[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvarist incepator . Creveti Red Cherry  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
HiBoss21
Unripe member

Joined: 05/09/2018 16:26:43
Messages: 1
IP:
Offline

Salut . Tot citesc de un an încoace o multime de lucruri despre acvarii si astazi îndraznesc sa scriu aici .Vreau creveti Red Cherry.
Mi-am cumparat un acvariu de 6 litri cu capac, doua pungi de pietris (nu e colorat ) , Tetra WaferMix mancare pentru sanitari si creveti si lemn pentru acvariu (a costat 36 de lei , e mic , l-am fiert pana am imbatranit ,am tot schimbat apa in care era dar tot da cu tanin ,putin,da mai da , am inteles ca nu e toxic pentru pesti deci e ok si pentru creveti )
Acum nu sunt lamurit de cateva chestii : Ce filtru sa pun ? Unul hang on cel mai mic ar fi ok ?
Vreau sa pun 8-10 creveti ,e ok nu?Stiu ca e mic acvariul si d-asta spun
Ce plante sa pun ? As vrea sa pun vreo cateva bilute de ..... Aegagropila ,este naturala si arata bine ,le pun pe langa lemn .
Am nevoie neaparat de incalzitor?In casa nu e deloc frig ,nici vara ( mori de cald) ,nici iarna (mori de cald).
Orice sfat despre creveti este binevenit.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut.Un HOB e ok,umple l cu material filtrant biologic.8-10 e un numar rezonabil,mai ales ca red cherry sunt foarte prolifici,deci populatia ta va creste,daca le asiguri conditiile necesare.20-28 de grade e temp recomandata pt red cherry,ia un termometru,incalzitorul poate la iarna,dar daca ai temp constanta in casa e ok,mai nasol la schimbul de apa...poti pune si ceva iarba si moss,de preferat java moss,ai putea sa creezi chiar ceva extrem de natural,ca o jungla,ei se vor ascunde.


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

TOTUSI,nu stiu cata lume a inceput cu creveti,dar poti incerca,ei sunt mai pretentiosi decat pestii,dar daca le asiguri pH,duritate,temperatura,nivel de no3 scazut,no2 inexistenti,totul va fi bine


image
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Un filtru Hang On mic e ok .
Bilele alea sunt perfecte pentru acvariul tau ,dupa parerea mea bilele alea fara creveti sunt ..... perlon,strang toate mizeriile.
8-10 creveti poti sa pui dar cand vor face pui ce faci ?
Pietrisul daca nu e colorat sau calcaros e ok , pune pe o pietricica putin otet sau detartrant si daca sfaraie nu e bun.
Crevetii pot supravietui la o gama larga de temperaturi deci poti si fara incalzitor dar totusi ar fi ok si unul de 25 W Resun (aproximativ 30 de lei) si un termometru normal cu ventuza (4-5 lei) si gata ,stai fara stres , totusi gandeste-te ca vei mai deschide geamul (daca afara sunt -10 grade o sa scada temperatura imediat in acvariu ,mai ales ca e mic acvariul) si o sa mai scada temperatura ,deci un încalzitor de 25 W cum am spus e super ok .
Mancarea aia e ok .
Asteapta si alte opinii / alte raspunsuri.
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Cozmastie wrote:TOTUSI,nu stiu cata lume a inceput cu creveti,dar poti incerca,ei sunt mai pretentiosi decat pestii,dar daca le asiguri pH,duritate,temperatura,nivel de no3 scazut,no2 inexistenti,totul va fi bine

Dupa mine crevetii (Red Cherry)sunt mai rezistenti (#rezist ) de cat majoritatea pestilor .
Asta din experienta unor prieteni si de pe YouTube (Acvaristul Lenes).
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

nu stiu ce sa zic...intr adevar sunt cei mai rezistenti creveti,sau mai bine zis nepretentiosi


image
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Mai simplu decat sa tii RCS e sa tii melci

Ciclat bine acvariul inainte si nu ar trebuii sa fie probleme.
ThunderCat
Junior member

Joined: 15/07/2018 16:07:34
Messages: 59
Location: Constanta
IP:
Offline

Suna ok ce ai spus, asa am inceput si eu, dar cu Red Rili in loc de Red Cherry (oricum tot Neocaridina). Sunt rezistenti crevetii, la primul acvariu eu am facut ciclarea cu ei in apa, cu schimburi la 3 zile. Totusi sa ai grija ca un acvariu asa de mic se poate destabiliza foarte repede in cazul unor greseli (prea multa mancare, neschimbat apa la timp, etc). Succes!
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

bine da nu ii aceeasi placere cand te uiti la ei...


image
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

cristiandrei wrote:Mai simplu decat sa tii RCS e sa tii melci

Ciclat bine acvariul inainte si nu ar trebuii sa fie probleme.
Pai melcii nici daca vrei nu mor ,glumesc ,da sunt foarte rezistenti concureaza cu Betta ,dar cine s-ar uita la niste melci ?eu nu adica sa fie doar ei în acvariu
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Cozmastie wrote:bine da nu ii aceeasi placere cand te uiti la ei...
adv
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Un filtru intern Dennerle corner plin cu material filtrant (tot de la Dennerle, in modul intern inlocuit) este cel mai bun. Nu vei avea CO2 deci vei avea un pH mare, probabil peste 7,5. Crevetii prefera o temperatura in jurul valorii de 24. Dar nu temperatura in sine poate fi problema. Crevetii sunt foarte sensibili la fluctuatii de temperatura asa ca trebuie sa fii foarte atent la schimbul de apa. Apa de schimb sa fie la temperatura apei din acvariu. Eu ti-as recomanda Red Sakura. Am acvarii de 20-30 litri, echipate cum am spus mai sus. Din 10 bucati am donat pina acum vreo 200!!! Pe substrat eu as pune moss. E perfect pentru ei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

GeoCri3772 wrote:
cristiandrei wrote:Mai simplu decat sa tii RCS e sa tii melci

Ciclat bine acvariul inainte si nu ar trebuii sa fie probleme.
Pai melcii nici daca vrei nu mor ,glumesc ,da sunt foarte rezistenti concureaza cu Betta ,dar cine s-ar uita la niste melci ?eu nu adica sa fie doar ei în acvariu


Melcii sunt si ei de mai multe tipuri, unii destul de misto, Helena de exemplu e interesant de urmarit.

Pe de alta parte, eu am pe cineva care se uita in principal dupa melci, e un puffer ) si drept urmare nu mai am melci in acvariu, trebuie sa fac rost si sa setez un acvariu sa-i produc.

Buna recomandarea cu Red Sakura, arata mult mai bine si merita sa platesti in plus pentru ei, si eu ma gandesc ca in acvariul ce urmeaza sa-l startez sa bag ceva de genul, ma retine faptul ca cel putin puii inevitabil vor deveni hrana vie.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com