[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
prima victima  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

Salut.

De dimineata am descoperit si o prima victima in acvariu. Micutul guppy era agatat de un anubis, undeva in mijlocul acvariului. Restul pestisorilor par sa o duca bine si nu observ vreun semn de boala. Aveti idei de ce s-o fi dus saracutul?
[Thumb - IMG_20190630_221738.jpg]

Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

asa l-am gasit in acvariu
[Thumb - IMG_20190630_221301.jpg]

ID Sorin
Junior member

Joined: 10/02/2019 23:50:29
Messages: 63
Location: Bucharest
IP:
Offline

Anubiusul! E carnivor! ??????

Glumesc. Problemele pot fi multiple, de la calitatea apei si terminand cu boli sau chiar vreun peste agresiv.
Pune niste foto mai clare sau descrie macar cum arata inotatoarele si pielea pestelui (culoare, etc). Asa se pot depista niste simptome pt identificarea unei potentiale boli.
Imi pare rau pt pestisorul pierdut.

Sorin
Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

Pielea are o zona galbuie imediat in spatele branhiilor. Cat despre inotatoare n-am observat nimic ciudat la el.

Peste agresiv ar putea fi un rainbow shark dar din ce stiu isi iroseste energia fugarind un frate de-al sau mai mic (tot shark) - dar e intr-adevar posibil sa-i faca bullying si unui pestisor mai mic.

Apa o monitorizez constant (pH, gH, No2, No3) si n-am observat fluctuatii in ultimul timp.

Am introdus de curand easy carbo si JBL ProScape Fe +Microelements o singura data de test dar nu cred sa-mi fi afectat un singur peste nu?

Hmmmm, sper sa fie o intamplare si sa n-am vreo boala. va tin la curent.

Pandesc si anubiusul just in case.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com