[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Programmer's Reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Tot alb e si al meu) I-am lasat de aseara de la 8 pana azi dimineata la 8. La 8.15 s-au despartit, m-am enervat si i-am prins. I-am pus deasupra si i-am acoperit tip de vreo 10 minute si de atunci tot calare pe ea

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bucuria se pare ca a tinut putin
Dupa vreo 6 luni de convietuire pasnica, in care erau prieteni buni, se plimbau impreuna, dormeau impreuna...a inceput scandalul.
Dupa ce s-au invatat cu anemona au inceput sa se bata, bataie serioasa. Daca se atinge careva dintre ei de anemona e prapad. Daca nu sunt pe langa anemona nu sunt probleme dar cand unul da tarcoala celalalt sare la bataie
Ce e de facut?Ce pot face?

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lasa-i in pace si urmareste-i cu atentie... intr-o saptamana ar trebui sa revina la sentimente mai bune.
Daca-s de aproape aceeasi marime, nu vor fi probleme mari.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sunt cam de acceasi marime, foorte mica diferenta intre ei. O sa ii urmaresc sa vad ce fac. Sper sa nu fie ceva probleme ca marit anemona )

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-o sa fie probleme, stai linistit!... Daca vrei sa mariti totusi anemona, am client pentru ea

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Servus.
Cum merge bazinul?

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu sunt curios... in mod normal, clownii ar fi trebuit sa fie deja "prieteni buni".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu am mai dat nici un semn...
CristiC bazinul merge bine, au fost mici probleme la corali dar am scapat...de vina era fosfatul, aparea si pe testul de la salifert. Acuma e incolor nu dau valori ca nu am )...Sfat bun cu antifosfatul.
Ma pregatesc sa trec pe Zeovit incepand cu 1 Februarie. Motivul ar fi lipsa cresterii la corali in special la milka, de o jumate de an de cand o am nu vrea sa creasca ). La restul se vede ceva ceva dar nu cum mi-as dori.
Se misca cam incet. Am pus toate literele din alfabet dar nimic...ceva ceva din sistem nu lasa cresterea. Parametrii apei sunt exact unde trebuie.
Am mai citit despre cazuri asemanatoare si dupa ce au trecut pe zeovit au prins viata coralii.
Ati mai auzit undeva sa nu creasca algele?Am caulerpa si cheato si nici macar un fir nu am aruncat) nici astea nu cresc.

Koala nu s-au inteles nici cum. Pana la urma am facut schimb si am luat unul mai mic si s-a facut pace. Intre timp anemona a intrat in pompa de valuri, mi-a trebui o zi sa o scot si o sapt a stat ascunsa.
Acuma e bine sanatoasa si parca mai mare. Am sperat ca se va imparti dar nu vrea nici ea sa se inmulteasca )



Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Lipsa fosfatilor de care spui ca acum lipsesc poate fi una din cauzele lipsei de crestere a coralilor si a caulerpa si cheato.
cu toate ca testul salifert chiar daca arata 0 ei sunt dar in proportie mica.Poate alta este cauza, zic si eu.

Glumetii se dovedesc adesea profeti
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Coralii s-au mai deschis la culoare?
Tu bagi trace-uri?De care si cat?

Pune niste poze daca poti,sa vedem cum arata coralii acum.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

In primavara bazinul face 2 ani, 2 ani in care nimic nu a crescut, am incercat tot felul de solutii A B C D... , coral food, aminoacizi. In afara de culori nimic nu s-a schimbat.
In 2 ani nitratii au stat intre 5 si 10 si fosfatii nedetectabili. O data am avut nitrati mai mari si a fost singura data cand un coral a crescut si s-a inmultit...xenia. Dupa ce am scazut nitratii a revenit in gasca ce nu creste )
Am mai avut 2 sau 3 corali nu mai stiu exact ce, hidratati, frumosi dar care intr-o zi s-au inchis si asa au ramas. Cred ca din cauza stresului ca nu se puteau inmulti)
Zoastii se mai inmulteau dar niste diavoli de stelute si-au facut de cap.
Nu stiu care ar putea fi cauza, am facut teste peste teste si toate erau bune. Sper sa rezolv cu Zeovit-ul altfel imi fac un fish only.

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

CristiC plate-ul si-a schimbat culoarea nu mai e maroniu, incet incet se face rosu. Problema era de la fosfat, dupa ce am adaugat antifosfatul au inceput sa isi revina. Am bagat de la Red Sea si de la Salifert. Cat timp am pus aveau culori dar nu cresteau asa ca am renuntat. Momentan doar CA si Mg adaug in rest nimic, pregatesc terenul pentru Zeovit.

