[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Oscarii mei  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fr0ggy wrote:damn.. azi ai mei s-au tinut toata ziua buza de buza.
le au cam franjuri
sper sa nu am surprize maine niata cand vin de la munci.

... Un meduz si o meduza
stau pe plaja, buza-n buza,
el propune, ea refuza ...


... stai linistit, buzele rupte se refac relativ repede si fara de urmari ... totu' e sa fie pestii aia pereche ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

fr0ggy wrote: oricum ei stau ori pe buturuga, ori in spatele tevii filtrului. rar de tot misuna prin acvariu.


M-a bufnit rasu cand ti-am citit topicul... Zilele trecute ma intrebam ce au gasit bieti mei ancistrusi asa interesant la teava de la filtru... Raspunsul: nimic...isi protejau pielea de gura lupului :-) . I-am scos de acolo si ca sa zic asa au "revenit pe sticla" si, de fapt, prin acvariu :-) . Oscarii astia sunt fantastici. Dom'le de-ar avea un bazin cat o piscina si cred ca tot si-ar face de lucru cu orice vietate din zona chiar daca nu ar putea sa- i faca fizic ceva(ai mei sunt mici inca); macar s-o streseze un pic asa prieteneste...

Apropo daca vrea cineva pui de astro clasic sunteti bineveniti (mocca ).

PS: mUltumesc ptr sfat;
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:Apropo daca vrea cineva pui de astro clasic sunteti bineveniti (mocca )

... mi-e neclar ce vrei sa spui cu asta ...
... renunti la astronotusi acum, dupa ce te-ai chinuit atata vreme sa-i gasesti ? ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

ancistrusii practic au crescut cu oscarii, au mancat bot la bot cu ei, oscarii chiar lasau in pace jumatatea de peste care se suia pe bucatica de carne de vita, avand in vedere ca atunci cand aveau 10 cm, ancistrusii inca erau pe la 2-3cm, deci usor de admonestat, oricat de ghimposi ar fi.

de abia acu au mai dat semne de zburlire la ei, cand se apropie de piatra lor. oricum vreau sa ii scot de acolo. astept doar un acvariu corespunzator. vreau sa ma bucur si de niste pui de ancistrusi.

image
[Yahoo!]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:
ciprian_sb wrote:Apropo daca vrea cineva pui de astro clasic sunteti bineveniti (mocca )

... mi-e neclar ce vrei sa spui cu asta ...
... renunti la astronotusi acum, dupa ce te-ai chinuit atata vreme sa-i gasesti ? ...


Mda, poate contra greutatii lor in aur... ...Am fost hapsan(sau disperat ) si dupa ce i-am luat pe aia 5 de la Cluj ieri, cand am fost prin bucuresti, m-am dus la prietenul tau( foarte amabila doamna de la magazinul lui) si am luat 6 "albino", pe care nu stiu cu ce i-ai masurat tu , ca au cam 6.5-7.5cm( deh, e posibil sa fi crescut de cand i-ai vazut), drept urmare am o haita mare la mine in bazin. Azi-dimineata, cand am postat eram ingrijorat din cauza dif de talie( cam cat e intre Buc si Cluj )...si mai ales ptr ca "clujul" era cam timid. La amiaza, insa am observat ca sunt prietenari si ca nu se fugaresc decat daca are vrunu' o rama prea mare in gura :-) . Chiar vroiam sa te intreb cate ceva legat de asta dar mai tarziu ... Pe de alta parte cand vor creste mai mari si se vor forma perechi voi pastra doar 2, celorlalti incercand sa le gasesc un camin primitor. Deci m-am referit la pui de astro crezand ca nu se vor impaca albino cu clasicii din cauza dim diferite si nu vroiam sa am pesti stresati in bazinul meu . Daca aveti vreo sugestie sau vreun sfat astept cu bratele deschise...

PS: ce mai face adevarata mama Omida?

Dancing with the wolves...
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

fr0ggy wrote:ancistrusii practic au crescut cu oscarii, au mancat bot la bot cu ei, oscarii chiar lasau in pace jumatatea de peste care se suia pe bucatica de carne de vita, avand in vedere ca atunci cand aveau 10 cm, ancistrusii inca erau pe la 2-3cm, deci usor de admonestat, oricat de ghimposi ar fi.


