[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Programmer's Reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Buna ziulica

Lifter din Baia Mare sunt, urmaresc de mult acest forum si a sosit vremea sa ma prezint. Sper sa nu va plictisiti la citit
Detin bazinul de prin martie 2012, 80x45x50cm, pe atunci mi se parea foarte mare, acuma e cam mic )
Sumpul e de 73x40x40cm, impartit in 4 camere(ajung si la ele).
Avand un buzunar cam stramt pentru acest hobby am incercart sa achizionez doar ce am considerat stric necesar, ma refer la echipament.
Asta dupa o documentare aprofundata.

Echipamente:
pompe valuri: 1 x tunze 6045 si 1 x koralia 2800 - fac treaba buna, nu am zone fara flow si coralii sunt multumuti
skimmer BM NAC5
pompa recirclare New Jet NJ-2300
incalzitor
lumina este asigurata de o lampa cu halida(giesemann megachrome coral 150w) si 2xt5 ATI
reactor biopellets de D-D (tras pe dreapta)
6 x ventilatoare pentru vara
Si cam astea sunt echipamentele

Stoc viu
5 x Chromis viridis
1 x Zebrasoma veliferum
2 x Ocellaris
1 x Salarias fasciatus
1 x Tomentosus filefish
1 x Yellow Wrasse
1 x Yellow Watchman Goby si un Tiger Pistol Shrimp
1 x stea Sand Sifting
1 x Lysmata amboinensis
2 x Hermit
2 x Nassarius
1 x anemona entacmaea quadricolor
1 x vierme penat- Feather Duster

Corali - cam putin
- galaxea fascicularis
- Plate Coral - rosu
- milka - 1 frag
- xenia - o bucata
- ciuperci verzi - nu stiu natia ) 7-8
- Blastomusa Merleti 1 frag
- si vreo 2 catepe de zooast rosu(am avut mai multe dar au disparut din cauza asterinelor) si 4 capete verzi

Filtrare:
Cum ziceam mai sus sumpul este impartit in 4 camere.
Camera 1 - skimmer BM NAC 5, aici coboara apa din display
Camera 2 - 4 saculeti cu roca vulcanica. Deasuprea am pus niste vata de perlon pentru a retine mizeria.
Camera 3 - comunicarea intre camera 2 si 3 se face pe partea de jos. In aceasca camera am alge.
Camera 4 - pompa de retur, incalzitorul si plutitorul pentru apa de osmoza.

Filtrarea este facuta de piatra vie (15kg), roca vulcanica, substratul din display de ~5-6cm, algele.
Pana in urma cu o luna foloseam biopellets in reactor, dar s-au epuizat si nu am gasit la magazin (in Baia Mare) si am trecut pe NOPOX. Cand e gata revin la biopellets ca am fost multumit.

Fac aditii de calciu, magneziu si kh pe sistem Bailing, manual zi de zi. Mi-am facut o rutina din asta.
Schimb apa cam 20L la 2 saptamani, sare Red Sea.

PO4- nedetectabil
NO3- intre cam 2-5
CA - 450
MG - un pic peste 1300
KH - 8-9

Testele le fac la 2 saptamani, inainte de schimbul de apa si raman la aceleasi valori de fiecare data. Nu am oscilatii mari.
Incet incet mai vine cate un coral. La fiecare salar imi fac cadou cate ceva

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut Lifter si bine ai venit pe acest forum.

Foarte clara si detaliata descrierea bazinului. Asteptam si niste poze - nu te stresa din cauza numarului de corali - cu totii am inceput la fel.

As avea cateva comentarii in ceea ce priveste set-up-ul tau
1. Roca vulcanica + vata perlon - ti-as sugera sa folosesti ceva recomandat pentru acvarii marine in locul rocii vulcanice si sa schimbi [nu speli] vata de perlon la fiecare 2-3zile.
2. Ce alge sunt in camera 3 si cum le iluminezi?
3. Cum skimmezi si ce culoare are lichidul din cupa

LE - te-as ruga deasemenea sa scrii cateva cuvinte despre tine la sectiunea "Despre Noi" a forumului.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 12:02:01


To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit pe forum!
E o pasiune frumoasa si intelegem bucuria de a lua cateceva pentru acvariul personal .
Ceva poze nu ne arati?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Poze urmeaza, mai spre seara

1. In loc de roca ce as putea folosi? Intr-un an jumate nu am avut nici un fel de probleme. Am vazut ca sunt probleme la un ph mare (sper sa nu gresesc) dar inca nici o problema.
Vata o schimb saptamanal, o folosesc sa nu ajunga mizerie si in restul camerelor si sunt foarte multumit. Mai usor de folosit decat ciorapul.
2. Chaeto si Caulerpa, lumina e un bec led de 6500k si se aprinde dupa ce se stinge lampa de pe display
3. Skimmez uscat, de culoare maro inchis

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

1. Nu stiu daca este cel mai bun suport bacterian pentru acvariile marine dar marea majoritate a celor cu acvarii marine folosim Matrix sau DeNitrate de la Seachem.
Diferenta intre ele este doar de granulatie si probabil poti castiga la suprafata de colonizare folosind-ul pe cel din urma. Intervalul de schimb al perlonului
mi se pare cam mare avand in vedere ca ai destula incarcatura biologica dar daca nu se colmateaza si debitul prin el nu scade dramatic atunci ar trebui sa fie ok si saptamanal.
2. Ai crestere la macroalge?
3. Atat pentru biopelete dar mai ales pentru NOPOX iti recomand skimmarea cat mai umeda pentru exportul nutrientilor.


