[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvariu 200 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Din cate imi aduc aminte erau recomandati cam unul la 50litri . Deci 4 maxim. In legatura cu adaptabilitatea eu din vreo 12 cati am avut in decursul timpului nu mi a murit decat unul . Ai grija si fa adaptarea lor ca la carte.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Mersi, o sa merg pe recomandarea ta si o sa iau 4 bucati.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

pentru ca am citit ca ai 5 creveti amano ,as vrea sa te intreb daca-i vezi ziua prin acvariu?eu pe ai mei ii vad doar noaptea cu lanterna

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

ioanis wrote:pentru ca am citit ca ai 5 creveti amano ,as vrea sa te intreb daca-i vezi ziua prin acvariu?eu pe ai mei ii vad doar noaptea cu lanterna



Ii vad si ziua. Le place sa stea pe sus. Am o planta agatata de filtru care se unduieste frumos sub jetul ce iese de la fitru si din cate vad le place sa stea si ei pe acolo, se lasa unduiti impreuna cu planta.


Desi nu are in mod direct legatura cu ce m-ai intrebat, am mai observat un comportament ce imi place la ei. Sunt mult mai smecheri ca si verii lor mai micuti RCS-ii si pandesc cand le dau de mancare la pesti si se baga fara frica printre cei 30 de neoni si iau parte la festin. Sunt niste vietati foarte interesante, pacat doar ca e asa de grea si cu complicatii imnultirea lor.



Toate bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2011 11:02:17


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Astazi am vazut primul pui de RCS. E foarte rosu si l-am confundat cu o radacina de moss. Am si multe femele cu oua, aproximativ 6-7, din care doar una are ouale verzi. Oricum din cate am inteles si alea sunt fertile, doar ca ies puii mai putini colorati.

PS: puii se descruca singuri nu? nu trebuie hraniti cu hrana speciala pt ei....?
PS2: am vazut mai multi pui intre timp


PPS: am observat un comportament ciudat la amano ieri. Am 5 indivizi si dupa cate mi-am dat eu seama doar 1 femela cu oua. Ei bine, ieri toti masculii inotau frenetic si cand se intalneau unu cu altu se fugareau. Cand se intalneau cu femela ramaneau pe langa ea, doar ca ea ii respingea. Stiu ca nu se pot inmulti in apa dulce, dar era foarte tare spectacolul ce il ofereau.


This message was edited 1 time. Last update was at 06/08/2011 11:30:44


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Poze cu acvariul la 1 luna de la start:

image
image
image

Mai multe aici:

http://s280.photobucket.com/albums/kk185/pushkatu/Acvariu%2006%20AUG%202011/?albumview=slideshow


Astept pareri si critici.



Hai multam!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Sincer pare cam slab luminat acvariul asta in cazul in care nu ai intunecat tu pozele cu vreun program de editare foto.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Sincer nu am avut un aparat foarte bun.

Pe viu se vede(ca si lumina ) aproximativ asa:

image

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Eeeeeeeeeeeeee altceva.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
claw93
Member
[Avatar]

Joined: 09/01/2011 23:55:54
Messages: 180
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Felicitari pentru acvariu,sa il stapanesti sanatos.

Am remarcat ca ai Scalari cu guppy,te sfatuiesc sa renunti la guppy deoarece vor ramana fara codite,in rest totul mi se pare ok atat ca nu imi place acea planta plutitoare si app cum se numeste.

Numai bine.
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Multumesc, dar nu mai am scalari nici guppy. Primii au plecat aseara la un amic si guppy la fel acum cateva zile. Mai am doar neoni clasici +neoni black, creveti si cativa melci. Ultima poza nu e de actualitate, doar cele 3 de mai sus.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Am facut schimbul de apa azi si am curatat si filtrul. Spre surpiza mea si spre norocul lor am gasit 7 pui de RCS in el. Posibil sa fi fost mai multi, dar ma bucur ca am reusit sa ii salvez macar pe astia. Am citit mai demult ca au obiceiul asta prost sa intre in filtru sau ma rog sa fie trasi, dar sincer nu ma asteptam sa gasesc atatia.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
dsxstyle
Junior member
[Avatar]
Joined: 08/06/2011 13:34:03
Messages: 93
Location: Cluj
IP:
Offline

felicitari e chiar placut ochiului sa vezi asa acvariu, mai ales cand e populat cu vietatile care'mi plac mie cel mai mult :creveti si neoni

sa'l ti tot asa frumos sau mai frumos
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Multumesc, o sa imi dau silinta sa sti.

Am uitat sa mentionez ca mi-am luat si 4 creveti Bamboo. Sunt foarte simpatici si interesanti cand se hranesc. Isi petrec majoritatea timpului pe si sub filtru si mi se par uriasi chiar si fata de amano.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
dsxstyle
Junior member
[Avatar]
Joined: 08/06/2011 13:34:03
Messages: 93
Location: Cluj
IP:
Offline

si eu am bamboo cam de 1 saptamana.. este extraordinar de frumos

pacat ca nu se pot reproduce in acvarii si ca trebuie pescuiti din mediul lor natural , dar macar sa ne straduim sa le oferim un mediu prielnic

This message was edited 1 time. Last update was at 10/08/2011 10:29:26

Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Da, sunt frumosi foc si au si un colorit interesant de la maro cu galben pana la un portocaliu puternic. La mine stau agatati de firele de Hydrocotyle leucocephala pe care le-am agatat la randul lor de filtru. Cand se hranesc sunt atat pe preocupati de hrana incat ii ignora pe red cherry care mananca la randul lor stand bine mersi pe spate lor.

Si in alta ordine de idei, s-au pus pe :18: neonii. Sa vedeti aici dansuri si intoarceri la 180 grade in 2 timpi si 3 miscari. Am vazut si cum a expulzat o femela icrele, acompaniata fiind de 2 masculi, insa foarte putine au apucat sa ajunga jos, le-au papat prapaditii astia mici aproape pe toate. De restu se vor ocupa crevetii, care dau deja tarcoale locului unde le-a expulzat.
Sunt bucuros ca se simt bine, atat crevetii cat si pestii si mai nou majoritatea plantelor, cu vreo 2 inca mai am batai de cap, dar toate la timpul lor.

Am mai multumit odata pe la inceputul topicului si o sa o mai fac odata, pentru ca nu m-as fi putut bucura de ceea ce am facut fara ajutorul pe care l-am primit de la acest forum, direct sau indirect. Sanatate si voie buna va doresc la toti! Eu mi-am atins scopul in proportie de 90% cu acest acvariu si de acuma o sa ma bucur cat pot de el. Fiind mai conservator de felul meu, sper sa fie o perioada cat mai lunga. O sa mai postez cand mai am ceva nou de spus.


Inca o data sanatate!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Revin cu o intrebare:

Pot afecta reproducerea la RCS pe termen lung, pana in punctul in care nu o sa se mai reproduca deloc(masculii sa devina sterili) daca o sa folosesc o gama de fertilizare micro+macro, cea micro continand o cantitate de 0.23% cupru?

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Revin cu bucurie in suflet. Am descoperit intamplator un pui de melc asasin pe o frunza de anubias, eu uitandu-ma dupa pui de RCS. Am vazut tot pe tulpina aceluiasi anubias, multe oua, cateva eclozate, altele nu. Chiar nu ma asteptam la asa o surpriza placuta.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Da' poze cu acvariu nu mai vedem ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Sper sa pot pune cateva cat de curand. Problema e ca combinatia dintre lipsa unui aparat propriu si o conexiune la internet aiurea, fac ca postarea si a 3-4 poze sa devina un chin si nu o placere.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com