eu mai bine.... Nu ?tiu unde e problema ...

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Inseamna ca a fost doar o neintelegere.
Hai sa-i dam inainte cu gasca

PS Daca poti, renunta la diacritice. Nu se vad pe forum si sunt foarte obositoare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Vad ca ultima poza are eroare si nu o afiseaza , asa ca o voi incarca din nou pentru descretirea fruntilor.
[Thumb - 18817770_1607606355939760_1748091550_o.jpg]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte frumos. Gazonul incepe sa acopere bine zona. Imi place mult reflexia in suprafata apei, in dreapta.
Ce zici de o poza luata dintr-un unghi inclinat, de sub nivelul substratului ?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Foarte frumos!
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Atat de frumos!!!
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri.
O sa incerc sa fac maine o poza de jos catre luciul apei.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2017 21:19:47


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Multumesc de aprecieri.
O sa incerc sa fac maine o poza de jos catre luciul apei.


Se pare ca ai inteles pina la urma despre ce este vorba.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/05/2017 22:03:19

Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

....mi-e si frica sa scriu


@Gabi - o iei prea in serios si prea personal dragul meu! stiu ca esti mega implicat ca doar si pe mine m-ai luat odata ca te ingnor (@all eu si Gabi vorbim muuuult in privat)
@koala - nu e chiar asa... eu as spune ca frumusetea are o formula matematica, universal valabila. cine se ascunde in spatele acestei ziceri o face motivandu-si esecul.
asta e parerea mea

la fel cu sintagma "e doar parerea mea" - folosita atunci cand sunt insuficiente argumentele ... irefutabile


acum, despre scape parerea mea ( ) ca arata mai bine la inceput - acoperirea partiala a pietrelor cu moss, hc, etc - a dus la o pierdere a perspectivei.
asta cu perspectiva - cu senzatia de adancime pe care vrei sa o evidentiezi intr-un acvariu - e un curent mai nou (sa spun asa)
cand eram mic, am invatat (tot de pe forumuri) ca pietrele mici se pun in fata si alea mari in spate

e... nu e chiar asa: perspectiva intr-un acvariu se creeaza la un punct de fuga (asa am invatat eu la desen) si vizual, primul plan este cel cu volume mari, detalii clare, iar pe masura ce te indepartezi volumele scad si detalii se estompeaza

in scapep-ul asta, unifomizarea volumelor (de la inceput) si pierderea detaliilor pietrelor (prin acoperirea acestora cu plante) a condus la pierderea adancimii - ceea ce face imaginea de acum ... plata
pietrele (care au textura absolut deosebita) ori ar trebui lasate curate sau cu putine tushe de verde, ori acoperite toate cu plante - dar se pierde esenta dragone stonului, respectiv textura
se putea folosi si roca vulcanica, mult mai ieftina, dar si mult mai aderenta la moss/plante.

tips - pentru oglindirea scapeului in suprafata apei se poate goli putin acvariu ... pana la cativa milimetri de luciul apei ;-)
pozarea de sub nivelul bazinului are dezavantajul ca va "trapezoida" acvariul.

o alta metoda de a adanci perspectiva este crearea vestitei carari (poteci) - cu un pietris/nisip de culoare diferita - si/sau din plantare: cararea mai lata in partea frontala (tot mai mare cum spuneam si mai sus) si ingustata (pierduta) in spate.

o poza (de pe net) cu perspectiva la un punct de fuga pentru exemplificare



[Thumb - iolanda[1].jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dan, interesanta disertatia! Am mai invatat citeva lucruri. Multumesc.
Mie mi-a placut poza de la #10 si consideram ca, putin amplificata, ar arata bine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

image

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu vad poza
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com