[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discus alaturi de...  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

deci, ce am:


- acvariu 150l efectivi de apa 100/40/40
-filtru intern 500l/h boyu, dar de cand i-am pus burete a scazut la jumatate debitul
-incalzitor 100w
-6 ancistrusi
-plante: echinodorusi 3 tipuri, nympheea red, ludwigia, si inca ceva, habar nu am ce, dar e poza la mine la galerie ( rezista aceste plante la 30 grade?)
-infuzie de co2, 2 bule pe sec, din butelie, cu regulator; reactor nu am, dar am prins un furtun zimtzat ( e cel cu care aspiram substratul) la filtrul boyu
-teste de ph si gh nu am facut niciodata
-iluminare 6x tld 830 18 w
-substrat pietris de 0.3-0.8
-schimb de apa 30l la 2 zile, cu apa direct de la retzea
-fertilizant hp 6ml la 3 zile

ce urmeaza sa fac:

- cumpar 10 discusi de 5-6 cm
-sa ii tin in acvariu asta 3 luni, dupa care ii mut in 220l apa 110/40/50h
-mancare inima de vita si tetra discus
-schimburi la 2 zile 20l apa decantata in bidon, eventual sa montez o pomba de aer si un incalzitor in bidon,dar nu prea cred ( deci apa o sa fie la 24-26grade)
-fertilizant hp 6ml la 3 zile
-infuzie de co2 2 bule/sec
-iluminare de la 9.00-14-00 si 15.00-22.00
-aspirare substrat 1 data la 30 zile.

intrebare de intrebare:


ce imi mai trebuie, si la ce trebuie sa renunt?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

zicetzi mai fratzilor, e suficient ce am? sau mai imi trebuie cate ceva.
ph in acvariu e 6-6,5


am auzit ca puii de discus se cresc mai greu intr-un acvariu plantat. este adevarat?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca ne promiti ca ii ti maxim 3 luni si discusii nu au mai mult de 5-6cm si schimbi zilnic apa (chiar si mai putin dar zilnic) merge dar...
cu conditia ca acvariul pe care-l faci sa fie mai mare este putin 220 litri pentru 10 discusi Cel mult ii ti pana mai cresc un pic ii selectezi si mai dai din ei...
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce nu iei direct 2 discusi mari si gata?

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

g.g wrote:De ce nu iei direct 2 discusi mari si gata?


si care e faza?
unde e placerea?
cum ii pot eu studia comportamentul, si sa ma invatz cu ei, daca ii iau gata adulti?
de unde stiu ca e pereche?
de unde stiu daca nu sunt pensionari?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Faza e cä dai un ban da stai än fatä! Pläcerea e cä discusii maturi sänt mult mai robusti decät äia mici, nu se änbolnävesc asa usor, n-au pretentii asa mari la cäldurä si halealä, sänt gata colorati, nu cumperi mäta-n sac, fac 150-250 de pui in cel mult o lunä, chiar si-n acvariu plantat, nu dupä un an jumate. Dacä nu-i cunosti si vrei sä-i studiezi, garantat ai sä pierzi cätiva pui, da nu-i aceeasi treabä sä pierzi 5 din 10, sau 35 din 200. Ca sä nu mai amintesc de exaltarea algelor la gändul cä vor savura mäncarea de la 10 pui de discus in crestere! Perechea se cumpärä dupä ceai väzut-o cu proprii ei pui de sapte zile!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

discusii sunt in lighean
am cumparat 10 royal blue de 5-6 cm
o sa fac si poze.
sper sa nu am probleme cu ei

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

uite si o poza cum arata

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

dragut.
cat au costat daca nu is indiscret ?
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tot e bine ca macar un sfat l-ai acceptat si ai luat 10 din acelasi strain.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

da
am ascultat toate sfaturiile, insa voi nu m-ati ascultat pe mine, cand am zis ca discusii stau 3 luni in 150l apa, dupa 3 luni ii bag in 220l iar cand se aleg perechi, raman numai cu 1 pereche.
ce zicetzi de ei?
un ochi format sa imi zica daca marimea e concordanta cu varsta de 2,5-3 luni cat a zis crescatorul.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Se potriveste märimea cu virsta, dar sint prea slabi. Sub aripioara dorsalä trebuie sä fie spatele rotunjit. Aflä ce le place si bagä-n ei cit incape cä altfel rämin in urmä si asa ceva n-ai sä mai repari. Dacä se rotunjeste spatele le dai mai putin sä nu se ingrase peste mäsurä cä se deformeazä si iar nu-i bine. Si ai grijä ce faci cu apa. La ästia mici nu le prieste apa asprä! N-ar fi räu sä vezi o datä pui crescuti in apä cu turbä, da probabil cä n-o sä ai ocazia, asa cä te chinui cu ce ai. Incearcä sä-ti lasi mai putini pe cind or fi maturi. Mai scapä-te de vre-o doi, trei cind or avea vre-o 8-10 luni si crezi cä-i poti alege pe cei care-ti plac mai mult, c-or fi prea multi zece si nu se aleg perechi dacä-s inghesuiti. Ah, si am o intrebare! Ce intentii ai cu perechea? Si unde ai sä tii 150 de pui de trei, patru luni? C-or sä t-ii facä cadou si nu cred c-ai sä-i arunci!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carja Ioan wrote: La ästia mici nu le prieste apa asprä! N-ar fi räu sä vezi o datä pui crescuti in apä cu turbä, da probabil cä n-o sä ai ocazia, asa cä te chinui cu ce ai.


