[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Spuma poliuretanica  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

M-am gandit sa postez etapele construirii unui background din spuma poliuretanica in ideea ca unii au nevoie de ceva asemanator in acvariu si pentru a evita greselile facute de mine. Eu am avut nevoie de un background care sa poate fi atasat in acvariul deja populat si de aceea m-am gandit la ceva usor de instalat si care sa poata fi inlocuit usor daca ma plictisesc de el.

Materiale folosite pentru o suprafata de 180x50cm :

1) - 2 tuburi mari de spuma poliuretanica [ 12 RON/tub ]
2) - 36 ventuze [ 0.2 RON/buc ]

image

3) - suport de sticla pentru turnarea spumei (le-am folosit pe cele vechi)
4) - 12 metri de sarma groasa [ 0.3 RON/m ]
5) - oxid de fier (rosu, negru sau galben) [ 1.5RON ]
6) - diverse crengi si buturugi
7) - sarma subtire pt a lega lemnele de decor
8) - pensula
9) - ciment 2Kg

Etape :

1) - Se degreseaza suportul de sticla pe care se toarna spuma. Daca nu este curatat bine, in timpul procesului de uscare, spuma se va desprinde de sticla si se va ondula.
2) - Se lipesc ventuzele de sticla. Se vor pune cate una in fiecare colt precum si in mijloc.
3) - Se leaga ventuzele intre ele cu sarma groasa. Se va urmari ca sarma sa nu fie lipita de sticla.

image

4) - Dupa ce e gata cadrul de sarma se vor atasa crengile (buturugile) cu ajutorul sarmei subtiri. Se pot atasa si recipiente de plastic daca dorim sa punem ulterior plante.

image

image

image

5) - Se agita bine tubul de spuma dupa care se toarna urmarind traseul de sarma. Prima data pe sub, apoi pe deasupra, iar la final se completeaza ochiurile goale. Se toarna intr-un strat de aproximativ 1,5 cm.
Nu trebuie sa va faceti probleme daca raman mici portiuni goale deoarece spuma se va umfla si le va acoperi.
Inaintea turnarii spumei se va pune sticla pe niste suporti de minim 5 cm pt ca spuma sa inconjoare sticla pe margini. Daca nu se procedeaza astfel, la final, backgroundul va fi mai mic decat suportul datorita contractarii in timpul uscarii.
Daca se folosesc mai multe suporturi, atunci trebuie aliniate perfect in plan orizontal si vertical si lasat un spatiu de 2-3 mm pentru a putea fi taiat cu un cutter la final.
6) - Se presara nisip imediat ce s-a turnat spuma.

image

Rolul nisipului este de a usura prinderea cimentului de fundal. Trebuie procedat rapid deoarece la suprafata se formeaza o pelicula uscata iar nisipul nu mai adera. In timp ce se umfla spuma se poate tasa cu un lemn gros in locurile unde dorim.
7) - Se lasa la uscat 2-3 zile.
8) - Dupa ce s-a uscat se taie marginea cu un cutter.
Se va taia urmarind perfect marginea sticlei pentru a nu avea probleme ulterior in special daca se face din mai multe bucati alaturate.
9) - Se desprinde de suport.
Aici trebuie acordat o atentie sporita pentru a nu-l deteriora. Se poate folosi un cutit lung si prima data se desprind toate marginile dupa care se trece spre partea de mijloc.
Se dezlipesc ventuzele de spuma si se vor forta pt. a iesi putin in afara decorului astfel incat sa fie posibila prinderea lor de peretele acvariului. Se pot face probe la rece pe faianta sau chiar pe un geam.
10) - Se va taia unde este prea multa spuma si se poate modela dupa preferinta fiecaruia. In locurile taiate cimentul adera datorita porilor ramasi.
11) - Se pregateste un amestec de ciment si apa de consistenta smantanei diluate dupa care se adauga putin sapun lichid.
Rolul sapunului este de a usura prinderea cimentului de background.
12) - Se "vopseste" backgroundul in 3-4 straturi dupa care se lasa la uscat o zi doua. Se repeta aceasta procedura dar se adauga la amestec oxid de fier functie de culoare si nuanta pe care o dorim.

