[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reefbv v.2  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Am facut niste chestii cam praf si pulbere, am tras cateva invataturi de minte. Cam scumpe, ca sa nu zic si de regretul ca nu au patit nimic 1 an plus si i-am facut praf in 2-3 ore.

Bun.

Am trecut de la custom aio de ~70x40x40 la un ~100x40x40 cu sump.

Am pregatit apa din timp (relativ), ceva nisip, cateva pietre in plus.

In ziua cand am schimbat acvariile, am pus intr-o cadita piatra cu coralii existenti, o pompita mica sa agite apa, pestii, crevetii am mutat apa in acvariul celalalt, m-am apucat sa asez noua piatra la baza sa cladesc un decor. A cam durat, am asteptat sa se limpezeasca apa sa pot muta si pietrele + creaturile inapoi.

M-am uitat in cadita, crevetii morti (1 amboinensis, 2 pepper), 1 nemo mort, 1 ecsenius mort, 1 six line mort . supravietuitori doar 1 nemo, watchman si pistol shripul + melcii. ciupercile se dezumflasera nasol si ele, inca nu si-au revenit, cred ca o sa pierd cateva.

Problema (banuiesc ca aia e de vina) ? am verificat cand am pus pietrele sa nu cumva sa zdrobesc vreun coral, dar nu am vazut ca anemona bta se divizase asa ca m-am asigurat ca o pun pe cea de care stiam bine, pe cealalta care era ascunsa am pus-o fix intre 2 pietre si era facuta franjuri. Banuiesc ca ea a otravit apa si a afectat animalutele. Oarecum culmea e ca am pus-o in sump (deocamdata acvariu nu e legat la el, e separat), si isi revine. A eliminat mult tesut dar isi revine, azi niata tentaculele care ii ramasesera erau umflate si a mancat un sfert de crevete.

Am comandat inca un nemo (sper ca o sa se inteleaga), un melanurus, un ecsenius lineatus, un amboiensis

In whish list pe viitor am un coral beauty, inca un amboiensis, un pepper mint
Long term whishlist, elegance coral, bta red sau alta culoare (am verde).

O sa pun niste poze mai pe seara, poate termin cu aranjatul pietrelor.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2018 11:53:00

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

cam asa arata acuma :

imageimage

Mai trebuie sa mut ceva pietroaie, sa mai pun putin nisip, sa ajunga o lampa, si sa se deschida gsp-ul. Sper ca nu l-am pierdut si pe el, ca fac urat ).
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

wip.

imageimageimage
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Am facut un clip pentru alge.

https://giphy.com/gifs/240kzR7m8SCocUEZhr
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

zamolxes wrote: si i-am facut praf in 2-3 ore.


In ziua cand am schimbat acvariile, am pus intr-o cadita piatra cu coralii existenti, o pompita mica sa agite apa, pestii, crevetii am mutat apa in acvariul celalalt, m-am apucat sa asez noua piatra la baza sa cladesc un decor. A cam durat, am asteptat sa se limpezeasca apa sa pot muta si pietrele + creaturile inapoi.

M-am uitat in cadita, crevetii morti (1 amboinensis, 2 pepper), 1 nemo mort, 1 ecsenius mort, 1 six line mort . supravietuitori doar 1 nemo, watchman si pistol shripul + melcii. ciupercile se dezumflasera nasol si ele, inca nu si-au revenit, cred ca o sa pierd cateva.

Problema (banuiesc ca aia e de vina) ? am verificat cand am pus pietrele sa nu cumva sa zdrobesc vreun coral, dar nu am vazut ca anemona bta se divizase asa ca m-am asigurat ca o pun pe cea de care stiam bine, pe cealalta care era ascunsa am pus-o fix intre 2 pietre si era facuta franjuri. Banuiesc ca ea a otravit apa si a afectat animalutele. Oarecum culmea e ca am pus-o in sump (deocamdata acvariu nu e legat la el, e separat), si isi revine. A eliminat mult tesut dar isi revine, azi niata tentaculele care ii ramasesera erau umflate si a mancat un sfert de crevete.



E clar ca acele ciuperci si ce corali ai mai mutat au lasat toxine la stress.
Am patit-o si eu, la simpla mutare a pietrelor cu corali dintr-un acvariu in altul la 1 m distanta, chiar daca vietatile le-am tinut separat, am pierdut multi corali, in special corali duri.
Banuiesc ciupercile si palythoa de toxine.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

In weekend am mutat unele chestii mai micute prin alte parti.

