[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Rift drift" - mbuna tank  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Azi am adus acasa noul acvariu pentru africani si in urmatoarele cateva ore ii vom face o proba de apa. Cateva detalii despre proiect:
- acvariu 150x50x50 sticla de 10 cu intarituri in forma de H
- postament din PAL de 19 (doua blaturi de 150x5 legate de 2 picioare in forma de H, fiecare H e format din trei placi de dimensiuni 50x70) si rola izopren de 12 mm
- filtrare: Eheim 2228 (spartura de lava + spartura de Siporax + bile ceramice poroase amestec Eheim + JBL cu burete pe intrare) + 2 x Resun SP-1100 l (filtre interne de500 l/h) + Eheim Aquaball; iesirea filtrelor Resun este conectata la intrarea unui reversed UGF
- nisip cuartos alb de la Hornbach si roci calcaroase
- 9 Pseudotrophaeus elongatus "Mpanga" + 9 Labidochromis caeruleus
Deocamdata fara capac sau galerie, lumina este asigurata de 2 lampi amplasate in lateralele acvariului. Spre sfarsitul lunii ma voi hotari la sistemul de iluminare final, am in vedere trei variante posibile:
- galerie Hagen T5 H0 2 x 54 W
- capac 150x50 "no name" de pe ebay cu livrare in Germania si trimis in Romania de catre rude
- capac Juwel 150x50
Multumesc pe acesta cale lui Lofty pentru materialul biologic si geologic de calitate (pietrele din vechiul setup african al lui Lofty anterior rocilor dementiale actuale au ajuns la mine).

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Asteptam cu interes. Personal o singura observatie: prea multe filtre interne care sunt inestetice si ocupa spatiu. Renunta la 2, mai bine un extern, un JBL e900 de ex pentru ca si 2228 e cam slabut. Iar reverse UGF...am la un acvariu si direct UGF si reverse....a fost cam pierdere de vreme...nu se pot compara cu-n jet de filtru extern orientat sa bata catre fundul bazinului sau c-o Hydor Koralia 3, tot asa, orientata paralel cu fundul bazinului, in partea de jos a lui.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Update de la primul post:
- acvariul a trecut cu bine proba de apa
- am asezat gratarul de UGF dar fara sa il mai conectez la ceva (il voi folosi doar ca un fel de egg-crate, pentru a izola pietrele de sticla de fund in caz ca locuitorii se dedau la "excavatii" majore)
- am pozitionat si pietrele, poate un pic prea "flat" si prea simetric dar cu destule "grote"
- am bagat doar 2 filtre interne, pozitionate cat mai jos, aproape mascate de pietre
- incalzitor Resun de 250 W cu gratar de protectie Hagen
- in-take-ul de la canistra bricolat cu un burete de la un filtru cu aer
- out-take-ul de la canistra adaptat din spay-bar-ul de la JBL e700 (se incadreaza perfect pe latimea de 50 cm si face valurire pe toata latimea acvariului, valurile se simt cam pe jumatate din lungime - daca oxigenarea nu va fi suficienta dau drumul si la aeratorul Venturi de la filtrele interne)
- mediile de filtrare de la canistra sunt in ordine de jos in sus: 30 de bio-balls (de la filtrele interne Resun) in spatiul cel mai de jos, spartura de lava, spartura de siporax, amestec bile Eheim + JBL; mediile filtrante au mai fost folosite intr-un acvariu, si azi am mai adaugat 7 capsule de Bactozym
- iluminare cu lampa Hagen T5 HO 2x 54 W, cumparata azi; astept livrarea miine a tuburilor de neon, deocamdata Osram 840. Au adus azi la Zoo-mania si tuburi Philips / Ferplast, dar preturile sunt mult prea mari (88 de lei un Aquarelle, iar Aquasky cred ca e aproape dublu - cam mult pentru un daylight, deocamdata mergem pe variata de buget redus Osram 840 si poate trec pe 865 in curand)
- "popota" formata din doua hranitoare automate Juwel, plasate pe cele doua intarituri transversale
- am bricolat si instalatia de over-flow pentru schimbul de apa la picatura si am conectat-o la scurgerea comuna (la cele 5 acvarii am facut schimb de apa la picatura cu sistemul Gardena, la acvariile de 160 si 180 l reglata la 1 l/h, la acvariul de 375 l pot sa urc mai sus pina la 8 l/h); deocamdata in prima saptamina in perioada de "ciclare" nu schimb apa
Asta e in mare proiectul, un "african" mai ciudat (open top) de buget redus. Maine dupa montarea lampilor si mutarea pestilor voi face si primele fotografii.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2010 23:27:51