image

image

Atentie!
Culoarea care se va vedea in acvariu este asemanatoare cu cea a backgroundului umed dar va fi influentata de neoane intr-o buna masura. Ca sa ne dam seama cum va arata rezultatul final e indicat sa facem o proba pe care sa o punem in lumina neoanelor. La vopsirea cu oxid, la ultimul strat, se tamponeaza cu pensula perpendicular pt. a nu se lasa dungi.
13) - Se repeta aceasta operatie de 5-6 ori pana se obtine rezultatul dorit dupa care se lasa la uscat o saptamana. In acest timp se stropeste zilnic de 3-4 ori cu apa si nu se usuca la soare!
14) - Se lasa la detoxifiat mimim 2 saptamani in apa cu schimburi zilnice. Poate sunt necesare mai multe zile in cazul pestilor sensibili dar eu unul nu am avut probleme.
15) - Se instaleaza backgroundul in acvariu prin impingerea de sus in jos si cu marginea inferioara lipita de peretele din spate al acvariului. In momentul in care ajunge la substrat se sapa putin dupa care se impinge sub intaritoare si se apasa usor in locurile unde sunt ventuzele.
Daca acvariul este mai mic si nu are intaritoare pe lungime atunci se pot pune cateva ventuze in partea inferioara pentru a se prinde de fundul bazinului.

image

16) - Dupa instalare este indicat sa se urmareasca pestii mai atent pentru a observa daca apar probleme.

Spor la treaba !
[Yahoo!]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

mi se pare ca e o problema pe postul tau, nu se vad imaginile.

in rest, e super, mai invatam si noi ceva (din greseli, nu? )

era sa uit
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... am adaugat eu imaginile, intr-o galerie separata [ pentru a-i menaja "spatiul alocat" ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

suuuuper, si io o sa-mi fac de indata ce upgradez acvariu` meu.

Am si io o intrebare: acvariu asta pe care l-ai prezentat ce dimensiuni are?

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

180x50x50 sticla de 10. detalii aici:
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=973
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

se poate face asa ceva la un acvariu de 30 L ?
se pot incastra in expandat, castele si scafandrii?
se pot pune pe linga el 127.586.245.568.....toamna de pesti ?
ti s-a facut de cartonas mov...


in linii mari.... SUPERB. maiera de lucru, pe ici pe colo, mai ales in locurile principale, dar "merge si asa" ;)

in sfirsit mai vine cineva cu "lectiile foarte bine facute"...
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

razvan wrote:se poate face asa ceva la un acvariu de 30 L ?
se pot incastra in expandat, castele si scafandrii?
se pot pune pe linga el 127.586.245.568.....toamna de pesti ?
ti s-a facut de cartonas mov...



Merge si scoici, cochilii, pietris colorat, scafandri si castele dar eu am vrut ceva natural si cred, in linii mari, ca a iesit chiar daca am amestecat un pic speciile de plante si pesti. Sper sa fie util unora dintre cei de pe forum
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

foarte foarte foarte util. eu personal iti multumesc
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

bilti wrote:...Sper sa fie util unora dintre cei de pe forum

Un material superb. Multumim ca ne-ai impartasit aceasta experienta.

Vreau sa te intreb cum ai obtinut efectul coloristic din poza finala (background maroniu la lateral, dar galbui in centru)? E din pensula, e de la neoane, sau ai facut altceva?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

e de la neoane. sunt de 120cm (la 180cm acvariu) asa ca, in mijoc, am o portiune unde sunt 4 tuburi datorita intersectarii lor. in stanga am un aqua glo si de aceea pare un pic violet.
[Yahoo!]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Chiar ma intrebam cum luminezi ceva de 180 cm

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Ma tenteaza si pe mine sa fac un decor din spuma. Ma gandeam daca ar merge sa fac decorul pe un suport de sticla care sa fie introdus prin culisare pe peretele din spatele acvariului? (in genul cum culiseaza geamurile de la vitrine) O fi buna idea?.. ca nu as face direct pe peretele acvariului
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

cu ciment se "vopseste" numai partea din fatza, sau tot "backgroundul"?, adiq si partea care vine lipita cu ventuze de spatele acvariului?
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

ashavodaz wrote:cu ciment se "vopseste" numai partea din fatza, sau tot "backgroundul"?, adiq si partea care vine lipita cu ventuze de spatele acvariului?


eu am vopsit doar partea din fata. sa fii atent la instalare sa nu crape cimentul. daca nu ai pus nisip cat timp a fost moale e bine sa faci mici santuri pe spuma pentru a avea aderenta mai buna iar in laptele de ciment sa pui un pic de sapun lichid.

