[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Piatra din constructii, pe post de decor ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

In drum spre bloc, am trecut printr-o zona unde s-au darmat niste garaje, si am identificat o piatra simpatica asa ca dimensiuni si format (cu multe pietricele colorate prin ea).

Intrebarea este - e ok sa o pun in acvariu ? Nu are urme de var pe ea.. si acum fierbe de vreo juma de ora.
Vad ca in apa si-a pierdut culoarea aproape alba care o avea si a devenit un gri inchis la culoare, ca un beton umed (ceea ce si probabil este)

Iertare daca suna stupid daca spuneti sa n-o pun in acvariu n-o pun [am cautat si piatra, si constructie pe forum] dar n-am gasit ceva concret daca e interzisa asta, sau nu.

Multumesc,
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu este calcaroasa, e ok. Fa testul cu otet - pune citeva picaturi pe piatra si daca incepe sa "fiarba", inseamna ca e calcaroasa si nu e indicata - mareste duritatea apei.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super, o sa fac testul (de fapt asta cautam, ca nu stiam ce e interzis si ce e nu).
Caci acum, dupa ce am aranjat acvariul, parca nu-mi mai vine sa pun bolovanu'
[WWW]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

De cele mai multe ori nici nu e estetic sa aglomrezi bazinul cu pietroaie,doar 2 -3 radacini pot sa dea mult mai bine ca estetica(nici nu ingreuneaza prea mult fundul acvariului)
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

angelfish wrote:De cele mai multe ori nici nu e estetic sa aglomrezi bazinul cu pietroaie,doar 2 -3 radacini pot sa dea mult mai bine ca estetica(nici nu ingreuneaza prea mult fundul acvariului)

Corect, dar depinde de pietroaie, de forma si de marimea acestora. O piatra interesanta acoperia cu muschi de Java sau cu un Anubias frumusel poate fi de efect. Dar asta depinde de gustul si de imaginatia fiecaruia.
Pe de alta parte, nici decorul compus din mopani nu-i de lepadat. Amano stie el ce stie.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com