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si deci, pozele? Unde sunt pozele?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Link catre albumul cu acvariul nou:

http://picasaweb.google.com/tiberiu.atudorei/RiftDriftMalawi375L?feat=directlink

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acvariul arata bine, pestii sunt, in mod sigur de calitate. Vazand insa pozele imi vin in minte cateva sfaturi, intrebari, avand in vedere ca am doua acvarii cu africani, ambele mari (130x60x60 si 170x60x60) si ambele open top.
Asadar, lampa aceea Hagen este de 120 si ai extins-o la 150 prin acei suporti de prindere? Era o lampa de vanzare in cj, la zoomania, de 150 cm lungime...de aceea intreb. N-am luat-o eu pentru ca la bazinul de 130 am luat una Ferplast, iar la cel de 170 mi-am facut eu.
Avand in vedere ca africanii au prostul obicei de a sari din bazin, va trebui ca intre marginile acvariului, respectiv intaritoare sa faci si sa pui niste "capace" din plasa. Mie cel putin mi-au sarit din bazine si tropheusi, si mbune. E preferabila plasa comparativ cu sticla pentru a pastra caracterul de open top al bazinului. Am folosit plasa de juvelnic, cu "ochiul" de 1 cm, construind o rama din pat PVC pentru instalatii electrice. Am folosit niste tub PVC in jurul caruia am infasurat plasa si am cusut-o pe margini, apoi tubul l-am introdus in canalul patului PVC si am siliconat intens canalul acela. Dupa uscarea siliconului, plasa a ramas bine intinsa, iar capacul s-a "asezat" perfect in locul lui.
Hranitoarele....hmmm....la un moment dat m-am bazat si eu pe ele, dar in urma "pierderilor" suferite de-a lungul timpului in momentele plecarii de acasa, cand ele ar fi trebuit sa-si faca treaba, am renuntat la a le mai folosi. Ma bazez pe prieteni care trec o data la 1-2 zile pe la mine si-mi hranesc pestii cand nu e nimeni acasa. Mai mult, asezate fiind deasupra apei, mancarea din ele se umezeste rapid. In cazul fulgilor, devin complet inutilizabile, iar daca-i hranesti cu granule, mai devreme sau mai tarziu se vor umezi, rezultatul fiind acelasi...cu atat mai mult cu cat sunt hranitoare Juwel care nu au sistem de aerisire a compartimentului hranei.
La un bazin open top, marea problema este si va ramane umiditatea pe care o induce in incapere, determinata de temperatura apei, sursa de lumina, utilizarea ventilatoarelor pentru racirea apei, vara, miscarile apei, oxigenarea apei....Umiditatea la randul ei poate crea probleme vizavi de aparitia condensului si apoi a mucegaiului in diferite colturi, mai ales in colturile camerei expuse contactului cu aerul din exterior....futui...ce exprimari "sifilitico-fantastice" ...intelegi tu ce vreau eu sa zic. Mai mult evaporarea intensa te poate duce la "pierderi" de circa 20-25 litri / saptamana, iar vara chiar dublu.
Problema umiditatii eu am rezolvat-o astfel:
La acvariul de 170x60x60, de la servici, am luat un dezumidificator pentru incaperi si-am rezolvat problema. La acesta am si schimb la picatura astfel ca nu am probleme cu pierderile de apa din bazin.
La cel de 130x60x60, de acasa, am chiller care mentine temperatura la 26 grade permanent iar evaporarea este foarte redusa. Si de 2 ori pe saptamana schimb cam 80 litri.
Sper ca iti vor fi de folos "experientele" mele.
Succes si felicitari ptr bazin!

