[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tetraedrul regulat - by unchiu' Pave  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cel vechi care a fost la cabinet, atman cf-1200

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu m-a multumit lilypipe-ul din sticla. O fi el frumos, dar redirecteaza jetul aiurea si e mult prea mare ca sa se incadreze in peisaj.
Am pus o teava pvc-u pe care o am de la Mihai Florescu, arata si elegant si da jetul exact unde doresc eu.

image

image

Am prins si golanii in poza

image

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Ce bine arata gasca aia de tetrazone in culorile lor naturale!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Niste sparti. Nu stiu cum fac, dar toti pestii pe care i-am avut au fost nemancati grav de tot, fomila si flamanzila.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Niste sparti. Nu stiu cum fac, dar toti pestii pe care i-am avut au fost nemancati grav de tot, fomila si flamanzila.

Trebuie sa semene ei cu cineva.
Misto pestanii, probabil ca atunci cand o sa ma hotarasc sa dau drumul la acvariu, am sa bag tot tetrazone, tot culori naturale, nu-mi plac unghiile false
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa ai grija cu barbus tetrazona ca nu ii poti asocia cu prea multe specii, sunt agresivi. Daca iti place diversitatea in acvariu, mai bine nu te baga

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai ca m-am impiedicat intr-un burete.
Curatam usor sticla acvariului cu un mic "burete magic", care in timp s-a subtiat pana n-a mai ramas nici amintirea din el.
Am zis sa cumpar altul, dar habar n-am ce sa aleg. Am gasit burete magic din material acrilic sau din melamina. Care e ala castigator?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sa ai grija cu barbus tetrazona ca nu ii poti asocia cu prea multe specii, sunt agresivi. Daca iti place diversitatea in acvariu, mai bine nu te baga

Duminica am bagat patru barbus tetrazona in acvariu, acuma dupa ce am citit cele scrise am dat o fuga la acvariu sa ma uit de creveti, din cateva zeci abea am numarat trei, este posibil sa fie mancati de brabus?
Daca este asa o sa ne despartim rapid, ii donez urgent
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

100% crevetii sunt hrana pentru sumatrani..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc pentru info.
Rasborele cum stau cu apetitil pentru creveti?
Am bagat si opt bucati, patru erau veterani si am mai cumparat patru.Nu de alta dar sa stiu de ce ma apuc

This message was edited 2 times. Last update was at 05/06/2021 19:58:47

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cat timp hranesti pestii, nu cred sa fie probleme. Daca le e foame, tot ce le incape in gura e hrana. Crevetii maturi nu, dar puii lor sigur.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Am gasit burete magic din material acrilic sau din melamina. Care e ala castigator?


Am luat din spuma de melamina, multumesc pentru sfaturile numeroase. Am sa va anunt daca e bun, poate ajuta totusi pe cineva.
In alta ordine de idei, azi 06-06-2021 am inceput fertilizarea cu gama Aquaforest (Micro, Macro, Carbon Boost) + Flourish Advance (pentru mine am scris asta, spre aducere aminte).
Varianta la care doresc sa ajung - Aquaforest Micro, Macro, Carbon Boost, Red Boost + un strop saptamanal de Aquavitro Envy (dupa ce se consuma flaconul de Flourish si daca gasesc Envy).
Si nu, nea Lucian, nu am suficienta rabdare pentru Ei
Sper sa fiu potent financiar intr-o zi si sa reusesc sa aduc o cantitate linistitoare de Vimi all in red, moment in care voi uita orice schema de fertilizare, incepand cu cele care m-au dezamagit cel mai tare si terminand cu cele cu care am avut rezultate mai mici sau mai mari. Nu dau nume ca se inflameaza spiritele.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa fie si o poza

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:In alta ordine de idei, azi 06-06-2021 am inceput fertilizarea cu gama Aquaforest (Micro, Macro, Carbon Boost) + Flourish Advance (pentru mine am scris asta, spre aducere aminte).
Varianta la care doresc sa ajung - Aquaforest Micro, Macro, Carbon Boost, Red Boost + un strop saptamanal de Aquavitro Envy (dupa ce se consuma flaconul de Flourish si daca gasesc Envy).

Sti ca Flourish Advance contine fosfati, potasiu si magneziu deci vezi cum suprapui cu Aquaforest Macro!

Si nu, nea Lucian, nu am suficienta rabdare pentru Ei

Vezi ce semnatura mi-am pus?

Sper sa fiu potent financiar intr-o zi si sa reusesc sa aduc o cantitate linistitoare de Vimi all in red, moment in care voi uita orice schema de fertilizare, incepand cu cele care m-au dezamagit cel mai tare si terminand cu cele cu care am avut rezultate mai mici sau mai mari. Nu dau nume ca se inflameaza spiritele.

