[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 400  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Au ruginit bine de tot, zici ca-s vopsite Arata bine rau, iar Aceii aia zici ca sunt la curse in curentul filtrului, parca au si crescut putin.

Prichindeii ce mai fac?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Hmmmmm.....n-ai bagat neoane de alge verzi ca ale lui Pomi? Arata bine asa, in-maronite, dar si mai bine ar fi aratat inverzite. Conteaza cel mai mult sa asigure "scrapingu" pestilor. Altfel, superb!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super!
Ca sa fiu rautacios, ca vad ca numai de bine se scrie aici Zic, totusi, mascarea echipamentelor? Macar un pic?
In rest este foarte frumos. Real Malawi stuff, man.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

malawi_crys wrote:


evolutii..dap..super...imi place mult de tot peisajul...pestanii se simt ca acasa...felicitari!!!


merci !!!
pestanii se simt perfect....niste nesatui..... dupa ce le dau de mincare, la 10 min dupa, rontaie de pe pietre
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

pomi wrote:Au ruginit bine de tot, zici ca-s vopsite Arata bine rau, iar Aceii aia zici ca sunt la curse in curentul filtrului, parca au si crescut putin.

Prichindeii ce mai fac?


desi le-am dat cu grund, tot au ruginit.....acu' nu stiu exact de unde e culoarea ? de la grund, sau de la rugina ?.....sau s-a amestecat culorile ???
de cind am bagat filtrul ala (la sugestia lui minardy - 2252), a crescut si puterea curentilor in bazin..........si nu pot sa zic ca nu le place . sa vezi cind ajung in dreptul jetului si ii mai arunca . si da, parca au mai si crescut. cel mai mult mi se pare ca a crescut un mascul (de fapt cel mai mare dintre toti).
prichindeii cresc si ei, dar parca prea incet desi ii indop cu simt de raspundere. \
imi este frica sa ii bag in ala mare ca poate ramin fara ei : http://s736.photobucket.com/albums/xx9/mihai74/?action=view&current=MVI_9370.mp4
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

minnardy wrote:Hmmmmm.....n-ai bagat neoane de alge verzi ca ale lui Pomi? Arata bine asa, in-maronite, dar si mai bine ar fi aratat inverzite. Conteaza cel mai mult sa asigure "scrapingu" pestilor. Altfel, superb!

am demarat si programul de iluminare pt alge, dar fiti atenti ce-am patit cu neoanele :
dupa ce am hotarit sa imi cumpar 2 buc JBL solar marin day T5, si le-am comandat la reef, si au venit. cind am ajuns cu ele acasa, am descoperit ca unul era spart....dar spart cum trebuie - rupt de la jumate. am vorbit cu omul de la reef si a spus ca il schimba fara nici o problema - asta se intimpla acum 10 zile. In seara asta la intoarcerea spre casa am trecut pe la reef sa vad daca a venit neonul, si venise. il iau ma uit pe el, scria JBL solar marine day, il desfac sa vad daca e intreg, si era, ....toate bune si frumoase, ajung acasa si cind sa il montez constat ca e mai scurt - 1047mm iar mie imi trebuie 1150mm asta e, l-am mai sunat inca o data pe omul de la reef, si a spus ca rezolvam (baiat de treaba).
din cele 10 zile, 7 zile acvariul a fost luminat numai de un neon JBL solar marine day de dimineata de la 7:30 pina la 24:00, si nimic. nici urma de verdeata. apoi am hotarit sa mai aprind inca 3 aqua medic day light sa vedem ce o sa se intimple....la acelasi interval de functionare. acu' sper sa nu ma insele privirea , dar parca am vazut vre-o 2 punctulete verzui pe virful pietroiului din mijloc (cel mai inalt).......trebe sa am rabdare si sa fiu
dupa ce o sa vina si cel de-al doilea tub, si o sa-l montez, sunt curios daca o sa am acelasi rezultat ca al lui pomi ?!?!?!?!
si de ce spun asta ? el are T8, mai scurt si nu mai retin exact citi wati, dar ce mi se pare foarte relevant este lumina pe care o dau cele 2 tipuri neoane ??? T8 lui pomi mi se pare o lumina calda (sau cel putin asa am ramas eu cu impresia de cind am fost la el) iar T5 parca are lumina mai rece ???? ramine sa urmarim evolutia.
vreau sa te mai intreb daca tu ai avut cumva EHEIM 2252 ??? - am tinut cont de sfatul tau, si am luat unul. s-a nimerit foarte bine exact atunci si am gasit unul sh pe forum - 130 de lei
ce mi se pare "prost" la el, este ca mi se pare cam zgomotos. de fapt daca il compar cu externul JBL e1500, mai tare se aude eheim-ul din apa. - a mai avut cineva asa ceva ???
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

bobesku wrote:Super!
Ca sa fiu rautacios, ca vad ca numai de bine se scrie aici Zic, totusi, mascarea echipamentelor? Macar un pic?
In rest este foarte frumos. Real Malawi stuff, man.