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2010 12:00:28


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Hagen face lampi de 24", 36" si 48" sau i sistem metric pentru aproximativ 60-90-120 cm (a mea e de 122 cm). La fiecare se poate regla lungimea intr-o plaja destul de larga (cam -10 +40cm daca tin eu bine minte) Lampile pot fi simple sau cu dubla montura. Lampa de 24" foloseste tuburi T5 de 24W si acopera lungimile standard de 60 cm si 80 cm, cea de 36" are tuburide 39w si acopera 80-100-120 cm, cea de 48" tuburi de 54W si merge la 120-160 cm.
Cu evaporarea si condensul...vom trai si vom vedea. Stau la casa si e destul de bine izolata pe exterior, pina acum nu am avut nevoie de aer conditionat. In camera cu acvarii am 375 + 3 x 180 + 1 x 160. Acvarile de 180 l sunt Eheim/ MP Aquapro 100 cu modificari in capac (adaugare neoane T8 2x30 sau 1 x 30 sau 1x30 + 1 x 18 in functie de necesitati). Asta vara a fost cam...hmm..cald..si umed. Noroc ca am in ele discusi si scalari...specii care suporta destul de bine caldura. Ma batea si pe mine gandul la un dezumidificator..ce model folosesti?
La acvariul de africani puteam opta fie pentru capac no-name adus din Germania (cam 66 de euro livrat in Germania, plus cat o costa pachetul de acolo) - dar capacelele de acces erau foarte mici, un Juwel cumparat din Romania (cam la 200 de euro), sau open top - lampa cu cele doua tuburi m-a costat cam 360 lei. Am ales open top pentru iluminare mai buna si pentru acces mai usor.
Deocamdata pestii sunt cuminti (asa au fost intotdeauna): nu prea misca de pe fund si din grote, nici macar la masa. Pina acum n-am avut pierderi..daca va fi nevoie voi face un sistem cu plasa sau mai simplu placi de plexiglas rezemate pe intaritoare.
Am 3 hranitoare Eheim si 3 Juwel...cele Eheim le folosesc la discusi si scalari (pentru 4 mese pe zi - Juwel nu permite decat 2 mese pe zi la 6 ore distanta). Ai dreptate ca Juwel nu au aerisitoare, dar au altceva - au un orificiu pentru cuplarea unui aerisitor de la o pompa de aer. Si asta am de gand sa fac in viitor: sa le cuplez la o pompa de aer. Deocamdata oxigenarea o fac prin valurire plus aerisire la minim din filtru intern, dar in viitor poate renunt la filtrele interne daca fac un upgrade (de la Eheim 2228+ 2 x Resun SP1100 la 2 x 2228 sau 1 x 2080).
Sa vad cat va fi evaporarea in o saptamina (plec azi in Italia trimis de firma). Pe viitor n-ar fi o problema: am facut instalatie de apa la picatura la toate acvariile dar evit sa ii dau drumul cand sunt plecat (din motive de comoditate si estetica e facuta cu tub Gardena de 6 mm inclusiv pe partea de overflow, adica o "magistrala" de 6 mm la care vin scurgerile din cele 5 acvarii - face fata debitului dar mi-e frica sa nu imi faca o bucurie vreun melc mai "calator").

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2010 12:46:15

ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Upgrade la filtrare:
(Eheim 2228)+ 2 x (Resun SP-1100L) => Eheim 2080.
Medii de filtrare (de jos in sus):
- 1 l inele Eheim + 1 l inele ceramice JBL + 2l spartura de lava
- 2 l Eheim Substrat + 2 l Siporax (inele sparte in bucati)
- 4 l Eheim Substrat Pro + JBL Micromec
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Foarte tare update!!! Felicitari. Am si eu un 2080, plus multe alte modele de Eheim, Tetra si Jebo...plus ca am vaut Hagen G6-ele in actiune....2080 nu se pot compara cu nimic!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Se cunoaste ca filtrarea e mai buna, cu cele 2 intake-uri plasate in extreme. In timp daca vad ca o sa se adune mizerie pe la mijlocul acvariului o sa bag un powerhead cu o derivatie in T sa impinga mizeria spre buretii de la intrarea filtrului. Nu stiu daca sa bag si o pompa de aer cu piatra. Si sa vad cat de eficiente sunt 2 hranitoare Juwel, cuplate la pompa de aer..
Acvariul merge spre bine, dupa o saptamina pestii s-au acomodat cu lumina mai puternica, au aparut si alge pe pietre (in zonele in care nu aveam, o parte din pietre au fost in vechiul setup de 160l) ..si pe geam. Main si sa vad cad de eficiente e zi de curatenie .

