[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebare bomba CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Tocmai am terminat recipientul si tubulatura pentru bomba de CO2(nu ca mi-e musai sa o folosesc dar am vrut sa vad daca sunt capabil sa o fac.)
Are tot ce trebuie de la supapa antiretur la numarator de bule la... tot.
Singura problema e ca in capacul de cola prin care am bagat tubul am folosit super glue... Stie cineva daca dupa uscarea super glue-ului exista riscul sa intre pe langa CO2 si ceva gaze toxice din cauza lipiciului?
Mi-e groaza sa folosesc jucaria sa nu fac mai mutl rau decat bine.
Are cineva experienta cu super glue + acvarii? Chiar si din alte surse decat personale?
Mersi!

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Gaseste un burghiu cu 0,5-1 mm mai subtire decat furtunul de CO2. Faci gaura cu acel burghiu in dop. Furtunul va intra fortat si nu vei avea nevoie de niciun lipici.
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

Redknee wrote:Tocmai am terminat recipientul si tubulatura pentru bomba de CO2(nu ca mi-e musai sa o folosesc dar am vrut sa vad daca sunt capabil sa o fac.)
Are tot ce trebuie de la supapa antiretur la numarator de bule la... tot.
Singura problema e ca in capacul de cola prin care am bagat tubul am folosit super glue... Stie cineva daca dupa uscarea super glue-ului exista riscul sa intre pe langa CO2 si ceva gaze toxice din cauza lipiciului?
Mi-e groaza sa folosesc jucaria sa nu fac mai mutl rau decat bine.
Are cineva experienta cu super glue + acvarii? Chiar si din alte surse decat personale?
Mersi!


stai linistit ca functioneaza. Pe cand foloseam bomba cu co2, in capacul sticlei de cola am pus un robinet de la pompele de aer(pentru reglarea debitului de co2) si l-am lipit cu super glue, dupa care l-am lasat sa se usuce si nu au fost probleme.

insa daca bagi numai furtunul fara lipici, si opresti gazul prin alta parte(mai sus) e posibil sa iti faca presiune in sticla si sa ti-l arunce afara.

old Consigliere
Redknee
Member

Joined: 12/11/2009 11:09:27
Messages: 172
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Beton, mersi tuturor de raspunsuri, super glue-ul e uscat tun, azi dau drumul la bomba!

Nu mananc din palma indiferent de meniu Si mai stiu ca un vanator de succes ajunge prada-n pustiu
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com