[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
doua femele de betta pot sta in acelasi acvariu?  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

imbellis wrote:In carti se spune ca intr-un acvariu trebuie sa ai doar un mascul de betta si trei femele ! (trei femele la un singur mascul).

Si asa este ! Cum spunea cineva mai sus intr-adeva femela cea mai mare si care este prima pusa in acvariu are intaietate, restul convietuesc dupa bunul plac al familiei "alfa" ca sa ma exprim asa !

Si mai e adevarat ca asa se intampla si cu masculii: cel mai mare si mai puternic e atot stapan, restul la coada .... nu se omoara. Exemplul meu, care am in acvariu 3 masculi, dintre care unu face regula.


in acvariul meu am 3 femele de betta (e posibil ca o femela sa fie mascul. e prea mica, nu pot sa imi dau seama) si un mascul(plus un pui mic de guppi, ratacit...). masculul a facut cuib, o femela a depus iar masculul are grija de cuib si de oua. este foarte frumos, nici nu imi vine a crede...
intrebarea mea e, pot sa supravietuisca puii, daca nu scot nici masculul nici femelele, nici puiul de guppy din acvariu? tin sa mentionez ca acvariul este foarte bine plantat (imi place ideea de acvariu olandez) iar ca mancare, am o cutie cu mancare sera mikropan, pentru alevini. este buna?
10x
DrHyperLaur
Junior member

Joined: 01/12/2005 18:39:19
Messages: 18
Location: Cluj - Zorilor
IP:
Offline

imbellis wrote:In carti se spune ca intr-un acvariu trebuie sa ai doar un mascul de betta si trei femele ! (trei femele la un singur mascul).


in ce carti ai citit tu asta?

daca ar fi fost o carte de specialitate (profesionista in cresterea betta) ar fi spus ca nu se tin masculii cu femelele, ci fiecare separat (ideal ar fi ca si femelele sa fie tinute asa... dar se poate folosi si un acvariu comunitar pt ele, singura conditie fiind plantarea abundenta a lui)

@ashavodaz: ce descrii tu acolo se aseamana destul de mult cu conditiile din natura... sunt sanse sa supravietuiasca.. dar foarte mici (sansele)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com