[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat pt. achizitionare cativa pesti/melci/plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pietrisul da, din pet shop l-am luat (chiar m-am enervat acolo ca intrebasem pe forum ce sa iau, dar nu mi-a zis nimeni sa merg cu masina cand cumpar nisip/substrat; m-au rupt degetele 10Kg, carand).

Vazusem aici ca toata lumea era revoltata impotriva combinatiei rosu/albastru la nisip asa ca am insistat musai sa fie neutru. Este alb da, dar nu atat de alb.

Iar de aranjare, am o scuza. Sunt barbat! Le-am pus si eu in spate pe toate, ca nestiind cum cresc, am zis sa nu ma trezesc cu vreo lighioana blocand vederea la pestiuti.

Oricum, dupa 24 de ore, au aparut primele alge. Niste firicele (inchise la culoare) atarna de frunzele plantelor acelea rosu/verzui. Vad ca ancistrusul sta pe frunzele acelea si mananca de zor, dar nu 'tunde' algele. Om vedea, stau cu inima stransa.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aseara i-am adaugat echivalentul de Sera Nitrivec si am mai redus temperatura la 26 de grade.
Interiorul capacului acvariului e umed rau.
Cory albino cand l-am cumparat era portocaliu/roz, acuma s-a albit (doar ochii i-au mai ramas portocalii). Sper sa nu fie vreun semn rau.
Si se pare ca ancistrusul a venit de hac la putinele alge care atarnau de frunze, caci le-am gasit si pe astea tunse.

Zilele acestea caut un set de masurat proprietatile apei, dar n-am gasit la Gorjului (unde aveau de masurat pH, si inca vreo doua, dar separat).

Intrebare: bule din acelea mititele rau, de oxigen, o sa am mereu in apa ? Peste tot in acvariu am niste bule mici mici, care se ridica incet la suprafata.
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

asculta de ce-ti zicea Anubias, ca nu-ti vrea raul, mai poti scade temperatura apei pana la 24-25C.
bulele alea dispar complet dupa 2-3 zile

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dap, urma sa fac asa cum a zis anubias (mai ales dupa ce citind despre sanitari, am vazut ca si ei prefera apa in jur de 24-25); citisem insa ca nu e bine sa scazi brusc temperatura, asa ca abia acum am dat 25 de grade (aseara pusesem 26).

Intrebare - trebuie schimbata apa si in timpul perioadei de ciclare ?
Nu am intalnit nicaieri acest detaliu specificat - si din cate inteleg, tehnic nu ar cam trebui (adica scad concentratiile de azot si de nitriti care ar trebui totusi sa fie mari pentru ca sa se dezvolte acele bacterii). Deci schimb sau nu ?

Doi, e vreun tutorial pe undeva cum sa-mi fac tubul acela de sifonat fundul acvariului ? Am gasit explicatii, dar ar fi mai frumos daca as vedea niste poze Banui ca e un echilibru intre diametrul furtunului si cantitatea de timp pe care il petreci curatand fundul acvariului..
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pestiutii se dezvolta: albino acela ieri era alb, azi a capatat o tenta galbuie si parca i se dezvolta si coada; plantele cresc (cabomba insa s-a rupt jumate, iar cealalta jumatate mai are putin si ajunge la suprafata).
Melcii aveau o dungulita pe carapace, cam la 2mm de unde se termina, acuma dungulita e la vreo 3mm.

Eu continui sa pun vreo 8ml de Sera Nitrivec in fiecare seara.
Cum e cu apa pana la urma ? Trebuie sa schimb apa, cat timp se cicleaza acvariu ?

Si un raspuns scurt m-ar interesa va rog
[WWW]
bobo36
Junior member

Joined: 07/09/2007 21:37:43
Messages: 10
Location: Ploiesti
IP:
Offline

despre "aspiratorul de substrat"... cred ca mai bine il cumperi... nu costa prea mult si... chiar e eficient
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

nu e nevoie sa schimbi apa in timpul ciclarii.Asta e momentul in care se formeaza flora bacteriana in filtrru si scade continutul de clor si metale grele din apa.
Filtrul sa mearga non stop si pompa de aer.