Cu rusine in glas vreau sa zic si eu ceva... Am "uitat" un ancistrus in acvariu cu "baietii"... Draga Froggy ce oscarii cumsecade aveai tu... ce bulangii am eu: adineuri am observat un "albino" ducand ceva in gura... Si-i mai dadea drumu', ancistrusu' mai inota un pic dupa care iar era plimbat intr-un tur de onoare al bazinului...iar il lasa si tot asa pana l-am scos pe bietul pasager :-) ... Sincer nu stiu daca am facut bine ptr ca ancistrusul nu dadea semne de stres sau de disconfort . Eu stiu sa numar pana la 5(atati aveam) dar am crezut ca unul a murit in timpul molimei... Cine stie pa unde s-a pitit la evacuare :o ! Oricum era haios(ptr ca s-a terminat cu bine)...sa-l fi vazut cu cata grija il "ferea" de ceilalti.

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... atata vreme cat sunt tineri nu "au treaba" unul cu celalalt, deci nu e pericol sa se raneasca ... singura lor preocupare majora este sa bage in ei haleala, cat mai des si cat mai mult ! ... deci, nu te ingrijora daca ii mai vezi ca se alearga cateodata, sunt doar simple antrenamente pentru vremurile care vor veni ...

... PS: ce mai face adevarata mama Omida?

... uite-o aici, image e bine sanatoasa, iti multumesc de intrebare ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

...

am ajuns acasa, dupa 3 zile de absenta, se pare ca ai mei au avut grija bine de acvarii, la o privire aruncata rapida, pentru ca a trebuit sa plec la munca.
oscarii au sapat totul in jurul pietrei, inca se luau de gura... maine o sa am timp sa ma uit mai in amanunt ce mai fac pe acolo.

btw, koala, ti-am simtit lipsa la masa

image
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

oka.. i-am prins in plina splendoare, am facut ceva poze, dar mi-a disparut cablul de date, asa ca nu pot sa pun momentan nimic.
comform parererii mele de discromat, parere ce nu prea ar conta la urma urmei, ca numa bine nu vad, ar fi 2 masculi.

comform parerii lui liviu (reedrooster), care vede mai bine, ar fi tot 2 masculi

incerc maine sa pun niste poze, sa mai aud si alte pareri oricum, a trecut o saptamana dee cand lustruiesc piatra aceaia.. si nimic
are cineva o femela ? ) eu si liviu avem impresia ca toti cei 10 oscari brasoveni is masculi, daca nici dupa un an nu au dat semne de afiliere. ai lui avand 1 an si vreo 2 luni.

image
[Yahoo!]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

salut Froggy, in Bucuresti, acolo de unde mi-am luat eu puii, aveau 3 bucati de oscar clasic cam de vreo 15cm; poate vreunul e femela. Daca te intereseaza iti dau nr de tel pe pm.
Koala, stii cumva daca, vreunul din oscarii prietenului tau femela?

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... pestii aia sunt deja arvuniti [ platiti da' neluati inca ] de un doctor stomatolog ... si ma indoiesc sincer ca cineva ar putea sa distinga cu certitudine sexu' la un oscar de 15 cm ... nefiind inca maturizati complet, banuiesc eu ca nici papilele genitale nu sunt "identificabile" ...

... in schimb, mi-a spus manyaku [ intr-un mesaj personal ] ca a vazut oscari de vanzare la magazinul de pe Calea Grivitei ... s-a discutat despre el mai de mult : LINK ... n-am apucat sa trec p'acolo inca, asa ca nu stiu nimic precis ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

koala wrote:.. in schimb, mi-a spus manyaku [ intr-un mesaj personal ] ca a vazut oscari de vanzare la magazinul de pe Calea Grivitei ... s-a discutat despre el mai de mult : LINK ... n-am apucat sa trec p'acolo inca, asa ca nu stiu nimic precis ...


