[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 400  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

asociatie sau nu, club sau gasca, important e sa reusim sa ne stringem la o birfa....o bere....s.am.d.p
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:Si uite asa, usor usor, facem asociatia africanistilor din Romania


Ar fi o chestiune, asta cu africanistii... Pomi e o idee interesanta ce merita explorata la un moment dat.
Ma bag si eu... in asociatie, evident.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pesticu wrote:asociatie sau nu, club sau gasca, important e sa reusim sa ne stringem la o birfa....o bere....s.am.d.p


Cu prima ocazie. Dar, stai sa-mi lipesc si eu sticla

OT Bai ce misto se vad pestii la tine. Ai cam multi, dar e superb. Abia astept sa-i vad pe viu. mai ales ca unele persoane, s-au plans ca nu ai setat white balance-ul corespunzator

Sa ne auzim cu bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2011 00:37:12


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline



OT Bai ce misto se vad pestii la tine. Ai cam multi, dar e superb. Abia astept sa-i vad pe viu. mai ales ca unele persoane, s-au plans ca nu ai setat white balance-ul corespunzator


sunt cam multi ce-i drept, insa o sa vina si vremea cind o sa mai triez din ei....cit depre white balance, il astept pe maestrul pomi sa vina sa-l regleze
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Foarte frumos arata.

As avea cateva intrebari:

La cat de multi sunt in spatiul care e injumatatit deja de pietri, nu respira greu ? Am vazut ca aerarea o faci doar prin valuire. Ai capac, il lasi deschis sau il e open top ?
Intreb pentru ca am suprapopulat si eu un acvariu de 900L cu 100 de pesti si la un moment dupa ce le dadeam mancare respirau mai greu, de asemenea nu mai erau asa de activi, Acei oboseau dupa 2-3 ture statea linistiti si nu mai inotau mult.

De atunci am renuntat la ideea rea conceputa de a nu avea bule in acvariu si am pus la filtru inters sa bage si aer deasupra peliculei de apa pentru a face un schimb de gaze eficient.
Acuma am mult mai putini doar 40 dar se vede imediat comportament diferit si activitate non stop.

2. Ce va face inedit acvariul tau e faptul ca ai optat pentru 2 specii si in numar mai mare. Bravo !!! Acuma scapa de elongatusi aia de pe acolo si tine doar acei si galbejiorii.

Mult noroc in viitor si e foarte frumos sa vezi cum acei cresc de la o luna la alta.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pesticu wrote:koala, 'multam fain......lenea-i mare. dau o bere cu prima ocazie


Tre' sa dai berea aia "cu naveta", ca am stat si ti-am corectat toate linkurile...


PS: Frumoase foc imaginile, bravo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

koala wrote:
pesticu wrote:koala, 'multam fain......lenea-i mare. dau o bere cu prima ocazie


Tre' sa dai berea aia "cu naveta", ca am stat si ti-am corectat toate linkurile...


PS: Frumoase foc imaginile, bravo!



...cu naveta sa fie
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate totusi, mai lipim si noi o naveta si stim o treaba, sa nu fii singur nu

Tari rau imaginile, felicitari. Acu, sa vedem cat tii verdeata prin acvariu, ca pe masura ce se maturizeaza un bazin... din verde se face maro...
Dar dinamica imi place. Super!

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2011 22:16:17


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

bobesku wrote:Tari rau imaginile, felicitari. Acu, sa vedem cat tii verdeata prin acvariu, ca pe masura ce se maturizeaza un bazin... din verde se face maro...


indiferent cit de maro o sa fie pe pietre, o sa pot afisa pozele cu verdeata pe pietre.....totul e din "white balance"
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Aceii sunt incredibili ca si colorit, dau foarte bine cu verdele de pe pietre. Nisipul e spartura de corali?

fost cesrobis
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Alex.B wrote:Aceii sunt incredibili ca si colorit, dau foarte bine cu verdele de pe pietre. Nisipul e spartura de corali?


Nu, nisipul e luat din Hornbach - granulatie 1
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cata lene... Auzi, sa-l iei din Hornbach!