Ooops! Esti sigur de afirmatia pe care o faci??? Eu afirm exact invers..nu ca sa intru in polemica cu tine..ci doar ca sa nu se sperie noul posesor de dicusi
Cat sunt micuti, chiar as recomanda sa-i tina in apa "aspra" e.g. dura, --au nevoie de toate "sarurile" din apa pentru a se dezvolta corect.Din propie experienta afirm ca o tura de pui muata in apa mai dura se dezvolta mai bine si este mai rezistenta decat una crescuta numai in apa moale.Daca e sa intre boala intr-un bazin in care ai pui cu apa moale...nu prea mai scapa multi

Cu cei maturi ...daca ai posibilitatea de apa moale foarte bine...vor fi fericiti si vei avea si sanse mari sa-ti iasa pui

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Da, Acaiule, si tu stii despre ce vorbesti, numai cä vezi tu,... asta-i asa un fel de polemicä purtatä intre diferiti acvaristi deja de multä vreme. Unul zice-ntr-un fel, celälalt in altul. Eu am incercat in amindouä, ultima datä la inceputul lunii, cind v-am scris c-am avut jumätate din pui care nu-si umpluserä vezica innotätoare. In situatii din astea nu mai stii ce-i bine, si incerci si ce-ti recomandä altii. Le-am pus treptat apä durä dar n-a fost mai bine, ci mai räu. In apa-n care se läfäie ceilalti, ästia mici se inegresc, i-si pierd pfta de mincare, devin apatici, si se vede cä nu le merge bine. Puii de-acuma au sapte zile. Cresc in aceeasi apä-n care au crescut cei care nu se puteau ridica. Dacä le dau sä mänince si au burtile pline, multi dintre ei nu se mai pot ridica s-atunci mä-ntreb cum sä interpretez ce väd, pentru cä inainte de-a minca n-aveau nimic. Chiar acuma m-ä uit la ei si nu väd mäcar unul care sä nu inoate normal. Nu-mi vine sä cred cä nu le ajung mineralele, intr-o apä care-i de 5-10 ori mai durä decit cea in care träiesc in afluentii Amazonului, mai ales dacä ne gindim cä le däm artemia, care contine un multiplu al särurilor hranei din apele naturale. Aici trebuie sä fie altceva la mijloc! Poate cä lipseste ceva anume. De multe ori am observat o schimbare radicalä in comportament dupä ce le-am schimbat apa durä cu apä moale de 3-4° filtratä prin turbä, si n-am pui care sä aibä semne cä nu le creste scheletul cum trebuie, sau cu defecte la aripioare. Dac-au crescut mai multe generatii la rind in apä moale cu turbä si s-au dezvoltat normal, si se simt mai bine in ea, de ce sä icerc altceva care-i inpotriva naturii lor? Jumätatea care-a rämas de rindul trecut au 2,5cm sint galbeni transparenti nu-i mai pot sätura pe cum halesc si mi-e mai mare dragul sä-i väd jucäusi si vioi. Despre cum se comportä la confruntarea cu bolile mä abtin sä scriu pentru cä eu am alte conditii aici, nu le cunosc pe cele de la voi, asa cä adi_ci32 ar trebui sä tinä cont de ce spui, si sä cintäreascä argumentele pro si contra. La urma urmei trebuie sä-si adune fiecare experienta si cunostintele sale. Se pune si intrebarea dacä-i mai bine sä-i obligi sä se adapteze brusc la conditii sträine lor, sau sä le creezi conditii optime la care s-au adaptat in timpul evolutiei speciei.
Am fost in vizitä la un crescätor renumit care mi-a arätat aparatele de mäsurä cu valorile apei in care-si tine pestii, cind a observat cä nu mai eram in stare sä scot un cuvint din gurä, de uimire. Culori, färä exagerare uluitoare, färä medicamente, färä hormoni, si färä alte smecherii, obtinute la pesti sälbatici. Ce scriu eu aici se bazeazä si pe ce-am väzut acolo.

