[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salamandra sau triton ?!? E compatibila cu pestii de acvariu  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Deunazi in Obor, am vazut la un nene un borcan plin cu reptile asemanatoare soparlei, vandute la 20 de mii de lei bucata sub denumirea de salamandre-tritoni. Nenea m-a asigurat ca se impaca frateste cu pestii de acvariu. Asa o fi ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

1. Din ce stiu eu atit salamandrele cit si tritonii sint protejate = n-ai voie sa-i capturezi.
2. In afara de asta au nevoie si de uscat, perioada de hibernare .......

Din 1. si 2. => nu se tin in acvarii.

Ce-or fi aia/alea salamandre-tritoni habar n-am. Nu credeam ca se corcesc. O fi ceva ca struto-camila.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca au prostul obicei de a o "sterge" din acvariu , daca acesta nu e acoperit. Cit despre cum se impaca cu pestii...nu vreau sa zic nimic... . Pe vechiul forum au fost tot felul de discutii pe aceasta tema.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:1. Din ce stiu eu atit salamandrele cit si tritonii sint protejate = n-ai voie sa-i capturezi.
.

Da' vinzatorii aia isteti de ce nu stiu chestia asta? Or sa ajunga sa vinda si sobolani pe post de porcusori de Guineea...
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dolly wrote:Or sa ajunga sa vinda si sobolani pe post de porcusori de Guineea...
Eu zic sa nu le dai idei :byeah: . Un pic de var pe blanita, si uite ce animalut dragut iese. Mic, dulce, pufos si ....... transmitator de ciuma, holera, rabie .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si eu am fost tentat sa cumpar una , sunt simpatice(seamana cu un dinozaur) dar din cate am inteles le trebuie apa mult mai rece decat cea din acvariile noastre deci chiar daca nu fac nimic la pesti nu le putem tine cu ei.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

cred ca ar fi bine sa nu cumparam animale capturate din natura deoarece astfel incurajam pe nenorocitii care le prind sa recidiveze.

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

schizotron wrote:cred ca ar fi bine sa nu cumparam animale capturate din natura deoarece astfel incurajam pe nenorocitii care le prind sa recidiveze.

Ai dreptate , mai ales ca sunt protejate de lege.Io am zis ca am fost tentat , de cumparat nu am cumparat pt k mi-a fost frica de ce se poate intampla in acvariu , in plus nu-mi placeau mie atat de mult cat ii placeau unui prieten care nu are acvariu dar ma sfatuia pe mine s-o cumpar.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

nici nu credeam ca ai cumparat si oricum e buna discutia asta de principiu

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cred ca ar fi bine sa nu cumparam animale capturate din natura deoarece astfel incurajam pe nenorocitii care le prind sa recidiveze.

[Yahoo!]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Pai pestisorii marini nu sunt luati din natura?

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu stiu daca pestisorii marini ar fi protejati pt ca am vazut adevarate instalatii de capturare si pe mai multe site-uri. nu cred ca s-ar face atat tam-tam pe ceva ilegal.
in legatura cu nenorocitii din obor, ei ar trebui dusi la politie, si cei cu "tritonii" si cei cu testoasele de uscat. ca si cei care videau brotacei pe selari. am informatii ca cineva se va ocupa de asta dar nu stiu cu cat succes, traim in Romania, nu?

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

ooo. pai o sa mai treaca multa apa pe Bega, Dambovita, Somes, si altele din diverse orase pana se va aplica legea. Am stat de vorba cu niste "nene" dinastia care vindeau animale protejate, si in marea majoritate mi-au spus pe fata ca stiu, ca le-au mai spus si altii... dar... traim in romania, tre sa traiasca si ei din ceva.
Nu conteaza... pesti, pasari, reptile, numa banu sa iasa.
Organizatiile puternice de protectie de afara "rad" de noi. Nu se implica, pentru ca nu se aplica legile + autoritatile sunt pe langa (nici n-au habar, nici ca le pasa, nici nu vor sa se implice in asa ceva). Pana si de organizatiile de protectia animalelor de la noi au o imagine foarte interesanta. Mai demult, am luat legatura cu RSPCA sa cer voie sa traduc, tiparesc si sa folosesc un poster de-al lor intr-o campanie. Primul raspus a fost : noi nu dam bani altor organizatii . Cand i-am intrebat cine a vorbit de bani mi-au raspuns ca au mai avut contacte cu alte organizatii. Dupa ce s-au lamurit ca nu imi trebuie bani, au fost mai calzi... au fost si de acord sa folosesc si sigla lor (dupa ce vad si ei posterul normal). Asa ca, daca vreti protectia animalelor in romania, mai trebuie sa intram de cateva ori in europa (de parca am fi in Africa ) din pacate.
Da ce mi-ar placea sa-i iau la un "nene" toata marfa protejata de lege si sa o reintorc in natura... mama ce bine as dormi noaptea urmatoare

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

In Hornbach am vazut ceea ce ei numeau "salamandra cu piept rosu" iar prin diverse cautari pe google, am ajuns la concluzia ca se numeste Cynops orientalis.

Arata interesant. Nu imi surade cum arata, par rele, dar cred ca lumea s-ar minuna de ea daca ar vedea-o la mine in acvariu

Insa.. nu voi cumpara pana nu studiez problema.
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:.... dar cred ca lumea s-ar minuna de ea daca ar vedea-o la mine in acvariu .


De minunat, poate, dar de admirat un acvariu in care printre pesti si melci mai misuna si alte ligioane, nu cred. smilie Salamandrele sunt din alt film. :protest:
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aici gusturile sunt discutabile
Salamandrele chiar aveau o frumusete in miscare, o eleganta care lipseste pestilor.
Cory/Ancistrus sunt cam prostuti, nu simt mancarea nici daca e la 2cm de ei. Daca dau din ea din intamplare, n-o mai lasa insa.
Melcii sunt mai 'inteligenti'. Simt aproape imediat mancarea (dupa 2 minute cand incepe sa se dizolve pastila coboara de pe unde sunt si se duc fix la ea). As fi curios salamandrele cat de inteligente sunt.
Dar pana nu aflu mai multe despre ele, nu cumpar.. nu vreau sa manance pestiutii de exemplu.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mdap, cum banuiam: http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_Fire_Belly_Newt

Temperatura maxim 20 de grade, si emana o toxina care poate fi fatala pestilor (dar si amoniacul eliminat de multi pesti este aproape fatal pentru ele). Cand le e foame se pot da la pesti si sa-i manance.

Uuuf. Asta e..
[WWW]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com