[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pregatire acvariu nou. Alegerea filtrului potrivit.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Antonio_Paun
Junior member

Joined: 29/12/2023 10:54:34
Messages: 14
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salutare! Sunt nou pe aici, tocmai ce am achizitionat un acvariu. Este un acvariu kit care are deja un incalzitor, LED-uri si filtru. Filtrul este unul ASAP 300, pentru un acvariu de 54l. Din cate am citit pe acest forum acesta nu ar fi cel mai recomandat. Ma puteti ajuta sa iau altul? Sa nu fie foarte scump. De asemenea am citit tot pe forum ca filtrele au nevoie si de filtrare cu biomasa, ce inseamna asta?
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!
La volumul asta se potriveste Eheim 2213 Classic 250, e un filtru in jur de 400 lei. Pentru umplutura e bevoie de material biologic, filtrare biologica, cred ca asta vrei sa spui prin biomasa. Poti sa aranjezi asa in filtru: un material mai mare la baza filtrului (2-3 cm de inele de la Sera siporax), buretele albastru din dotare, 2 litri de material filtrare biologica de calitate (Eheim biologic sau Seachem matrix), dupa care la final buretele alb din dotare.

Eu de exemplu asa am, exista multe variante de filtre si de materiale de filtrare si aranjare a lor.
Antonio_Paun
Junior member

Joined: 29/12/2023 10:54:34
Messages: 14
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Mersi mult de sfaturi! Totusi mai am o intrebare: pentru filtrul pe care il am acum, eu l-am ridicat 2 cm deasupra apei, astfel se creeaza o mini cascada. Mai am nevoie si de pompa de oxigen? Care ar fi avantajele cumpararii unei pompe?
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din punctul meu de vedere nu ai nevoie, ar fi o priza ocupata degeaba. Filtrul tau asigura o circulatie ok a apei, are un debit de 300 l/h. Daca are si spraybar, atunci e si mai mare agitatia la suprafata apei. Poti sa ramai cu el, dar o sa trebuiasca decolmatat destul de des buretele dinauntru, mai ales in primele luni ale acvariului. Depinde acum si cat de mult incarci cu pesti, te sfatuiesc sa nu bagi multi la inceput.

Raman la varianta de filtru extern, dar nu trebuie sa fie asta o obsesie. Cat despre buget, mai bine aduni bani luna de luna si iei un filtru bun, decat sa iei din prima unul foarte ieftin. In timpul asta te documentezi.
Antonio_Paun
Junior member

Joined: 29/12/2023 10:54:34
Messages: 14
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Marsi, il las pe acesta momentan si strang banii pentru unul extern pe parcurs.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com