[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Noemi's Holiday Pico  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

This video is private...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:This video is private...


Not anymore. Oricum nu se vede prea mult, doream sa arat ca acum acvariul a inceput sa se curete singur de algele de pe geam, e din ce in ce mai evident de la o zi la alta. Curatatorii pe care i-am plasat acolo muncesc de zor.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu as vrea sa vad cum arata cupa acelui skimmer - pare ca skimeaza alb ... Am un IQ Skimmer (acelasi principiu cred) si trecusem pe piatra ceramica din cauza ca "wood stone-ul" foarte repede incepea sa dea bule mari si totul sa devina ineficient. Si ori bolborosea tot si lichidul era alb - ori daca schimbam un pic inaltimea lui, sau debitul de aer in jos, spuma nu mai reusea sa suie pana la buza de sus a conului.

Acum lucrez la un DIY ( o sa fac un topic dar mai incolo sa am ceva ... "rezultate" de prezentat) pentru acvariul de 10L:

a) cat de des schimi piatra de aer la el ?
b) debitul pompei de aer este reglat cam la ... cat ?
c) cum ii faci reglajul ?

Multumesc

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Skimmerul acesta este departe de a fi ideal. Tubul este cam jumatate in apa si jumatate afara. Ca atare nu ma asteptam sa skimeze ceva, am pus skimmerul doar pentru oxigenare. Ca atare nu am reglat pompa. Reglajul ar fi un robinet de reglaj pe tubul de aer.

In timp spuma a inceput sa urce si am obtinut skimmat, care e destul de alb, dar si acvariul primeste un procent scazut de mancare, in principal special pentru ierbivori, pentru ca asta am in el. Totusi majoritatea mizeriei e pe tub mai degraba decat in cupa. Asa ca daca curat tubul saptamanal scot ceva mizerie din acvariu pe aceasta cale.

Folosesc piatra de lemn si am schimbat piatra o singura data pentru ca am cumparat niste pietre mai mari si am vrut sa le incerc. Cred ca ma duc vreo 2-3 luni.

Am facut poze la ultima curatare, asa ca o sa pot pune cateva ca sa te lamuresti.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu ati putea ridica piatra de aer de lemn mai sus (aproape de iesirea apei din acvariu) ca sa functioneze skimmerul, ca daca e pe post de piatra de aer nu are rost sa ocupe loc skimmerul, asa puteati sa puneti piatra de aer direct in acvariu, era mai estetic.

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Nu ati putea ridica piatra de aer de lemn mai sus (aproape de iesirea apei din acvariu) ca sa functioneze skimmerul, ca daca e pe post de piatra de aer nu are rost sa ocupe loc skimmerul, asa puteati sa puneti piatra de aer direct in acvariu, era mai estetic.


Multumesc pentru observatie. Banuiesc ca vorbiti din intuitie si din experienta cu acvariile de apa dulce, intrucat cea mai mica experienta cu pietre de aer in apa sarata si in skimmere v-ar determina sa nu faceti asa afirmatii.

Ca sa va raspund punctual:
- pietrele de aer in apa sarata fac spuma la suprafata apei si bulele care se sparg arunca apa foarte departe. Ca atare apare salt creep si totul devine umed in jurul acvariului. Cum apa sarata corodeaza metalele si distruge lemnul, acest lucru nu este dezirabil;
- mai cititi despre skimmere, lasati sa treaca ceva ani de experienta cu ele pana sa incepeti sa dati sugestii. Legat de pozitia pietrei, cele doua extreme sunt cat mai jos si cat mai sus. Daca sunteti prea sus cu piatra si e afara din apa nu face spuma. Daca e chiar la buza apei, spuma este in cantitate minima.

Ideea acestui skimmer este sa antreneze apa din acvariu in corpul skimmerului si sa mixeze bine apa cu aerul. Tensiunea superficiala aduce DOC pe suprafata bulelor, asa ca cu cat bulele de aer sunt mai multe si mai fine, cu atat suprafata este mai mare si cantitatea de DOC expuse e mai mare iar skimmarea este mai eficienta. Desigur ca daca este prea mult aer in raport cu apa randamentul procesului incepe sa scada. In cazul acestui skimmer, daca as vrea mai mult skimmat, ar trebui sa scurtez tubul camerei de reactie. Daca as vrea ca skimmatul sa fie mai brun, ar trebui sa hranesc mai mult ca sa fie exces de mancare neconsumata in apa. Cum eu hranesc aproape exclusiv cu alge si acvariul e plin de algivori (doi blenny, multi melci columbelizi, un melc cerith, multiple stelute asterina, un crevete Alpheus, sute de copepozi) si destui detrivori (bristle worms si mini bristle stars) care au dimensiuni variate care le permit sa ajunga oriunde, nu exista mancare inaccesibila care sa ajunga sa se descompuna.
Dar eu nu vreau decat sa cresc oxigenarea, fara sa distrug dulapul de hol pe care sta sau sa corodez ce tin prin dulap (cheile de la masina, maruntis, diverse nimicuri).

Oricum, bune observatiile, omul cat traieste invata. Si nu ma mai domni.

Si ca sa iti testez intuitia, poti sa-mi zici daca tu crezi ca apa din cupa skimmerului este dulce sau sarata? Daca nu banuiesti raspunsul, te rog sa nu gusti apa pentru ca e posibil sa te imbolnavesti. E ca si cum ai bea si manca ... si ... pestilor.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Scurt update video.



In primele cateva secunde se poate observa crevetele Alpheus bellulus. E inca singur intrucat nu am reusit sa-i gasesc un goby partener Stonogobius yasha (ideal ar fi sa gasesc o pereche).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aia doi "de sus" (pe pietre), sunt paguri sau melci?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Sunt trei Paguristes cadenati, scarlet reef hermits. Cei mai pacifisti paguri, cu o culoare rosie formidabila si un apetit urias pentru alge. Nu cresc mari si nu omoara melci pentru cochilie. Insa le place sa se frece de LPS.

