[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pui cichlasoma severum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

Buna seara. În vechiul meu acvariu a ajuns, dupa restartarea lui dupa mutare, o pereche de cichlasoma severum. In tot acvariul (350 litri) este doar aceasta pereche si un pleco. Si pentru ca nu i-a deranjat nimeni, a doua depunere a fost cu succes si acum se învârt în jurul parintilor aproximativ 20-25 de pui de circa trei saptamani. Stau si ma uit, cu placere de altfel, la ei si mi-a trecut prin cap urmatoarea întrebare, asta pentru ca înainte am avut discusi si despre severum nu stiu foarte multe. Întrebarea e urmatoarea: este posibil ca într-o zi sa se schimbe comportamentul parintilor si sa ma trezesc ca isi devoreaza puii sau exista un moment când ei ar trebui despartiti? Bineînteles ca acvariul nu este unul de reproducere, este acvariu normal. Multumesc anticipat!

This message was edited 2 times. Last update was at 18/03/2021 21:51:42

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Teoretic, sunt cichlidae si pot manca puii (daca se sperie de ceva). Practic, severumii sunt "cuminti" si de obicei nu sunt probleme cu ei.
Eu zic sa lasi puii acolo in acvariu, ca sa te bucuri de spectacol... lasa o veioza aprinsa peste noapte, pentru ca parintii sa "vada" si sa nu se sperie de acel pleco.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

Multumesc frumos koala! Lumina este noaptea ca de cand au aparut puiutii am schimbat intensitatea iluminarii pe noapte. O sa vedem cum evolueaza

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2021 14:11:13

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca au lumina "de veghe" noaptea atunci o sa fie in regula.
Spectacolul cardului de pui, iesit la plimbare alaturi de parinti, este special.

Fa si tu niste poze, ceva... ce varietate sunt parintii?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa iti traiasca puii de Severum !
In general, Severumii sunt foarte pasnici si prietenosi (in special cu stapanul) dar depinde cum au fost crescuti de mici.
Daca vrei sa fii sigur ca vei avea cativa pui, pune 5-6 intr-o fatatoare (sau cutie gaurita) in acelasi acvariu cu parintii.
Daca se sperie parintii si fac o fapta necugetata, o sa ramaii macar cu cei pusi la "izolare".
Asteptam sa ne spuii ce fel de Severumi ai si sa adaugi cateva poze cu ceata de pui si cu parintii.
Sa-ti traiasca si sa te bucurii de ei.

Festina lente !
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

Daca reusesc cu pozele va mai povestesc

image image

image image

Edited by Lucian: Am preluat link-urile lui Dan ca ne largea cadrul la toate posturile.

This message was edited 2 times. Last update was at 06/04/2021 23:42:34

[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

zaietz74 wrote:Daca reusesc cu pozele va mai povestesc..image
image
image
image


O mana de ajutor..


image image

image image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

Multumesc mult Batman! Nu stiu ce am facut ca le-am pus pana la urma dar in "format A4"
[Yahoo!]
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

Imi pare rau ca am revenit atat de tarziu dar, deh, asta e viata de astazi, alergatura. A trecut atata timp ca acum puiutii nu mai sunt un "roi" in jurul parintilor. Au crescut suficient cat sa prinda curaj si sa ocupe cam tot acvariul, singurul moment cand se strang laolalta este cel al mesei Culmea este ca, in conditiile in care la inceput nici nu aveam ce sa le dau sa manance ca nu gaseam hrana suficient de mica, au supravietuit destul de multi, iar fata de momentul primei mele postari nu cred ca sunt mai putini. Totusi exista diferente de dimensiune intre unii dintre ei, ca asta e, care a mancat a crescut repede care nu, mai incet. Asta pentru ca e foarte greu sa hranesti asa ceva intr-un acvariu de 350 de litri. Oricum, majoritatea au crescut frumos, au forma parintilor si sunt super "dungati". Intre cei care au ramas mai mici sunt cativa care sunt mai mari totusi si nu au dungi, sunt albi, iar vreo 2 chiar galbeni. Nu stiu daca sunt defecti genetic sau sunt varietate. Nici parintii nu stiu de care sunt ca chiar este prima data cand am severum si de aceea am pus si o poza cu ei, cea in care masculul este in dreapta. A propos de poze, scuze pentru calitate dar al meu Nokia nu poate mai mult. Daca ma lamuresc cum incarc si un video o sa pun unul si de cand erau mici, atunci pozele erau chiar imposibil de facut. Oricum, spectacolul este desavarsit! Va multumesc mult pentru sprijin si, daca exista interes, va tin la curent!
[Yahoo!]
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

Incerc si un video...





by koala: Am reparat eu situatia...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2021 22:11:14

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto, sa iti traiasca!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

sincer,sa moara veta de nu vreau si eu niste severumi. ma gandesc daca sa merg tot pe nigrofasciatum cu un nr mai mare sau mix de ciclide chocolate si ceva severumi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

paradoxx wrote:sincer,sa moara veta de nu vreau si eu niste severumi. ma gandesc daca sa merg tot pe nigrofasciatum cu un nr mai mare sau mix de ciclide chocolate si ceva severumi