merci
cu mascatul echipamentelor e "durere". nu stiu cum sa fac....de fapt nici nu m-am gindit f tare la asa ceva. imi doresc mai intii sa apara algele, si apoi si la o sa ma gindesc cum sa pitesc echipamentele
cel mai greu o sa fie cu filtrul intern.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Despre Eheim.
Nu are voie sa faca zgomot. Sau are joc la lagarul elicei sau nu e montat corect. Aici, in acest pdf http://www.eheim.de/eheim/pdf/de/anleitungen/ifilter/powerline_2252.pdf la pagina 3, plansa E si F poti vedea modul de montare corect. Nu se scufunda de tot in apa, partea unde intra cablul electric in corpul lui tre sa fie deasupra apei. Are doua cleme pe care se prinde, dar in partea de jos tre sa aibe si 2 suruburi cu care se departeaza de sticla. Face zgomot doar daca atinge sticla, sau decorul pentru ca se transmit vibratii care produc un bazait enervant. Pozitionat corect in bazin nu se aude absolut nimic si e cel mai tare filtru intern, dupa mine.
Lumina.,,,
intr-adevar, T5-urile JBL SOLAR MARIN DAY ULTRA dau o lumina mai albicioasa, dar tot alge verzi produc. La mine nu-s vizibile ptr ca bolovanoii sunt negri negri, iar verdele lor e...ca si invizibil.
Nu te chinui sa pitesti nimic ! Lasa aparatura la vedere, sa-si faca treaba ! Daca vrei sa fie bine ptr pesti, lasa-le unde sunt, nu te stradui se le ascunzi. Eventual la cate o sedinta de pozat, dar....nu merita, dupa mine. Biotopurile de africani, mai ales in bazinele mari, trebuie sa aibe in vedere binele pestilor si apoi placerea noastra oculara! Ori asta inseamna, printre altele, o buna circulatie a apei in bazin care are si rolul omogenizarii si mentinerii cat mai constante a valorilor parametrilor importanti (temperatura, ph, kh, gh) in tot bazinul. Pestii trebuie sa aibe si spatii mari ptr inot. Daca pui partile vizibile a echipamentelor (tururi si retururi de filtre externe, filtru intern, pompa de valuri) pe marginile bazinului, asiguri si acest deziderat !

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca de obicei, pui punctul pe I
Dar, am vazut pe youtube la niste flacai americani... niste biotopuri de statea mata in coada, acvarii de 1000 litri, background din stanci rotunjite cenusii asortate la fix cu bolovani in aceeasi culoare, si nu se vedeau echipamentele. SI cand colo ce sa vezi - 2 canistre, 2 interne si 2 pompe Hydor Coralia parca. O sa caut filmuletul pentru ca m-a dat pe spate.

Insa cred ca doar decorul l-a costat ceva, nu neaparat ca bani ci ca timp de executie, sunt absolut convins ca era custom-made DIY.

LE Eu am in plan un acvariu mare si ma gandesc serios daca sa nu bag 2 canistre hi-power ca sa scap de filtrul intern, o sa bricolez in fundalul 3D mai multe gauri pentru intakeuri si sper sa rezolv povestea estetica.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2010 01:17:19


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

minnardy wrote:Despre Eheim.
Nu are voie sa faca zgomot. Sau are joc la lagarul elicei sau nu e montat corect. Aici, in acest pdf http://www.eheim.de/eheim/pdf/de/anleitungen/ifilter/powerline_2252.pdf la pagina 3, plansa E si F poti vedea modul de montare corect. Nu se scufunda de tot in apa, partea unde intra cablul electric in corpul lui tre sa fie deasupra apei. Are doua cleme pe care se prinde, dar in partea de jos tre sa aibe si 2 suruburi cu care se departeaza de sticla. Face zgomot doar daca atinge sticla, sau decorul pentru ca se transmit vibratii care produc un bazait enervant. Pozitionat corect in bazin nu se aude absolut nimic si e cel mai tare filtru intern, dupa mine.
Lumina.,,,
intr-adevar, T5-urile JBL SOLAR MARIN DAY ULTRA dau o lumina mai albicioasa, dar tot alge verzi produc. La mine nu-s vizibile ptr ca bolovanoii sunt negri negri, iar verdele lor e...ca si invizibil.
Nu te chinui sa pitesti nimic ! Lasa aparatura la vedere, sa-si faca treaba ! Daca vrei sa fie bine ptr pesti, lasa-le unde sunt, nu te stradui se le ascunzi. Eventual la cate o sedinta de pozat, dar....nu merita, dupa mine. Biotopurile de africani, mai ales in bazinele mari, trebuie sa aibe in vedere binele pestilor si apoi placerea noastra oculara! Ori asta inseamna, printre altele, o buna circulatie a apei in bazin care are si rolul omogenizarii si mentinerii cat mai constante a valorilor parametrilor importanti (temperatura, ph, kh, gh) in tot bazinul. Pestii trebuie sa aibe si spatii mari ptr inot. Daca pui partile vizibile a echipamentelor (tururi si retururi de filtre externe, filtru intern, pompa de valuri) pe marginile bazinului, asiguri si acest deziderat !


