[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Cititi cat mai mult inainte sa va luat acvariu!"  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Uite am zis sa ascult sfatul celor avansati si sa citesc cat mai mult. Si ce am aflat:

Trebuie monitorizat la sange duritatea apei, PH-ul, kH-ul, CO2, Fe, Fosfati, Nitrati, nitriti, cantitatea de lumina, etc. CO2 nu poate fi reglat bine decat cu o instalate automata, care e musai sa fie conectata la un PH controller (caci e o legatura directa intre CO2 si PH-ul apei), de asemenea pentru plante trebuie alte neoane, Fluora, cu un spectru cat mai bun pt. plante, dar! care sa se vada bine, trebuie sa-ti iei ceva de controlat cantitatea de lumina, samd. iar instalatia de CO2 bine ar fi sa fie una scumpa, oricum trebuie mai toate furtunele schimbate caci acidul carbonic risca sa le arda..................... A, si nu mai zic, trebuie evident apa curatata de toate impuritatile, folosindu-se procesul de reverse osmosis, da, apa RO.

GUYS!!
Singura mea parghie de control o sa fie un bec ON/OFF si un filtru extern!
Chiar m-ajuta sa stiu cat de jalnic o sa fie setup-ul meu ? Suna demoralizant de-a dreptul.

Cati dintre voi ati stiut totul de la inceput, si ati luat-o riguros ?

Oricum, hai sa zic.. e ok totusi ca am retinut 2 reguli de baza. Ciclul azotului musai precum si schimbatul apei saptamanal, dar nu mai mult de 30%. Da, si ca nu se spala nimic cu sapun sau cu apa de la chiuveta.

Insa parca m-am demoralizat asa brusc.
[WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Da ,si daca vrei i-ti spun si eu alte 300 de chestii din cele enumerate de tine
Dar sa stii ca nimeni cand iese din casa nu se intreaba
Daca trec pe acolo si cade o caramida
Trebuie sa ma duc la bordel dar i-mi trebuie......cu ce
Daca am supa si nu am lingura ce fac ?
Asa este aceasta pasiune
Intreaba tu pe toti cei atinsi de acest microb
La cate au renuntat ,pentru a avea ceva deosebit in acvariu sau pe langa el
Deci daca vrei sa ajungi in top 10 din prima zi ,trebuie sa cotizezi
Fara numar ...Fara numar
Daca o iei cu incetinitorul ...e este altceva
Succes pe viitor

Ogar batrin dar.... cu miros fin
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Daca vrei un acvariu demn de AGA chiar din prima zii pregatestete sa scoti din buzunar enorm de multi bani.
Cum spunea si lazarginel inaintea mea poti sa o iei cu incetinitorul si le vei lua toate pe rand.
Si eu am incercat cu bani putini sa imi fac un acvariu plantat acus cativa ani dar u a mers.Incet miam luat de toate si pe langa asta am rasfoit si re-rasfoit acest forum si tot netul pentru informati.Mau ajutat si amici mai experimentati si intru final am reusit sa imi fac un acvariu plantat decent.

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mda. Probabil ca hobby-ul cu calculatorul este mult mai usor de intretinut. Adica dai 300euros, iti iei un Intel Core 2 Quad sau ce-o fi, dar stii ca daca ai si sursa stabilizata, si racire - nu te mai intereseaza nimic. Merge si oricat l-ai chinui, nu isi strica din frumusete.

Aici poti sa zici ca-ti iei o instalatie de CO2 si pH sa zicem si dai cateva sute de euro. Bun! Dar, tot stai sa bibilesti sa vezi ce si cum, sa ai grija, sa mai bagi un melc, sa mai scoti 2 pesti, mai masori o concentratie, mai schimbi nitica apa, tre sa ai 1000 de grafice in cap ca sa poti controla perfect.

Da' tot cred ca-mi iau, ceva entry level de 54L sa vad cum e. Daca e misto si am ceva rezultate cat sa-mi dea incredere in mine, poate o sa iau mai mare in ceva timp.

Ma vaitam asa ca pare foarte complicat doar...
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu toti se reped la Core 2 quad din prima, unii isi fac treaba bine mersi si cu un Celeron, dar depinde ce treaba ai. In acvaristica unii lucreaza cu procesoare de text pe un Celeron (a se citi acvariu low light - low maintenance) si altii randeaza in ferme de calculatoare (a se citi au colectii de acvarii plantate, marine, etc). Ce trebuie sa stii e ca fiecare din aceste categorii de acvarii poate fi corect (am preluat si eu expresia, imi place ...) si chiar frumos la nivelul si categoria lui.


In cazul tau trebuie sa citesti cum poti lucra cat mai bine cu "Celeronul" tau, iar aceste amanunte nu sunt putine, incepand de la lista de plante nepretentioase si potrivite ca marime finala cu un acvariu de doar 54 litri, speciile si numarul de pesti pentru aceeasi dimensiune de acvariu si modalitati de aquascaping pentru spatii mici.
Evident ca in timp vine si upgrade-ul daca te prinde flama si cresc posibilitatile financiare. Succese... :-)

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com