2.Acest complex aparat de sifonat arata ca o palnie,doar ca e mai lunguiata .La inceput eu am facut o dintr o sticla de cola de 1/2 l,apoi am renuntat si am cumparat una de firma cred ca cu vreo 20 lei
[Yahoo!]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

bobo36 wrote:despre "aspiratorul de substrat"... cred ca mai bine il cumperi... nu costa prea mult si... chiar e eficient

in mod normal e ok (acvariu de 100+ litri ) insa, la 54 litri cat are al lui , aspiratorul din comert o sa il goleasca de apa in 2 minute

la 54l litri e sfant numarul mic de pesti mici

...
[Yahoo!] [MSN]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

am luat poza asta din articolul Ciclul Azotului de la site:
image
daca faci ciclare fara pesti, nu trebuie facute schimburi de apa. dar tu ai ceva vietuitoare pe acolo, si cum esti incepator probabil ca-i hranesti cu extrema generozitate , deci nivelurile amoniacului si nitritilor pot creste destul de mult pana se stabilizeaza ciclarea acariului. eu iti recomand sa faci un schimb de 25% de apa dupa primele 7-8 zile, si apoi inca unul pe la zilele 22-24 de la inceperea acvariului. astfel nu-ti expui pestii si melci la nivele prea mari de NH3 si NO2, care ar putea fi fatale. nu uita sa sifonezi substratul cand faci aceste schimburi de apa, vei vedea ce noroaie vor iesi. si sa nu cumva sa cureti filtrul in prima luna (iar apoi cand il vei curata, doar clateste-i buretii in apa de acvariu din galeata)
iar in legatura cu aspiratorul de substrat, cumparati unul din comert, sunt intre 5-20lei, chiar nu merita sa te chinui sa-ti carpacesti unul....dar daca chiar vrei cauta pe forum, ca tin minte ca era un post pe tema asta. eu am unul din asta, si este extraordinar si ca sa nu-ti zici ca iti dau numai linkuri din strainezia uite aici altul

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

:-)

Din pacate:
a) Nu mi-a fost clar daca sa incep sau nu cu pestiuti (n-am decat 2 sanitari si 2 melci - rezistenti) am mers pe sfatul lui INTROS si am cumparat si pestiutii si Sera Nitrivec din care pun in fiecare seara.
b) Hrana nu stiu daca dau din abundenta, deci da, e posibil sa dau. Melcii aia rad tot si cresc aproape vazand cu ochii. Pana seara nu mai gasesc nimic. Si plantele cresc frumos.
c) O sa trec prin piata sa vad daca gasesc o palnie din asta de sifonat acvariul (sper sa aibe cu control al debitului ca sa nu rascolesc substratul daca jetul e prea puternic).

Intrebarea de baraj oare cum arata graficul daca ai si pesti si completezi si cu cultura de bacterii ? Oare n-ar trebui sa schimb mai des apa ? Trebuie musai sa-mi cumpar niste testere sa vad care e situatia acolo. Din pacate abia in weekend o sa ajung pe la un magazin mai mare (pe aici prin zona m-am interesat si nu exista) asa ca... n-am ce face pana atunci.
[WWW]
GoldfishCalico
Junior member

Joined: 02/10/2007 15:42:53
Messages: 11
Location: Albstadt, Germania
IP:
Offline

Cum arata graficul?! Iti spun eu: la fel!
Aceeasi greseala am facut-o si eu ca si tine, ca multi nerabdatori: sa punem iute pestiuci! Am avut razbel crunt de dus cu amoniacul, apoi nitritul. Eu am schimbat 30% din apa zilnic, cat despre minunatele solutii...mmm, nu si-au facut datoria. Oricum, de le folosesti, vezi sa fie biologice!

O intrebare am totusi... Doi melci?! Nu exista riscul sa se umple de melcisori?

- Nihil sine Deo! -
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu ca as avea experienta (abia am inceput), dar schimburile de apa deste in timpul ciclului azotului cred ca nu lasa sa se acumuleze suficiente concentratii de amoniac/nitriti incat sa creasca toate bacteriile care trebuie. Si atunci totul se misca greu nu ?
Azi e a 4-a zi, n-am schimbat nimic deocamdata. Nu voi sti ce se intampla decat sambata cand o sa cumpar testerele.

Iar despre pesti, n-am pus decat 2 sanitari care am inteles ca sunt rezistenti; iar cei 2 melci din pacate n-am ce sa fac, imi trebuie amandoi sa misune pe acolo. Daca apar pui, o sa scap de unu din ei si de toti puii si gata. Asa poate sunt doi masculi sau doua femele :-) si m-am scos.
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

nu-ti fa griji cu melcii care-i ai. trebuie sa astepti pana devin adulti, abia apoi daca au conditii bune si sunt mascul + femela ai sanse la reproducere. iar ca sa-ti fie viata si mai usoara, pomancea depun icrele intr-un ghemotoc deasupra apei, asa ca-i foarte usor sa le scoti daca nu vrei pui.


viulian wrote:Nu ca as avea experienta (abia am inceput), dar schimburile de apa deste in timpul ciclului azotului cred ca nu lasa sa se acumuleze suficiente concentratii de amoniac/nitriti incat sa creasca toate bacteriile care trebuie. Si atunci totul se misca greu nu ?