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2010 21:31:33

ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Un mic update, si cu o intrebare catre cei mai experimentati:
image
Algele se dezvolta bine, culoarea verde inchis este "recolta" veche (pietrele au fost folosite in acvariul vechi) iar verdele deschis este "proaspat".
Punctele argintii nu sunt de nisip, sunt bule mici de gaz:
image
De la ce sa fie oare? Gaze dizolvate in apa nu cred ca fie, am instalatie de schimb la picatura si aportul de gaze dizolvate nu e prea mare. Localizarea e in partea superioara, batuta de lumina. Perlare pe alge? Sa fie lumina prea puternica (2x54 W HO la 150x50 cm)? Pestii e drept ca stau mai mult sub pietre, dar la masa si cind nu sunt cu ochii pe ei se misca destul de vioi in spatiul liber. Va rog un sfat: credeti ca lumina trebuie diminuata? "Productia" de alge merge bine, ba chiar prea bine: au aparut ceva alge verzi pe nisip si la contactul dintre nisip si sticla:
image
Si daca tot v-am aratat un "galbenus" trebuie sa va arat si un "albastrel":
image
Dupa cum va povesteam, joaca astia "pitita" cam tot timpul (ca acum au spatiu destul):
image
Piatra centrala (cu o forma destul de interesanta) am numit-o "templul". Mai are o grota in spate care e mai tot timpul populata si de vreo 2 ori am vazut cate un "indraznet" care o explora (o pozitie destul de chinuita, lipit de perete superior cu capul in jos...pacat ca nu averam aparatul pregatit). Pina acum doi masculi au "predicat" din "amvon" - un elongatus si un caeruleus.
image
Cam asa arata acvariul dupa ultimul upgrade de filtrare (2080, fara alte filtre interne):
image
Oxigenarea se face prin valurirea apei (un spray-bar de la JBL e700, "verziturile" de la Eheim nu ma atrag de loc) si pentru siguranta un "difuzor" de aer ("piatra") dar montata discret in spatele incalzitorului intr-o improvizatie (un air-lift ramas de la filtrele UGF si care nu are deloc pretentia de skimmer, e pus doar pentru canalizarea bulelor si eliminarea efectelor neplacute ale spargerii lor la suprafata):
image
Se mai vad pe acolo buretele de la intrarea filtrului (mai e unul simetric in partea celalalta a acvariului), picuratorul Gardena de la instalatia de schimb de apa cu picatura (chestia cu portocaliu), o sonda de ph-controller (nu am ph-controller la acvariu, faceam doar o masuratoare) si overflow-ul (cele doua tuburi verticale, cel din dreapta e scurgerea).
Astept sfaturi si sugestii pentru reamenajare.



This message was edited 3 times. Last update was at 15/09/2010 00:03:26

mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

frumos acvariul, dar urla dupa un background. Cam multa lumina mi se pare (2x54w), o mai fi avand si lampa ceva reflector care amplifica ... o sa apara alge pe geamuri mai tarziu.
Eu personal as mai fi bagat pietroaie ... dar asta tine de gustul fiecaruia.
Un mare avantaj mi se pare schimbul de apa la picatura,

Don't force it ... Get a larger hammer.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si la mine algele perleaza si intrucat mi-am pus background de curand mai tin lumina asa pana incepe si background-ul sa aiba o mica patina de la alge, apoi schimb ceva la iluminare, ca ma dor salele de cate alge sterg cu cardul.
Si NU, nu e card gold Si NU, nu vreau sa-mi bag ancistrusi sa-mi stric biotopul

Inca odata mari aplauze pentru schimbul la picatura

Insa, imi permit sa spun ce nu imi place, chiar daca experienta mea este mica in acest domeniu. Nu imi place ca se vad toate echipamentele, parca taie din naturaletea si aspectul acvariului si e pacat.
Un mare plus ar fi background-ul, si ai putea ascunde toate echipamentele in spatele lui, sau marea majoritate.

