[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Feedback negativ Tropheus Online  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

lol. da, practic e fix aceeasi apa, ai conducta directa cu ei.
si ai si fix aceeasi temperatura si ph ca in timpul transportului.
ar fi amuzant, desi vad ca in continuare ne iei de prosti.


am zis aproximativ. la temperatura nu se pune problema ca ati venit cam tarziu. ph scade in pungile in care sunt pesti si in care sunt fecale de la acestia.

bineinteles, ca doar cele mai multe nu mor pe loc, nu?


Si maine e coada la mine sa dau ariciul pe care nu l-ati luat. Chiar e bataie pe el.


da, te rog sa ma scuzi ca nu ma las fraierit pe banii mei de un aburitor care-mi spune ca daca vietatea ar fi fost moarta atunci apa ar fi fost tulbure si tepii cazuti in timp ce eu ma uitam la punga cu apa tulbure si vedeam ca ariciul are tepi cazuti.


Nu, trebuia sa platiti inainte si sa cititi inainte sa comandatii. Stiti cum arata un arici mort intr-o punga de transport? Credeti ca cineva de la Dejong sa zicem ma ia in seama daca-i spun ca ariciul sosit nu misca sau aluneca pe gresia inclinata? Nici nu-mi raspund la email. In plus pentru pestii morti ii cer fotografiati in punga de transport. Daca ii scot nu mai primesc nicio despagubire. Asta asa pentru cunostintele dumneavoastra generale.

Si cu asta inchei, nu meritati oricum atatea explicatii.
Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

insoso wrote:
Schije wrote:
insoso wrote:Chelmon rostratus, care se presupune a fi mai sensibil decat wrasse-le, a fost ok in acvariu cu aceeasi parametri ai apei si cu aceeasi co-locatorii. Chelmon rostratus a fost bine ok in schimb six line-ul a murit in mai putin de 48 ore, asa ca in aceste conditiile de ce sa nu ma gandesc ca 2 aclimatizari intr-o perioada scurta de timp sa fi fost singurul motiv care a determinat decesul six line-ului?


In afara de chelmon ce alti pesti aveti?


Dar imi raspundeti si mie daca six line-ul este mai sensibil decat Chelmon rostratus?


Este. In principal la hranire. Deci ce alti pesti mai aveti in acvariu?
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2 tangi, o domnisoara, 1 cardinal, o pereche clowni, 1 ecsenius stigmatura, 1 gramma loreto si 1 synchiropus picturatus


Si atunci cum imi explicati ca Chelmon rostratus a rezistat si six line ul a murit in mai putin de 48 ore

Aici e si descrierea celor 2 pesti:
https://reefapp.net/en/lex/details/chelmon-rostratus
https://reefapp.net/en/lex/details/pseudocheilinus-hexataenia

This message was edited 2 times. Last update was at 14/08/2018 23:37:00

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Schije wrote:ph scade in pungile in care sunt pesti si in care sunt fecale de la acestia.

Ei zic s-o lasi asa ca esti pe cale sa te faci de ras.
Ph-ul scade de la Co2, nu de la fecale. Fecale de altfel nici nu ar trebui sa fie in punga, ca pestii sunt de obicei infometati cateva zile inainte sa fie expediati si ma indoiesc ca deJong nu face asta, avand in vedere ca vorbim de niste pesti care totusi nu sunt 3 la 10 lei.



Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

insoso wrote:2 tangi, o domnisoara, 1 cardinal, o pereche clowni, 1 ecsenius stigmatura, 1 gramma loreto si 1 synchiropus picturatus


Din experienta mea de acasa nu de vanzator iti spun ca eu iti dau gratis un sixline si am curaj sa fac pariu pe ce vrei ca va sfarsi la fel ca celalalt. Gramma loreto bate tot ce se apropie de teritoriul ei. Cel putin la mine. Inclusiv se da la flavescens care e mai mare cu mult ca ea.
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu sunt putin cam dezorientat din ceea ce spuneti pentru unii peste este ok sa i arunci direct in acvariu :"In alta ordine de idei stii ca unii pesti sositi cu intarziere la transport e recomandat sa-i bagi direct in acvariu fara aclimatizare" chiar daca "ph scade in pungile in care sunt pesti si in care sunt fecale de la acestia"dar mie mi spuneti ca poate six line ul a murit poate din cauza diferentei de PH?
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schije wrote:
insoso wrote:2 tangi, o domnisoara, 1 cardinal, o pereche clowni, 1 ecsenius stigmatura, 1 gramma loreto si 1 synchiropus picturatus


