[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvariu 200 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Ne e nici o problema LUPmic, chiar incurajez astfel de dezbateri, care ajuta in opinia mea, deoarece apar noi informatii pe care le pot pune si altii in practica.

E foarte frumos acvariul donpisote, sa te bucuri de el cat mai mult. Ce filtrare ai?

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Parca un e900 daca nu ma inseala memoria.
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Asa este dar am mai pus si o pompa de apa de 300 litri / ora ca sa faca o circulatie mai buna a apei in acvariu

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Legat de Lampa Hagen T5 HO dubla, pentru ca pe asta m-am hotarat sa o iau, ce neoane imi recomandati si de unde le-as putea cumpara(online)? Probabil ca pe viitor o sa mai cumpar una, dar cum ziceam si in primul post, nu vreau sa fac expozitie de plante, doar ce se poate, avand in vedere lumina pe care o voi avea. Fiind doar 2 neoane, nu prea stiu cum sa ma orientez si sincer nici experienta prea mare nu am in domeniu. Asa dupa intuitia mea, as zice ca ar fi mai ok 2 tipuri diferite, dar astept pareri ca sa fiu sigur.

Legat de filtru, m-am gandit sa iau un Filtru intern Tetratec 1000 L/h. Stiu ca se recomanda filtrele externe, dar momentan nu am loc pentru un asemea filtru. Posibil sa iau unul cand voi cumpara si un corp de mobilier pentru acvariu, dar asta mai tarziu. Ca sa compensez, m-am gandit sa folosesc si filtrul pe care il am acum, un Resun de 400-450 L/h. Si aici astept pareri. Am ales Tetratec pentru ca mi se pare accesibil ca pret si avand in vedere ca are un debit de 1000l/h nu este prea scump, comparativ cu alte filtre interne cu acelasi debit.


Multumesc.

PS: O sa postez si primele poze cu acvariul mai deseara, daca ma lasa internetul. Nu are nimic inca in el.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/05/2011 11:00:23


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Tot legat de neoane, revin cu o intrebare suplimentara. Vad ca cele mai multe si ma refer la cele specifice artei acvaristicii au termen de valabilitate de 6 luni. Eu am folosesc un neon de 18 w sera plant color de prin octombrie. Mai e bun sau trebuie schimbat? De ars vad ca nu se arde, eu am crezut pana acuma ca cam atat dureaza pana se ard, aprox. 6 luni.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu se arde, ideea era ca dupa aproximativ 6 luni se degradeaza spectrul luminii pe care o emite si, daca vrei sa dai plantelor acelasi spectru, ar trebui sa schimbi neoanele.
toate neoanele isi schimba usor spectrul dupa o vreme, nu doar cele de acvaristica.

daca le inlocuiesti sau nu ramane la latitudinea ta. parerea mea e ca e prea devreme, eu le am de mai bine de 1 an si nu s-a schimbat nimic in rau la plante.



Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Pai prea mult nu o sa il mai folosesc oricum ca renunt la setupul in care il folosesc. Era doar bine de stiut cum sa procedez pe viitor, multumesc pentru raspuns.

Legat de celelalte amanunte si intrebari pe care le-am scris in antepenultimul meu post, raman valabile, astept in continuare sa ma lamureasca careva.


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

MariusBistriteanul wrote:Tot legat de neoane, revin cu o intrebare suplimentara. Vad ca cele mai multe si ma refer la cele specifice artei acvaristicii au termen de valabilitate de 6 luni. Eu am folosesc un neon de 18 w sera plant color de prin octombrie. Mai e bun sau trebuie schimbat?

Daca vrei performanta, adica plante pretentioase e bine sa schimbi tuburile T8 dupa 6 luni. Daca nu, poti sa le mai folosesti si dupa 6 luni. Depinde de buzunaru' tau si de plantele pe care vrei sa le cresti.
Daca ai un acvariu cu Echinodorus, Barclaya, Anubias, Microsorum ....... poti folosi tuburile pina se ard, citiva ani.

T5 au randament bun mai mult, peste un an.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi domnu' Faraon, o sa tin cont.

Ei bine am reusit cu chiu cu vai sa uploadez o poza. Mi-a luat 9 min, in fine:

image

Acvariul e pe balcon momentan, dar e gol dupa cum se si vede.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai putea sa folosesti:
http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/211981/Neon-FQ-39W-865--T5-soclu-G5--HO-Const--Cool-Daylight-Osram
altii folosesc in combinatie cu
http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/211979/Neon-FQ-39W-830--T5--soclu-G5--HO--Warm-White---Osram
De aici poti face si comanda online.
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

O sa ma uit si peste link-urile astea la lucru deseara. Intre timp am reusit sa mai uploadez o poza:

image

Butugura o voi aseza undeva la mijloc. Intre cracile ei o sa pun cateva nuci de cocos si plante evident. Ca fauna, m-am tot gandit si cred ca voi tine un banc de vreo 30 de neoni si ca sa diversific un pic, voi mai lua 1-2 perechi de ramirezi, in functie de cum imi voi amenaja. Nu de alta dar nu imi place sa ii vad ca se bat non stop. La guppy cred ca o sa renunt de tot. Sunt prea "invazivi" desi sunt frumosi. Eventual o sa tin ancistrusul care il am acuma si o sa mai cumpar si 5-6 corydoras panda si cam atat.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Cosmin G
Member
[Avatar]
Joined: 10/01/2011 23:04:02
Messages: 271
Location: Constanta
IP:
Offline

Succes.
Sa vedem ce o sa iasa.