Pestii sunt superbi, sa-ti traiasca!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2010 20:37:10


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

E drept ca buretii de la filtru cam sar in ochi, am incercat sa ii maschez cat s-a putut (am renuntat la verziciunile eheim si am pus tuburi transparente, iar spray-bar-ul l-am pus negru).
Am notat ideea cu background-ul (mai ales ca o luasem si eu in calcul in ultimele zile). Si sapind pe net am gasit urmatoarea chestie:
http://shop.magicaquarium.ro/products/Flamingo-Background-60-x-45-cm-%E2%80%93-Rock.html
Imi cer scuze pentru postarea unui link catre un site comercial, am vrut sa postez linkul producatorului dar nu cred ca e JBL, ca nu apare pe lista de produse pe www.jbl.de.
Dimensiunile de 60x45 sunt numai bune pentru ce am nevoie:
- 2 bucati pe lungime, centrate, ar acoperi 120 cm si inaltimea pina sub intaritoare
- alte 2 bucati, pe laterale, decupate la o lungime de 40 cm si pozitionate in partea din fata, iar resturile puse in unghi (45 de grade sau pe acolo) sa mascheze tevile de la filtru, si acolo as putea pune si incalzitorul si tubul de aerare
Pretul ar fi destul de bun, cu 200 lei plus taxele de transport as putea realiza background-ul. Nici nu se compara cu pretul de la Juwel Rock 60 ( e mai mare de peste 3 ori, dar si suprafata e 60x55 vs 60x45).
Sau poate ar trebui sa iau numai 3 bucati, 2 pozitionate central, 1 taiata pe din doua ca sa maschez buretii de la filtre - in felul asta colturile din fata ale acvariului vor fi mai estetice.
O alta solutie ar fi sa incerc sa maschez intr-un fel intrarile filtrului (sa prelungesc tubul transparent, sa ii pun un cot si sa pozitionez buretii orizontal in spatele pietrelor) si sa incerc un incalzitor in-line, iar pentru fundal un autocolant (uni sau rock).
Alte idei?

This message was edited 2 times. Last update was at 15/09/2010 22:37:17

ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si un mic update: azi am prins preotul albastrel in "amvon" de vreo 3-4 ori:
Asta e in lumina naturala, dupa masa:

Si asta acum cateva minute, la flash:

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2010 23:13:01

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca bucatile alea de decor or sa dea un aspect prea natural. Imi par plate, nu au profunzime.

Eu mi-am luat decor Ekol Rock. Care este dintr-o bucata. Chiar daca avariul meu este mic 180 litri, am fost dispus sa sacrific din spatiu doar ca sa aiba un aspect placut ochiului. Mai mult ca sigur va trebui sa mai renunt la pesti ca am 16, dar sunt mici inca. La cati bani am dat pe el sub 200 RON si la cum arata crede-ma, este super.

Din cate vad pentru marimea ta decorul Ekol este din pacate facut din 2 bucati. Dar poate ca imbinarea din fabrica iese mult mai bine decat cea pe care o faci tu. Ia zi, cum suna un decor la dimensiunile tale 150X50 la pretul de 357 RON? Eu cred ca suna bine.
Nu stiu cum sta treaba cu reclamele, si oricum nu am actiuni sau vreun beneficiu de la shop-ul de la care l-am luat, asa ca nu risc vreun warning pe forum DAR iti dau pe privat detaliile, daca esti interesat. Crede-m arata f bine.
Iarasi, cel putin al meu la dimensiunile de 100x40 nu ocupa mai mult de 4cm in medie, dar are cateva portiuni mai in relief care ajung pe la 7-8cm, deci nu ocupa spatiu mult. Este subtire cam de 1cm si ramane apa in spate.

Eu unul ma gandesc sa-mi fac o filtrare si in spate actionata de o pompa puternica si un strat de bureti si ceva bile pe toata suprafata. Standul acvariului nu imi mai permite sa-mi iau inca o canistra ca nu am unde sa o pun la interior.
Imi ascund si incalzitorul, nu o sa mi se mai vada decat tur-retur de la o canistra JBL 900 (mi-a fost mila sa tai decorul doar ca sa-i maschez tuburile) si probabil returul pompei din spate.

Deci daca vrei iti dau pe privat detaliile. Sau daca adminii permit o sa dau un link aici. Desigur, ai variante mult mai bune dar te costa dublu cel putin.

