[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
culori discus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Eurofighter
Member
[Avatar]

Joined: 30/06/2004 01:30:33
Messages: 182
Location: Otopeni
IP:
Offline

sa ma lamureasca si pe mine cineva cum e cu culorile la discusi:
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=4&pos=9
astia sunt royal blue dupa cum spune proprietarul, da' io nu-i vad albastri de loc!

Editat de Lucian: NU mai dati link-urile la pozele care apar in partea de jos a albimelor (chiar daca este albumul vostru sau din prima pagina si chiar daca in momentul ala arata poza dorita de voi). Acele linkuri sunt link-uri fixe dar la poze aleatorii... asa ca dupa un timp acelasi link va arata o alta poza... Vezi link-ul de mai sus.
Pentru a fi corect intrati pe albumul vostru, mariti poza care o vreti (dar din album nu din alta parte) si dupa asta copiati linkul din bara de sus a browserului...
Scuze pentru off topicul asta mare dar greseala asta am intalnit-o de 'jde ori...

visand la un acvariu mare mare cu discusi
[Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Doar in cazuri deosebite apar culorile la discus asa de timpuriu. De exemplu la "Blue Diamond". La majoritatea celorlalti apar pe la virsta de 6-9 luni si se dezvoltä cam 2 ani. Pe de altä parte este uimitor ce diferente de culori poate prezenta acelasi peste in conditii diferite. Un cameleon ar putea cräpa de invidie. In general se poate afirma cä discusii incearcä de multe ori sä-si contopeascä culorile cu cele ale mediului inconjurätor, dar si starea psihicä si fizicä l-i se poate citi in culori. Toate aceste afirmatii nu sint valabile de exemplu la "Pidgeon Blood", care nu-si schimbä culoarea nici cind are pui, generind astfel probleme la inmultire din cauzä cä puii cautä "ceva negru" dupä eclozare si inoatä spre filtrul de burete, siliconul negru din colturi etc...etc. "Royal Blue" sint discusi care existä si in naturä in aceastä formä. Desenul lor este alcätuit din dungi maronii si albastre de formä neregulatä care se intind orizontal pe toatä lungimea corpului. De multe ori denumirea culorii are foarte putin de-a face cu culoare realä a pestelui, aceasta fiindu-i datä pentru a-l repartiza intr-o grupä mai mare din care face parte.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Eurofighter
Member
[Avatar]

Joined: 30/06/2004 01:30:33
Messages: 182
Location: Otopeni
IP:
Offline

Carja Ioan wrote: Desenul lor este alcätuit din dungi maronii si albastre de formä neregulatä care se intind orizontal pe toatä lungimea corpului.


pai cei din poza au dungi verticale

visand la un acvariu mare mare cu discusi
[Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Aaaa, da! Si incä nici mäcar nu-s albastre! Scuze! Am uitat sä le amintesc. Toti discusii care träiesc sau provin din biotopul lor natural au aceste dungi a cäror formä si culoare se pästreazä toatä viata, chiar dacä nu se väd tot timpul. Cu ajutorul lor i-si exprimä supunerea fatä de altii, o stare de inpacientä, sau iritare, si dispar cind sint linistiti si sänätosi. In marea majoritate a cazurilor sint in numär de 8 sau 9. La discusul brun sint de obicei mai intense si mai mult prezente decit absente. Personal am observat cä sint relativ usor de eliminat prin selectie deoarece de fiecare datä cind am vindut o generatie mi-am pästrat exemplarele care le prezentau cel mai putin, surprins fiind cind am cumpärat pentru icrucisare citeva exemplare care le aratä mai intens decit ai mei, atit la fostul proprietar cit si la mine. Discusii "Heckel", sau variantele rezultate din icrucisärile altora cu acestia, prezintä particularitatea cä-si aratä a cincea linie mult mai pronuntat decit celelalte, aceasta fiind ceva mai latä. Aproape de tot dispare doar in cazuri foarte rare. La varianta "Blue Diamond" este caracteristicä lipsa acestor dungi, in timp ce "Snake Skin" prezintä 13. Recent s-au descoperit in naturä douä exemplare de "Snake Skin" sälbatici, despre a cärei variante, crescute deja pe la inceputul anilor 1990 in acvarii se afirmase c-ar fi rezultatul unei intense munci de selectie si incrucisare.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Eurofighter
Member
[Avatar]

Joined: 30/06/2004 01:30:33
Messages: 182
Location: Otopeni
IP:
Offline

adica in afara de dungile verticale sunt si unele orizontale care acum nu se vad?

visand la un acvariu mare mare cu discusi
[Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Da, cind devin maturi le apar culorile cele mai frumoase, acesta fiind unul din motivele pentru care si-a primit denumirea de rege al pestilor ornamentali, dar si caracterul pasnic, sociabil are importantä cel putin la fel de mare, ca sä nu zic predominant la selectia reproducätorilor.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Eurofighter
Member
[Avatar]

Joined: 30/06/2004 01:30:33
Messages: 182
Location: Otopeni
IP:
Offline


got it!
mai sunt si alte culori care nu corespund cu ceea ce se vede?

visand la un acvariu mare mare cu discusi
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com