Acvariul meu
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

pai, sapaturi in spuma vreau sa fac. am pus deja in forma spuma, (am shi scos-o ). vreau sa o sculptez, ca sa iasa ca aici : http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=random&cat=11955&pos=-2378
imi place la nebunie cum arata acvariu de 120 litri al lui titronic, si chiar as vrea sa copii ideea si la mine.
spuma e groasa de vro 20 cm, iar in unele locuri (exemplu in centru) e ciar mai groasa.
acum tre sa ma rog de un prieten care le are la desen si scuptura ca sa faca "taieturile". din pacate nu prea stiu exact ce si cum sa fac, ca sa dea senzatia de piatra care a fost macinata de apa (si nu spuma taiata )
si as mai avea o nedumerire.... desi spuma e intarita, pot sa mai golesc deasupra ei inca un tub? ca as vrea sa o fac mai groasa, ca sa ma pot "juca" mai bine in ea... se va lipi spuma de spuma intarita?
10x
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

bilti wrote:M-am gandit sa postez etapele construirii unui background din spuma poliuretanica in ideea ca unii au nevoie de ceva asemanator in acvariu si pentru a evita greselile facute de mine. Eu am avut nevoie de un background care sa poate fi atasat in acvariul deja populat si de aceea m-am gandit la ceva usor de instalat si care sa poata fi inlocuit usor daca ma plictisesc de el.

Materiale folosite pentru o suprafata de 180x50cm :

1) - 2 tuburi mari de spuma poliuretanica [ 12 RON/tub ]
2) - 36 ventuze [ 0.2 RON/buc ]
3) - suport de sticla pentru turnarea spumei (le-am folosit pe cele vechi)
4) - 12 metri de sarma groasa [ 0.3 RON/m ]
5) - oxid de fier (rosu, negru sau galben) [ 1.5RON ]
6) - diverse crengi si buturugi
7) - sarma subtire pentru a lega lemnele de decor
8) - pensula
9) - ciment 2Kg

Etape :