UIte atasez o poza cu decorul:
[Thumb - ekol-decor-rock.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 15/09/2010 23:50:54


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Acvariul arata bine ,chiar bineee
Dar..... locatia .... nu se vede
Nu stim de unde esti

Ogar batrin dar.... cu miros fin
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca iti place mestereala, si daca ai timpul necesar, uite aici o idee geniala pt ciclide. Poti ascunde dupa el si mama intake-urilor si incalzitoarelor. Plus de asta, spatiul ocupat de acesta devine in mare parte ascunzatoare pt pesti. Iar de aratat, arata cum vrei tu in functie de piatra aleasa.

http://www.duboisi.com/diy/BNdiygrotto/bndiygrotto.htm

L.E. Profilele alea sunt burlane de PVC. Ieftin, usor de lucrat, usor de gasit

This message was edited 2 times. Last update was at 19/09/2010 05:03:37


.
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragutza ideea, utilitatea f buna. Vazusem si eu linkul acum vreo 2 luni si ma gandeam sa bricolez DAR singura problema pe care o vad este estetica.
Este f f greu sa lipesti pietrelea alea si sa arate natural. Ce a facut omul ala acolo dupa parerea mea nu prea seamana cu stancile din lacurile africane.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am "rezolvat" lipsa cu locatia din profile (Ploiesti).
In legatura cu backgound-ul, parca am unele retineri. Eu am o abordare mai "zen" in privinta a ceea ce bag intr-un acvariu (stiu, pietrele din acvariul asta numai zen nu sunt) si decorurile mi s-au parut intotdeauna putin artificiale si de o utilitate cel putin indoielnica (in afara de cele care ascund si ceva medii de filtrare). Plus ca dau o nota de "finalitate" in destinatie care nu cred ca ma atrage in acest moment.
Pentru ca initial ma gandeam sa iau un capac de 150x50 m-am orientat catre un acvariu cu baza asta si pentru ca "anvizajam" africani (Malawi mbuna) chiar facusem initial comanda pentru inaltimea de 40 cm .. si la o ora dupa ce am platit avansul am revenit cu un telefon si am cerut o inaltime de 50 cm. Pentru ca nu cred ca la anul voi mai avea africani in el.
In momentul in care caram acvariul pe scara cu cumnatul meu (de la care intr-un fel m-am reinfectat cu virusul acvaristicii) si m-a intrebat ce bag in el a ramas un pic mirat, credea ca acvariul era destinat sa mut discusii pe care acum ii tin in 2 acvarii de 180 l. Asta a fost prima remarca "contra", a doua a venit de la jumatatea mea mai buna care s-a uitat la acvariu (dupa ce am bagat africanii in el) cu un ochi critic si mi-a zis senina ca din cele 5 acvarii asta e cel mai urat ( ma rog, ea e pasionata de plante asa ca are o parere mult mai buna despre un acvariu cu discusi plantat).
Poate si de asta m-am decis destul de rapid si am luat o lampa suspendata pentru un open-top, ca sa imi las ceva optiuni deschise pentru un reset catre plantat ceva mai tarziu. Si intr-un fel mi-am facut-o cu mina mea, mi-am bagat singur a treia "contra" cand am vazut de ce sunt in stare 2 lampi T5 HO de 54 w (cam 10000 lumeni) - n-am obtinut nivelul asta de iluminare nici macar cu 4 tuburi T8 in acvariile de 180 l. Si cand am vazut ce perlare obtin de la alge (pe care n-am vazut-o niciodata la plante, nu tin un pH prea jos din cauza ca discusii si scalarii nu prea se simt bine la nivelul de CO2 necesar pentru perlare) - soarta acvariului a fost pecetluita, va gazdui africani doar temporar.
Cam asta e ideea, "Rift drift" e posibil ca in cateva luni sa devina "Amazon drift" - nu dati cu pietre, decat daca sunt cu o forma interesanta si calcaroase. Pina la urma si discusii sunt tot ciclide .
Si africanii vor fi mutati in doua acvarii de 180l, unispecie, caeruleus separat de elongatus (pina la urma suprafata totala si volulul de apa vor fi cam la fel).
Dar revenind la background - acum am explicat de ce nu ma prea atrage sa bag bani in asa ceva dar as putea face ceva pentru ascunderea buretilor de la filtru. Ma gandeam sa "sparg" un pic formatia de pietre si sa crez doua gramezi in lateral, care sa mascheze buretii, si sa las mijlocul liber pentru alte activitati (am vazut niste miscari coregrafice destul de interesante pe sub pietre).
Ce parere aveti?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2010 19:39:12

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com