"Off toppic": (cu riscul sä fiu luat la mijloc, mai cunosc un caz!) Acaiule, dragä,: atita timp cit nu ne scoatem ochisorii, ci polemizäm civilizat, cum se cade intre oameni care se rspectä, o sä ne foloseascä la toti foarte mult "Polemica". Nu-i ästa rostul Forumului? Multumim celor care n-i l-au pus la dispozitie ca sä-nvätäm unii de la altii!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sa continuam polemica....

apropos de discusii pe care-i avem noi in acvarii si de unde se trag ei..pai sunt sigur ca cel putin 20-30 generatii de bunici si starbunici tot artificial au fost crescuti..habar nu au ei ce-i ala afluent de Amazon :-) strain-urile pe care le avem noi prin bazine si care ne plac atat de mult sunt create in acvariile crescatorilor recte, artificial!...odata cu culorile si-au schimbat si toleranta la "apa industriala" in care-i tinem noi.Departe de mine gandul a da sfaturi genul "tineti discusii in apa dura"...dar dupa vreo 8ani de discuseala pot avea pretentia ca stiu cate ceva din ceea ce li se portiveste.
Dar sa revenim la problema de baza...cu puii si apa dura...eu cand ma refer la a-i muta in bazin cu apa dura gandesc la varsta de peste 2 luni ..cand deja pot hali si alte chesti in afara de artemie.Si i-as tine intr-o apa de genul asta pana spre 10-12 luni cand incepe sa-i stranga chiloteii si umbla sa se aleaga perechi.Just my opinion


PS. pt mine apa moale inseamna 0.5-max1.5! vezi cat de relative sunt lucrurile? :-)

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Aflindu-te la fata locului cunosti situatia mai amänuntit si ai un cuvint mai greu de spus. Rämine la aprecierea lui adi_ci23 cum are sä-i creascä, in fuctie de posibilitätile pe care le are. Dacä ne-ar scrie din cin in cind cum le merge ne-am putea ajuta reciproc.
Ar trebui sä ne obisnuim sä folosim termeni mai exacti cind specificäm proprietäti. Prin: mare, departe, apä durä, intelege fiecare altceva.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

sa va spun cum le merge:
- au inceput sa manance, 1 chiar a pus stapanire pe "masa" si nu lasa pe nimaeni sa se apropie. 2 care sunt mai mari, nu mananca nimik, stau ascunsi sub plante si ciugulesc de pe ele.
-unii se freaca de plante, nu des, nu stiu dca au parazitzi externi sau se joaca
- nici 1 nu sta cu inotatoarele inchise
-cei 2 mari care stau sub plante, cu inotatoarele pectorale se freaca la
-cate 1 data uni mai scutura capul, iar cate 1 data altzii sau tot aia intra intr-un "trepidat"
-se sperie totzi din senin
-vin si manana din mana
-sar putea sa aiba escremente filamentoase

acum:

-din ce am scris mai sus, ce face parte din comportamentul normal, si ce nu
-oare cei 2 de sub plante sunt bolnavi
-e normal sa scuture capul si sa intre in trepidatzie
-e normal ca cei 2 de sub plate sa se frece cu pectoralele la
-oare au escremente filamentoase, sincer nu stiu cum arata un escrement filamnetos de discus ( uni au ca un matz albicios de 1-2 cm cu un kaka la vf / altzii cand isi fac nevoiile sunt foarte moi, si se dezintegreaza foare rapid in apa ( prin adere lasa un nor in urma "dansului")

in acvariu am 29-30 grade
ph dimineatza e 7 si spre seara ( bag co2) ajunge in jur de 6-6,5
gh nu o cunosc.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

1 chiar a pus stapanire pe "masa" si nu lasa pe nimaeni saseapropie
Inprästie mincarea prin acvariuca sä ajungä si ceilalti la ea, cä altfel rämin mai mici, sau se pot chiar inbolnävi.

2 care sunt mai mari, nu mananca nimik, stau ascunsi sub plante si ciugulesc de pe ele.
Au inceput problemele, dacä nu cumva le-ai cumpärat gata incepute. Cind se inmultesc parazitii intestinali, Hexamita, Spironucleus, Protoopalina, pecare ii au toti discusii toatä viata, prea mult, pestii nu mai mänincä decit alge, dar foarte putine. Tipic pentru aceastä boalä sint excrementele filamentoase pe care le-ai descris corect. Tratamentul este explicat pe forum la "Boli".

-cate 1 data uni mai scutura capul, iar cate 1 data altzii sau tot aia intra intr-un "trepidat"
Tipic pentru discus. N-are importantä deosebitä.

-se sperie totzi din senin
Aparent. In realitate simt socurile din jurul lor foarte intens. Variatii bruste ale intensitätii luminoase, cimpului magnetic, presiunii atmosferice, trepidatii, schimbarea imaginii la TV sau PC etc.

( bag co2

Dacä scapi o datä prea mult or sä adoarmä. Definitiv!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:-se sperie totzi din senin
Se intimpla cind sint proaspat introdusi in acvariu. Sint ca niste "musafiri" timizi. Lumea lor s-a schimbat total de cind i-ai bagat in acvariul tau. Si compozitia chimica a apei si "peisajul". Daca sint sanatosi o sa le treaca dupa ce se vor acomoda cu noua casa.


Urmareste atent excrementele alea.
Cind i-ai luat mincau toti in bazinul "furnizorului"?

Poze: smilie ... Poze cu plante
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:


Urmareste atent excrementele alea.
Cind i-ai luat mincau toti in bazinul "furnizorului"?


pai ce crezi ca din catzi avea acolo, eu am putut sa vad? si era acvariu pus si la ultimu etaj, de trebuia sa se urce pe masa sa poata baga mana in acvariu.
ce crezi ca mi-a dat pe alese?
a bagat plasa si ce a picat.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com