[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Casuta lui Jimbo  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Jimbo este noul membru al familiei si anume un Betta Splendens Crowntail.
Acvariul in care il tin are 8 litri 20L x 20l x 20I si este momntan steril.Il tin steril deoarece nu am filtrare si nu pun substrat+nisip pentru ca se impute apa mai repede,astfel am mai mult control fiind steril.Temperatura este de 26-27 de grade [si as dori sa imi spuneti care este esentiala ca sa se simta el bine si sa se dezvolte un colorit frumos].Ca plante nu prea am ce sa ii pun acum dar sa imi spuneti daca are nevoie ca am sa las sa pluteasca cateva poate le pun o greutate sa stea pe fund.Lumina are de la un neon de 18w care il imparte cu celalalt acvariu dar voi cumpara o lampa tip hang-on.
Acum vreau ca posesorii de betta sa imi dea cat mai multe sfaturi+cat voi mai citi si eu.
Ca filtru voi cumpara unul mini,e in jur de 20 de lei si cred ca este de ajuns+ca nu imi trebuie sa faca valuri mari.
Momentan Jimbo e plictisit acvariul este gol.Vreau sa imi spuneti daca este necesar sa ii iau o femela ca deh e si el barbat.
Cred ca in seara asta voi veni si cu pozele,daca aveti sfaturi le primesc cu cea mai mare placere!

This message was edited 2 times. Last update was at 18/03/2012 23:56:51


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Bine ai venit in clubul betta
Despre filtrare, e bine sa fie un filtru mic care sa nu faca curenti prea mari in apa, caci masculii betta sunt cam sensibili la asta (de citit topicul lui viulian: probleme genetice la betta)

Mancare putina, 3-4 granule/zi, altfel se umfla, constipa si ai probleme cu el sa isi revina. Daca totusi i-ai scapat prea multa mancare si a facut gusa, un post de 1-3 zile e o solutie eficienta.

Ii plac plantele, atat cele plutitoare ca sa faca cuib pe ele, cat si din cele viguroase plantate in substrat, ca ii place sa se odihneasca pe frunze, sau sa mai traga cate un somnic cand mai imbatraneste.

Mai las loc si celorlalti pentru sfaturi, si tie pentru intrebari. In rest, e un peste usor de domesticit ca sa iti manance din mana si cu mari afinitati la partea feminina (sotii, fete, etc.)

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline



Si un mic filmulet pana ce vin pozele

Intrebare rapida,sa ii pun sare in apa?Este neaparat?Ca daca asa scot planta ca o sa se strice.

This message was edited 3 times. Last update was at 18/03/2012 22:01:08


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumos exemplar, sa-ti traiasca

Din ce am citit, o temperatura de 25 -26 grade e numai buna, caci la temperaturi mai mari i se accelereaza metabolismul si implicit ii scade durata de viata. Eu il tin pe Grigore la 25 de grade si pare sa fie multumit.

Sustin si eu ce a zis cristi, pune-i si niste plante in substrat, sau muschi pe o crenguta, caci se odihneste pe si prin ele. Al meu petrece o buna parte din zi odihnindu-se. Plante de suprafata am citit ca ar fi utile la constructia cuibului. Totusi eu as pune si ceva substrat, caci un acvariu "steril" pare cam trist. Ca filtru, iti recomand un hang-on, caci nu ocupa spatiu in acvariu. Eu am unul de teoretic 500 litri pe ora, in care am pus 2 bureti si 250 grame de substrat pro si nu face curenti incat sa-l deranjeze, iar volumul filtrant e mai net mai mare/calitativ fata de un intern minuscul cat sa incapa intr-un acvariu de asemenea dimensiuni.

18W dpdv al luminii s-ar putea sa fie cam multisor...

Legat de femela de beta, am citit ca se pune doar in timpul imperecherii, in rest masculul stand singur.

De mancare al meu primeste si apreciaza hikari, sera bettagran si tetra bloodworms jeleu.