Sincer, eu nici nu ma gandeam vreodata la severum. Dar mi-au fost "livrati" cu forta. Un prieten (Nasul meu) avea in acvariul lui doua perechi. Si bineinteles ca era batalie totala! Eu abia ma mutasem si nu instalasem inca acvariul, era doar pus pe pozitie si "acomoda" in el o instalatie cu leduri ramasa de la craciunul trecut (ca prea se vedea "naspa" gol). Si-mi zice, nu vrei o pereche? Ca oricum o dau degeaba ca trebuie sa ii despart ca nu se mai poate. Si uite asa m-am impulsionat sa pun din nou apa in el. Am montat in graba unul dintre filtre (canistra externa) cu materialele vechi de filtrare (spalate, uscate la desfiintarea acvariului), am facut repede un "aranjament" si plin de apa. Si am gasit niste fiole vechi cu bacterii (nici nu mai aveam garantia ca sunt viabile) si l-am startat. Dupa vreo saptamana jumate au venit "bibanii". Stiam ca nu se terminase ciclarea dar am zis ca nu are ce sa se intample cu 2 pesti in 350 de litri Nu a trecut mult si intr-o zi una dintre buturugi era plina de icre. Oau! Uimire totala! Stiam ca sunt pereche si mai depusesera dar nu credeam ca apa are parametri care sa-i faca sa se simta bine. Dupa vreo trei zile au disparut! Dezamagire dar ma asteptam. La vreo doua saptamani a doua depunere. Dupa ce au depus, am vazut in intregime tot procesul, au stat tot timpul, impreuna sau cu randul, si au aerat icrele! Extraordinar spectacol sa vezi cum isi misca vertiginos dar nu rapid innotatoarele laterale in sens opus, deasupra icrelor, aproape fara oprire! Nici la mancare nu veneau impreuna, unul ramanea acolo orice s-ar fi intamplat. Dupa vreo doua-trei zile iar au disparut icrele. Eram deja obisnuit asa ca nu am dat atentie. Si totusi, dupa vreo doua zile am bagat de seama ca de cand au disparut icrele femela sta "ascunsa" dupa piatra aceea decorativa din centrul acvariului si este foarte inchisa la culoare. Am zis ca este neagra de suparare si mi-am vazut de viata. Pana intr-o zi cand vin acasa si ce sa vezi, in jurul femelei roiau o multime de alevini (atat de mici ca nici nu se putea vedea exact forma lor)! Foarte tare era ca daca femela pleca de langa ei, isi pierdea culoarea neagra, masculul se innegrea si lua locul femelei! Niciodata puiutii nu erau lasati singuri iar "schimbul" parintilor se facea ca la stafeta, treceau unul pe langa celalalt, unul se innegrea si se ducea la pui si celalalt se decolora si pleca. Uimitor! Am fost luat total prin surprindere, drept urmare nu aveam mancare pentru asa ceva. Am gasit ceva de la JBL, un set din care doar "Baby 1" puteam sa-l dau pentru ca celelalte erau de fapt fulgi de alte doua dimensiuni. Apoi am gasit ceva foarte fin de la Sera si cuburi congelate de artemia, larve rosii de tantari pentru parinti (acum mananca si ei) si inca unul care era de fapt pentru discusi dar care in apa se descompune destul de mic pentru a putea fi mancat de pui. Si uite asa am ajuns cu ei la faza de acum. Si trebuie sa recunosc ca m-am indragostit de severum. Sunt niste parinti extraordinari, isi schimba coloritul corpului si al innotatoarelor in perioada depunerii si dupa aceea asa cum va spuneam mai sus. Iar puii sunt grozavi! Le-au aparut dungile de foarte mici si acum sunt chiar niste severum in miniatura. Mai incerc vreo doua poze de astazi de la masa! Asa ca nu credeam sa o spun vreodata, dar doi pesti sunt suficienti pentru un acvariu intreg! Spectacolul este total si sigur nu aveam parte de el daca mai erau si alti pesti.

image00001XTR_00000_BURST20210407192343~2

imageIMG_20210407_192212
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hah,prea tare faza cu innegritul,probabil pt a pacalii puisorii,ca ei sa nu vada diferenta dintre tata/mama,sa nu se sperie.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
zaietz74
Junior member

Joined: 11/10/2014 18:35:25
Messages: 86
Location: Bucuresti-Focsani
IP:
Offline

Puii au crescut. Unii mai mari, altii mai mici. Si au ramas cam tot atatia. Asa ca trebuie sa ma despart de ei. Daca este cineva interesat, bineinteles cineva care sa-i creasca in continuare, ii donez. Disponibili in Brasov, mai exact in Bod. Incerc sa pun si o poza aici
image
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca ai drum vreodata prin Mehedinti sau Hunedoara,anunta-ma te rog

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu e buton de LIKE pe forum.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Nu e buton de LIKE pe forum.

este un sistem mai arhaic de aprecieri - in dreapta jos ai un buton care deschide o lista cu note de la 1 la 5. Daca votezi va apare in dreptul numelui si al postului nota acordata - vezi atasamentele...
[Thumb - 2021-08-11 14_48_52-Pui cichlasoma severum — Mozilla Firefox.png]

[Thumb - 2021-08-11 14_51_05-Pui cichlasoma severum — Mozilla Firefox.png]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Don' Magneto, unde ie butoanele alea, ca nu le vaz

[Thumb - Screenshot_1.png]


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Don' Magneto, unde ie butoanele alea, ca nu le vaz

hmmm, inseamna ca apar doar la astia cu fonctii


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com