Din experienta mea de acasa nu de vanzator iti spun ca eu iti dau gratis un sixline si am curaj sa fac pariu pe ce vrei ca va sfarsi la fel ca celalalt. Gramma loreto bate tot ce se apropie de teritoriul ei. Cel putin la mine. Inclusiv se da la flavescens care e mai mare cu mult ca ea.


Iar din experienta mea / acvariul meu pot spune ca am introdus pesti dupa gramma loreto si inca sunt in acvariu, n am avut nicio pierdere: cardinalul a fost introdus dupa, ecsenius a fost introdus dupa si niciunul nu a patit nimic , cum explicati asta?
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

descriere gramma loreto: https://reefapp.net/en/lex/details/gramma-loreto

se pare ca nu i asa agresiv precum six line, iar peste tot pe unde am citit se recomanda ca six line ul sa fie introdus cam ultimul in acvariu tocmai ca restul pestilor sa si stabileasca un teritoriu dinainte.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

crialex wrote:Humbert ce sa iti fac tata daca nu ai dat 2 lei pe recomandarea mea sa nu iti iei tuxedo...
Crezi ca daca ai bani... in acvaristica marina totul se intampla asa cum vrei...ai aflat ca nu...
Ar trebui sa te documentezi solid ca sa nu zic sa te apleci mai mult asupra argumentelor pe care le-ai primit pe forum inainte de a face comanda...
Te-ai grabit tare cu mandarinul* si te-ai grabit si mai tare cu tuxedo.

ce ai scris mai sus n-are nici o legatura cu ce s-a intamplat: mandarinul nu a murit din cauza ca m-am grabit eu iar nenea de la Tropheus nu a facut o criza de nervi in urma careia a aruncat ariciul direct in bazin pentru ca m-am grabit eu


Confirm ca erau 3 mandarini...2 masculi si 1 femela...eu am luat 1 mascul si au mai ramas celalalt mascul si femela. Si nu am primit vreun favor, doar am intrebat daca au cumva si masculi.


e foarte interesant ce spui;
deci daca au venit 3 mandarini si tu ai luat unul, inseamna ca au mai ramas 2.

dar mie mi s-a aratat o singura punga si apoi, dupa ce am acceptat pestele din punga si asteptam sa platesc, am observat ca mai era un mandarin in bazin.

avand in vedere ca nu mai exista o alta punga in cutie (eu eram ultimul client are si-a ridicat pestii), inseamna ca mandarinul care era in bazin cand am ajuns eu (un mascul) era fix pestele care atunci cand ai plecat tu era in punga.

dar eu am venit imediat dupa tine, ca am ajuns pe la 7 fara 20, nu cred ca au fost mai mult de 10-15 minute, ceea ce inseamna ca ei au luat mandarinul din punga si l-au aruncat si pe el direct in bazin, ca si pe ariciul de azi.

e clar ca asta au facut, ca daca ar mai fi fost inca unul in punga pe langa cel din bazin si cel pe care l-am luat eu, ar fi trebuit sa vorbim acum de 3 mandarini existenti pe stoc cand am ajuns eu, insa dl patron a spus deja ca erau doar 2.

iata cum s-a dovedit inca o data ca tropheus arunca pestii direct din punga in bazin.

si probabil au pastrat masculul fix pentru ca au observat ca femela e bolnava atunci cand ai observat tu, ceea ce explica de ce mie mi-au aratat femela fix 2 secunde, ca sa nu am timp sa observ.