Sare am citit ca ar fi recomandat sa se adauge putin, dar nu cred ca se va pupa cu plantele daca pui.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc!
Am sa ii pun un substrat tot de quartz dar as vrea sa ii pun si un substrat fertil sa ii pun niste gazon,daca stiti unu cu pretentii mai mici [fara co2,eventual fara substrat fertil,doar adaos de Fe(Sera florena) si Easy Carbo].Dar cel mai probabil o sa ii pun direct nisip quartz si sa cumpar o grenguta cu un pot de moss,dar toate in timp fiindca nu am bani prea multi.O sa cumpar pt inceput un filtru mic intern si intr-un viitor apropiat v-a veni si un upgrade.
Lumina neonului este concentrata pe acvariul de langa,aici bate doar un coltisor,oricum voi cumpara o lampa si un bec economic,cam de cat sa fie becul?
O sa va tin aici la curent cu toate modificarile .

Si ceva poze : http://imgur.com/a/ydhHC#0

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2012 23:14:43


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Cantitatea de lumina o alegi in functie de tipul si cantitatea de plante... Undeva intre 0,5 si 1 W/litru de apa.
Poti sa cauti ceva lampa care se prinde de peretele acvariului.

Revenind la plante, daca vrei sa ii oferi un mediu cat mai natural, betta creste in orezarii si mlastini cu apa de pana la 70-80 cm si cu o jungla de plante. Lumina... e ca la tropice.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

naitsirc wrote:Cantitatea de lumina o alegi in functie de tipul si cantitatea de plante... Undeva intre 0,5 si 1 W/litru de apa.
Poti sa cauti ceva lampa care se prinde de peretele acvariului.

Revenind la plante, daca vrei sa ii oferi un mediu cat mai natural, betta creste in orezarii si mlastini cu apa de pana la 70-80 cm si cu o jungla de plante. Lumina... e ca la tropice.

O sa iau un pot de moss si ceva plante mai "stufoase".Dar are ceva daca il tin sa zic 1-2 zile asa steril?,pana fac rost de toate materialele?

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu are nimic daca il tii asa, dar ar fi fain pe termen lung sa ii pregatesti o casa faina si confortabila.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Tinand cont ca nu ai filtru, probabil ca e solutia cea mai buna sa fie acvariul steril pentru moment. Caci poti lua toata mizeria de pe fund fara batai de cap.

Cu un pic de flame moss cred ca te pot ajuta eu, dar in week end caci ma omoara facultatea zilele astea. Da-mi un pm pe vineri, sa nu uit sa tai si stabilim cumva sa ne intalnim.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:Tinand cont ca nu ai filtru, probabil ca e solutia cea mai buna sa fie acvariul steril pentru moment. Caci poti lua toata mizeria de pe fund fara batai de cap.

Cu un pic de flame moss cred ca te pot ajuta eu, dar in week end caci ma omoara facultatea zilele astea. Da-mi un pm pe vineri, sa nu uit sa tai si stabilim cumva sa ne intalnim.

Perfect!
A facut intr-o zona niste spuma,sta sub ea putin,ia aer si apoi pune bula de aer in spuma aia si se aduna acolo.Este un comportament normal?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2012 07:42:32


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Da, e un comportament normal... se numeste ca face cuib ... adica e pregatit de imperechere. Asta e si un semn ca s-a acomodat in noul locas si nu se simte stresat.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Fain peste sa ai grija de el - si evita curentii puternici (chiar si un filtru mini face curenti puternici intr-un acvariu, ar fi bine daca ai putea incetini debitul adaugand un furtun ceva pe iesirea filtrului.

In rest, tot ce au zis colegii e adevarat - doar atentie ca daca treci de la steril la non steril o sa fie o perioada in care risti sa ai acumulari de toxine ... Adica ori schimbi apa super des , 50% zilnic sa zicem, cu declorinata si adusa la temp. acvariului inainte, ori incetinesti schimburile dar risti sa se adune concentratii. Masoara des cu teste 5+1 si cum vezi ceva aiurea, pac un schimb de apa.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:Fain peste sa ai grija de el - si evita curentii puternici (chiar si un filtru mini face curenti puternici intr-un acvariu, ar fi bine daca ai putea incetini debitul adaugand un furtun ceva pe iesirea filtrului.