totusi, daca nu faci schimburile de apa risti sa-ti omori pestii smilie
iar un schimb de 25-30% iti va lasa destul amoniac si nitriti pt coloniile de bacterii in formare, dar iti va proteja pestii!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mi-am cumparat un 'aspirator' din comert (8.7 RON).
Pe de o parte sunt multumit ca nu mai tre sa fac presiune cu gura, pe de alta parte, parca n-are suficient debit sa aspire tot. In palnie raman in suspensie multe 'negreturi' (o parte cred ca sunt din substrat nu doar mizerie de la pesti) dand sentimentul ca apa nu are suficienta putere sa le absoarba din palnie. Dar scoate suficient incat sa am sentimentul ca e mai curat

Un avantaj al aspiratorului este ca-l pot folosi in 'reverse', turnand si apa proaspata din bidon in acvariu fara sa mai deranjez substratul (jetul nu are atat de multa presiune).

Trei, planta aceea cabomba creste ca nesimtita, am inteles ca pot s-o tai de la un nod si s-o replantez. Si exact ca mai toti unde am citit, si la mine e f. fragila si se rupe, mereu vad cateva 'frunze' plutind pe acolo. Si se mai si agata de celelalte plante. Om vedea. O pastrez ca imi place cum arata. Din pacate fiind fragila, jetul puternic de curent al filtrului nu prea imi lasa suficiente locuri unde s-o plantez. Oi vedea.

In principiu, sunt multumit. Maine ma duc sa cumpar o baterie de testere si sa vad si eu daca multumirea mea are si un fundament concret
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am fost in Hornbach (parerile mi le voi spune la topicul respectiv) si am cumparat niste testere okiometrice (din acelea cu culoare).

Rezultatele sunt asa:

NO3- -> 50
NO2- -> 5
GH -> 3..6 (e o culoare intermediara intre astea)
kH -> 3
pH -> 6.8 - 7.2 (tot asa, o culoare intermediara, mai mult spre 7.2).

Acum o sa caut niste scale, nu pricep ce e bine si ce e nu, acolo. Acvariul este la o saptamana dupa ce i-am dat drumul (posturile de mai sus includ cam tot ce s-a intamplat in perioada asta).
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Evident, inca nu e ciclat. NO2 trebuie sa fie aproape zero (daca nu gresesc). Dar nu ti-ai luat tester si pentru amoniac? In fine, nu conteaza... ca daca nitritii o iau in jos, inseamna ca si amoniacul e scazut deja.

pH-ul nu e tare rau, dar as fi curios sa stiu cat ai la robinet. De fapt si GH, si kH si pH ar fi bine daca le-ai publica pe ambele: de la robinet, si din acvariu, ca sa ne facem o impresie cu ce se intampla la tine in acvariu.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am testat si apa de chiuveta - asa cum e, clorinata:

NO2-, NO3- -> 0
GH -> 6-10 (in jur de 7 as estima... estimatia testului).
kH -> 3 (la fel)
pH -> 7.2 (daca in acvariu e undeva indecis intre 6.8 si 7.2) aici inclina vizibil spre 7.2.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ah, urasc faptul ca nu pot edita - deci iata-ma adunand posturi

Unitatile de masura, am descoperit, sunt mg/L. Ah, mda, si am descoperit ca pt. apa, ppm = mg/L. Mi se pare cam mare acum, dupa cat am citit, 50 mg/L cati nitrati am eu. Fug sa curat apa (oricum mare rau nu fac), dar nu inteleg daca e corect sau nu.
Cat ar trebui sa fie in medie ? Citisem pe forum ca parca 50 ar fi ok, dar nu peste 100.

A, si Anubias - ai avut dreptate cu termostatul atunci cand m-ai avertizat ca el are grija doar ca temperatura sa nu scada sub limita impusa.
E fixat la 25 de grade acum, dar am bagat un termometru in apa si arata 28. Hmmm... Probabil se mai incalzeste si de la neon/filtru intern sau cum. Ca in casa sigur n-am 28 de grade acum

Si intrebare - eu vad mereu o luminita portocalie la termostat (sau cum se cheama, incalzitor). Este indicator de 'power on' sau de 'heating on' ?
[WWW]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

'luminita ' aia de la incalzitor inseamna heat on ,verifica sa nu cumva sa mearga continuu ca atunci chiar ai o problema.Roteste termostatul spre 27-28 gr si vezi daca se stinge
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok, thanks for the reply.
Dimineata il verific - acum le-am dat stingerea :somn:
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com