[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ph controller -intrebare  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:Man, dar de ce e asa de important PH controller-ul pentru tine ? Am facut o mica statistica:

Apar 34 de rezultate ........


Imprumuta unul, foloseste-l o luna si apoi renunta la el. Vezi daca poti...
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru ca as vrea sa am un ph cat mai constant in apa, mai ales ca fac aditie de co2, cu un sistem "mesterit" de mine.
De asemenea acvariul e dedicat crevetilor care din cate am inteles, sunt mai sensibili la fluctuatiile acestuia...

Cred ca voi merge pana la urma pe varianta zac-ului, 310 lei cu tot cu sonda si cu doua puncte de calibrare. Il pot cumpara aici in Iasi cu o proba de comparatie cu alt controller la fata locului...

LE: Ce am uitat sa intreb. Acvariul sta langa pc (unitate,monitor,boxe)...va bruia controller-ul?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2011 01:18:20


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Poti sa-l tii cu incredere, nu cred ca este o electronica de mare calitate acolo - un integrator probabil si un mic integrat pentru functii de ajustare / display / control. Probelmatic ar putea fi daca ai un consumator FOARTE puternic (kW) gen calorifer electric pus in aceiasi priza cu el - caci atunci cand declanseaza, poate induce perturbatii punctuale pe retea (de exemplu unele boxe nefiltrate fac un zgomot cand aprinzi lumina, samd).

Dar nici atunci, probabil ca sunt verificate

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mersi iulian.
Boxele mele fac un zgomot cand se aprinde lampa acvariului si cat e aprinsa. Nu e deranjant dar iti dai seama atunci cand se opreste lampa caci nu se mai aude. Si nu sunt in acelasi prelungitor (bine ca initial toate sunt alimentate in aceeasi priza de perete).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Din lipsa ph controllerului te poti pricopsi cu o alga foarte pacatoasa care apare pe neasteptate din cauza fluctuatiilor de ph sau co2, chiar foarte mici la un acvariu matur.
Alga aia filamentoasa!!!!!De doua ori am avuto de fiecare data cand am renuntat la ph controller dar a aparut dupa cateva luni de la nefolosirea controllerului.
De ea scap doar repunand in functiune controllerul si scoaterea ei manuala periodica!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com