L.E. si schimburi de apa regulate

This message was edited 1 time. Last update was at 29/01/2014 15:57:48


Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

foka_bm wrote: Momentan doar CA si Mg adaug in rest nimic,


pa ce baza faci aditii de Ca si Mg ?

Glumetii se dovedesc adesea profeti
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Prin metoda Balling light de care sunt foarte multumit. A durat un pic pana am gasit consumul. Stiu ce concentratie am la solutii si in functie de consum stiu cat sa bag. Momentan bag 2ml de Ca si 3 de Mg pe saptamana si la inceput de luna fac teste sa vad unde sunt si in functie de asta scad sau cresc doza

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Tu faci aditiii de Ca si Mg , toate acestea tre" sa se regaseasca undeva , in consumatori in czul tuturor, si unde se duc daca consumatorii nu dau semne?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/01/2014 18:13:00


Glumetii se dovedesc adesea profeti
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da asa e costi08 nu am aflat inca unde se duc . Doar cu aditii pot mentine nivelul, am incercat 2 sapt sa nu adaug nimic si a scazut si Ca si Mg. Cred ca am un bazin posedat )

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

@Foka

Fosfatii mari sunt de obicei motivul pentru care nu exista crestere intr-un bazin deoarece impiedica procesul de calcefiere.
Cazul cel mai nefericit este atunci cand nitratii sunt scazuti si fosfatii sunt crescuti.
Asa cum ti-a spus si costi08 chiar daca testul Salifert nu se coloreaza exista totusi fosfati in apa deoarece acest test s-a dovedit a fi inacurat.
Scaderea brusca a fosfatilor face coralii sa nu se mai hidrateze ca inainte. Ce cantitate de absorbant de fosfati ai folosit?

Un alt parametru ce poate incetini procesul de crestere este ph-ul scazut.

In mod firesc daca ai consum atunci ar trebui sa existe si crestere.
Magneziul se consuma mult in prezenta fosfatilor iar calciul si carbonatii pot precipita in anumite conditii.

Poti sa postezi aici te rog parametrii principali?
Salinitate sau greutate specifica
kh
ph
Ca
Mg
No3

To live you must learn to die
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am testat apa acuma seara:
PH - 8.1
kh - 9.6
Ca - 430
Mg - 1320
No3 - 10
PO4 - nedetectabil
Salinitatea am testat-o sambata 1.026

Folosesc ATI Phosphat stop, am pus 100 ml intr-un reactor la 300L/h

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

KH - cam mare.
NO3 - la fel
Ca - poti sa-l mai scazi putin.
Mg - la fel,lasa-l mai jos.
Iti spun astea pentru ca ziceai ca vrei sa incepi cu Zeovitul si asta cat de curand din cate inteleg.Incearca sa tii parametri la valorile recomandate de ei o perioada inainte de a face trecerea.Oricum sistemul va lua un mic soc cand schimbi cu zeo,asa ca se recomanda la bazinele deja functionale (si la tine merge deja de 2 ani) sa fie aduse la parametri lor si tinute pe cat posibil la aceste valori pana cand se face schimbarea,pentru ca aceasta sa fie cat mai usoara.Marjele de eroare la zeo sunt mult mai mici decat la sistemele clasice.
Salinitate - cu ce o testezi?Nu o tine asa de sus daca nu ai un instrument de precizie pentru testarea ei.Ce sare folosesti?
A,si sa nu uit,ia-ti un test de K+.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Folosesc sarea Red Sea Coral Pro. Am testat salinitatea cu un refractometru. Kh-ul stiu ca e cam mare,dar o sa il scad si o sa folosesc alta sare cu un kh mai mic, poate tot de Red Sea inca nu m-am decis.
Stiu ca mai trebuie sa scad din valori, am sistat aditiile si urmatorul schimb de apa va fi cu sare cu kh mic. Pana ajung la valorile dorite am sa incep sa dozez doar bacteriile de la zeovit, sa mai reduc din nitrati. M-am documentat, eu sper ca de ajuns cat sa incep in conditii de siguranta. Am citit mult despre bazine vechi ce au trecut pe zeolit.
Eu cred ca mi-a fi mai usor avand in vedere ca nu am asa multa aparatura si materiale de scos. Oricum o sa incerc sa descriu pas cu pas evolutia.
Testul de k+ urmeaza sa fie cumparat.
CristiC o sa iti urmaresc topicul cu interes, cu siguranta mai invat si de la tine

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com