Eram mai grabit asa ca nu am mai luat manusile pe mana. Sub una din pietre era un favorit membru din cuc aka bristle worm (face curatenie luna, este activ doar noaptea asa ca nevasta nu ii vede, se inmulteste in functie de cata mancare e nu ajung la suprapopulatie) care mi-a lasat cateva sute de ace in piele.

Am bagat imediat degetele in otet sa se dizolve acele, dar fuck me, 3 zile mai tarziu inca ma mananca ).

Dureros nu a fost (am cules agrise in weekend si nenorocitele alea m-au intepat mult mai tare), dar mancarimea ma scoate din pepeni.

This message was edited 4 times. Last update was at 02/07/2018 08:53:49

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Am reusit sa iau intr-un final pestele pe care l-am vrut de la bun inceput sa fie "main", motivul pentru care stau rocile suspendate pe o placa de sticla cimentata pe 2/3 din acvariu. Surprinzator de ieftin, 60 de lei.

Deocamdata e in galeata la aclimatizat, se uita urat la un boxer shrimp.

il recunoaste cineva ?

image

This message was edited 2 times. Last update was at 10/07/2018 21:28:22

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

zamolxes wrote:
il recunoaste cineva ?


Eu nu am reusit ) sa vedem ce zic oamenii cu "ochiul format"

MSI Reef
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Din topicele urmarite pe aici nimeni nu are asa ceva prin acvariu .
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

O dihanie care creste ca un sarpe si care iti face muci tot nisipul.
Ii zice goby dar nu e goby. Engineer insa e din motivele de mai sus.
Al tau e juvenil.
Pholidichthys leucotaenia
https://m.liveaquaria.com/product/165/?pcatid=165
Am nimerit?

Daca da, stiu ca mai multi pot convietui in pace.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Yep, asta e. Am pregatit acvariu si rocile special pentru el, eu am vrut un snowflake eel dar m-am resemnat, ca mai vreau si altceva pe langa. Un crevete ceva. Sper sa ii lase in pace ).

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2018 21:58:41

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Da, e tare pasnic. Creste vreo 30 de cm.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Heh, am tot citit saptamani bune despre el. Comparativ cu un snowflake, e pasnic, in rest se merge dupa regula generala, orice e mai mic ca gura unui peste -> potentiala hrana scumpa pentru pestele cu gura mare. Nu o sa am pesti mai mici decat falcile lui. Problema mea ar fi cleaner shrimpul. Miscari de pesti nu mai fac pe viitor, decat eventual sa vand foxface-ul si sa iau un coral beauty.

Oi vedea ce iese. Azi niata nu se ascunsese, inspecta tot cap coada.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/07/2018 09:55:49

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Niste poze random :
image image image image image image image image image image image image image image image
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Life stock in momentul de fata (din amintiri)

1xboxer shrimp
2xlysmata-amboinensis
1x pistol shrimp

1x fox face (pe lista de vandut in viitor)
1xmelanurus wrasse
1xAmblygobius Phalaena
1xenginnering goby

pe vine :
1x yellow watchman
1x sabellastarte indica

1xtuxedo urchin

nassarius, euplica
adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

O sa vreau eu foxface-ul cand te hotorasti sa il dai!
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Deocamdata inca e relativ micut (vreo 6 cm) si e favoritul meu. Mi-am zis ca atunci cand depaseste 8-9 cm o sa trebuiasca sa ma despart de el. Oricum ma aduce la sapa de lemn, mananca cate o punga de alge la 2 saptamani.

image

This message was edited 1 time. Last update was at 08/08/2018 14:26:09

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Asa un mic update, Egg (gobyul inginer) e aproape dublu si linia de juvenil a inceput sa se transforme in pete. (are ~1 luna si 10 zile de cand e la mine). arata ca in prima poza : http://www.fishtanksandponds.co.uk/livestock/engineergoby.html din pacate nu l-am prins in poza, sunt intre 2 concedii.

A ajuns cel mai lung peste din acvariu (cred ca are 8 cm), dar nici pe departe cel mai masiv, nu s-a "ingrosat" mai deloc.

This message was edited 3 times. Last update was at 20/08/2018 19:58:06

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

https://gph.is/2nYx4uL

Un foxface, un wrasse si un watchman au sarit pe alge. Ramasesem fara de vreo 3 zile.
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

zamolxes wrote:https://gph.is/2nYx4uL

Un foxface, un wrasse si un watchman au sarit pe alge. Ramasesem fara de vreo 3 zile.


)))
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com