[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
160 litri AIO reef by Humbert  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Merci
Le-am studiat si eu un pic pe astea de la red sea si Inovative, mi s-au parut prea complexe si oricum nu prea e loc de refugiu.

Eu sunt f chitit pe refugiu, ca am vazut cat e de eficient (prima tura de chaeto mi-a murit pt ca tineam lumina 12 ore si a papat tot).

La asta de 300, daca o sa-l fac, ma gandeam sa-l fac cu corali soft preponderent si fara skimmer, doar cu chaeto. Latimea e de 50 cm (la cubul de fata e 60) si nu am loc si de skimmer si de refugiu.

Ce parere ai de ideea mea de a face o cutie din acril? Crezi ca o sa fie probleme sa se indoaie sau sa se miste? Fac acum niste probe cu lipituri acril pe sticla cu silicon si mi se pare ca sunt destul de puternice... (zic asta pt ca cutia va fi lipita cel putin de fundul acvariului, poate si de o laterala... cutia propriu-zisa vreau sa o lipesc cu solvent, deci nu ar fi probleme acolo, poate doar la fixarea in acvariu)

This message was edited 6 times. Last update was at 12/01/2019 10:18:04




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu am avut la AquaNano40 un compartiment de filtrare de plastic (modelul era foarte vechi).

Cutia culisa pe niste sine de sticla, statea pe loc sub greutatea apei, daca o goleai de apa, iesea afara.

O sa curat acvariul azi si pun poze.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da, eu nu pot sa o fac sa culiseze ca am euro braces la acvariu. Va trebui sa o lipesc direct inauntru :-)



MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic ca poti face din plexi de 5mm, mai subtire se indoaie un pic, dar cel de 5mm este cel mai rezistent, ofera si suprafata mai mare de contact cu siliconul.

Eu am avut si de 3mm si 4mm un perete despartitor la ultima camera din sump, unde prelua toata presiunea, 30cm inaltime, cel de 3 se indoia bine dar tot nu a reusit sa se desprinda din silicon.

Cutia de overflow este din cel de 4mm si formata in interiorul acvariului pe trei laterale (lipite intre ele cu solvent + etansate cu silicon, iar cutia lipita de sticla cu silicon), sta perfect si acum.

Eventual daca tinde sa faca burta undeva se poate dubla cu o intaritura sau o traversa.

MSI Reef
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Humbert wrote:Da, eu nu pot sa o fac sa culiseze ca am euro braces la acvariu. Va trebui sa o lipesc direct inauntru :-)


Poti sa o faci sa culiseze fata spate.

Eu zic ca nu are de ce face burta pentru ca:
- ai apa pe ambele parti
- despartitoarele pentru compartimente functioneaza si ca intaritoare

Video promis:


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

clovnii mei parca parca vor sa depuna, cat de tare ar fi

in rest, ok, un pic de bubble algae
scuzati filmarea execrabila, am uitat sa aprind luminile albe si lentila de la camera telefonului e paradita

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2019 21:58:22




MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nice, arata bine, bine.

Si colvnii mei incepusera sa-si faca de cap acum ceva timp, pareau ca vor sa depuna, asta era in perioada cand le dadeam artemia vie, m-am oprit, s-au oprit si ei. (chiar le bagasem si un ghiveci si se mutasera in el, dar dupa ce am oprit artemia au iesit din el si am scos ghiveciul ) )

Acum le dau iar si iar au inceput sa curete geamul pe spate )) Oricum cred ca o depunere acum este mai mult de amuzament, fara rofieri nu vad sa mearga.


MSI Reef
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Un acvariu frumos si sanatos!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

multam

ce am uitat sa zic e ca de vreo 4-5 luni am inceput sa folosesc Red Sea ABCD si s-au vazut diferente la toti coralii iar de vreo 1-2 luni am inceput sa folosesc Aquavitro Fuel si iar s-au vazut diferente, chiar mari la SPS

plus Reef Roids o data pe saptamana, broadcast feed

schimburi de apa 10%, fara o frecventa anume, intr-o perioada faceam saptamanal, acum de exemplu nu am mai schimbat de 3 saptamani

nu-mi este deocamdata clar la ce ajuta schimburile astea de 10% ... mai mult nu pot sa fac ca-mi creste alcalinitatea prea mult, m-am gandit sa mai iau niste sare Red Sea normala sa o combin cu Coral pro ca sa imi iasa alcalinitatea pe la 8-8.5 cat e in mod normal in acvariu ca sa pot schimba mai mult in caz ca am nevoie

apropo, acvariul meu consuma acum 0.7 dKH pe zi, inainte de Aquavitro consuma 0.5 dKH/zi si a crescut constant, in fiecare saptamana am umblat la pompa de dozare

de aia zic ca Aquavitro ala chiar a avut efect, se vede nu numai vizual ci si in cresterea de consum de ALK