Cred ca asta e magazinul de-ti spuneam ca l-am vazut la TVR2 cu oscarii intr-un bazin mare ce semana cu al tau
Si eu vroiam sa-i sugerez sa mearga acolo.
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

... am mai luat 1 oscar de la araldq, pe care l-am vazut sa fie cel mai femela din cati erau pe acolo... inca nu s-a incadrat in decor cei doi ai mei tot impreuna se plimba deocamdata.

e timid(a), si sta ascuns(a), cred si din caza ca, la ridicarea din galeata de transport, s-a rupt plasa la mincioc, a cazut pe jos, de la inaltime mica, si a stat surprinzator de cuminte, s-a lasat luat(a) in mana si pus(a) in acvariu... la sergiu i-a umplut peretii de apa la scoaterea din acvariu.



am reusit sa pun niste poze si aici pe site.

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... hai, ca poate de data asta ai noroc si "se lasa" cu pui ... pestii arata bine, hraniti si sanatosi ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

fr0ggy wrote:... am mai luat 1 oscar de la araldq, pe care l-am vazut sa fie cel mai femela din cati erau pe acolo... inca nu s-a incadrat in decor cei doi ai mei tot impreuna se plimba deocamdata


Mai fa si tu niste poze sa-i vedem pe toti trei! Sunt trei, nu?
Succese!

Dancing with the wolves...
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

nope.. nu a fost acceptat deloc, de nici o culoare.
dupa o vanatoare seara, repetata a doua zi, vanatoare condusa cu arta de cei 2 pe care ii consider "gay", am zis ca a incasat destule, si l-am dus inapoi..
asta e, eu inca sper ca is pereche ai mei. se inteleg prea bine.

si sper ca nu o sa te superi koala ... dar cititnd ce s-a mai scris pe aici, si gasind la un magazin pe care nu il stiam, o pereche de nigro ... ei bine.. sunt mandrul posesor al unei perechi de nigro. (mascul albino, femela clasica) .. sper sa fie pereche... la ce noroc am eu, poate is iara 2 masculi.


intai am reamenajat acvariu punand 3 roci noi, ca sa le dau de lucru cu explorarile la oscari, apoi am bagat cei 2 nigro.

deocamdata se inteleg bine, doar niste zburliri ocazionale.

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... n-am de ce sa ma supar , tu sa fii sanatos, ca astia fac pui sigur ... stai linistit ca sunt pereche, m-am uitat la pozelele alea si asa par a fi, o femela si un mascul ... daca "deschideai gura" iti faceam eu cadou o pereche de nigro, am la serviciu 4 masculi si 7 femele [ toti albinosi ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

hehe... a fo o inspiratie de moment.

maculul alb a inceput sa sape o gropita.. e asa de simpatic si dulce, da din coada si scuipa nisip... femela sta si il vegheza ....

din pacate sunt o tara deranjati de oscarii curiosi care vin sa arunce cate o privire interogativa la sapaturi, de la inaltime, si greutatea lor de mai mult de juma de kil. asa ca nigro pleaca saracutii nu au tupeu sa ii avertizeze ca atenteaza la intimitatea lor, ocolesc piatra si pandesc pana oscarii se duc si ei.. si o iau de la capat. sunt curios daca o sa reuseasca sa finalizeze ceva.

image
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

dupa nigro se pare ca i-au apucat si pe ei cheful de harjoneala.

am facut 2 poze la oscari (multumesc din nou pentru sfaturile exceptionale date in privinta fotografierii).
pentru mine arata la fel papilele.. koala.. tu ce zici ?

primul oscar (low): http://www.fantasy.rdsbv.ro/fr0ggy/share/PB060044_low.jpg
al doilea oscar (low) : http://www.fantasy.rdsbv.ro/fr0ggy/share/PB060045_low.jpg

1 high quality http://www.fantasy.rdsbv.ro/fr0ggy/share/PB060044.jpg
2 high quality http://www.fantasy.rdsbv.ro/fr0ggy/share/PB060045.jpg

Dalles edit.

image
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Facand o analogie cu felul in care arata papilele genitale ale scalarilor (verii lor indepartati), as zice ca primul oscar e mascul iar al doilea e femela.

Totusi, cea mai clara dovada o vei obtine atunci cand ii vei observa la depunere.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com