[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Shadows - The Mammoth  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Banuiesc ca decorul va fi o noua lucrare minunata a baietilor din Serbia.
Aia pe care doar natura ii poate copia.
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

lukitza wrote:Banuiesc ca decorul va fi o noua lucrare minunata a baietilor din Serbia.
Aia pe care doar natura ii poate copia.


Mai mult ca sigur ca acolo va fi...
N-am nici o sansa sa scap, lucrez de prea mult timp cu ei ca sa-i ratez...

Oricum, va iesi ceva fain, mai mult ca sigur. Trebuie sa ma gandesc care-i formatul pe care-l cer pentru hardscape, in principiu nu exista limitari si se poate face orice.
Dar asta, mai incolo...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Abia astept sa vaz ce va urma! Topicul asta il iau de biblie cand imi fac si eu "pipeta".
[WWW]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Am dat in lucru completarea pentru suportul care va sustine bazinul: un "cub" de 80 x 80 [cm] pe care-l voi prinde la capatul vechiului suport.
Va fi confectionat din profil patrat de 40 mm, gros de 2 mm.

Costul mini-suportului: 150 lei

image

image


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Asta da acvariu. Jos palaria !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiradu wrote:Am dat in lucru completarea ...

Da' diagonale nu-i pui?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

koala wrote:Da' diagonale nu-i pui?


Nu i-am mai pus ca e gata deja... Sudat, vopsit, numa' bun de carat si pus pe pozitie.

O sa-l prind in suruburi de celalalt mare si sper sa tina. E din bara de 40 cu grosime de 2 mm, pare indestructibil .
Stiu ca la celalalt am facut ceva calcul de rezistenta si tinea vreo 3 tone. La flambare nu e problema iar in sudor am incredere. Toata sarcina e de vreo 500 de kg pe fiecare tronson.

Nu de suport mi-e mie teama ci de podea, care este placata cu travertin. Probabil ca va trebui sa pun ceva intre suport si piatra asta, nu-mi place cum arata metalul direct pe piatra...


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Daca-l prinzi in suruburi si "rigidizezi" structura, atunci nu vor fi probleme!
- Du-te si ia "pres de cauciuc", de pe la magazinele gen Dedeman, Hornbach, plm... se gaseste la "metru", e in role din care cumperi cat ai nevoie... decupezi bucati iguste (cat latimea profilului metalic) si le lipesti pe baza suportului.
- Nici eu nu as pune suportul acvariului direct pe podea, indiferent din ce e facuta podeaua aia.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Se poate pune sub metal si ARMAFLEX - e o chestie cu care se izoleaza instalatiile. Cauciucul impiedica vibratiile dar nu are deformare foarte mare (la compresiune are o deformare dar limitata). Daca nu il pui sub toata talpa metalica o da functioneze ca niste picioruse.

Si cred ca ARMAFLEXUL e si mult mai ieftin decat covorul de cauciuc.

Succes !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
GEBELEXIS
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/12/2015 01:53:59
Messages: 23
IP:
Offline

Sallut! Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta!
Nu te va deranja faptul ca nu vei putea vedea acvariul din perspectiva laterala?
Inceara si aici http://www.utiglass.ro/
https://ro-ro.facebook.com/Utiglass/
image

This message was edited 5 times. Last update was at 18/10/2017 20:29:43


“ Rift Lake Nyasa ” - Depths of my african mbuna kingdom
[WWW]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Dupa 3 saptamani de asteptare de la comanda sticlei, incep sa se intample din nou lucruri. Ieri am fost anuntat de furnizor ca sticla este gata, taiata, cantuita, gaurita si ambalata, gata de plecare.
Au rezultat 2 paleti de aproximativ 150 kg bucata, care au fost incarcati aseara de catre firma de transport. Am luat de la aceeasi sursa si un bax de Dow Corning 881, "sa fie..."
Astept coletele sa ajunga la mine in cursul zilei de azi, sper ca sticla sa ajunga intreaga...

Am un pic de emotii intrucat nu-mi imaginez cum voi duce sticla in casa...

image

image



Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tacanit

Ia da'ici si antreneaza-te: https://www.google.com/search?q=maze+game&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjRzo6GqZDXAhUBa1AKHaDaCycQ_AUICigB&biw=1680&bih=944
Sau te referi la forta fizica?




adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline



Pai ma refer forta fizica (a mea) si forta de munca (a altora, pe care din pacate n-o am la dispozitie...)
Probabil va trebui sa teleportez foile alea de sticla in casa, cumva...

