[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reflection  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Artur wrote:Frumoase poze, mai ales cea cu crevetele, e frumos si detaliul asta, dar nu ma da pe spate (sper sa nu te superi ca am zis asta ) )...


Ar fi chiar culmea sa ma supar Artur. La poza asta cu bulele faza tare este ca ambele sint foarte in spate , deci cam 35 cm de la lentila la ele . Apoi ele intre ele au o distanta , cea de jos e mai aproape de lentila . La F3,5 cit am facut poza a fost foarte greu sa le prind in focus ambele . De crop pe una singura nu se pune problema - cum am zis sint prea departe si nu ar spune nimic un detaliu cu o bula .
Aia cu crevetele ultima imi place si mie mult tare - cred ca una din cele mai bune ale mele ca si mood , compozitie - mi se pare foarte completa . Poate daca as fi prins crevetele mai spre sintga era si mai ok .
Legat de frcventa pozelor - samptaminile astea am fost pe final de proiect si am ajuns si la 12 noaptea acasa. O alta cauza este ca nici setupul nu ma ajuta . Problemele cu cyano , deciclarea data de antibiotic , gazonul inca foarte anemic si jigarit .... mai e nevoie de timp .
Am si incercat sa pozez cit se poate cadre diferite si sa nu am acelasi mood sau compozitie mereu .

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2018 11:04:51

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Teoretic daca lumina si CO2 ar fi la fel peste tot ar trebui sa-ti perleze mai intai plantele cu crestere rapida , gen rotala
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu tot nu inteleg de ce urmariti cu atita fervoare perlarea. Fotosinteza este un proces continuu, nu punctual. Iar perlarea este asociata in primul rind cu lumina si abia apoi cu sursa de carbon pentru biosinteza. Consecutiv perlarii, stimulat de intensitatea luminii, apare riscul dezvoltarii algelor. Pentru partea artistica, perlarea este perfecta. Pentru sanatatea plantelor este ca si cind un om ar participa la un maraton si face un continuu sprint. Pentru alge, lumina este o binefacere. Nu uitati : fotosinteza inseamna FOTO si SINTEZA. Fiecare la timpul lui, in intevalul de timp optim si in doza optima.

This message was edited 4 times. Last update was at 31/01/2018 16:50:56


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu apar alge daca bagi cat si cum trebe CO2
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

skija wrote:Nu apar alge daca bagi cat si cum trebe CO2


Algele verzi, fotosintetice, valorifica in egala masura rezultatul fotolizei apei (H+) si sursele de carbon (CO2), fiind organisme autotrofe. Algele verzi de tipul Streptophyta
stau la originea evolutiei tuturor plantelor terestre fotosintetice. Au exact aceeasi organizare cu a tesutului fotosintetic al plantelor de azi. De aceea algele asigura cea
mai mare parte din oxigenul din ape si atmosfera.

Regula de care vorbesti tu este valabila numai pentru algele care nu fac fotosinteza. Pentru cele fotosintetice, factorul principal limitativ este lumina. Asadar, o aditie maxima de
CO2 este inutila fara o optimizare a intensitatii si duratei luminii.

Experiment : apa verde - black-out 3 zile VS apa verde - aditie maxima de CO2.

This message was edited 2 times. Last update was at 31/01/2018 17:53:28


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Eu tot nu inteleg de ce urmariti cu atita fervoare perlarea. Fotosinteza este un proces continuu, nu punctual. Iar perlarea este asociata in primul rind cu lumina si abia apoi cu sursa de carbon pentru biosinteza. Consecutiv perlarii, stimulat de intensitatea luminii, apare riscul dezvoltarii algelor. Pentru partea artistica, perlarea este perfecta. Pentru sanatatea plantelor este ca si cind un om ar participa la un maraton si face un continuu sprint. Pentru alge, lumina este o binefacere. Nu uitati : fotosinteza inseamna FOTO si SINTEZA. Fiecare la timpul lui, in intevalul de timp optim si in doza optima.


Pe mine ma enerva la culme perlarea.. imi facea impresia ca apa nu e limpede si ma scotea din minti.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Eu tot nu inteleg de ce urmariti cu atita fervoare perlarea.