din pacate filtrul l-am luat fara cleme si fara suruburi. sta prins de geam cu 4 ventuze.
ce mi s-a parut ciudat atunci cind l-am desfacut si l-am curatat am observat ca unul din lagare ar fi cam "moale".
l-am scos acum din apa asa cum spune manualul (eu il aveam scufundat cu totul) si am sa urmaresc ce se intimpla.
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

pesticu wrote:sunt curios daca o sa am acelasi rezultat ca al lui pomi ?!?!?!?!
si de ce spun asta ? el are T8, mai scurt si nu mai retin exact citi wati, dar ce mi se pare foarte relevant este lumina pe care o dau cele 2 tipuri neoane ??? T8 lui pomi mi se pare o lumina calda (sau cel putin asa am ramas eu cu impresia de cind am fost la el) iar T5 parca are lumina mai rece ????


Eu am 4 tuburi de 30 watti. Doua din ele au mai mult de 1 an de folosinta, iar celelate doua functioneaza din aprilie. E foarte posibil sa fi "obosit" si sa nu mai dea aceeasi lumina ca alea noi, plus ca apa e "invechita" si e posibil sa fi prins culoare, mai ales ca nu am UV.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

pomi wrote:
pesticu wrote:sunt curios daca o sa am acelasi rezultat ca al lui pomi ?!?!?!?!
si de ce spun asta ? el are T8, mai scurt si nu mai retin exact citi wati, dar ce mi se pare foarte relevant este lumina pe care o dau cele 2 tipuri neoane ??? T8 lui pomi mi se pare o lumina calda (sau cel putin asa am ramas eu cu impresia de cind am fost la el) iar T5 parca are lumina mai rece ????


Eu am 4 tuburi de 30 watti. Doua din ele au mai mult de 1 an de folosinta, iar celelate doua functioneaza din aprilie. E foarte posibil sa fi "obosit" si sa nu mai dea aceeasi lumina ca alea noi, plus ca apa e "invechita" si e posibil sa fi prins culoare, mai ales ca nu am UV.

nu cred sa fie vorba de invechitul neonelor ......in fine, vedem in timp. astept acum sa vina si cel de-al doilea neon, si apoi am sa le las doar pe ele sa functioneze.

altceva vreau sa te intreb :
ce praf ai folosit tu si ai bagat in filtru (pt duritate) ???? am gasit pe balcon niste saculeti (care au expirat) care i-am folosit pt reparatii/finisaje pereti.
unul este GLET DE PERETE si scrie pe el ca are in compozitie hidroxid de calciu, iar celalat este IPSOS DE CONSTRUCTII si spune ca are in compozitie sulfat de calciu semihidratat
se potriveste cu ce ai "preparat" tu acolo ???
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Eu am luat ipsos pentru modelare - model gips. Asa scria pe sacul respectiv.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

pomi wrote:Eu am luat ipsos pentru modelare - model gips. Asa scria pe sacul respectiv.


hhhhmmmmm.......imi aduc aminte ca ipsosul pe care il am eu se comporta exact cum spuneai tu. dupa citeva minute se intarea.
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

se pare ca sunt 2 tipuri de ipsos diferite : de constructii si de modelaj !!!
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

@pesticu
Ipsosul de modelaj este cel care se intareste mai greu. Gletul de perete este denumirea generica pentru mai multe produse cu compozitii diferite. Exista si pe baza de ciment si pe baza de ipsos. Insa mai toate contin si alte substante pe langa ipsosul/cimentul propriuzis.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

kmol wrote:@pesticu
Ipsosul de modelaj este cel care se intareste mai greu. Gletul de perete este denumirea generica pentru mai multe produse cu compozitii diferite. Exista si pe baza de ciment si pe baza de ipsos. Insa mai toate contin si alte substante pe langa ipsosul/cimentul propriuzis.


multam !
o sa iau ce a folosit si pomi, cel putin asa am "garantia" ca nu patesc pestanii ceva .
i-am vazut pe ai lui si erau mari, voiosi si frumos colorati
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

un mic update :
- puisorii au ajuns in bazinul mare
- au inceput pietrele sa inverzeasca - deci a venit primavara in acvariu
- si avem prima mamica de acei !!!!! ......chiar daca sub o forma de "incest" (sunt frate si sora) .....selectia naturala
[/youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=_ZPYMZcPYE8[youtube]
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

aici filmuletul

http://www.youtube.com/watch?v=_ZPYMZcPYE8
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ehe, alta viata acum. Arata din ce in ce mai bine. Vad ca au crescut bine de tot Caeruleusii.




PS. Tocmai ce m-am uitat la Elongatusii aia mici, de vroiam sa-i prindem atunci si vad o gusa la una din fete. Deci sunt strabunic. Aceii nu fac nimic, cred ca sunt inhibati.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2010 20:28:29


Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com