[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano 11L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut! Am un prieten care din lipsa de resurse/timp/spatiu, etc. si a mutat "averea" marina intr un Acvariu Nano de 11l. La sectiunea de acareturi beneficiaza de un skimmer Resun, o pompa de valuri SunSun 2000l/h, si un filtru cascada micut burdusit cu resturi de siporax. Vietuitoarele sunt 2 clovni frumosi, 1 Arici. La partea de corali Xenia&Mini Carpet Anemone. Nisipul folosit este pentru apa dulce. Mentionez ca foloseste apa de osmoza. Personal mi s a parut o trecere brusca, cruda, la un "borcan de muraturi" mult prea mic pt saracii clovni. Sunt curios de parerea voastra si care sunt sansele de reusita in opinia voastra.
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poza
[Thumb - tmp_6630-IMAG2633_11327395838.jpg]

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Doar o parere: in acvariu mai mic de 20l nu as baga nici un peste...

Daca pompa Sun-Sun scoate intr-adevar 2000l/h, asta inseamna un flow cam de aprox. 200ori volumul apei din acvariu!!
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

E prea mic chiar si pentru un peste, Adi, are dreptate. Mai mult, nu inteleg cum nisipul e de apa dulce, asa de scumpa ar fi o mana de sp?rtur? de corali? Pompa aia am avut-o si eu, e mult prea puternica pentru atata apa, pestii sunt ca in masina de sp?lat. Ca o concluzie: Asta nu-i acvaristica!
[Email] [Yahoo!]
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate, prietenul meu m a anuntat destul de tarziu despre aceasta mutare si m a chemat destul de tarziu. Am constatat si eu aceleasi inconveniente ca si voi. Daca m ar fi anuntat un pic mai din timp i as fi dat chiar eu nisip special. Lasand faptul ca acvariul e mult prea mic, pompa de valuri nu are real 2000l/h in opinia mea, dar tot mult prea puternica este, din pacate imprastie si nisipul acela, colac peste pupaza. Nu stiu daca skimmer ul acela isi are rostul intr un asemenea nano minuscul, eu l am sfatuit sa si l scoata, ce parere aveti?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Vreau sa-l cunosc pe prietenul tau si sa-l cazez pentru o luna in wc-ul de serviciu. O sa mai inghesui acolo si ceva mobila veche, ca sa nu sa lafaie in prea mult spatiu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

spune-i sa-mi faca un pret pe cei 2 clowni..ii iau in "gazda". si daca vreodata se hotaraste sa faca upgrade la un acvariu mai mare, ii dau inapoi la acelasi pret..gata crescuti si nestresati

Eu as scoate doar pompa.
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Proprietarul este un pusti de liceu,asa ca no comment, intamplarea face ca detine un acvariu marin dinaintea mea si culmea ar fi trb sa aiba mai multa experienta. Pe mine unul m a socat cand am vazut acel minuscul acvariu dar mai ales m a indurerat situatia clovnilor pusi la carcera. Primul impuls a fost sa spun ca nu este deloc in regula strategia lui si m am oferit sa ii gazduiesc pestisorii.Din pacate am simtit ca baietu nu vrea sa ii duca la hotel cu pensiune completa si prefera sa ii tina sa isi ispaseasca pedeapsa in nano. Partea proasta a fost ca mai pleaca si o saptamana din Buc...asa ca Doamne Ajuta! pentru clovni in sapt. mare. Am vrut sa impartasesc cu voi experienta mea...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2017 09:39:02

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com