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

update

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2019 17:36:03




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

acvariul incepe sa o ia la vale la varsta de aproape 1.5 ani
chiar ma uitam recent la o conferinta a tipului de la BRS in care zicea exact asta, ca cele mai multe reef-uri o iau la vale intre 1 si 2 ani
ce s-a intamplat, nu mi-e foarte clar... au fost o serie de fuck-up-uri din partea mea, dar daca a fost unul din ele sau toate impreuna nu stiu

- acum vreo luna doua am facut curat in sump si am scos o mare parte din chaeto
- testasem nitratii si fosfatii dinainte, eram bine, sub 0.03 si sub 5
- la vreo luna dupa ce am facut asta, am observat un inceput de STN pe o euphylie care intotdeauna a mers grozav; am facut teste de apa si bam! fosfati 0.3-0.5, nitrati 15 (pe astia am inceput sa ii testez cam la o luna de ceva vreme, ca sunt smecher, mare acvarist etc)
- ok, destul de clar din cauza ca am scos chaeto, zic nu-i problema, schimb absrobantul de fosfat, schimb ceva apa, cresc perioada cu lumina la sump
- mai trece o saptamana, alcalinitatea mi se face 11 dupa ce 1 an jumate m-am chinuit sa o tin la 9 - nu-mi venea sa cred, consumul zilnic practic a scazut de la 1.3 la 1 intr-o saptamana, probabil pentru ca coralii au incetinit cresterea din cauza po4 si no 3 mari sau poate din cauza ca au scazut prea brusc
- colac peste pupaza, trebuia sa plec in concediu 2 saptamani si mai si schimbasem solutia de alcalinitate cu aquaforest, deci incertitudine mare despre cat anume sa dozez
- pana la urma am calculat eu ceva si am plecat zicand ca asta e, cand ma intorc o sa fie dezastru
- m-am intors acum 5 zile si culmea, nu afost chiar dezastru: euphylia aia isi revine, in schimb s-a topit un rhodactis si un monti cap arata semne de STN, am zis ca am scapat ieftin: alcalinitatea revenise pe la 9.5, po4 zero, no3=10, deci spre bine, am schimbat 15% din apa si mergem inainte
- ieri vin acasa si descopar o mica colonie de stilophora care a murit intr-o singura zi, desi mai am inca 3 la fel care sunt ok; monti cap-ul e si el alb complet, alti sps arata semne de STN;
- testez alcalinitatea, iarari e 10.5, acum consumul zilnic pare a fi 0.5, scazut de la 1, deci catastrofa;

- diseara ma pregatesc sufleteste sa gasesc dezastru, combinatia de po4 scazut cu alcalinitate crescuta nu are cum sa fie castigatoare

sper macar sa nu pierd LPS si coralii moi

colac peste pupaza, tomentosul ala pe care l-am luat de la Dan in weekend mi-a decimat o colonie de zoasi; din fericire sunt din aia care cresc rapid, dar cine stie daca se va opri la ei....
partea buna e ca daca mananca zoa sigur mananca si aiptasii

partea proasta e ca nu am aiptasii )


nu aruncati foarte multa chaeto odata, ce sa zic, aveam un acvariu care anul asta a mers nemaipomenit de bine. ((((