Pe asta cu cotitul foii de sticla pe dupa colturile labirintului de acasa o rezolv, traiectoria e calculata deja...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Pana la urma cine au fost meseriasii? Arata super profi ambalarea!
[WWW]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Dan P wrote:Pana la urma cine au fost meseriasii? Arata super profi ambalarea!

Pana acum totul a fost profi, inclusiv comunicarea. La receptia marfii o sa va spun si despre calitatea lucrarii, sper sa nu fie probleme.

Este vorba despre Aquadec, pagina lor de prezentare este aici

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

... continuarea povestii de azi, in stil tipic romanesc

Dupa cum spuneam si aratau pozele de mai sus, ieri dupa-amiaza baietii de la Aquadec au terminat de ambalat sticla si au chemat curierul s-o ia. Care curier a luat-o. Sticla a fost incarcata intr-un camion al firmei *** si anume 2 colete de 3.6 metri lungime care cantareau peste 300 kg si un colet mai mic cu tuburile de silicon.
Ma pregatesc moral ca azi vine gramada de sticla pe care nu stiu cum s-o bag in casa, astept, astept si dupa ce mi-a trecut rabdarea la asteptat ma apuc si sun pe la firma ***. Prima data nimeresc la... Iasi, dupa ce ma invart vreo 10 min prin robotul lor din centrala telefonica. Baiatul de la Iasi isi da seama repede ca n-am treaba cu el si-mi dicteaza niste numere de telefon, unul din Bucuresti, altul din Timisoara. Sun la Timisoara... Eu: "Buna ziua, ma scuzati, caut si eu niste colete... mi s-a promis ca ajung azi, verificati care-i treaba... etc, etc".
El, cauta prin calculatoare: "... aaa, pai nu a ajuns decat ala micu, celalalte nu-s la noi... or fi ramas la Bucuresti" Eu: " nu va suparati, erau 2 colete mari de vreo 300 kg, le-au pus unii in camionul dvs. ieri in Bucuresti, sigur n-au ajuns..?" El: "nu, am scanat azi tot depozitul si nu le-am vazut..." Bun, ii multumesc si inchid.
Trec la numarul celalalt, sediul *** din Bucuresti. Eu: " buna ziua, etc... etc..." ii spun toata povestea. El: "aaa, pai nu s-au trimis ca avem multe colete si nu aveau loc. Si termenul pentru colete mari este 48 ore..." Eu: "adica le-ati dat jos din camionul vostru ca sa le puneti in depozit si maine sa le urcati din nou in camion sa le trimiteti la Timisoara.. ?? Vi se pare logic??? Au 3 metri jumate si 300 kg..." El: "nu era loc in camion. Si oricum eu nu stiu ce s-a intamplat ca eu lucrez in birouri... Au trimis doar coletul mic. Restul vin mai incolo" I-am multumit frumos si am inchis.

Concluzie: in timp ce astia fac sport extrem prin depozitele *** cu sticla mea, eu mi-am luat degeaba azi manusi de manipulat sticla...

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mama....daca noi, cititorii, simtim tensiunea si riscul, stau si ma intreb ce-o fi in inima ta

LE. Bun asa!
Daca ai luat manusi treaba e pe 90% rezolvata

This message was edited 1 time. Last update was at 28/10/2017 09:01:05

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiradu wrote:... continuarea povestii de azi, in stil tipic romanesc ...

Daca "satenii" aia de la firma de transport nu ti-au crapat geamurile, sa stii ca inca te poti considera un om norocos!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Adi, credeam ca sunt singurul ghinionist de pe forum, cu un Eheim plesnit si "debarcat" din camion.
Sincer sa fiu, ma simteama cam stingher da' acuma am un frate de suferinta parca nu ma mai
simt atit de singur

Tu ti-ai luat doar manusi, eu aveam toate plantele pe drum!

Asta e, asa se intimpla cind se dezvolta industria inaintea serviciilor. Se pare ca in Romania externalizarea
serviciilor nu este cea mai buna solutie. Sa speram ca se rezolva. Ai garantie la transport?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Aualeu, curier??
E logic ce ti-au spus, masina care colecteaza nu e cea care pleaca. Atentioneaza-i sa nu incarce marfa peste paletii tai, inca nu e prea tarziu. Eventual fa si asigurare daca se mai poate. Nu vreau sa te panichez dar mie curierii mi-au spart cam 50% din coletele fragile.

Cat ti-au luat pe acest transport?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2017 09:54:56

[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com