1) - Se degreseaza suportul de sticla pe care se toarna spuma. Daca nu este curatat bine, in timpul procesului de uscare, spuma se va desprinde de sticla si se va ondula.
2) - Se lipesc ventuzele de sticla. Se vor pune cate una in fiecare colt precum si in mijloc.
3) - Se leaga ventuzele intre ele cu sarma groasa. Se va urmari ca sarma sa nu fie lipita de sticla.
4) - Dupa ce e gata cadrul de sarma se vor atasa crengile (buturugile) cu ajutorul sarmei subtiri. Se pot atasa si recipiente de plastic daca dorim sa punem ulterior plante.
5) - Se agita bine tubul de spuma dupa care se toarna urmarind traseul de sarma. Prima data pe sub, apoi pe deasupra, iar la final se completeaza ochiurile goale. Se toarna intr-un strat de aproximativ 1,5 cm.
Nu trebuie sa va faceti probleme daca raman mici portiuni goale deoarece spuma se va umfla si le va acoperi.
Inaintea turnarii spumei se va pune sticla pe niste suporti de minim 5 cm pentru ca spuma sa inconjoare sticla pe margini. Daca nu se procedeaza astfel, la final, backgroundul va fi mai mic decat suportul datorita contractarii in timpul uscarii.
Daca se folosesc mai multe suporturi, atunci trebuie aliniate perfect in plan orizontal si vertical si lasat un spatiu de 2-3 mm pentru a putea fi taiat cu un cutter la final.
6) - Se presara nisip imediat ce s-a turnat spuma.
Rolul nisipului este de a usura prinderea cimentului de fundal. Trebuie procedat rapid deoarece la suprafata se formeaza o pelicula uscata iar nisipul nu mai adera. In timp ce se umfla spuma se poate tasa cu un lemn gros in locurile unde dorim.
7) - Se lasa la uscat 2-3 zile.
8) - Dupa ce s-a uscat se taie marginea cu un cutter.
Se va taia urmarind perfect marginea sticlei pentru a nu avea probleme ulterior in special daca se face din mai multe bucati alaturate.
9) - Se desprinde de suport.
Aici trebuie acordat o atentie sporita pentru a nu-l deteriora. Se poate folosi un cutit lung si prima data se desprind toate marginile dupa care se trece spre partea de mijloc.
Se dezlipesc ventuzele de spuma si se vor forta pentru. a iesi putin in afara decorului astfel incat sa fie posibila prinderea lor de peretele acvariului. Se pot face probe la rece pe faianta sau chiar pe un geam.
10) - Se va taia unde este prea multa spuma si se poate modela dupa preferinta fiecaruia. In locurile taiate cimentul adera datorita porilor ramasi.
11) - Se pregateste un amestec de ciment si apa de consistenta smantanei diluate dupa care se adauga putin sapun lichid.
Rolul sapunului este de a usura prinderea cimentului de background.
12) - Se "vopseste" backgroundul in 3-4 straturi dupa care se lasa la uscat o zi doua. Se repeta aceasta procedura dar se adauga la amestec oxid de fier functie de culoare si nuanta pe care o dorim.
Atentie!
Culoarea care se va vedea in acvariu este asemanatoare cu cea a backgroundului umed dar va fi influentata de neoane intr-o buna masura. Ca sa ne dam seama cum va arata rezultatul final e indicat sa facem o proba pe care sa o punem in lumina neoanelor. La vopsirea cu oxid, la ultimul strat, se tamponeaza cu pensula perpendicular pentru. a nu se lasa dungi.
13) - Se repeta aceasta operatie de 5-6 ori pana se obtine rezultatul dorit dupa care se lasa la uscat o saptamana. In acest timp se stropeste zilnic de 3-4 ori cu apa si nu se usuca la soare!
14) - Se lasa la detoxifiat mimim 2 saptamani in apa cu schimburi zilnice. Poate sunt necesare mai multe zile in cazul pestilor sensibili dar eu unul nu am avut probleme.
15) - Se instaleaza backgroundul in acvariu prin impingerea de sus in jos si cu marginea inferioara lipita de peretele din spate al acvariului. In momentul in care ajunge la substrat se sapa putin dupa care se impinge sub intaritoare si se apasa usor in locurile unde sunt ventuzele.
Daca acvariul este mai mic si nu are intaritoare pe lungime atunci se pot pune cateva ventuze in partea inferioara pentru a se prinde de fundul bazinului.
16) - Dupa instalare este indicat sa se urmareasca pestii mai atent pentru a observa daca apar probleme.

Spor la treaba !


tutorialul este excelent!

Nu am prins ideea cu instalatul background-ului

Acvariul meu are intaritoare pe lung deci este cam imposibil sa culisez sticla pe sticla. Intrebarea este: nu se ridica fundalul avand in vedere ca spuma e cam usoara? vreo alta varianta de a atasa fundalul de geamul din spate in asa fel incat sa poata fi scos la nevoie exista?

Alexu'

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Sugar_Baby wrote:



Acvariul meu are intaritoare pe lung deci este cam imposibil sa culisez sticla pe sticla.

Alexu'

pai am zis ca se da jos de pe suportul de sticla la final.

Sugar_Baby wrote:
Intrebarea este: nu se ridica fundalul avand in vedere ca spuma e cam usoara? vreo alta varianta de a atasa fundalul de geamul din spate in asa fel incat sa poata fi scos la nevoie exista?

Alexu'


dupa ce s-a "curatat" se da jos de pe suportii de sticla si se prinde de geamul de sticla cu ajutorul ventuzelor iar intaritoarele, care sunt pe lungul acvariului, il vor tine bine. pentru ca e cu ventiuze poti sa-l scoti afara cand vrei.

Acvariul meu
[Yahoo!]
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

dupa ce am urmarit si am citit diferite pareri pe forum am si eu o intrebare
pe partea din spate a acvariului unde se face acest background am teava pe care intra apa din pompa .gaurile sint orientate in jos la 45 de grade ca jetul puternic sa strice plantele....ce fac cu aceasta teava daca imi fac un asemenea background?
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

cum adica sa strice plantele?

e destul de dificil sa maschezi teava de la filtru in spuma poliuretanica. eu am pus returul peste intaritura de la acvariu si capatul l-am camuflat dupa un echinodorus.

Acvariul meu
[Yahoo!]
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

m-am referit ca are jetul foarte puternic...
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com