[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
dilema masculi beta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutari tuturor,
Am si eu o intrebare la cei cu mai multa experienta in ale acvaristicii.Am vrut sa am o pereche de beta insa cel de la pet shop in loc de pereche mi-a pus 2 masculi(erau pui)Acum ca au crescut se mai alearga ...dar intrebarea mea era daca mai adaug in acvariu si o femela va incepe razboiul?
[Yahoo!]
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

Iureş oricum o să fie cu sau fără femelă. Ţi-aş sugera să scoţi un mascul.

Aspru...
[Email]
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

daca tii la ei ii poti creste in doua vase separate, de minimum 1,5 L fiecare. acum e destul de cald afara, asa ca nici incalzitorul nu e obligatoriu.

in acvariu il poti - de asemenea - pastra pe cel care iti pare mai frumos, capabil sa lase urmasi "chipesi".

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

pai sunt impreuna de cam 7 luni si nu se intampla nimik...inca...intre ei
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alix wrote:pai sunt impreuna de cam 7 luni si nu se intampla nimik...inca...intre ei

Da' si cind se va intimpla, atunci sa te tii. Daca esti singur ca amindoi sunt masculi, de ce nu dai unul la schimb pentru o femela? Asta daca nu vrei sa se lase cu ciufuleala.
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

nu il dau la schimb pt ca e cam batran are cam 1 an si jumatate si nu stiu cat o sa o mai duca ...a inceput sa ii scada coloritul....astept sa
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

alix wrote:nu il dau la schimb pentru ca e cam batran are cam 1 an si jumatate si nu stiu cat o sa o mai duca ...a inceput sa ii scada coloritul....astept sa


Il ai tu de un an si jumatate sau ai estimat varsta (dupa dinti ;) )?
Un mascul de Betta splendens poate trai 3-4 ani (recordul cica ar fi de 9, deh). Cum ar fi daca unui om de 40 de ani i s-ar rotunji varsta la 80?
Coloritul poate sa ii fi scazut cu varsta dar si datorita conditiilor in care traieste.
Amandoi au aceiasi varsta nu-i asa? S-au decolorat amandoi?
Daca s-au obisnuit lasa-i impreuna (fara femela insa). Apropos, nu ai spus ce dimensiuni are bazinul si nici daca mai ai alti locatari ori daca e puternic plantat. (Mda, si temperatura ar putea fi un factor comportamental...)
Dar, referitor la intrebarea ta... nu introdu o femela...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

dintii nu ii mai vad daca nu imi pun ochelarii.... dar eu nu imi iau decat pesti care sunt pui si de asta am aproximat cu oarece exactitate varsta.... in acvariu am destule plante si am chiar si de suprafata...iar ca locatari mai sunt ceva gupy 3 xifo, un ancistrus si un sanitar.... Multumesc pt sfaturi!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com