This message was edited 5 times. Last update was at 25/07/2019 10:19:28




Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Este trist ,si eu am patit-o cam aproape de 2 ani e drept cu un bazin mai putin pretentios.Eu urmaresc asiduu tot ce gasesc despre viata in ocean, si am vazut declaratii zic eu competente ale unor biologi marini care afirmau ca valorile la azot si fosfor nu sunt chiar batute in cuie , coralii putand suporta valori de doua -trei ori mai mari decat cele acceptate in acvaristica,practic dusmanul nr.1 ar fi pH si temperatura si nu in ultimul rand dezechilibrele florei bacteriene.Am vazut o tanara biolog care studia flora bacteriana de pe suprafata macroalgelor din zona de recif.Asta era toata treaba ei ,dar argumentata stiintific in sensul ca aceasta flora prin consumuri specifice de elemente chimice regleaza intr-un fel determinant compozitia chimica a apei,tot atat cat metabolismul algei propriuzise.Practic ultimile teorii despre potentialul biologic al apei au in vedere compozitia in electroliti ,compozitie ce determina dispunerea moleculara a apei.Asa ca o concluzie temporara (pana mai aflam si alte lucruri) as zice ca flora bacteriana si evolutia ei este determinanta ,oceanul este capabil sa mobilizeze si sa distribuie populatii bacteriene acolo unde apar dezechilibre in compozitia chimica a apei, ori in acvariu nu este posibil asa ceva , mai ales ca abordarile asa zis moderne incearca sa creeze ideea ca poti controla totul din tehnologie ,fara un suport bacterian adecvat(acvarii fara substrat , suport solid infim raportat la volumul de apa ,refugii fara sens -de nr. ori mai mici decat acvariu propriuzis ,in loc sa fie invers, etc.).Dar trebuie sa ramanem optimisti , in Australia este un institut al barierei de corali ,care numai asta studiaza ,si au ajuns la concluzia ca degradarea parametrilor apei este de nesurmontat ,asa ca au inceput studii serioase de gasire de specii de corali care ajutati un pic si de genetica , vor putea supravietui si prospera in conditii ce azi par de neacceptat, o veste buna pentru acvaristi(ma gandesc ca sigur vor intra si pe piata)
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fara a cauta explicatie stiintifica, eu la celel 3 acvarii ale mele am observat in decursul a 2-3 ani, daca este prea mult substrat (nisip sau Miracle mud sau alte noroaie) in sistem, duce la acumularea a prea multor chestii "nasoale" in acele substraturi, care la un moment dat banuiesc ca genereaza o multitudine de bacterii. Si brusc si dintr-odata, intr-un timp f scurt incep sa moara multi corali. Asa ca am optat: la un acvariu - nisip in display fara alt substrat in sump, si incerc sa creez flow suficient in acvariu si sump, sa nu se depuna nimic pe niciunde. Nisipul din display este aerisit in continuu de o stea de mare, wrasse si goby sapator. Iar la celalalt acvariu, fara nisip in display, doar cu nisip si noroaie in sump..in schimb creez flow suplimentar in sump. Nu a durat prea mult si coralina a inceput sa acopere fundul acvariului, asa ca nu mai observ goliciunea.

In plus, am realizat ceea ce demult citeam dar nu vroiam sa inteleg: ori pejti ori corali. Ambele, se pot dar cu eforturi mult mai mari si hardware adecvat. Asa ca pt linistea mea, un acvariu e cu softy si pejti..iar .celalalt fiind inca sub operatiunea revenire, poate va avea doar cativa pestisori mici si restul doar corali.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, pe asta de 300 litri o sa-l fac si eu bare bottom

inca nu sunt pregatit sa accept "ori pejti ori corali" )

inca nu m-am hotarat ce sa fac cu cele 2 acvarii marine (300 si 150)
- nu le pot face pe ambele mixed reef, ca o sa ma ucida mentenanta
- as putea sa fac unul soft + lps (low maintenance) si unul lps+sps (high maintenance)
- as putea unul soft only, celalalt mixed
- as putea cel mare mixed si cel mic doar cu anemone
- mixed si fowlr, ma gandeam oare cum o fi sa ai o scorpie din aia mica?

sfaturi, pareri?

This message was edited 2 times. Last update was at 25/07/2019 13:27:30




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

unu cu softy, si cu pejti de care vrea sufletu tau si cat de multi incap....si anemone si alte sccorpii. Skimmeru sa duca bine, ca in rest nu ai nevoie de dozari teste si alte poveri d'astea.