Oricum, am tot citit controverse. Unii spun ca spartura de corali face bine ca tine duritatea apei sus, dar altii sunt de parere ca deranjeaza branhiile pestilor
Acu`, cat e adevar, cat e mit sau intamplare... Oricum, in final cred ca nisipul e mai safe, si mai ales asta cu granuletie mica e parfum. Africanii si asa se joaca des si o granulatie mica ii ajuta sa nu se juleasca la botic.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/04/2011 22:39:56


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

... noi poze in curand

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2011 22:45:35


Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai bre odata... Sa vada si ochiul nostru ce pozne ai facut

OT Acvariul domnului Pesticu m-a lasat masca. Mai frumos decat ma asteptam. O idee cam mic ce-i drept
Dar lasand gluma la o parte, comportamentul pestilor m-a lasat masca. Super si felicitari!

PS Pesticu, na ca a castigat Higgins finala... La naiba... Ai avut gura aurita.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2011 23:03:12


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

pomi wrote:... noi poze in curand


pomi stie !!!!!!!!!
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

bobesku wrote:Acvariul domnului Pesticu m-a lasat masca. Mai frumos decat ma asteptam. O idee cam mic ce-i drept
Dar lasand gluma la o parte, comportamentul pestilor m-a lasat masca. Super si felicitari!

PS Pesticu, na ca a castigat Higgins finala... La naiba... Ai avut gura aurita.


ma bucur ca v-a placut micul meu colt de malawi, cit despre comportamentul pestilor.......ce sa zic.....or fi vazut si ei cum e stapinu'.....prietenos, zic
despre nenea Higgins, mult prea experimentat.....daca pot sa zic asa, "l-a facut din vorbe"
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Deci ma uit la mbunele mele, ma uit la pozele cu mbunele tale si apoi ma uit la monstrii lui Cristi.....


Deci nu stiu cum sa zic, dar parca mbunele sunt fasaite rau pe langa aia

Ori asta, ori faptul ca sunt aia mari rau, ies mai bine in poze si mai in detaliu, nu ca la mbune, unde sunt toti gramada, unii peste altii.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

pomi wrote:Deci ma uit la mbunele mele, ma uit la pozele cu mbunele tale si apoi ma uit la monstrii lui Cristi.....


Deci nu stiu cum sa zic, dar parca mbunele sunt fasaite rau pe langa aia

Ori asta, ori faptul ca sunt aia mari rau, ies mai bine in poze si mai in detaliu, nu ca la mbune, unde sunt toti gramada, unii peste altii.


repet ce am zis si la crys in topic : "ca si concluzie pt acest 1mai, este faptul ca monstruleti lui crys ma surprind de fiecare data cind ii vad. sunt din ce in ce mai mari, mai frumosi si mai interesanti. a trebuit sa stau/stam cu ochii lipiti de geamul acvariului aproape 1 ora ca sa ne potolim placerea de ai admira."
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

trebuie sa pun si eu 2 randuri aici..doar nu m oi lasa mai prejos

Acvariul cu mbune al domnului Pesticu mi a inspirat un singur lucru> PACE !!! Un mic colt de LAC in care, in ingramadeala generala, fiecare isi vede de "pasunea" si "pasunatul" propriu, in liniste si armonie..
Combinatia deja "patentata" de galben cu movuliu si^sau albastru, merge ca unsa..Chiar daca putem spune ca este un pic cam supraaglomerat, acest fapt nu se simte deloc. Cel putin eu,nu simt acest lucru pentru ca privind acvariul ma duce cu gandul la imaginea miilor de mbune care salasluiesc in vecinatatea rocilor din Marele Lac...

Just Peace!...

Felicitari Pesticu si la mai mare iar macar unul sa fie rezervat Marilor haplocromine!!!





"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Momentan, domnu' Pesticu e plecat cu treaba, asa ca o sa pun cateva din pozele facute in weekend.

Are intr-adevar un colt de Malawi in casa, iar asta se vede cel mai bine in pozele in care nu apar marginile acvariului. Daca tulburam apa si pozam dupa, nici nu s-ar zice ca e un acvariu, ci chiar lacul.

image

image

image

image

image

image


Partea proasta la un acvariu cu atatea mbune, e ca nu poti prinde un anumit peste in iposteze inedite, caci sunt claie peste gramada

image

Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com