Cred ca puteai sa incerci sa fii diplomat sa le spui problema ta lor, eu puteam confirma pentru tine si poate iti aduceau altul (corect asa mi s-ar parea si mie!).

eu nu am avut nici o pretentie in legatura cu mandarinul, as fi vrut doar sa recunoasca ca mi l-au dat bolnav si, intr-o lume ideala, sa-si ceara scuze.

in loc de asta, nu numai ca nu a recunoscut nimeni ca era bolnav, desi avem martor, dar mi s-a spus ca probabil eu l-am omorat si ca oricum, eu l-am ales.
desi repet, mie mi s-a prezentat un singur peste, nu mai multi.

numai minciuni.

This message was edited 8 times. Last update was at 15/08/2018 00:01:49

Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

Humbert wrote:
Schije wrote:ph scade in pungile in care sunt pesti si in care sunt fecale de la acestia.

Ei zic s-o lasi asa ca esti pe cale sa te faci de ras.
Ph-ul scade de la Co2, nu de la fecale. Fecale de altfel nici nu ar trebui sa fie in punga, ca pestii sunt de obicei infometati cateva zile inainte sa fie expediati si ma indoiesc ca deJong nu face asta, avand in vedere ca vorbim de niste pesti care totusi nu sunt 3 la 10 lei.



Nitratii, mai putin periculosi pentru pesti, conduc la acidul azotic, care la randul sau, conduce la scaderea pH-ului. :wink Eu ti-am zis de la ce poate aparea scaderea de ph. Nu ca asa au trimis Dejong sau altii. Se poate intampla.
Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

insoso wrote:descriere gramma loreto: https://reefapp.net/en/lex/details/gramma-loreto

se pare ca nu i asa agresiv precum six line, iar peste tot pe unde am citit se recomanda ca six line ul sa fie introdus cam ultimul in acvariu tocmai ca restul pestilor sa si stabileasca un teritoriu dinainte.


Eu va pot face un filmulet cand il prind sa vezi ce alearga la ei.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Schije wrote:Nitratii, mai putin periculosi pentru pesti, conduc la acidul azotic, care la randul sau, conduce la scaderea pH-ului. :wink Eu ti-am zis de la ce poate aparea scaderea de ph. Nu ca asa au trimis Dejong sau altii. Se poate intampla.


bullshit.
asta se poate intampla (intr-o masura oricum neglijabila) intr-un acvariu in care nu schimbi apa un an sau ceva de genul, dar in nici un caz intr-o punga de transport.
unde mai pui ca in apa de transport folosita de un exportator cum e deJong nici nu sunt nitrati, ca nu-s nebuni.
ph-ul la transport scade de la CO2-ul produs de respiratie.
mai ai petarde din astea sau incheiem pe seara asta?

This message was edited 2 times. Last update was at 15/08/2018 00:11:06




crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

1 Poate cu nu are direct, dar cine are ceva experienta in acv. marina isi da seama ca are ;)
2. Cand ai venit tu erau 2 mandarini(1 femela+1mascul).
Pot confirma cu mana pe inima, pentru ca eram de fata: Mandarinul mascul NU a fost aruncat din punga direct in bazin!

[Email]
Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

Humbert wrote:
Schije wrote:Nitratii, mai putin periculosi pentru pesti, conduc la acidul azotic, care la randul sau, conduce la scaderea pH-ului. :wink Eu ti-am zis de la ce poate aparea scaderea de ph. Nu ca asa au trimis Dejong sau altii. Se poate intampla.


bullshit.
asta se poate intampla (intr-o masura oricum neglijabila) intr-un acvariu in care nu schimbi apa un an sau ceva de genul, dar in nici un caz intr-o punga de transport.
unde mai pui ca in apa de transport folosita de un exportator cum e deJong nici nu sunt nitrati, ca nu-s nebuni.
ph-ul la transport scade de la CO2-ul produs de respiratie.
mai ai petarde din astea sau incheiem pe seara asta?


Gata. Pune mana, citeste invata si mai vorbim noi. Vad ca toata lumea iti recomanda asta si tu nimic.
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schije wrote:
insoso wrote:descriere gramma loreto: https://reefapp.net/en/lex/details/gramma-loreto

se pare ca nu i asa agresiv precum six line, iar peste tot pe unde am citit se recomanda ca six line ul sa fie introdus cam ultimul in acvariu tocmai ca restul pestilor sa si stabileasca un teritoriu dinainte.