Coz007
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Multumesc Cosmin, sper sa iasa ceva frumos.

Legat de fauna, m-am gandit sa tin neoni cu ramirezi. Am citit zilele trecute multe topicuri de la sectiunea Characidae si am vazut ca nu ar fi probleme mari legate de compatibilitatea acestor 2 specii. Ma adresez acum celor care au mai tinut aceste specii impreuna, chiar se inteleg? Nu as vrea o compatibilitate de genu, neoni franjurati sau dati disparuti din cand in cand. Mentionez ca am mai tinut neoni cu ramirezi, dar o perioada scurta de timp. Cat despre neoni, cum ar fi mai ok, o singura specie, gen 30 de bucati neon clasic, sau se poate si in combinatie cu alte specii de neon, cum ar fi neonul negru. Eu vreau sa le ofer conditii apropiate cat mai mult de mediul lor natural. Nu as vrea sa ii zapacesc de cap amestecandu-i. Imi place sa le vad comportamentul lor, fara a fi bruiati de alti pesti. Si nu ma deranjeaza deloc daca nu o sa am o diversitate mare de specii. Prefer mai putine, dar ca la mama lor natura acasa.

Sunt deschis si la alte sugestii/combinatii. Neoni+ ce aveti voi de zis.
Nu vreau specii care sa depaseasca 6-7 cm sau specii cunoscute ca fiind agresive.


Multumesc!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

M-am tot gandit cum sa fac cu iluminatul. Cred ca as iesi mai ieftin daca as face un capac in loc de lampa de care ziceam mai sus?

Bugetul meu pentru iluminat este momentan de 400 lei. Lampa costa aproape tot atat. Cele 2 neoane vor mai costa inca cateva zeci de lei. E destul de scump, dar sunt dispus sa merg pe varianta asta daca nu gasesc altceva mai rentabil. Problema e ca nu stiu cu cine sa vorbesc sa imi confectioneze un astfel de capac si cam ce costuri implica. Dimensiunile acvariului le-am scris in primul post.

Aveti ceva sfaturi pentru mine?

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Parerea mea o stii. Eu zic sa nu iti faci capac clasicl Eu am avut pe rand capac , lampa cu neoane t5 si acum lampa hqi careia ii astept comanda la becuri.
Dintre toate cele sus enumerate la capac nu m as intoarce niciodata. De ce ? Pai averam mana numai rani de la bagatul si scosul mainii in acvariu , si faptul ca vara se incalzeste apa foarte tare cu capacul pus , si nu in cele din urma faptul ca nu ai libertate de miscare in alegerea locului de amplasare a hardware ului . In ce priveste tunsoarea plantelor cand aveam capac era groaznic . Daca lasam capacul pus ma zgariam tot pe maini iar daca il ridicam nu mai vedeam nimic in acvariu asta in conditiile in care am foarfeca si penseta de 30 cm. In ce priveste hqi pot sa spun ca asa cum zice o anume reclama efectul de shimering este de nepretuit fara a mai pune la socoteala lumenii per litru si calitatea luminii.
Asta e parerea mea personala dar alegerea este a ta si cel mai important este bugetul in care trebuie sa te incadrezi.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Aaaa mersi pentru doza de realitate Problema cu lampa de care zici tu este ca e masiva si o sami prajeasca mobila, spatiul ramas nefiind foarte mare. Legat de capac stiam povestea, dar trebuia sami mai confirme careva odata, ca sa renunt de tot la idee.


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Un capac home made iti poate furniza si lumina atunci cand umblii in acvariu si spatiu de manevra.
Intr-adevar treaba cu temperatura apei ridicata de capac este mai greu de stapanit dar nu imposibil.
donpisote avea un capac "de firma" care avea fanta mica pentru a baga mainile pana la cot, iar daca il ridica sau dadea la o parte trebuia sa-i tina vecinu lanterna
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline



Ei bine, am comandat deja lampa. Referitor la neoane, o varianta ar fi ce a recomandat colegul mai sus. Ar mai fi si alte variante ok? Nu ma prea pricep si prefer sa merg pe mana ciuva cu experienta decat sa fac experimente, care cer bani...


Mersi.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai sunt si astea:
http://www.happypets.ro/aqua-medic-plant-grow-t5-p-1281.html
sau probabil si mai bune Giesemann dar pe astea nu stiu unde le gasesti.
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

A sosit si lampa zilele trecute, e mare . Imi incape perfect in spatiul destinat acvariului, care are o inaltime de 67 de cm. Raman cam cu 2 cm pana sus, deci nu este riscul sa imi prajesc mobila. Partea grea, din punct de vedere financiar a trecut, mai am de luat doar substratul si neoanele. O sa merg pe varianta pe care mi-a recomandat-o donpisote, adica manado 30 de litri + dupla root 200 grame, iar ca neoane o sa folosesc un Aqua Medic Plant Grow T5 39W - 849mm, care mi-a fost recomandat de ultkas si inca un neon pe care insa nu is hotarat. Daca nu ma decid, o sa iau 2 Aqua Medic Plant Grow T5 39W si gata.

La acvariu ma gandesc sa ii pun si o intaritura in H ca sa fiu mai sigur. Legat de capacul de sticla care o sa fie 2 bucati, de o parte si de alta a intariturii in H, se merita sau mai bine las fara? Nu vreau sa imi slabeasca lumina care si asa nu este excelenta. Ce ziceti?

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com