Ideea este ca in zona cu lumina mai puternica si perlare mai intensa plantele arata mai viguroase si culori mai vii.
Avind in vedere ca cyano recidiveaza cred ca pe linga eritromicina cred ca voi merge o vreme cu tuburile jbl sa vedem ce si cum .
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Eu am avut in 3 din acvarii cyano si am urmat M.D.C cu succes.
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/62516-method-controlled-imbalances-gda.html#/topics/62516

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:
Silviu Man wrote:Eu tot nu inteleg de ce urmariti cu atita fervoare perlarea.


Ideea este ca in zona cu lumina mai puternica si perlare mai intensa plantele arata mai viguroase si culori mai vii.
Avind in vedere ca cyano recidiveaza cred ca pe linga eritromicina cred ca voi merge o vreme cu tuburile jbl sa vedem ce si cum .


Ramin la parerea ca orice manevra trebuie insotita de black-out.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu te contrazic Silviu. Nu stiu cit afecteaza plantele o chestie de genu asta.
Azi am fost sa iau test de NO3 si silicati ( asta nu l-am gasit ) . In schimb aveau ember tetra superbi. Clar ca nu m-am putut abtine . O sa ii combin cu neonii .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

+1 pentru neoni si ember. Si mie imi plac, mai ales ca sunt ca fratii prin acvariu.

Un intuneric total de 3 zile nu afecteaza plantele. Eu am facut manevra pentru "apa verde" in A100 si nu am avut probleme.
Atita doar ca erau toate cu "capul" in sus. Nici pestii, nici crevetii nu au fost afectati. Insa tu decizi ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Am vrut in seara asta sa pozez emberii . Sint tare faini . Dar fiind prima lor zi in bazinul mare sint foarte sfiosi si nu am pe cine . M-am multumit cu un crevete .....
Recunosc profund ca CO2 iul este foarte important . De cind am difuzorul in fata out ului de la filtru ( deci o difuzie si dispersie mult mai buna ) staurogynele se prezinta excelent . Vad ca si gazonul ar vrea sa-si revina . Daca nu ma va mai chinui cyano bazinul are sanse sa evolueze frumos la cum incep sa creasca plantele .

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si un tip in extercitiul muncii. Dupa ce se fac plantele o sa intru cu mai multe detalii .

image

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2018 22:17:03

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte tare, mai ales cea cu melcul.
... chiar asa, poate spun o timpenie dar are cineva cunostinte de vreun melc sau alta vietuitoare care consuma cyano?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

O sa vezi ca daca cresc foarte bine plantele o sa scapi si de cyano
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Gabi, nu ca ar mai fi nevoie sa zic si eu, dar lasa pozele sa "curga".
Faci o treaba buna, rabdare ai, deci se rezolva toate pana la urma.

Facebook : Tranquility Aquarium
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Silviu- multumesc frumos . Ar fi o treaba sa existe vietati care sa se hraneasca cu bacteria asta .
Skija - tot ce se poate sa fie asa.
Alex - multumesc frumos . Daca o sa mai prind vreun detaliu interesant o sa il postez.
Pina una alta plantele parca nu sint afectate de eritromicina sau faptul ca am adaugat bacterii zilnic le-a ajutat tare . Cu exceptia gazonului - care incet incet isi revine - restul plantelor se prezinta excelent , parca nici nu-mi vine sa cred . Staurogynele , rotalele si chiar si pinnatifida se string seara ( isi string frunzele ) si dimineata se deschid . Rotalele de regula erau rosii doar cind se apropiau de suprafata apei . Ei sint inca la jumatea bazinului ca inaltime si sint rosietice .
Daca nu ma va mai chinui minunea asta de cyano in 2 maxim 3 saptamini eu zic ca am ce sa va arat .

PS o sa cumpar si apa oxigenata si daca mai apare o sa dau in zonele cu cyano .

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2018 08:43:36

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

In fiecare seara cind vin acasa parca se vede un plus la plante . Chiar daca se mai vad firicele de alge acavriul cumva incepe sa arate cum trebuie .

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O poza facuta la repezeala din seara asta . Gazonul este inca " work in progress" ca de altfel si restul bazinului . Ce ma bucura ca incepe sa functioneze .

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asadar, asa arata "suparatul". Foarte tare.
Si tu vroiai sa-l vezi in beci ....

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com