Eu va pot face un filmulet cand il prind sa vezi ce alearga la ei.


M ati intrebat de acvariul meu si ce se intampla in el, acum imi spuneti de ce se intampla in acvariul dumneavoastr??

Si ma tenteaz? pariul, dar vreau sa stiu care i miza, sau doar ati spus asa ca sa fie spus.

Si ma l?muriti si pe mine cum vine treaba cu PH ul?
Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

insoso wrote:
Schije wrote:
insoso wrote:descriere gramma loreto: https://reefapp.net/en/lex/details/gramma-loreto

se pare ca nu i asa agresiv precum six line, iar peste tot pe unde am citit se recomanda ca six line ul sa fie introdus cam ultimul in acvariu tocmai ca restul pestilor sa si stabileasca un teritoriu dinainte.


Eu va pot face un filmulet cand il prind sa vezi ce alearga la ei.


M ati intrebat de acvariul meu si ce se intampla in el, acum imi spuneti de ce se intampla in acvariul dumneavoastr??

Si ma tenteaz? pariul, dar vreau sa stiu care i miza, sau doar ati spus asa ca sa fie spus.

Si ma l?muriti si pe mine cum vine treaba cu PH ul?


La mine in acvariu Gramma bate tot ce se apropie de piatra ei.
Miza e sixline daca traieste 2 saptamani il pastrati daca moare il platiti.
Ph-ul scade din cauza nitratilor sau CO2 dar nu am vrut sa-i fac pe plac lui Humbert si i-am dat doar o varianta.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

crialex wrote:1 Poate cu nu are direct, dar cine are ceva experienta in acv. marina isi da seama ca are ;)

pai, explica-mi si mie, daca tot ai zis ca are legatura, nu ma lasa sa-mi dau eu singur seama peste 10 ani cand o sa am experienta in marine;
altfel doar pare ca nu are sens ce spui.

crialex wrote:2. Cand ai venit tu erau 2 mandarini(1 femela+1mascul).
Pot confirma cu mana pe inima, pentru ca eram de fata: Mandarinul mascul NU a fost aruncat din punga direct in bazin!

pai am stabilit deja, pe baza spuselor tale confirmate de dl patron, ca atunci cand ai venit tu erau 2 mandarini in pungi iar cand am venit eu era doar unul in punga si altul in bazin.
am stabilit de asemenea ca eu am venit la maxim 10 minute dupa tine.

deci rezulta ca daca n-a fost aruncat direct in bazin atunci a fost pus usurel direct in bazin, dar e dincolo de indoiala ca NU i s-a facut aclimatizare, ca in 10 minute nu poti sa faci aclimatizare.



uite, eu inteleg ca vrei sa-i aperi pe Tropheus daca ai avut experiente bune cu ei si nu am o problema cu asta, ca de asta suntem aici, sa ne dam seama daca Tropheus gafeaza in majoritatea cazurilor sau a fost un accident in cazul meu si asta se poate realiza daca cat mai multi isi spun experienta cu ei.

insa daca tot ii aperi, sugestia mea e sa-i aperi cu argumente nu cu "poate nu are direct legatura, dar cine stie cunoaste" si daca se poate, argumentele sa fie si logice, nu gen "jur pe rosu ca pestele a fost aclimatizat, desi a ajuns din punga in bazin in maxim 10 minute", ca in felul asta nu ii aperi, ba din contra.