Buni lituanienii. Dupa cum sti am testat si eu si am fost foarte multumit de produselele lor. Au reusit o fomula buna de combinatie micro+macro si cel mai tare este ca fierul cu fosfatii stau bine impreuna si se absorb bine in bazin...
Din pacate nu il mai aduce nimeni la noi (ca de altfel multe alte produse), nici macare distribuitorul lor oficial din Romania , in Anglia e scump, mai gasesti in Polonia, Germania, etc. Totusi pentru acvariul meu este in continuare scump sa-l utilizez pe termen lung. Oricum daca aduci, nu ma uita ca iau si eu una-doua glaje de un litru


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Semnatura e ilizibila

Am facut un research saptamana trecuta, Vimi cu livrare in Romania am gasit doar in flacoane mici, iar pe unde am gasit la 1 litru sau 5 nu livreaza la noi. Mai caut.. daca gasesc, va am in vedere

N-am intrat prea tare in detalii cu fertilizarea, dar schema e asa:

Flourish Advance - 5 ml martea si joia (doza normala era de 10ml/zi)
AF Macro - 7,5 ml duminica si miercurea
AF Micro - 6 ml duminica
Carbon Boost - 3 ml/zi

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Semnatura e ilizibila

Am facut un research saptamana trecuta, Vimi cu livrare in Romania am gasit doar in flacoane mici, iar pe unde am gasit la 1 litru sau 5 nu livreaza la noi. Mai caut.. daca gasesc, va am in vedere

N-am intrat prea tare in detalii cu fertilizarea, dar schema e asa:

Flourish Advance - 5 ml martea si joia (doza normala era de 10ml/zi)
AF Macro - 7,5 ml duminica si miercurea
AF Micro - 6 ml duminica
Carbon Boost - 3 ml/zi

Cati litri are bazinul asta (cu sump cu tot)?

This message was edited 2 times. Last update was at 06/06/2021 16:05:12



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Brut, cu filtru si cu sump, 150 litri
Net, dracu stie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

A gasit Samy in Germania un site, au Vimi all in red, 1200ml la 29.50 €
In lei, cam 150
Aceeasi cantitate de Dennerle All in One Elixier ar costa 258 lei.
Eu zic ca e bine..

Peste o saptamana, maxim doua plec iar in Austria. Mai mult ca sigur o sa am transport auto pentru intoarcere. Nu e batut in cuie, dar sa zicem ca 90% e sigur.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Semnatura e ilizibila

Recomand picaturi de ochelari

dan.pavelescu wrote:Am facut un research saptamana trecuta, Vimi cu livrare in Romania am gasit doar in flacoane mici, iar pe unde am gasit la 1 litru sau 5 nu livreaza la noi. Mai caut.. daca gasesc, va am in vedere

Deci doua flacoane (cand faci comparatii vezi ca au mai mult de un kil)

dan.pavelescu wrote:N-am intrat prea tare in detalii cu fertilizarea, dar schema e asa:
Flourish Advance - 5 ml martea si joia (doza normala era de 10ml/zi)
AF Macro - 7,5 ml duminica si miercurea
AF Micro - 6 ml duminica
Carbon Boost - 3 ml/zi

si a dat, pentru bazinul cu un volum de apa de 50 litri, fiecare doza data de tine va aduce un aport de:
AF Micro - 6 ml
- Fe 0.152 ppm
- K 3.264 ppm

AF Macro - 7,5 ml
- P 0.15 ppm
- K 3.5 ppm
- N 3.5 ppm
Dar pentru ca multe produse dau concentratiile in valori ale NO3 si PO4 si asa si suntem obisnuiti, am calculat aceste valori:
- Ca sa aflam cat NO3 reprezinta cantitatea de N, multiplicam cu 4.43 (din calculul maselor atomice N =14, O =16 => RMM NO3 este 14 + (3*16) = 62 iar azotul are aportul masic de 62/14 = 4.43. Deci inmultind valoarea lui N cu 4.43 rezulta cantitatea de nitrati NO3)
- Ca sa aflam cat PO4 reprezinta cantitatea de P, multiplicam cu 4.43 (masa atomica Potasiu =39.1, O =16 => RMM PO4 este 39.1 + (4*16) = 103.1 iar potasiul are aportul masic de 103.1/39.1 = 2.64. Deci inmultind valoarea lui P cu 2.64 rezulta cantitatea de PO4)
- NO3 = 3.5 x 4.43 = 15.5 ppm
- PO4 = 0.15 x 2.64 ~ 0.4 ppm

Flourish Advance - 5 ml
- PO4 0.017 ppm
- K 1.245 ppm
- Ca 0.013 ppm
- Mg 0.013 ppm

Aportul total saptamanal va fi:
- Fe: 0.152 ppm
- NO3: 31.01 ppm
- PO4: 0.017 ppm
- K: 36.75 ppm
- Ca 0.026 ppm
- Mg 0.026 ppm

Si ce ziceai, ca vrei sa scapi de EI? Mai pune niste potasiu (asta ca sa nu ai GSA) si cam ai reteta EI
Acum mare grija sa ai o buna circulatie a apei in tot acvariul, fara fluctuatii de CO2. Iar cand faci taieri mari de plante (stiu ca nu vrei asta, dar se intampla ) sa faci si schimb de apa (taierile de plante fac sa creasca cantitatea de macro in coloana de apa).
Mai vorbim...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12939
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

smilie

Iar ma uit ca broasca la bariera, dar nu am pictograma potrivita
Multumesc pentru teza la chimie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com