Celalalt, lps si sps....iar aci il lasi fara pejti pana cand ai cei mai frumosi corali visati. Dupa, incepi sa adaugi cate un pejte pana vezi care e limita maxima.
Ma uitam ieri la ultimul clip pe americanreef cu acvariu lui Sanjay de 500 galoane. Pai mai multi pejti am eu in 400 litrii decat el in approx 2000 aia . Da corali numa unu si unu are.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mie de ce nu mi-a zis nimeni ca hammer si torch se bat intre ei? :-)

dupa aproape un an de convietuire, hammer-ul mi-a omorat torch-ul... torch-ul era stresat, nu zic nu, dar incepuse sa-si revina... in weekend am observat bataie serioasa intre ei, vreo 2 tentacule de hammer erau lipite de torch si la 1 zi dupa asta torch-ul a inceput sa moara masiv iar in 3 zile era curatat

am mai observat bataie de vreo 2 ori in trecut, dar nu au fost probleme si na, stiam ca euphyliile pot fi tinute impreuna, m-am gandit ca se mai ciondanesc ca orice vecini

doar ca nu, la o cautare mai atenta pe internet gasesti oameni care zic "nu multa lume stie ca torch-ul nu se tine niciodata impreuna cu alte euphilii, ca si-o ia in freza"

deci tocmai am pierdut cel mai frumos (si mai scump) coral al meu, care si-a triplat marimea in aproape un an de cand l-am adus.

me sad :-)).

This message was edited 2 times. Last update was at 07/08/2019 11:17:34




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

De obicei torch e cel afurisit.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da dar e si cel mai sensibil, de asta si-o ia



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am primit rezultatele de la testul ICP furnizat de ATI - ei testeaza atat apa de acvariu cat si apa de osmoza

pentru cine e interesat, am dat 170 de lei pe test de la aqua-life si 50 de lei pe expediere cu posta romana, am pus testul la posta sambata pe 7 sept si azi pe 13 sept am primit rezultatele pe mail, deci sub 1 saptamana, sunt absolut multumit cu ATI

am facut testul pentru ca mi s-au curatat toti SPS-ii intr-un interval de 1 luna, RTN de pe o zi pe alta, ieri a decedat si o stilophora care parea ca va rezista

adica, am crezut ca e vreun crocobaur in apa si ca o sa fie nevoie sa arunc tot

din fericice, nu sunt decat nitrati foarte mari (28, eu am testat 25-50 cu salifert) si fosfatii cam mari (0.16 zice ATI, eu am testat 0.3)

am o lipsa mare de iod (13 vs 65 normal), BArium e f mare dar inteleg ca nu e o problema, insa lipsesc vanadium si mangan

scorul apei este 90 din 100, ceea ce nu e rau

alkalinitatea testata de mine a fost 9.75, iar ATI zice 9.44, e suficient de bine

am facut testul si pentru ca voiam sa vad daca rutina mea din ultimii 1.5 ani e buna sau nu (schimb de apa 15% la 1-2 saptamani, in medie) si se pare ca e ok avand in vedere ca am avut crestere fulminanta primele 6 luni din anul asta, dar trebuie sa adaug micro elemente in mod constant nu cand imi amintesc

deci pe ansamblu sunt vesti bune, chit ca sunt idiot cu nitratii aia, ca m-am apucat eu sa dau 2 cuburi pe zi in loc de 1, pentru ca am vazut ca dragonetul era foarte slab (intre timp a murit, saracul) si nici nu am testat no3/po4 1 luna intreaga si nici nu am inlocuit gfo-ul


aici sunt rezultatele daca va intereseaza
//lab.atiaquaristik.com/share/7b4da7a23ab9dea3b162


aici sunt rezultatele de la apa de osmoza (siliciu si cupru in exces), instalatia implineste in curand 2 ani, am schimbat o data carbunele, sedimentele si rasina si am facut eu stiu, vreo 2000 de litri de apa
//lab.atiaquaristik.com/share/a2c4356d8a0604201a87



This message was edited 7 times. Last update was at 13/09/2019 15:40:21




bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare rau sa aud de pierderi - lectia cu testarea apei am luat-o si eu recent, la al doilea marin (un nanocube 60), fara pesti, doar corali, pe care aveam impresia ca il tin din schimburi de apa si un mic filtru intern tunze 3161. Cand am testat prima data apa aveam NO3 peste 100, am pierdut doar un frag de candy cane si niste fraguri de montipora pe post de teste de apa. GFO-ul il ai in saculet sau in reactor? Ca daca e in saculet cred ca eficient e cateva zile dupa ce il schimbi, pana se colmateaza saculetul. La nanocube am GFO-ul in filtrul intern si imi dau seama ca s-a colmatat saculetul dupa cat de bine functioneaza surface extraction, cum vad urme de biofilm stiu ca trebuie sa-o dau o spalare. NO3-ul il tin din NOPOX manual, 1ml / zi.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com