To live you must learn to die
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Na szia )))
Sa fie cu noroc setupul!
Sa inteleg ca D--ul nu e bagat pana la urma?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

szia

D-D-ul a fost functional dar am ramas fara biopellets. Foarte multumit am fost PO4 nedetectabil iar NO3-ul nu depasea 5.
Cand s-a terminat nu am mai gasit la magazin si am zis sa incerc NOPOX. Cand e gata repun reactorul in functiune.

Gabriel se multumeste pentru sfat. Roca e plina de ganganii si vietati si nu tare as renunta la ea, oricum m-am gandit sa o scot candva dar nu stiam cu ce sa o inlocuiesc.
Vata o schimb cand e maro toata, nu o las pana scade debitul.
Crestere semnificativa nu am, poate e de vina becul, nu imi dau seama exact. Caulerpa ce mai creste, in schimb la Chaeto nu am vazut crestere.
Referit la skimmare am sa incerc, am lasat pe uscat sa nu tot golesc cupa, dar daca e mai bine asa atunci la golit cu ea

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

E bine ca nu ai crestere la macroalge - asta inseamna ca nutrientii sunt intr-adevar putini.

Asteptam poze.

To live you must learn to die
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Atunci inseaman ca e bine eu imi faceam griji ca nu au lumina buna. Azi incerc sa fac o sedinta foto

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Poti face o incercare sa inlocuiesti becul cu led cu unul economic tot de 6500k si sa observi daca exista o diferenta in crestere.

To live you must learn to die
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit
Asteptam pozele.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De vreo 2 ore ma chinui sa fac niste poze , dar am reusit ceva, nu prea ok dar se vede ceva
Am facut rost de un aparat bun dar nu ma descurc deloc
[Thumb - _DSC6444.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 22:57:28


Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu stiu de ce dar nu mi-a urcat toate pozele...
[Thumb - _DSC6411.jpg]

[Thumb - _DSC6400.jpg]

[Thumb - _DSC6436.jpg]

[Thumb - _DSC6387.jpg]

[Thumb - _DSC6421.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 23:00:02


Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Un acvariu foarte frumos si aerisit.
Pentru foto mai reusite incearca sa nu folosesti blitz-ul pentru ca-ti strica culorile daca nu ai filtre.
Pune aparatul pe un trepied si pe modul manual, apoi incearca sa experimentezi diferite setari pe care le gasesti explicate si aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/404.page

Mult succes !
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut.
Frumoasa anemona.
Spor sa ai !

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

se multumeste.
Nu am stiut de link, ma documentez si am sa revin cu poze noi.
E frumoasa anemona dar creste cam repede ) in 3 luni s-a triplat si cei doi nemo nu sunt interesati de ea, am incercat sa ii combin dar nu am reusit sa o dezlipesc de pe piatra, nu se misca, maxim 10 cm stanga dreapta.

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De 3 luni de cand am anemona, cei 2 Ocellaris nu au aratat nici un interes, asa ca ma gandesc sa ii oblig!
Dar am o mica problema, anemona e prinsa de o piatra(piciorul bagat intr-o gaura) ceva mai grea si mai inalta (~3kg), am tot incercat sa o mut de acolo si nimic, am acoperit-o sa nu primeasca lumina, am pus pompa de valuri direct pe ea si nimic, nu se muta !.
Cum as putea sa ii invat?Si cat timp sa ii tin langa ea?
Unul dintre ei e mai bleg, cand stau langa display fuge repede intr-un colt din spate, doar cand ii este foame vine in fata. De aceea vreu sa ii invat cu anemona sa stea pe langa ea, sa uite de coltul ala )

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Se pare ca postarea pe forum a avut succes , a simtit anemona ca ii pregastesc ceva si am gasit-o lipita de o pompa. Dupa 3 luni si-a parasit locul) Am pus pestii si anemona intr-o strecuratorea si gata, s-au dat la ea )

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Au luat-o de suflet", cum se zice ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

foka_bm wrote:Se pare ca postarea pe forum a avut succes , a simtit anemona ca ii pregastesc ceva si am gasit-o lipita de o pompa. Dupa 3 luni si-a parasit locul) Am pus pestii si anemona intr-o strecuratorea si gata, s-au dat la ea )

Ce culoare are spalatorul? )))))))))))))))))))))
La mine, tot in spalator, alb ... i-am tinut 2 zile in care stateau in ea ... dupa ce au ajuns in bazin ... iar au uitat-o

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com