This message was edited 8 times. Last update was at 15/08/2018 06:52:08

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Schije wrote:Gata. Pune mana, citeste invata si mai vorbim noi. Vad ca toata lumea iti recomanda asta si tu nimic.


am aceeasi sugestie ca si pentru colegul crialex: daca vreti sa mai discutam, incercati sa aduceti argumente logice, nu aruncati petarde si apoi trimiteti oamenii la citit, ca recursul la argumentul autoritatii nu impresioneaza pe nimeni si este destul de clar din ce scrieti pe-aici ca cei 20 de ani de acvaristica pe care ii aveti nu valoreaza mare lucru.

o alta sugestie, apropo de discutia dvs cu colegul insoso, este sa nu-l mai invartiti pe toate partile ba ca uite ph-ul, nu e ph-ul, ba ca pestele lui a murit de la aclimatizarea facuta de el, ba ca a fost atacat de alti pesti, ba ca punem pariu, ci sa va asumati barbateste greseala (pe care deja ati recunoscut-o, de altfel) si sa incercati sa-l compensati cumva sau, daca nu se poate, sa inchideti subiectul.

de gresit oricine poate gresi, important e ce facem dupa aia.

la fel si in cazul meu cu mandarinul: nu ma deranjeaza faptul ca mi-ati vandut un peste bolnav, hai sa zicem ca nu ati stiut sau ca oricum era riscul meu ca asa scrie pe site si mi l-am asumat, dar ce ma deranjeaza este nu numai ca nu recunoasteti acest lucru, desi avem martor independent, ba mai si mintiti ca l-am ales eu, cand nici nu a fost vorba de asa ceva.

ce scrieti aici nu face decat sa confirme prima concluzie pe care am scris-o in primul post, respectiv lipsa totala de profesionalism in relatia cu clientii.
eu m-as opri daca as fi in locul dvs.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2018 07:16:00




elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Toata discutia se rezuma la o simpla bucata din context:

"Ariciul pierduse cateva ace" Humbert
Daca Humbert a relatat acest lucru si cei de la Tropheus confirma ca ariciul avea ace cazute in punga, atunci in opinia mea ariciul era pe duca. Din cate stiu eu, ariciul de mare intotdeauna cand pierde ace, este pe moarte, sau cel putin, starea de sanatate este una precara.

Astfel incat, ariciul acela nu mai trebuia vandut, trebuia bagat in carantina magazinului pana la aflarea verdictului starii de sanatate a animalului...

PAREREA MEA.....

Cat despre Tropheus, eu personal am auzit lucruri bune pana acum.

This message was edited 3 times. Last update was at 15/08/2018 11:51:48


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Uite care este parerea mea, acum cand a venit intr-adevar vara, e caldura mare iar nervii se acumuleaza mai mult decat in celelalate anotimpuri.
Cu atitudinea pe care o ai nu ma mira ca l-ai scos atunci din pepeni pe vanzator, cu toate ca el ca vanzator profesionist ar fi trebuit sa fie serviabil in orice circumstanta.
Nu sustin in vreun fel nici o parte, chiar stiu ca exista unele probleme cu vietatile importante de la dejong si mai sunt si familiarizat cu atitudinea nu mereu profi a vanzatorilor.
Dar simt ca nu ai inteles prea bine modul in care isi aduc tro.ro produsele in ro si nici conditiile pe care le-ai acceptat in momentul in care ai facut comanda de pe site. (Ca vanzator in online sunt iritat de clientii care nu isi asuma responsabilitatea si nu citesc conditiile de livrare, termeni &conditii, etc.)
Nu am sustinut nicaieri ca am o experienta de 20 de ani sau ca sunt Mafalda in ale marinelor, asa ca fii atent cum interpretezi lucrurile.
Sustin insa cu tarie faptul ca te-ai grabit cand ti-ai achizitionat produsele. La nici cateva ore dupa ce ti-am scris ca este riscand sa iei un tuxedo, ne-ai instintat ca l-ai comandat deja.
Mie unul imi ia cel putin 2-3 zile sa ma documentez asupra unei posibile achizitii. Poate este un detaliu care face diferenta intre mine si altii iar rezultatul sunt pierderi minime la subsemnatul.
Iar cu mandarinul, nu sunt sigur ca le-ai comunicat problema celor de la tro.ro inainte sa creezi topicul acesta. Poate daca le spuneai, iar ei ca firma se respecta, ar fi gasit o solutie convenabila pentru ambele parti.

This message was edited 3 times. Last update was at 15/08/2018 21:51:21

[Email]
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com