In rest, tot ce au zis colegii e adevarat - doar atentie ca daca treci de la steril la non steril o sa fie o perioada in care risti sa ai acumulari de toxine ... Adica ori schimbi apa super des , 50% zilnic sa zicem, cu declorinata si adusa la temp. acvariului inainte, ori incetinesti schimburile dar risti sa se adune concentratii. Masoara des cu teste 5+1 si cum vezi ceva aiurea, pac un schimb de apa.

Multumesc .
M-am gandit si eu la lucrul acesta.Eu am sa ii prelungesc cu un furtun de la iesirea filtrului si o sa il duc in spatele acvariului si inapoi pentru a combate valurile.O sa fac schimburi de apa in fiecare zi si mai adaug niste plante sa ajut la ciclare .
O intrebare : incalzitorul pe care il folosesc este cel din acvariul mare [50W],este cam mare nu?

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daca incape in acvariu, nu e mare - tot un nano de 50W folosesc si eu, caci de 25W nu am gasit la magazin. Toate merg ok (la nanourile mele la toate am de 50W).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Am cumparat un filtru intern marca "Boyu" si are ca material filtrant ceva ciudat.Bine pe langa burete are o cutiuta cu niste pietricele negre.O fi carbune activ?In informatii scrie ceva dar cine intelege chineza?L-am luat pe acesta deoarece face valuri mai putine.


//LaterEdit : Am pus totul in functiune,cam putin nisip dar atat am avut.O sa mai cumpar sa am in ce sa plantez cateva plante.
Despre filtru : valurile era mult prea mari si am "infundat" teava de la iesire cu niste burete,acum face un curent "sublim" la suprafata.Acel mediu filtrant este carbune activ [l-am sunat pe omul de la pet shop si mi-a confirmat].
Ca plante momentan am un fir de Bacopa amplexicaulis si o "iarba" luata din piata.
Jimbo este vesel,l-am hranit mai inainte,ii dau momentan doar fulgi dar o sa iau cat de curand niste granule speciale pt betta si tubifex .

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2012 20:13:43


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline



Cam asa arata [scuze de convorbirea de fundal].Sper sa fie suficient pt bettan

@naitsirc : Cam asa arata spuma de care ziceam.
image

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2012 07:56:26


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Da, e cuib. Cand se simte bine si e pregatit pentru imperechere, masculul face la suprafata un cuib de bule. Dupa imperecherea cu femela ia in gura toate icrele si le pune pe acea spuma si pazeste cuibul apoi sa nu se apropie nimeni de el. Cateodata nu o lasa nici pe femela sa se mai apropie de cuib dupa depunere si toate icrele care cad de pe spuma le ia cu gura si le pune la loc. Mai multe despre aceasta gasesti aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/3107.page#p30350 sau pe google gasesti multe video-uri cu "cuibul" facut de bettani

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

E bun ca s-a acomodat,acum nu a mai facut dupa un schimb de apa dar pe margini tot sunt bule mici si e un fel de mucus format la suprafata dar e "subtil".Acum astept niste pietre de la un coleg sa fac asa un model si sa am pe ce planta moss-ul promis de stefanp .

Si ceva poze cu rasfatatul : http://imgur.com/a/PMuS0#0

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2012 18:23:45


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Scoate carbunele si baga ceva material biologic.
De asemenea cred totusi ca e prea mic debitul acum..da-i o idee mai tare totusi sa circule apa prin acvariu. Parerea mea.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:Scoate carbunele si baga ceva material biologic.
De asemenea cred totusi ca e prea mic debitul acum..da-i o idee mai tare totusi sa circule apa prin acvariu. Parerea mea.

Din cate stiu materialul biologic este buretele nu?Si am sa mai tai din acel burete de la iesire,pana la urma nu are nici o problema daca e putin mai tare.


//Later Edit :

Cam asa arata compartimentul cu carbune :

image image

Apoi am inlocuit cu burete :

image image image image

Am taiat putin din buretele din gura filtrului si acum debitul este mai mare.Am postat poze sa vad daca am gresit cu ceva .


Si acum Jimbo


Acum e preocupat numai de melci,cum misca cum se umfla pe langa ei.Este bine putina activitate?Sau il poate stresa?

This message was edited 4 times. Last update was at 20/03/2012 20:43:44


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com