I-am deportat din acvariul lui Noemi unde erau prea multi la prea putine alge.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ieri am cautat un Yasha goby pentru acest acvariu, din pacate nu am gasit. Am lasat comanda pentru o pereche de Yasha goby, sper sa am noroc si sa aiba distribuitorul.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pozele cu skimmerul:

[Thumb - 2014-05-25 10.23.55.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 10.43.44.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 10.43.12.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 10.42.27.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 10.27.45.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, asta ne-a trebuit!... stai sa vaza Andrei (al' mic) pozele astea
... facem pariu ca o sa-si construiasca si el unu' la fel?... dintr-o sticla de plastic si niste pietre ramase de la setup-ul vechi?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

cont.
[Thumb - 2014-05-25 10.45.15.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 10.44.12.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 10.44.25.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 10.44.05.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 10.45.30.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Plm, asta ne-a trebuit!... stai sa vaza Andrei (al' mic) pozele astea
... facem pariu ca o sa-si construiasca si el unu' la fel?... dintr-o sticla de plastic si niste pietre ramase de la setup-ul vechi?


Adica asa, cu foam extractor?

[Thumb - 2014-06-23 19.03.16.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2014 20:36:15


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si continui cu pozele cu skimmerul:

[Thumb - 2014-05-25 12.14.45.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 12.14.24.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 12.27.26.jpg]

[Thumb - 2014-05-20 21.11.01.jpg]

[Thumb - 2014-05-25 12.11.58.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

La aclimatizare:


Si in acvariu:



___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si un FTS cu rezultatul final:

image

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Plm, asta ne-a trebuit!... stai sa vaza Andrei (al' mic) pozele astea
... facem pariu ca o sa-si construiasca si el unu' la fel?... dintr-o sticla de plastic si niste pietre ramase de la setup-ul vechi?

Posibil, daca nu-si cumpara un Aqua Medic Miniflotor.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

um02122 wrote:
Andrei1234 wrote:Nu ati putea ridica piatra de aer de lemn mai sus (aproape de iesirea apei din acvariu) ca sa functioneze skimmerul, ca daca e pe post de piatra de aer nu are rost sa ocupe loc skimmerul, asa puteati sa puneti piatra de aer direct in acvariu, era mai estetic.


Multumesc pentru observatie. Banuiesc ca vorbiti din intuitie si din experienta cu acvariile de apa dulce, intrucat cea mai mica experienta cu pietre de aer in apa sarata si in skimmere v-ar determina sa nu faceti asa afirmatii.

Ca sa va raspund punctual:
- pietrele de aer in apa sarata fac spuma la suprafata apei si bulele care se sparg arunca apa foarte departe. Ca atare apare salt creep si totul devine umed in jurul acvariului. Cum apa sarata corodeaza metalele si distruge lemnul, acest lucru nu este dezirabil;
- mai cititi despre skimmere, lasati sa treaca ceva ani de experienta cu ele pana sa incepeti sa dati sugestii. Legat de pozitia pietrei, cele doua extreme sunt cat mai jos si cat mai sus. Daca sunteti prea sus cu piatra si e afara din apa nu face spuma. Daca e chiar la buza apei, spuma este in cantitate minima.

Ideea acestui skimmer este sa antreneze apa din acvariu in corpul skimmerului si sa mixeze bine apa cu aerul. Tensiunea superficiala aduce DOC pe suprafata bulelor, asa ca cu cat bulele de aer sunt mai multe si mai fine, cu atat suprafata este mai mare si cantitatea de DOC expuse e mai mare iar skimmarea este mai eficienta. Desigur ca daca este prea mult aer in raport cu apa randamentul procesului incepe sa scada. In cazul acestui skimmer, daca as vrea mai mult skimmat, ar trebui sa scurtez tubul camerei de reactie. Daca as vrea ca skimmatul sa fie mai brun, ar trebui sa hranesc mai mult ca sa fie exces de mancare neconsumata in apa. Cum eu hranesc aproape exclusiv cu alge si acvariul e plin de algivori (doi blenny, multi melci columbelizi, un melc cerith, multiple stelute asterina, un crevete Alpheus, sute de copepozi) si destui detrivori (bristle worms si mini bristle stars) care au dimensiuni variate care le permit sa ajunga oriunde, nu exista mancare inaccesibila care sa ajunga sa se descompuna.
Dar eu nu vreau decat sa cresc oxigenarea, fara sa distrug dulapul de hol pe care sta sau sa corodez ce tin prin dulap (cheile de la masina, maruntis, diverse nimicuri).

Oricum, bune observatiile, omul cat traieste invata. Si nu ma mai domni.

Si ca sa iti testez intuitia, poti sa-mi zici daca tu crezi ca apa din cupa skimmerului este dulce sau sarata? Daca nu banuiesti raspunsul, te rog sa nu gusti apa pentru ca e posibil sa te imbolnavesti. E ca si cum ai bea si manca ... si ... pestilor.

Eu cred ca e dulce, scoate doar proteinele de la suprafata apei, dau comanda de o piatra de lemn sa vad cum e.

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Apa skimmata e sarata.
Cand o sa folosesti un skimmer (si eventual ATO), tine cont de cantitatea extrasa de skimmer cand inlocuiesti pierderile prin evaporare, altfel in timp vei avea o salinitate scazuta desi folosesti doar apa sarata de salinitate corecta (la mine a scazut la 1023 de la 1026 intr-un an, la un acvariu de 50L, cu o rata a evaporarii de 5L pe saptamana, cu 50-250 mL skimmat pe saptamana.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com